Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego

29.09.2016
czwartek

Partyjny folwark

29 września 2016, czwartek,

Polska jest dla partii politycznych folwarkiem, który wyborcy stosownie głosując, wypuszczają im w arendę. Każda kolejna ekipa, i nie jest to zwrot retoryczny, rozwija ten proceder.

Dawniej wstydliwie, potem mniej wstydliwie, a dzisiaj już zupełnie bezwstydnie. Nawet media to kupiły. Dziesięć, piętnaście lat temu relacjonując powyborczą wymianę prezesów spółek komunalnych, lokalne media opatrywały informację rytualnym okrzykiem dezaprobaty, dzisiaj, przy zmianach kadrowych na przykład podczas trwania kadencji, tłumaczą, że rozpadła się właśnie jedna koalicja i zastąpiła ją inna, a określone stanowisko było obsadzone przez byłego koalicjanta, stąd zmiana. Już bez rytualnych zaklęć, że nie wypada.

Pod pretekstem odpowiedzialności za realizację programu wyborczego zlikwidowano formalnie wciąż istniejącą służbę cywilną w administracji rządowej. Od tego zawłaszczanie państwa się zaczęło. To, żeby państwo miało zawodowe, rzetelnie postępujące, bezstronne oraz politycznie i światopoglądowo neutralne kadry, przegrało z istotniejszą dla partii potrzebą wykorzystania wielkiego zasobu państwowych etatów dla opłacenia aktywistów. Tych, którzy przegrali wybory, a otwarty rynek pracy jest dla nich zbyt trudny, albo tych, którzy wybory wygrali, ale będą ściślej z partią związani, jeśli ich rodziny coś dostaną.

W Polsce powiatowej jest to nagminne, a kiedy wyjdzie na wierzch, słyszy się: „a co, moja rodzina ma być dyskryminowana, nie może pracować?”. Albo: „a inni tego nie robili?”. Jest jeszcze „śmieszniej”: w samorządach radni, zwycięzcy wyborów z listy partyjnej, otrzymują etaty w organach albo w spółkach samorządowych innego samorządu niż ten, który ich wybrał (samorządem są wedle doktryny mieszkańcy), takiego jednak, w których ich partia rządzi. Wystarczy przejrzeć listy wyborcze i wystukać w wyszukiwarkach zwycięskie nazwiska, szczególnie te młodsze wiekiem, porównując je z nazwiskami nominatów w domenie sąsiednich samorządów, w których rządzi „ich” partia. Czekam, aż jakaś katedra nauk politycznych zrobi wreszcie takie badania. Będą niskobudżetowe, bo nie trzeba ruszać tyłka z fotela. Wszystko – albo prawie wszystko – jest w internecie.

Potem – najpierw z pewną dozą nieśmiałości, dzisiaj już całkiem otwarcie – zasobem zwycięskich partii stały się spółki. Najlepsze jest PZU (ma swoje pakiety akcji, tak duże akurat, żeby dawały miejsce w radach nadzorczych) w bardzo wielu, pewnie gdzieś w około stu spółkach, a w każdej przynajmniej jedno miejsce. W cenie są banki, zwłaszcza te, które nie podlegają ustawie kominowej i wielkie spółki: odnaftowe, gazowe, energetyczne i niektóre górnicze, wyposażone w mnogie spółki córki. A w każdej przynajmniej jedno miejsce dla partii. Dochodzi doradztwo wszelkiego rodzaju. Piar dzisiaj to nie budowa wizerunku, lecz praca odźwiernego w ważnych urzędach. Tam, gdzie są decyzje kadrowe, europejskie fundusze, wielkie kontrakty.

Dotyczy to także spółek giełdowych, wystarczy, że skarb państwa ma dość udziałów, aby rozdawać karty. Gdyby jeszcze posyłano tam ludzi z kwalifikacjami innymi jak to, że są wysyłani przez partię! Zapewniam, choć nie chce mi się teraz wygrzebywać i sprawdzać szczegółów – Misiewicz to tylko najbardziej znane nazwisko tych facecików od państwowego szmalu. Takich dwudziestokilkuletnich „teczkowych” (żeby nie użyć mniej eleganckiej identyfikacji) jest wielu. Praktykant aptekarski, od napełniania szuflad lekami, przenoszenia paczek na zapleczu – dla Macierewicza stał się wybitnym ekspertem, godnym stanowisk, pieniędzy, medali i generalskiego stukania obcasami!

Może ten przypadek otrzeźwi niektórych.

Proponuję więc – niech każda partia, z Platformą Obywatelską na czele (ona też ma wielki udział w haniebnym procederze traktowania państwa jak swojego własnego partyjnego żerowiska), krwią z palca utoczoną uroczyście i publicznie podpisze, że jeśli uzyska władzę, przeprowadzi przez Sejm dwie ustawy. Pierwsza zawierać będzie zakaz obejmowania przez ludzi tej partii, począwszy od dnia wyborów, kierowniczych stanowisk płatnych z budżetu państwa, innych niż naturalne (oświata, opieka medyczna) i innych niż dotychczas zajmowane, jeśli nie pochodzą one z wyborów powszechnych. I druga – zawierająca wyjątki od tej zasady. Wyjątki co do jednego wymienione – tak aby jakakolwiek radosna twórczość w tej dziedzinie (dopuszczalna przecież w demokracji) musiała skonfrontować się z pełnym procesem legislacyjnym włącznie z piekłem medialnej oceny.

