Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego

3.10.2016
poniedziałek

Wiarygodność!

3 października 2016, poniedziałek,

Nie ma dobrej perspektywy ani sensu w kontynuowaniu konkursu piękności wśród demokratów. Zagrożenie jest prawdziwe, nie doraźne, osadzone w polskiej kulturze. Karnawał, czas cudownej przemiany, dawno się zakończył. Polska zmierza do katastrofy. Jest rozerwana na strzępy. Nienawiść wybija wszystkimi jej porami. Jest czas bardziej na faszystowski populizm niż liberalną demokrację. Prawa człowieka stają się wyzwiskiem, a nie standardem. Widać to jaskrawo w stosunku do kobiet – gdzie tu ochrona prywatności? Konsumpcjonizm pomieszany z zawiścią nie znajduje wystarczająco mocnej alternatywy. Lęk o przyszłość, o stan posiadania – dopełnia frustrację. Nie da się wszystkim potrzebującym dać tego, czego oczekują.

Gospodarka, wciąż zadziwiająco energetyczna, zacznie za chwilę topnieć pod ciężarem niepewności i rozmaitych danin – a oczekiwania rosną. Nie widać żadnych oznak samoograniczenia woluntaryzmu. Przeciwnie, pewność siebie rządzących coraz większa. Symbolem „Misiewicze”, a bardziej niż ten, od którego nazwiska ukuto termin, jego patron, Macierewicz.

Gdy wszystko jest możliwe, trzeba zacząć się bać. Dla coraz radośniej poruszających się na niwie gospodarki Dyzmów pozostaje już tylko jedna bariera: 216 artykuł Konstytucji. Konstytucyjne konsekwencje nadmiernego zadłużenia można jednak, jeśli nie czuje się respektu dla prawa ani wobec przyszłości, obejść księgowymi sztuczkami. Rok walki z Trybunałem pokazał, że splot determinacji prezesa i ludzkich ambicji zależnych od jego decyzji ludzi skutecznie znosi ograniczenia.

Polaków czekają trudne czasy. Nie tylko frankowicze będą płakać. Dołączą emeryci i ci wszyscy, których względna polityczna słabość uczyni bezbronnymi, kiedy deficyt zmusi rząd do ucieczki w inflację. Nie będzie innej drogi, kiedy zapowiedzi zwiększenia wpływów budżetu z VAT o circa 40 miliardów złotych/rok okażą się niewykonalne. Opór przed wejściem do strefy euro dopiero teraz będzie w pełni zrozumiały. Kluczowy okaże się już rok 2018. Wybory zaś to 2018 (samorządowe), 2019 (parlamentarne) i 2020 (prezydenckie). Nie da się do tego czasu skutecznie utrzymać większości jedynie propagandą. Nienawiść też nie wystarczy. Zaczną się nienawidzić we własnych szeregach. Potrzebne będą środki nadzwyczajne. Dlatego pod szyldem Obrony Terytorialnej buduje się policję partyjną. Jak mówią protagoniści „dobrej zmiany”: „wyposażona w broń maszynową może stanowić środek zapobiegawczy działalności antyrządowej”.

W Europie wzbierają nacjonalizmy. W Londynie pani premier mówi językiem raz na zawsze odzyskanej niepodległości. Francja ugina się pod naporem niechcianych migrantów – rządzona dzisiaj przez miałkiego Hollande’a pójdzie niechybnie na prawo, kto wie, czy nie dalej niż jesteśmy gotowi to przewidzieć.

Chcemy się temu trendowi poddać czy się z nim zmierzyć? Spójrzmy na naszą historię, na mapę, na kulturę, na konkurencyjność naszej gospodarki i nie tylko gospodarki, na rynki. Zadajmy sobie proste pytanie: kto bardziej zyska, a kto więcej straci w przypadku wzmocnienia nacjonalizmów w Europie – Polacy czy Francuzi, Brytyjczycy, Niemcy, Holendrzy? Ze spraw trochę mniejszego wymiaru i powagi: czy naprawdę Grupa Wyszehradzka dla nas istotniejsza jest niż Niemcy? Choćby ze względu na Rosję.

Osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej po dwóch latach PiS i czterech jeszcze wcześniejszych latach przygotowywania wielkiej prawicowej koalicji – POPiS-u. Dwanaście lat, dzisiaj już nawet trzynaście – takiego właśnie wykreślenia linii podziałów politycznych. Wspólne głosowania w sprawach IPN, CBA, WSI. W imię walki z lewicą. Dla jej eliminacji. Strasznie głupio mi to przypominać. Z jednej strony ocierająca się o bolszewickość prawica Kaczyńskiego (słynny suweren w miejsce prawa), z coraz bardziej wyrazistymi nutkami nacjonalizmu, flirtem z kibolami, zrozumieniem blondmłodzieży z ONR, paluchem wodza wskazywanym aktualnym wrogiem (z cudowną dowolnością jego wyboru stosownie do potrzeby etapu). Z drugiej strony jedna wielka magma partii władzy, partii ciepłej wody w kranie. Której „obywatelskość” najśmieszniej wyglądała dotychczas na tle ruchów miejskich, a dzisiaj, od dwóch tygodni, wobec wściekłości kobiet.

Perspektywa tworzona Polkom i Polakom przez – nie waham się po wielomiesięcznym zastanowieniu napisać – faszyzujący PiS (religia smoleńska jako spoiwo grupy, populizm programu, nacjonalizm w miejsce patriotyzmu, zarządzanie nienawiścią bądź wrogością wobec dowolnie naznaczanych grup i ludzi, język pełny nienawiści i agresji, groźby wobec przeciwników politycznych, nieuznawanie opozycji parlamentarnej jako instytucji państwa, lecz jako wrogie państwu ugrupowania, budowanie policji politycznej, pogarda dla porządku konstytucyjnego, podejmowane uporczywie próby ręcznego sterowania kulturą, zmiany programów nauczania historii, upartyjnianie – nie tylko kadrowe, ale i funkcjonalne – instytucji państwowych i uciekający Polakom czas w niekorzystnie dla naszych aspiracji zmieniającej się Europie…nie może być czasem dzielenia się obozu demokracji. Jego formalni przywódcy, szefowie partii i najbardziej wpływowi ich politycy, muszą przyjąć wspólną perspektywę wyborczą – WSPÓLNĄ LISTĘ. Najsilniejszą organizacyjnie, finansowo, kadrowo partią jest wciąż Platforma Obywatelska. Powinna współtworzyć taką listę. Kiedy ona pójdzie sama i inni pójdą sami, klęska demokracji jest zapewniona. Jest historia, która uwiera. Trzeba się z nią zmierzyć.

Nie wystarczy powiedzieć, że zlikwidujemy IPN, CBA. Trzeba powiedzieć przynajmniej to, co się usłyszało od gościa honorowego na kongresie – Lecha Wałęsy. Ale i to nie wystarczy. Podobnie jak obietnica 500 zł na każde dziecko nie wystarczy. Należy zmierzyć się z podstawowymi problemami polskiej demokracji: miejscem partii politycznych w państwie, służbą cywilną i zawłaszczeniem państwa przez partie polityczne, jakością kadr, świeckością państwa, sprawiedliwością systemu podatkowego, kapitałem ludzkim i kapitałem społecznym, przestrzenią publiczną, groźbą nacjonalizmu i wieloma jeszcze innymi sprawami nazwanymi wprost. Polityka uników nie przysporzy wiarygodności.

I trzeba to wprost wreszcie powiedzieć – WSPÓLNA LISTA. Tak zbudowana, żeby można było, trochę podobnie jak było po 1989 r., tylko mądrzej, lepiej, w oparciu o zawczasu przygotowane regulacje, od nowa zabudować polską demokrację. Z pierwszorzędnym jej przesłaniem – ona nie dla partii, szczególnie tych mocarnych w podziale władzy, ale dla ludzi. Temu służyć mają system podatkowy, samorząd terytorialny, administracja rządowa.