To byłby dobry początek przywracania obywatelom ich państwa zawłaszczonego w minionej dekadzie, a może i w całym okresie ustrojowej transformacji (to kwestia proporcji) przez partie polityczne. Ja wiem, że są europejskie przykłady podobnych praktyk, np. w Austrii, ale po pierwsze, my nie musimy brać z Zachodu tego, co złe, po drugie – Austria jest jednak w Europie wyjątkiem. Po trzecie – inna kultura, po czwarte zaś – w Austrii polityka wobec innych form aktywności życiowej obywateli zajmuje daleko bardziej poślednie miejsce niż w Polsce.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 69

Dodaj komentarz »
 1. „Proponuję więc – niech każda partia, z Platformą Obywatelską na czele (ona też ma wielki udział w haniebnym procederze traktowania państwa jak swojego własnego partyjnego żerowiska) krwią z palca utoczoną uroczyście i publicznie podpisze, że jeśli uzyska władzę przeprowadzi przez sejm dwie ustawy. Pierwsza zawierać będzie zakaz obejmowania przez ludzi tej partii, począwszy od dnia wyborów, kierowniczych stanowisk płatnych z budżetu państwa, innych niż naturalne (oświata, opieka medyczna) i innych niż dotychczas zajmowane, jeśli nie pochodzą one z wyborów powszechnych. I druga – zawierająca wyjątki od tej zasady. Wyjątki co do jednego wymienione – tak, aby jakakolwiek radosna twórczość w tej dziedzinie (dopuszczalna przecież w demokracji) musiała skonfrontować się z pełnym procesem legislacyjnym włącznie z piekłem medialnej oceny”.

  Niestety, Platforma Obywatelska tego nie podpisze.
  Od razu straci 95% członków…
  Ale ci najwierniejsi i najbardziej łasi na stanowiska mogą zawsze liczyć, że znajdą się na liście wyjątków…
  I wątpię, żeby „piekło medialnej oceny” PO znalazło się w POLITYCE albo w GAZECIE WYBORCZEJ…

 2. Czy obalanie komuny miało sens.Tzw.komunistów zastąpili tzw.katolicy pochodzący z tej samej parafii najczęściej również ochrzczeni. Ci pierwsi w odległej parafii aby nie wyrzucili z partii.Takie panu Bogu świeczkę i partii ogarek w ramach pochodów 1 majowych.Pionierów/harcerzy/ zastąpili kibole stadionowi gotowi iść w ślady wyklętych na zawołanie partii do walki ze zdrajcami.Jak osobnik w Legnicy mordujący dwa małżeństwa młotkiem bo byli zdrajcami według szaleńca wychowanego na domowego patriotę jak pewien zakonnik hunwejbin międlący na temat światowego spisku Żydów.Tak sobie myślę dlaczego Jezus Żyd zesłał taką nawiedzoną władzę do Polski czy to nie jest kukułcze jajo kara za obalenie komuny.

 3. Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną Szwedzi, Chmielnicki, Hiperborejczykowie, Tatarzy, elektor i kto żyw naokoło. A my z księciem wojewodą powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy.
  ==========

  Coś się zmieniło?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Panie Gospodarzu,
  Każde państwo, gdzie legalnie działają partie polityczne, jest z definicji partyjnym folwarkiem, jako że partie polityczne maja za swój główny i praktycznie jedyny cel przejęcie i/lub utrzymanie władzy, a nie dobro ogółu. Jedyną radą na tę prywatę jest tylko i wyłącznie całkowity zakaz działania partii politycznych, tak, aby posłowie reprezentowali swoich wyborców, a nie osoby kierujące oraz finansujące partie polityczne, z których listy owi posłowie zostali wybrani do parlamentu.

 6. No, cóż w sprawie sektora publicznego, to należałoby po prostu zastosować reformy zalecane przez prof. Leszka Balcerowicza w tym sektorze, oraz sprywatyzować spółki z udziałem skarbu państwa do imentu.

  Po drugie sektor publiczny powinien odpowiadać za swoje błędy, zarówno dyscyplinarnie jak i materialnie. Na jakieś stronie GW chwali tymczasem, że w jakimś mieście na Śląsku wydano 77 tys. decyzji administracyjnych, a tylko 20 zostało zakwestionowanych z czego zapewne żadne odwołanie od decyzji nie została uznana jako zasadne, bo organy odwoławcze nie znalazły podstaw.

  Jednak 99,9% słusznych decyzji władzy administracyjnych dziwnie pachnie mi czerwoną zarazą 99,8% obywateli, którzy poszli głosować i wybrali jednego kandydata w wyborach, którego wybrała wcześniej na stanowisko wiodąca partia.

  No, nie o taką Polskę walczyliśmy w Powstaniu Warszawskim i później w oddziałach żołnierzy wyklętych zbrojnie przeciwko komunie, lecz o taką przeciwko której walczył Waldemar Muś, Komunista, Generał Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, twórca nazwy Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe w której na lekcjach geografii, gdy rozmawiano o dyktaturze proletariatu, ZSRR i rewolucji, byli tacy ludzie jak jego geografka, która mu powiedziała, że: „Mój kochany to jest wielka idea, może i warto się nią interesować. Ale jak nauka Chrystusa okazała się nie do zastosowania w życiu, tak samo radykalne, lewicowe idee, które głoszą komuniści, mimo najszlachetniejszych pobudek, w praktyce okazują się nieżyciowe, nierealne.” Właśnie takich nauczycieli dała nam polska inteligencja z rodzin szlacheckich. Warto przy tym pamiętać, czym przed wojną był polski konserwatyzm szlachecki, którego reprezentantem było Słowo Wileńskie i jego redaktor Stanisław Cat-Mackiewicz. Właśnie pośród tych ludzi wychowane prawdzie diamenty w literaturze, poezji, matematyce, no ale też przyznać też trzeba niekwestionowany światowy format Karolowi Wojtyle. W tej Polsce miały miejsce ruchy polityczne i przywódcy, którzy gdyby mieli możliwość od prawicy do lewicy, budować Polskę po wojnie z pewnością zbudowaliby Polskę, której gospodarka i nauka byłaby innowacyjna a społeczeństwo intelektualnie i materialnie bogate. Niestety tak się nie stało. Mamy Polskę w której młodzież wychował na kto inny… W rezultacie poziom głupoty tutaj jest jak na folwarku.