Państwo polskie, zwłaszcza instytucje demokracji, wymaga głębokiej przebudowy. Najpierw trzeba wygrać z PiS. Ale zwycięstwo nad PiS, wobec charakteru tej partii i jej rzeczywistych celów bardzo trudne, to jedynie początek drogi. I Schetyna, i Nowocześni, i Ludowcy, i Lewica – jakakolwiek ona jest (choć jej zróżnicowanie nawet w sprawie obrony praw kobiet jest po prostu żenujące) – muszą to przyjąć.

Inaczej – jak mówił Wałęsa w niedzielę, 2 października, w Gdańsku – ich odpowiedzialność za spieprzenie tej wielkiej szansy, jaką Polacy sobie zbudowali pod koniec XX wieku, będzie ogromna.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 194

Dodaj komentarz »
 1. Wspólna lista kogo – opozycji przeciw PIS czy jedna , wspólna lista dla wszystkich kandydatów w okręgach wyborczych.
  To pierwsze mało realne, gdyż przy obowiązującej ordynacji wpierw będzie kłótnia o miejsca na listach a w razie wygranej pożrą się przy „podziale łupów”.
  Pozostaje druga opcja.
  Partie wygrywają wówczas siła swych kandydatów a nie jakimiś kombinacjami na listach.

 2. Ja głosuję wyłącznie na prawdziwych niezależnych kandydatów. Nigdy na listy partyjne. Dlatego głosowanie na te wasze listy dla mnie całkowicie odpada.

  Jak widać PiS miał zawsze rację. Polska jest w zapaści i w ruinie. Dobrze, że Pan Celiński też to w końcu zauważył.

  PiS liczył, że tymi ciągłymi ponurymi gadkami o Polsce w ruinie mnie wystraszy i zmusi do głosowania na nich. Ale ja się na takie psychomanipulacje nie daję nabrać i na PiS nigdy w życiu nie zagłosowałem i nie zagłosuje.

  Teraz straszy mnie Polską w ruinie Pan Celiński, by znaleźć jelenia, który ze strachu na jego kolesi zagłosuje. He, he, he. Pan Celiński mnie też nie nabierze na takie numery i niech sobie czeka.

  Żadnych list partyjnych. Ani na Wasze listy, ani tych listy tych waszych Brudzińskich i Kaczyńskich w życiu nie zagłosuję.

 3. Czy na starość człowiek staje się aż tak zgorzkniały? Nie widać nic, tylko czerń? Nie czuć nic, tylko załamanie? Nie mieć dla innych litości? Szanować tylko tego, który najbardziej Polaków oszukał i najbardziej drwił z inteligentów, np. z redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, upokarzając go publicznie i każąc tłuc termomentr? Nie słyszeć niczego, tylko nadciąganie faszyzmu? Nie zdawać sobie sprawy, że samemu latami było się politykiem i zgotowało Polakom taki los, że wolą faszystów, niż demokratów? Co się dzieje z człowiekiem, który się zestarzał? Czy to, co uwidacznia p. Celiński? Żadnej radości? Żadnej nadziei? Żadnego słowa otuchy? Tylko jojczenie? Tylko narzekanie? Tylko straszenie? No, koszmar.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Gospodarzu!
  Artykuł 216 już dawno powinien być uruchomiony.
  Tylko dzięki sprytnym manewrom panów Donalda i Jacka tak się jeszcze
  nie stało.
  Po to został zrobiony zamach na OFE.
  Wszyscy się cieszą, łącznie ze mną, że tak się jeszcze nie stało. Bo nikt
  nie chce sodomy i gomory, nieobliczalnych skutków uruchomienia tego artykułu.
  Prędzej dojdzie do zwiększenia progu przez zmianę konstytucji.

  Politycy, łącznie z Celińskim dobrze o tym wiedzą. Wie o tym prezes, młody Morawiecki, wszyscy rżną głupa. Jakoś to będzie! Takie myślenie panuje.
  Jak mówię żonie, że jest blisko wojny domowej, to słyszę, że jestem szaleńcem.
  Przecież widać, że Antek już na szkolenia w delegację wędruje – za ocean.

  Prezes doskonale sobie zdaje sprawę, że jedynym dla niego ratunkiem jest zawierucha w kraju.

 6. Polska pedzi do katastrofy na wszystkich frontach. Brak przywodztwa, brak kwalifikacji, brak poczycia obowiazku i odpowiedzialnisci ze stony partii rzadzcych jest tego przyczyna. Plus mialkosc opozycji i totalne skurwienie mediow. Ponad wszystko brak elementarnych procesow demokratycznych w partiach politcznych i na szczblech wladzy. Nepotyzm partyjny, okradanie kraju i wasalizm wobec szatanskiego imperium dyktuja ton.

 7. Panie Ministrze,
  1. Platforma nie ma dziś przecież, z Wałęsą czy też bez niego, nawet najmniejszej szansy na powrót do władzy, jako że popierany przez nią kompromis aborcyjny wymagałby powrotu do regulacji prawnych z czasów Gierka oraz wyłączenia kościoła z życia politycznego, ekonomicznego i społecznego oraz skoncentrowania się duchownych na kontemplacji tajemnic wiary a nie na życiu seksualnym Polaków. Poza tym, to widać wyraźnie, ze PO nie ma programu. Likwidacja IPN czy CBA oznacza przecież tylko przesunięcie urzędników z jednego urzędu do innego, katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem dawno temu została zbadana i wiadomo, że zawinił tam zarówno prezydent Kaczyński zmuszając załogę do lądowania za wszelką cenę jak i też i załoga samolotu prezydenckiego oraz dowódca lotnictwa, poddając się naciskowi prezydenta Kaczyńskiego, 500 zł na dziecko to jest pomysł PiS-u, na dodatek nie mający nic wspólnego z liberalizmem, podobnie jak też utworzenie przez rząd 100 tysięcy miejsc pracy dla młodych Polaków, a przyjęcie euro może tylko rozłożyć gospodarkę Polski na wzór gospodarek Grecji czy Portugalii.
  2. Polsce potrzebne są więc rządy lewicy, ale lewicy prawdziwej, mającej w programie niezależność Polski, w tym także od dyktatu organizacji takich jak UE i NATO, odbudowę polskiego przemysłu, polskiej myśli technicznej i polskiej nauki oraz przywrócenie praw polskim ludziom pracy w tym szczególnie prawa do pracy. A tego się nie da przecież zrobić w sojuszu z liberałami – ani z PO ani też z Nowoczesnej i na pewno nie jest w stanie takich reform przeprowadzić SLD -skompromitowana służalczością wobec UE, NATO i USA a także i Razem czy też Zieloni, skompromitowani swoimi planami osiedlenia w Polsce setek tysięcy jak nie milionów nielegalnych imigrantów z III świata i walką o przywileje dla mniejszości seksualnych.

 8. axiom1
  3 października o godz. 10:06 9054

  Ludzie, co się z wami stało? To, że p. Celiński nie umie się pogodzić, iż po raz wtóry wygrało PiS, ma nam zaciemniać mózg? P. Celiński miał władzę, rządził. Był ślepy? Nie widział? Nie słyszał? Nie czytał?

  To przecież za rządów partii, w której ministrem był p. Celiński, doszło do największej katastrofy: afera Rywina, niebotyczna korupcja, informowanie gangsterów przez polityków o działaniach policji… To rozwaliło rząd i spowodowało, że powstała CBA, że PiS wygrało… To są fakty. P. Celiński wtedy rządził, zasiadał na posiedzeniach rządu…

  Teraz się obudził, gdy to jego rządy rozwaliły kraj?

 9. jakowalski
  3 października o godz. 10:29 9055

  Kogo chcesz przekonać? P. Celińskiego, który osobiście wraz z Palikotem rozwalił SLD, bezmyślnie mknąc ku progowi wyborczemu 8 %?