 7. To nie partyjność lecz katolicyzm w polskim wydaniu staje się problemem polskiej państwowości.Bo elity rządzące różnią się tylko stopniem skundlenia/kundle przepraszam/ hołdowania wobec Watykanu państwa powstałego z darowizny faszysty Mussoliniego.Potem Pius XII błogosławił wehramacht jak krzyżaków mordujących Słowian z logo Gott mit uns ! pod pozorem walki z komunizmem w ramach Drang nach Osten ! Dzisiejsze NATO i sankcje wobec Rosji to ciąg dalszy Drang … Może NATO wyzwoli Guantanamo/Kuba/ gdzie bez wyroków jankesi poją więzniów z wiadra aby przyznali się do grzechu.A świat milczy skupiony na Putinie. Tak sobie myślę,że zwierzęcy folwark to właściwsze określenie dla tzw.światowych elit z Bogiem na ustach.

 8. Najważniejsze będzie odtworzenie służby cywilnej z prawdziwego zdarzenia i niepartyjnych stanowisk. A ciekawe co robi nasza armia, policja i prokuratura, ktore to w przysiędze mają strzec Konstytucji RP. Niejtórym też trzeba będzie podziękować za tolerowanie jawnego sprzeciwiania się konstytucji

 9. Urzędnicy w ramach klauzuli sumienia dają pierwszeństwo prawom boskim a nie stanowionym w ramach świeckiej konstytucji.Przykładem Prezes TK bo odbierając order od papieża wyjawił pierwszeństwo katolicyzmu przed wiedzą prawniczą czytaj niezależnością sędziego.Tym sposobem wypowiedział lojalność wobec państwa świeckiego choć ślubował.Tak sobie myślę,że partyjność to przykrywka jako kibolstwo polityczne/szalikowcy/bo partię zmienimy ale parafii się nie wyprzemy tak nam dopomóż…Katolicyzmu będziemy bronić jak niepodległości ! Pomożemy ?!

 10. głos zwykły
  1. Jako lekarstwo na choroby mające swoje źródło w prywatyzacji ty zalecasz dalszą prywatyzację. To jak jakby leczyć gruźlicę podając choremu kolejne dawki mycobacterium tuberculosis.
  2. Przypominam ci także, że w Warszawiacy walczyli w Powstaniu po to, aby do władzy w Polsce doszli zdrajcy i oszuści z tzw. rządu londyńskiego. Powstanie to nie tylko że doprowadziło więc do zniszczenia stolicy Polski i śmierci setek tysięcy Warszawiaków, ale także do utraty przez Polskę Wilna i Lwowa, jako że ponieważ było ono politycznie skierowane przeciwko ZSRR, to zachodni alianci przestał najpierw de facto a później nawet i de jure uznawać ów „rząd” londyński.
  3. Cat-Mackiewicza to piłsudczycy wysłali „w nagrodę” do obozu koncentracyjnego w Berezie Kartuskiej. Był on także premierem tzw. rządu na uchodźstwie od 7 czerwca 1954 roku do 21 czerwca 1955 roku ale już 14 czerwca 1956 roku powrócił on do Polski. W swych książkach wydanych w PRL-u atakował on polską emigrację polityczną. W 1957 wydał on „Londyniszcze”, w 1958 „Zielone oczy”. Krytykował on w nich ostro zdrajców polskiej racji stanu, n.p. wicedyrektora Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa. Tadeusza Żenczykowskiego. nazywał na 100% słusznie „ozonowskim Goebbelsem”.
  4. Karol Wojtyła był zaś największym naszym nieszczęściem narodowym od momentu sprowadzenia Krzyżaków do Polski. To głównie „dzięki” Wojtyle Polska jest dziś zacofanym i ubogim krajem, z którego, i to podczas pokoju, wyjechały w ciągu kilku ostatnich lat miliony Polaków, krajem z ujemnym przyrostem naturalnym i ujemnym przyrostem PKB, jeśli wziąć pod uwagę wywóz zysków z Polski przez zagraniczny kapitał, zainstalowany w niej u władzy dzięki właśnie Korolowi Wojtyle i jemu podobnym zdrajcom polskiej racji stanu. 🙁

 11. Doprawdy, sporo czerpie się z sztambucha stalinowskiej propagandy w dzisiejszej putinowskiej Rosji. 🙂

 12. głos zwykły – 29 września o godz. 20:29 8914
  Konkretne przykłady proszę.

 13. Ten pkt 1,2 jest ze stalinowskiego sztambucha pkt 4 z lat 80. A pkt 3) Nie ma nic do rzeczy.

 14. Nie mamy do czynienia tutaj z propagandą a z dezinformacją, to są wojskowe nawyki.

 15. ” Powstanie to nie tylko że doprowadziło więc do zniszczenia stolicy Polski i śmierci setek tysięcy Warszawiaków, ale także do utraty przez Polskę Wilna i Lwowa,”

  Jakowalski klamie. Alianci odebrali Polakom Ziemie Wschodnie przed wybuchem Powstania.

  Teheran from 28 November to 1 December 1943

  Churchill proposed to Stalin a moving westwards of Poland, which Stalin accepted, which gave the Poles industrialized German land to the west and gave up marshlands to the east, while providing a territorial buffer to the Soviet Union against invasion.

  Slawomirski

 16. antysemita

  homofob

  klamca

  Kto z tutaj piszacych jest ta osoba?

  P.S.
  Zakladamy ze Putin tym blogiem sobie glowy nie zawraca.