  P. Celińskiego, który był w rządzie i wtedy była największa w Polsce korupcja? Przecież SLD i minister w rządzie tej partii p. Celiński mogliby rządzić do dziś. Co im przeszkadzało? To ich rządy dały wygraną Kaczyńskim. Nie ma w tym żadnego przypadku.

 10. Panie Ministrze,
  1. Gospodarka Polski to jest od roku 1990 głównie gra pozorów, jako że PKB rośnie nam ostatnio głównie tylko na papierze, ponieważ jeśli odliczymy od niego transfery zysków zagranicę, to on realnie nam maleje. Problemem są tu więc nie podatki, które w Polsce są zdecydowanie za niskie dla bogatych Polaków i wielkich firm, na ogół zresztą zagranicznych, a transfer zysków zagranicę i ograniczenia narzucone na polskie firmy przez Brukselę.
  2. Co do zadłużenia państwa u prywatnych, zagranicznych bankierów, to pisał o tym dawno temu Karol Marx (dokładnie w roku 1850) w swym, jakże wciąż aktualnym dziele p.t. „Walki Klasowe we Francji” (www.marxists.org/polski/marks-engels/1850/wkwf). W wielkim skrócie – rządy państw kapitalistycznych (nie ważne tu jest jakiej orientacji – od socjaldemokracji i „zielonych” po konserwatystów i liberałów) zadłużają się w prywatnych bankach czyli na tzw. rynku finansowym (w przypadku rządu Grecji, Portugalii czy Polski głównie u bankierów zagranicznych) tylko dla tego, że te rządy są zależne od bankierów, a nie ma przecież dla bankierów lepszego dłużnika niż rząd, który przecież praktycznie zawsze (prędzej czy później) spłaca swoje długi pieniędzmi podatników. Konstytucja powinna więc zawierać zakaz zadłużana się państwa w bankach będących choćby w jednym promilu zagraniczną własnościowa, a najlepiej generalny zakaz zadłużania się państwa.

 11. jakowalski
  3 października o godz. 10:29
  ad 2 -a zatem kto wg Ciebie ?

 12. Panie Ministrze – ciąg dalszy:
  3. Dane na temat polskiego zadłużenia są bezlitosne. Oto wysokość długu zagranicznego Polski, który jest głównie długiem rządowym, w miliardach dolarów USA w latach 1970-2015 według IMF (MFW):
  1970 0.8
  1971 0.8
  1972 1.1
  1973 1.9
  1974 3.9
  1975 6.9
  1976 10.2
  1977 12.8
  1978 15.9
  1979 18.9
  1980 21.9
  1981 23.5
  1982 25.0
  1983 25.0
  1984 25.3
  1985 28.1
  1986 31.8
  1987 36.2
  1988 37.7
  1989 39.3
  1990 48.5
  1991 48.4
  1992 47.0
  1993 47.2
  1994 42.2
  1995 44.0
  1996 41.0
  1997 49.0
  1998 56.9
  1999 59.0
  2000 63.0
  2001 71.0
  2002 73.0
  2003 99.0
  2004 123.0
  2005 137.0
  2006 146.0
  2007 152.0
  2008 227.5
  2009 167.9
  2010 239.6
  2011 300,0
  2012 320,0
  2013 360,0
  2014 380,0
  2015 350,0
  4. Najszybszy wzrost zadłużenia Polski przypada więc na lata rządów liberałów, a konkretnie Balcerowicza, który był w Polsce u władzy w latach 1989-1991 i 1997-2007 jako:
  – w latach 1989-1991 i 1997-2000 wicepremier i minister finansów;
  – w latach 2001-2007 prezes NBP.