  Slawomirski

 17. 22 lutego 1944 Churchill wygłosił przemówienie w Izbie Gmin dając wykładnie stanowiska brytyjskiego co do granic wschodnich Polski. Stwierdził on m.in. :


  (…) my sami nigdy nie udzielaliśmy Polsce w imieniu Rządu Jego Królewskiej Mości gwarancji w odniesieniu do jakiejkolwiek szczególnej linii granicznej. Nie pochwalaliśmy zajęcia Wilna przez Polskę w 1920 r. Stanowisko brytyjskie w 1919 r. znalazło wyraz w tzw. linii Curzona, która usiłowała rozwiązać ten problem przynajmniej częściowo. (…) Mam głęboką sympatie dla Polaków, tej bohaterskiej rasy, której ducha narodowego wieki niepowodzeń nie są w stanie zdławić, ale mam również sympatię dla stanowiska rosyjskiego. Dwukrotnie za naszego życia Rosja była przedmiotem gwałtownej napaści ze strony Niemiec. W następstwie powtarzających się agresji niemieckich zginęły miliony Rosjan, a rozległe obszary rosyjskiej ziemi uległy zniszczeniu. Rosja ma prawo do zabezpieczenia się przeciwko przyszłym atakom z zachodu i my wraz z nią dołożymy starań, aby uzyskała to zabezpieczenie, nie tylko dzięki swojej zbrojnej potędze, ale w wyniku aprobaty i zgody Narodów Zjednoczonych. Wyzwolić Polskę mogą obecnie armie rosyjskie, które utraciły miliony ludzi niszcząc niemiecką machinę wojenną. Nie wydaje mi się aby rosyjski postulat zabezpieczenia zachodnich granic Rosji wykraczał poza to, co jest rozsądne lub słuszne.”[15].

 18. Propozycja Churchilla była dobra ze strategicznego punktu widzenia zarówno dla Rosji, jak i dla Polski, a nawet dla przyszłych Niemiec. Polacy przesadzają ze zdradą Anglosasów. Po prostu oni dobrze kalkulowali. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, aby dzisiaj Polacy chcieli wracać, jako państwo na owe wiecznie polskie kresy. Wszak to jest dzisaj jeszcze większe bagno niż przed wojną.

  Gave the Poles industrialized German land to the west and gave up marshlands to the east. Czego chcieć więcej. Powstanie Warszawskie było walką o suwerenność i wolność, a nie o konkretne terytorium.

 19. Szanowny Panie Celinski

  A kim pan jest i panscy koledzy z Polityki. Przygladnijcie sie sobie samym. Czy TW Daniel Passent kiedykolwiek stawial interes Polakow ponad swoja mizerna prywate. Zawsze sluzyl wladzy jak pies swemu panu a wytresowali go Rosjanie. Mit Walesy zostal zniszczony przez samego Walese. Rzad PO dal sie nagrac. Wysmiewali polskiego wyborce a cala redakcja Polityki stanela po stronie PO. I w tej sytuacji pan ma pretensje do Polakow. Pan jest hipokryta. Najwieksze pretensje powinien pan miec do samego siebie.

  Slawomirski

 20. głos zwykły
  29 września o godz. 22:37 8921

  . Powstanie Warszawskie było walką o suwerenność i wolność, a nie o konkretne terytorium.

  Nikt nie oferowal Polakom referendum. Suwerennosc znaczy granice z wrzesnia 39 roku. Polacy zostali oszukani przez Anglikow. Zreszta nie tylko oni.

  Slawomirski

 21. To do niczego nie prowadzi upieranie się dziś przy granicy z 39. Nie było i ńie kapitału w Polsce, aby podnieść cywilizacyjnie kresy.

 22. Slawomirski
  1. Stać jest ciebie już tylko na „argumenty” ad personam?
  2. Wiadomo było już w Teheranie, że Polska utraci tereny zamieszkałe w olbrzymiej większości przez Białorusinów i Ukraińców, ale Wilno i Lwów były wtedy przecież zamieszkałe głównie przez Polaków. Utraciliśmy je dopiero na skutek afery katyńskiej i tego nieszczęsnego powstania, które było politycznie skierowane przeciwko Aliantom a nie przeciwko III Rzeszy.

 23. głos zwykły
  1. Powstanie Warszawskie było walką o władzę w Polsce dla tzw. rządu londyńskiego, walką z góry przegraną, jako że to powstanie było politycznie skierowane przeciwko Aliantom a nie przeciwko III Rzeszy.
  2. Konkretnie, to jakie masz zarzuty co do treści mojego wpisu z 29 września o godz. 20:09 (8913)?

 24. Nie było i nie ma.

 25. A jakie zarzuty można mieć do wrogiej wobec nas działalności.

 26. Dlaczego katolicka Bawaria, która w sumie była zawsze biednym landem stała się w latach 90. landem dopłacającym do budżetu Federalnego? Niektórzy są zdania że zasługa wcale nie była związana z jakimiś szczególnymi zasługami samych Bawarczyków, ile z napływem do Bawarii katolickiej Niemców wypartych ze wschodu. Jeśli tak to dlaczego ów cud nie wydarzył się wcześniej np. w latach 60. tych? Nie ulega więc wątpliwości, że jakiś znaczny udział w poprawie sytuacji Bawarii mieli sami katoliccy Bawarczycy i konkretna polityka tego landu prowadzona w latach 80.

  Tak samo jest więc i z katolicką Polską, aby katolicka Polska była zasobna. Potrzeba nie doktrynerstwa w zwalczaniu kk, lecz rozsądnej polityki i zasobu kapitału ludzkiego. W tym względzie też chodzi o rozsądną politykę, bowiem na reemigrację do Polski Polaków nie ma szans. A więc chodzi o rozsądną politykę ochrony obecnego kapitału ludzkiego. Na początek można przydać Polakom takie prawa jakie są nam zagwarantowane w Konstytucji. Wymaga to jednak głębokich zmian personalnych na każdym szczeblu administracyjnym i we władzach sądowniczych, oraz na wyższych uczelniach. Od wymiany elit nie da się więc uciec, podobnie jak od wymagania i nadzoru, oraz karania tych co się nie nadają, którzy są zdemoralizowani. A więc jeśli mamy zrealizować jakikolwiek plan modernizacji, to naprzód trzeba uporać się z anarchią w państwie.

 27. głos zwykły
  29 września o godz. 23:29 8924
  To do niczego nie prowadzi upieranie się dziś przy granicy z 39.

  To nie o to chodzi. Problemem jest traktowanie Polski przez Anglie i USA. Obecny reset Obamy z Rosja oddalil Polske i Czechu od zachdniego parasola atomowego. Trzeba tez pamietac o ludziach ktorzy utracili swoje male ojczyzny na Ziemiach Wschodnich. Ludzi nie mozna tak traktowac jak Polacy byli traktowani przez Aliantow. Polska powinna teraz zjednoczyc sie gospodarczo z Niemcami i Francja i zapomniec raz na zawsze o Anglii i USA.

  Slawomirski

 28. Slawomirski
  29 września o godz. 22:32 8920
  22 lutego 1944 Churchill wygłosił przemówienie w Izbie Gmin dając wykładnie stanowiska brytyjskiego co do granic wschodnich Polski. Stwierdził on m.in. :

  (…) my sami nigdy nie udzielaliśmy Polsce w imieniu Rządu Jego Królewskiej Mości gwarancji

  Ukrainie udzielili gwarancji.

  Slawomirski

 29. Polska jest zjednoczona gospodarczo. Nie widzę jejednak powodu, aby rezygnować z NATO.

 30. Po co Kowalczykowi
  z POLITYKI jest potrzebna na blogu cenzura i banowanie.
  Otóż żeby nikt nie mógł prostowanie jego przekłaman i żeby jego TWA mogło wspólnie z nim rechotac.

  Z wielkim rozbawieniem napisał jak to premier Szydło zadeklarowała , że wraz z Morawieckim są pomazancami Kaczyńskiego.
  Prawda, że śmieszne…”co za idioci w tym PiS…”

  Zapomniał dodać jak to naprawdę wyglądało i dzięki jego czujności…nikt nie sprostaje.

  Premier Szydło zapytał chyba dziennikarz TVN czy Morawieckim jest pomazancem Kaczyńskiego na co dowcipnie odpowiedziała Szydło.
  -Jak już żartować to oboje jesteśmy pomazancami prezesa.

  Czyli mała różnica a zasadnicza.
  i tak działa manipulacja w POLITYCE

 31. A to z czego powinniśmy zrezygnować wiąże się tylko i wyłącznie z nami i jest w naszej gestii. Powinniśmy zrezygnować z anarchii i bezprawia, braku odpowiedzialności. Nasze państwo jest niebezpieczne dla nas samych i dla naszej przyszłości, a kto ma dzieci i wnuki dla jego następców. Z państwa nie możemy zrezygnować, możemy jednak go zmienić. Sądzę, że jest droga, aby wyjść z wielowiekowego zacofania. Jeśli pierwszy krok miałby zrobić Kaczyński to chwała mu za to, jeśli zrobi krok w tył, historia go surowo osądzi.

 32. Wiara w jakieś ustawy, przyrzeczenia, przysięgi, odpowiedzialność rządzących, ale za Chiny nie przejdzie przez gardło, żeby to wszystko, co możliwe sprywatyzować w cholerę i mieć spokój to znaczy spokojnie ściągać podatki i przeznaczać je na cele dla państwa najważniejsze.
  Niech rozkradną, zawłaszczą, obstawią matołami i nieudacznikami, ale niech to będzie państwowe nawet wtedy kiedy naród do tego g… będzie musiał solidarnie dopłacać

 33. Pierwszy raz czytam, Celinski pisze rozasdnie.

  Oczywiscie ze PO tak samo zerowala na Polsce jak to obecnie robi to PIS. Ale to tylko pol prawdy. Kazda z partii rzadzacych po 1989 zerowala na Polsce.
  Oto zadbaly okraglo-stolowe swinie. Przeciez fakty sa oczywiste. Kazada ze swin okraglego stolu wynegocjowala dla siebie miejsce przy korycie na koszt podatnika. I sie zabetonowali na dziesieciolecia w tym zerowisku. Nawet kokolenia. Ale to nawet mniejsze zlo. Okragly stol sluzyl rowniez jako pretekst do rozkradzenia majatku narodowego. Zrealizowano go prawie w 100%.

  Jak z tego wyjsc ? Oczywiscie nalezy pozbawic rzad prawa nominacji do spolek panstwowych i adminstracji. Tylko konkursy powinny decydowac. Oczywiste, rzadzaca partia sie nie zgodzi, ani PO, ani inne partie. Bo swinie chca zerowac. Dlatego tez to powinna byc rola mediow. Prowadzic kampanie, nieustannie i do zwyciestwa.

  Faktem jest ze rzad jest bezposrednim akcjonariuszem w spolkach panstwowych. Ale rzad jest tylko przedstawicielem wszystkich polakow. Tak wiec wszyscy polacy ktorzy czuja sie wykwalifikowani powinni miec prawo do pracy w panstwowych spolkach i ubiegac sie o pozycje w konkursach. Rezewa tych stanowisk tylko dla partyjnej trzody jest aktem dyskryminacji. To sabotaz Panstwa.

 34. Witold
  30 września o godz. 7:49
  Słusznie prawisz.

 35. To nie jest tylko zawlaszczanie kraju przez partie rzadzace. To jest nawet zlodziejstwem, schematem okradania kraju przez partie.

  Jest wiadome i nawet z daleka zza goor i rzek i oceanow to widac. Ale nie w Polsce. Oglupiny polak w Polsce nic nie widzi nic nie rozumie. Wiadome jest ze partyjni nominanci w zamian za prace w spolkach panstwowych i administracji placa haracz dla partii politycznych.
  Partie maja nawet cenniki za takie uslugi. Jest to oczywistym bezprawiem. Tak dzialaja tylko mafie.
  Dyktator-Dezerter Donek Amber Tusk z umilowaniej przez madia Platformy tylko w ciagu pierwszych 4 lat swej lajdackiej dyktatury zatrudnil dodatkowe 120 000 urzedasow. I na pewno w zamian za haracz dla PO. Jak pieniadze z haraczu sa ksiegowane, jak rozliczane,…
  Dlaczego niezalezna prokuratura i niezawisle sady nie zajmuja sie haraczem sciaganym przez partie polityczne ? Nie trzeba byc prawnikiem zeby zdawac sobie sprawe z nielegalnosci tego procederu.