 13. Panie Ministrze – ciąg dalszy:
  5. Balcerowicz nie może się przecież tłumaczyć, ze nie odpowiada on za wzrost zadłużenia Polski w latach, kiedy był on wicepremierem i ministrem finansów czy też prezesem NBP, jako że jeśli się on rzeczywiście wówczas nie zgadzał na wzrost tego zadłużenia, to zawsze mógł, w proteście, ustąpić ze stanowiska wicepremiera i ministra finansów czy też prezesa NBP. Ale on tego nie zrobił, a więc jest on współodpowiedzialny za wzrost zadłużenia Polski z 63 mld USD w roku 2001 do aż 227 mld USD w roku 2008, czyli o aż 164 mld USD. To przecież nie kto inny, jak Balcerowicz na rozkaz swoich mocodawców z Zachodu ustawił polską gospodarkę już w roku 1990 na nieustanne zadłużanie się, a czego dowodem jest 27 deficytów budżetu w ciągu 27 lat i wciąż rosnący dług zagraniczny RP. Tak więc w latach 1989-1991 dług zagraniczny Polski wzrósł zaś z 39 mld USD to 47 mld USD czyli o 8 mld USD, a w latach 1997-2007 z 49 mld USD do prawie 230 mld USD, to jest o o 22 mld w latach 1997-2000 i o aż 156 mld w latach 2001-2007. Oznacza to, że zadłużenie zagraniczne Polski za rządów Balcerowicza wzrosło łącznie o prawie 200 miliardów dolarów USA, a i tak jesteśmy pod względem PKB per capita mniej więcej na poziomie Białorusi, a mamy przy tym o wiele wyższe bezrobocie i wiele wyższe zadłużenie niż Białoruś. Tak więc skórka nie był warta wyprawki – Balcerowicz zadłużył Polskę na prawie 200 mld dolarów USA (10 razy tyle co Gierek) a mimo to mamy w Polsce, po ćwierćwieczu reform jego i jego uczniów, podobny poziom rozwoju co Białoruś, która uniknęła problemów jakie my mieliśmy w związku z reformami Balcerowicza.
  6. Ten sam Balcerowicz twierdzi zaś dziś, że prawdziwy dług Polski wynosi do aż prawie 250% PKB i że jest on ukryty w zadłużeniu instytucji takich jak n.p. ZUS czy NFZ, czyli formalnie finansowanych nie z podatków, a z innych źródeł, takich jak n.p. obowiązkowe składki emerytalne czy też „zdrowotne”. Jednakże nie wspomina on o tym, że winne są tu głównie zbyt niskie wpływy do budżetu spowodowane zwolnieniem od podatku przez kolejne „postsolidarnościowe” polskie rządy zagranicznych firm działających na terenie Polski oraz ciche pozwolenie na unikanie płacenia podatków przez najbogatszych polaków, n.p Kulczyków, Solorzy- Żaków etc. Więcej n.p. tu: http://wbj.pl/polands-hidden-debt.

 14. Snakeinweb
  Tu pomoże tylko zakaz działalności partii politycznych, jako celem każdej partii politycznej jest zawsze zdobycie i utrzymanie władzy a nie dobrobyt narodu.

 15. Wacław
  OFE były od początku piramidą finansową. Pisałem na ten temat (jako Lech Keller) w:
  – „Otwarte Fundusze Emerytalne – zabezpieczenie na przyszłość czy piramida finansowa?” (Tomasz Bernat (red.) „Teoretyczne i praktyczne aspekty funkcjonowania gospodarki”) Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2009;
  – „Private Pension Funds in Poland” – SEER (Journal for Labour and Social Affairs in Eastern Europe) Nr. 1/2011;
  – „Recent Problems with Private Pension Funds in Poland” – Monthly Report of the Vienna Institute for International Economic Studies (WIIW) Nr 4 of 2011.

 16. kaesjot -3 października o godz. 10:38 9059
  Co konkretnie masz na myśli?

 17. Takei-butei -3 października o godz. 10:38 9057
  Przekonać chcę tylko niektórych czytelników „Polityki” a szczególnie tego blogu, jak na razie, na szczęście, niecenzurowanego.