  Dlaczego donosiciel-kapus-Kowalski nie doniosl o masowo popelnianym przestepstwie ? Czy on zostal wytresowany tylko w selektywnym donoszeniu ?

 36. To bardzo miłe, że p. Celiński już czwarty raz publikuje ten sam tekst o partyjnym folwarku.

  Przypominam, że pierwszy raz opublikował ten tekst, gdy był ministrem, a drugi, gdy był posłem.

 37. Slawomirski
  29 września o godz. 22:32 8920
  Tak Churchill mówi w lutym 44 roku. A już za rok planował atak na Rosję pod kryptonimem „unthinkable” 1 lipca 45 roku. Z udziałem dywizji SS.
  Warto by przy okazji zacytować treść rozmowy Churchilla z Mikołajczykiem z października 44 roku.

 38. Slawomirski
  29 września o godz. 22:32 8920

  To bardzo miłe, że Churchill pochwalił Polskę za to, że Rząd Jego Królewskiej Mości dostał od Polski gwarancję w odniesieniu do zajęcia połowy świata i pochwałę za podbicie Indii, Egiptu, Gambii, Sudanu, Kenii, Ugandy, Kamerunu, Zanzibaru, ogromniastej części Ameryki, Australii i wielu, wielu innych terytoriów oraz wybicie milionów niewinnych ludzi.

 39. Slawomirski
  29 września o godz. 22:32 8920

  To bardzo miłe, że Churchill stwierdził, iż Polska została zaatakowana przez Rosję wraz Hitlerem, w następstwie zginęły miliony Polaków, a rozległe obszary polskiej ziemi uległy zniszczeniu.

  Tym bardziej miłe, że ze względu na ten wspólny atak Stalina i Hitlera na Polskę Rosja uzyskała prawo do zabezpieczenia się i okupacji polskich ziem, a Churchill dołożył starań, aby Rosja uzyskała to zabezpieczenie kosztem Polski.

 40. Witold
  Jako lekarstwo na choroby mające swoje źródło w prywatyzacji ty zalecasz dalszą prywatyzację. To jest więc tak, jak jakby leczyć gruźlicę podając choremu kolejne dawki mycobacterium tuberculosis. 🙁 Nie rozumiesz, że w takiej sytuacji korumpowany przez kapitalistów aparat państwowy będzie nieudolny w ściąganiu podatków od bogaczy i zajmie się, tak jak dziś, łupieniem ludzi pracy, tyle że na jeszcze większą skalę. 🙁

 41. Axiom1 – 30 września o godz. 9:13 8938
  A dlaczego Ty NIE donosisz do władz o tym, rzekomo masowo popełnianym przestępstwie, które podobno zważyłeś? Ja takowego przestępstwa nie zauważyłem, a więc nie widzę tu powodu aby o czymkolwiek kogokolwiek zawiadamiać. Tak więc znów mnie publicznie szkalujesz, ale pamiętaj, że w Internecie NIC NIE ginie…

 42. jasny gwint
  To przecież Churchill powiedział, ze Zjednoczone Królestwo (United Kingdom czyli UK) NIE ma przyjaciół, a ma tylko interesy. Tak więc jeśli w interesie UK była przyjaźń z ZSRR, to UK wysyłało transporty uzbrojenia dla ZSRR, ale kiedy w interesie UK była wojna z ZSRR (dokładnie z poprzedniczką ZSRR, czyli z Rosją Radziecką), to UK walczyło z ową Rosją Radziecką.

 43. Takei
  Dodam tylko, że Rosja nie mogła zaatakować Polski w roku 1939, jako że nie istniała ona wtedy jako niepodległe państwo. Poza tym, to Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), w skład którego wchodziła między innymi Rosja, zajął w roku 1939 tereny należące przejściowo do Polski, ale zamieszkałe w większości przez ludność niepolską, przeważnie przez Białorusinów i Ukraińców, zaś Wilno z okolicami zajęli wtedy Litwini, o czym się dziś nie mówi, tak samo jak nie mówi się dziś o tym, że dnia 1 września 1939 roku nie tylko Niemcy, ale także i Słowacja (rządzona przez katolickiego księdza Tiso) zaatakowała zbrojnie Polskę i zajęła cześć jej terytorium (region Spisza i Orawy, gdzie zresztą mówi się dialektem pośrednim pomiędzy językami polskim a słowackim, dialektem zrozumiałym zarówno dla Polaków jak też i Słowaków). Jak to mówią, Diabeł siedzi w szczegółach.

 44. Jaki mamy wybór pomiędzy folwarkami?
  -plemienny
  -partyjny
  -międzynarodowy

  Jaki jest najkorzystniejszy dla przeciętniaka?
  Kto zadba najlepiej o jego interesy?

  Nad tą kwestią bym się skupił.
  Ukraińcy mają folwark narodowy- na przykład.
  Większość majątku sprywatyzowali pomiędzy swoich.
  Mają lepiej z tego powodu?

  Nasz folwark w wiekszości przejął obcy kapitał, zyski płyną za granicę szerokim strumieniem, dzięki uchwalonemu prawu- między innymi.
  Jest dobrze z tego powodu?

  Folwark partyjny mieliśmy w różnym natężeniu- stopniowa eskalacja zawłaszczania- przez ostatnie pokolenie.
  Bez wizji, planu, koncepcji, byle sie nachapać……

  Nie liczcie na to, że nagle znajdzie się w kraju 10 000 sprawiedliwych, uczciwych, praworządnych, bezinteresownych idealistów i zmieni wszystko.
  To mrzonki.

 45. jakowalski
  30 września o godz. 10:57 8946

  Ale to Churchill powiedział „Rosja”, odnosiłem się do jego słów.

  A, to miłe, że ZSRR zajął tereny z ludnością niepolską. Miał prawo, oczywiście. Polacy nie mieli takiego prawa, to jasne.

  A, kiedy to Polacy przez zaborami siłą zagarnęli tereny z ludnością niepolską?

 46. wiesiek59
  30 września o godz. 11:37
  „Nie liczcie na to, że nagle znajdzie się w kraju 10 000 sprawiedliwych, uczciwych, praworządnych, bezinteresownych idealistów i zmieni wszystko.
  To mrzonki.”
  Zgoda – to temat na dziesięciolecia i zadanie dla następnych pokoleń ale niech choćby mają one tę „świadomość konieczności”
  Nawet religia może, po odpowiednim rozłożeniu akcentów być tu przydatna.
  Przecież głosi ona, że należy ” spragnionych napoić, głodnych nakarmić, nagich przyodziać, bezdomnych pod dach przyjąć” a nie nawołuje, by „łupić bliźniego swego, aż zedrzesz ostatnią koszule z niego a jak złupisz jednego bierz się za następnego”

 47. Takei
  Churchill, jako konserwatysta, żył zawsze w przeszłości. Poza tym, był on narkomanem, a więc często nie wiedział w jakiej rzeczywistości się on znajduje…

 48. http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/wicemarszalek-stanislaw-tyszka-kukiz15-ujawnia-kulisy-procedowania-sprawy-ceta-w-sejmie

  Interesujące sprawozdanie.
  Może jednak przynajmniej część posłów ma świadomość, że prawo uchwala się w cudzym, a nie polskim interesie?

 49. takei-butei
  30 września o godz. 11:51 8948

  Zajmowanie cudzych ziem, to była norma tamtych czasów.
  Państwa dobrze zorganizowane wspierały taką ekspansję.
  Polska nie wspierała, bo była źle zorganizowana.
  Natomiast robili to polscy magnaci litewscy, czy kresowi.
  Prywatne przedsięwzięcia zagospodarowania słabo zaludnionych Dzikich Pól, budowa wsi, miast, ściąganie osadników.
  Prywatne wojny- słynna Dymitriada.
  Wyprawy na Tatarów po łupy.
  Osadzanie w Mołdawii sprzymierzeńców, siłą.

 50. Pokumajmy -np. władzę zdobywa Nowoczesna,i w ramach szlachetności ,demokracji obsadza stanowiska, członkami partii wrogich i bezpartyjnymi.U topia.Ale po zdobyciu władzy wszystko do imentu prywatyzuje ,czy zmienia sytuację i sposób rządzenia?A na razie idziemy w kierunku czasów agresji bolszewików i faszystów.Czy nie tworzymy państwa nazwę to tak-bolfasy..

 51. Jak partie polityczne kradna ? To jest zlodziejstwem.

  ***https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/247658/Dojenie-partyjne-haracze.html
  ***http://wyborcza.pl/1,76842,16358784,Haracz_na_PSL.html

  Dlaczego donosiciel-kapus-Kowalski nie donosi na tak odrazajace lamanie prawa ? Wytresowany przeciez. I ciagle jeszcze nie potrafi pracowac sopmodzielnie !!! Brak slow.

 52. wiesiek59
  30 września o godz. 12:14 8952

  To niemiłe, że Polska nie wspierała podboju świata i rzezi niewinnych ludzi. To miłe, że te państwa europejskie, które podbijały świat i mordowały bez litości, potępiały Polskę.

 53. jakowalski
  30 września o godz. 12:05 8950

  To miłe, że niewiedzący o rzeczywistości decydował o rzeczywistości.

 54. takei-butei
  30 września o godz. 15:08 8955

  Bogactwo kraju na pewnym etapie rozwoju, polegało na łupieniu innych.
  Nasi możnowładcy poprzestali na łupieniu poddanych……

  Skumulowane bogactwo Francji, Hiszpanii, Anglii, to były fundamenty ekspansji na inne kontynenty. Skąd przywożono jeszcze więcej bogactwa.
  Rosja łupiła w tym czasie Syberię i tamtejsze ludy.
  My mielismy demokrację szlachecką i pusty skarbiec, nieopłacaną armię, zdecentralizowane państwo.

 55. Co na to polskie ynteligenty ?

  ***https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/247658/Dojenie-partyjne-haracze.html
  ***http://wyborcza.pl/1,76842,16358784,Haracz_na_PSL.html

  Nic, uni nie maja nic przeciwko okradaniu panstwa polskiego. Uni ynteligenty sa beficjantami tego mafijno-zlodziejskiego procederu. A to jeszcze jeden z przykladow tatalnej demoralizacji i pospolitygo skurwienia tego ynteligentnego stada. Polski ynteligent to wiecej niz smiec. Nie wpuscilbym nawet do ogrodu.

  Policja, prokuratura, sady, 12 sluzb specjalnych w tym dedykowana CBA dla zwalczania korupcji,… i nikt nie podniosl nawet palca przeciwko tak skandalicznej korupcji. Ani specjalnie wytresowani agenci w donoszeniu jak kapus-Kowalski. Ani kk ktory przeciez mowi nie kradnij,. To wiecej niz zadziwia. Na blogowisku tez podobnie przeciez wy cmoki nawet nie rozumiecie tego zjawiska.

  Mieszkalem w kilku krajach. Nigdzie jest to nie do pomyslenia. Znalem przypadek ze osoba prywatna pomogla zalatwic prace w firmie prywatnej w zamian za haracz. Byla sprawa sadowa i byl wyrok.

 56. axiom1
  30 września o godz. 15:42 8958

  Ale kioskarke sadzono przed sadem za 6 groszy. Nie zarejerstrowala tranzakcji wartej 6 groszy.

 57. wiesiek59
  30 września o godz. 15:33 8957

  Wolę być łupiony, niż łupiący.

 58. takei-butei
  30 września o godz. 16:09 8960

  Efektem łupienia w dalszym ciągu własnego społeczeństwa przez jego elity, jest między innymi exodus obywateli Polski.
  Wolą być łupieni przez obcych, nie swoich…..

 59. wiesiek59
  30 września o godz. 16:23 8961

  To prawda, że część Polaków woli brać baty od obcych i wcale im się nie dziwię. Swoi bowiem nie tylko łupią, ale i gardzą. W niczym to nie zmienia mojej postawy: wolę być łupiony i pogardzany, niż łupiący i gardzący.