 18. Faktycznie państwo wymaga głębokiej przebudowy. Pytanie jest jednak takie, czy partie które nie miały świadomości tej potrzeby przez 25 lat, których członkowie i grupy interesy wspierały i po prostu korzystały na bałaganie mogą coś faktycznie zmienić. Należy zmierzyć się nie tylko z podstawowymi problemami polskiej demokracji, ale przede wszystkim z brakiem realnie funkcjonującego państwa prawa. Bez państwa prawa nie ma bowiem co marzyć o społeczeństwie obywatelskim. Implementacja zaś państwa prawa napotka też na oczywisty problem w postaci mentalności Polaków, którzy nie mają nawyków przestrzegania prawa i są najzwyczajniej nieuczciwi. Owa demoralizacja społeczeństwa trwająca przez wieki i teraz właśnie jest źródłem wszelkich racjonalnych idei trzymania Polaków za mordę. A trzymanie za mordę, fikcja demokracji i państwa prawa, to równia pochyła. Uważam jednak że trzeba się odważyć, bo brak zmiany i obecny marazm elit społecznych to podążanie manowcami, a nie zachodnią drogą.

 19. głos zwykły
  Proponowana przez ciebie dla Polski zachodnia droga, to jest przecież droga okrutnego, kolonialnego wyzysku, rabunku, agresywnych wojen, gwałcenia praw człowieka, powszechnej korupcji i moralnego zakłamania. 🙁

 20. jakowalski
  3 października o godz. 10:53
  To znaczy skąd ma się wziąć ta nowa, nieskażona prostytucją lewica ?

 21. jakowalski
  3 października o godz. 10:53 9063
  Podobną do listy zadłużenia, byłoby ciekawe aby zamieścić listę tych, którzy dorobili się fortun na OFE. Tych naszych patriotów jak i zagranicznych.

 22. jasny gwint – 3 października o godz. 11:31 9069
  Taką listę łatwo jest zrobić – wystarczy mieć dostęp do nazwisk największych udziałowców piramid finansowych zwanych OFE.

 23. Kaesjot – 3 października o godz. 11:24 9068
  Musi ona (czyli polska lewica) powstać od nowa, wśród ludzi pracy, niekoniecznie robotników, ale na pewno wśród pracowników najemnych a nie wśród pseudointeligentów takich jak n.p. Celiński czy Palikot ani też wśród oderwanych od codziennej rzeczywistości „postępowców” z Razem.

 24. @jakowalski
  Co ja mam zrobić, żeby z Ciebie zrobić z bezmyślnego w myślącego człowieka.
  Ty mi się do tego najlepiej nadajesz, wiedzy masz dużo. Na myślącego człowieka się nadajesz, bo masz odwagę wygłaszania sądów, osądów – tylko człowiek wydający sądy może być człowiekiem myślącym, a nie taki co siedzi przed monitorem, albo leży na kanapie i gapi się w telewizor.

  Człowiek prawdziwie myślący jest wielkim ryzykantem, narażonym na ciosy, ze wszystkich stron. Na blogach POLITYKI to się zdarza: ci co myślą narażeni są na represje, zbanowaniem zwane, albo , tak jak mnie — nazywają „szumowiną”.
  Dobrze, że teraz nie ma mody na paleniu na stosie, wieszaniu, za nieprawomyślność.

  A ci co bezmyślność uprawiają cieszą się niezasłużoną sławą; wystarczy na Kowalczyka wejść, tego się nie da czytać – nie wiadomo , o czym oni tam ze sobą rozmawiają, stwarzają wrażenie, że u nich wielka kultura panuje, a jakby to ścisnął w garści, to co by po tym zostało.

  Jak należy myśleć @jakowalski?
  Na przykład w sprawie aborcji, in-vitro; nie o ustawie aborcyjnej trzeba myśleć, tylko o tym,
  żeby kobiecie aborcja nie była potrzebna, żeby ciąże nie były patologiczne.

  Pieprzyć ustawę; pojedzie się na Słowację i będzie po ptokach.
  Protest mamy, czarny do tego; jedna wielka głupota ludzka, z tego tylko może wyjść.