 60. takei-butei
  30 września o godz. 16:34 8962

  Oswiadczyles ze zeszles ponizej poziomu zwierzat.
  Kazde ze zwierzat broni swych malych. W obronie swych malych zwierzeta sa nabardziej agresywne. Wysoka kultura. Co zrozumiale.

  Ty natomiast oswiadczasz ze nie interesuje cie partyjne zlodziejstwo za skutki ktorego twe potmostwo i pokolenia jeszcze nie urodzone beda placic. Co nie jest logiczne ale wytlumaczalne pospolitym tchorzostwem.

 61. Trole obsiadły

 62. axiom1
  – 30 września o godz. 14:34 8954
  Dlaczego donosiciel cum kapuś axiom1 nie donosi na tak odrażające łamanie prawa? Wytresowany przecież. I ciągle jeszcze nie potrafi pracować samodzielnie !!! Brak słów.:-(
  – 30 września o godz. 15:42 8958
  W Australii opublikowano nawet oficjalny cennik za godzinę rozmowy sam na sam z ministrem a nawet i premierem federalnym. Ogłosili ten cennik tamtejsi konserwatyści, zwący się na antypodach liberałami. Wnioskuje więc, że axiom ze swego rodzinnego pipidówka nigdy jeszcze nosa nie wytknął.

 63. takei-butei – 30 września o godz. 15:09 8956
  Nie tylko on!

 64. abchaz -30 września o godz. 17:09 8964
  Taka jest uroda niecenzurowanego blogu. Ale jeśli ci nie podoba się brak cenzury na tym blogu, to masz zawsze ostro ocenzurowane blogi red. red. Kowalczyka czy też Szostkiewicza albo też blok red. Bendyka, gdzie komentarze są z góry zakazane.

 65. axiom1
  30 września o godz. 16:59 8963

  Bajdurzysz. Stosuję zasadę premiera Polski i Szefa Narodowego Banku: nie kopię się z koniem. O nim też powiesz, że zszedł poniżej poziomu zwierząt?

  Partyjne złodziejstwo? Po prostu: nie ma wyjścia: haracz musi się im zapłacić. Zawsze znajdą milion sposobów, aby złupić wyborcę i nie ponieść żadnej kary. ZAWSZE. Jedyne rozwiązanie: obciąć im łeb, ale tego nie zrobię nigdy, bo następni będą jeszcze bardziej pazerni.

  Co do zwierząt: są bardzo pragmatyczne: słabszy daje dyla. Tak miliard lat ewolucji uczy rozumu.

  Zwierzęta w obronie małych? Gdy widzą, że nie mają szans, biorą nogi za pas. To bardzo rozsądne. Bardzo szybko mogą się dochować nowych dzieci, natomiast śmierć w obronie dzieci niczego nie da: zginą zwierzęta-rodzice, zginą dzieci. I co wtedy? Jak się rozmnażać? Zwierzęta nie bronią dzieci za wszelką cenę. Inaczej ludzie…

 66. axiom1
  30 września o godz. 16:59 8963

  Taką opowiastkę gdzieś czytałem.

  Po raz trzeci pewien polityk prosi o głos w wyborach i obiecuje, że poprawi los wyborcy. Gdy zaś wyborca przypomniał mu, że już trzeci raz mówi to samo, polityk odparł: za pierwszym razem pomogłem rodzinie, za drugim razem pomogłem znajomym. Dopiero za trzecim razem pomogę tobie. Gdy wybierzesz kogoś innego, to on za najpierw pomoże rodzinie, za drugim razem znajomym…

  Albo inna (o pewnym antycznym cyniku): Nie odpędzał much, które go obsiadły. Dlaczego? Bo już się spasły. Gdy je odpędził, zleciałyby się nowe, jeszcze nie obżarte…

 67. abchaz
  30 września o godz. 17:09 8964

  A ty co? Lepszy? zabronisz?

 68. Takei
  Masz w Polsce dokładnie takie same prawa jak w każdym innym kraju gdzie systemem rządów jest tzw. demokracja burżuazyjna, czyli inaczej plutokracja. Innymi słowy – wielkość twojego wpływu na decyzje władzy jest wprost proporcjonalna do zasobności twojego portfela, przy czym rośnie ona nie liniowo, ale wykładniczo.

 69. „Proponuję więc – niech każda partia, …”

  „Oj, naiwny, naiwny, naiwny,
  Jak dziecko we mgle,

  Choć w intencjach
  To w zasadzie pozytywny.”

 70. Gumno moje ojczyste,
  Kordianie i Chamie,
  Dobrze żyje kto kradnie i bezczelnie kłamie.
  Baby nasze są piękne, a chłopy są duże.
  Nic dziwnego, że ciurkiem robim za przedmurze.
  Ciągle nas ktoś leje, z Zachodu lub Wschodu,
  wybijając do nogi sporą część Narodu.
  Ale mniejsza o straty, tu liczy się męstwo
  Choć dopiero za grobem czeka nas zwycięstwo Gumno moje ojczyste,
  wybrany Narodzie
  Co upijasz się w święta, a święta masz co dzień
  Dzielne my są gieroje, nikt nam nie dokopie
  Bo my zawsze na czele, w durnej Europie
  A jak nam odbiorą najświętsze wartościKosy na sztorc postawim i połamiem kości
  Ale, że tym łamaniem łatwo się męczymy
  Włazim zaraz na piece i jak dzieci śpimy
  Gumno moje ojczyste, ty moja ciemnoto
  Kocham ciebie nad życie, choć wokoło błoto
  Inni ciebie nie cenią a ja ciebie cenię
  Tu się rodzę, umieram i z babą się żenię
  Mam tu dzieci kupe, piasku trzy hektary
  Krowę chorą na płuca, w sieni waciak stary
  A na skraju tej nędzy, zamiast telefonu
  Stoi wierzba i płacze – no tera my w domu
  AUTOR TEKSTU: nieznany