  W tajemnicy Ci to powiem @jakowalski: pasterzom , rodzinom pasterskim, jagnięciną, mlekiem owczym, kozim karmionych – rodzi się tyle dzieci, ile natura potrzebuje, nie pasterz i pasterka o tym decydują, sama natura to reguluje.

  Podobno w pokarmie pasterzy środki antykoncepcyjne się znajdują, tak to gdzieś napisał Jan Kwaśniewski.

  Rodzinie pasterskiej dużo się rodzi. ale, owiec i baranów.

  A wiesz dlaczego?
  Bo te zwierzęta na strawie dla owiec sobie żyją – tylko trawę skubią, czasami inne roślinki,które za ziółka czasami robią. Jakby pasterz zmienił owcom sposób żywienia, toby z torbami poszedł, bo owce by mu pozdychały.

  Człowiek, tak bezrozumnie postępuje, nie wie, nie chce wiedzieć, jaki pokarm jest dla niego przeznaczony: musi sam chorować, potomstwo patologiczne wydawać z siebie, w nadmiernej ilości.. No bo jak trawą się żywi to przyroda myśli, że on jest owcą, albo jakim baranem lub kozą, i daje mu tyle potomstwa jak wymienionym zwierzętom, albo wcale.

  Jeszcze jedno mogę Ci @jakowalski powiedzieć, w tajemnicy: ludziom na wysokiej stopie życiowej, Szwajcarom dla przykładu, rodzi się tylko tyle dzieci co potrzeba.
  Tam z wysoką, albo ze zbyt małą dzietnością nie mają problemów.

  Czy już Ciebie @jakowalski przekonałem, jak należy myśleć?
  Jeżeli jeszcze nie, to przeczytaj ten tekst jeszcze raz, zmuś się do tego.

 25. jakowalski
  3 października o godz. 11:14
  Daj sobie spokój z wykręcaniem na drugą stronę rzeczywistości. W ograniczonym zakresie taka działalność może zmienić myślenie niektórych ludzi, ale tylko wtedy, gdy jest poparta terrorem, jak np. w Czeczeni Kadyrowa. Poza cywilizacją Zachodnią żadna inna obecnie nie pozwala na realizację praw człowieka. Tylko wspólnota państw zachodnich daje możliwość istnienia we wspólnocie, bez okrutnego, kolonialnego wyzysku, rabunku, agresywnych wojen, gwałcenia praw człowieka, powszechnej korupcji i moralnego zakłamania. Alternatyw jest bez liku, choćby Rosja z i Chiny, ale też Iran.

 26. @jakowalski powinieneś zrozumieć, że dzisiejsza Rosja to dla przeciętnego Polaka wyłącznie wielka brązowa i cuchnąca autorytarna dziura w dupie. Być może jest to tym bardziej dla nas wstrętne, że przez wieki ruska mentalność władzy i ustrój oparty na fikcjach na wielkich słowach, kryjących gówniane relacje rozmazana została paluchem na nieskazitelnych białością kafelkach kapitalizmu i fasadzie demokratycznego państwa prawa.

 27. @jakowalski
  w tematach politycznych też za pomocą bezmyślności uprawiana jest debata na blogach POLITYKI, nawet u nestora od debat – pana Daniela Passenta.
  Przyczyn rzeczy się nie szuka, objawy faktów, rzeczy za przyczyny się uznaje.

  Jan Kwaśniewski napisał: od czasów Arystotelesa tak się dzieje, 2000 lat z okładem.
  Ten antyczny myśliciel napisał, że pierwszej przyczyny należy szukać, tej najdalej idącej.
  Dla mnie to było tak wielkim odkryciem, co Kwaśniewski napisał, jakby mi ktoś na nowo powiedział, o kopernikańskim odkryciu z Ziemią i Słońcem związanym.

  Jeżeli myślisz @jakowalski, że Jan Kwaśniewski: to tylko dieta, to jesteś w wielkim błędzie; jego odkrywcza wiedza o żywieniu, całym, jest tylko środkiem do celu,
  a tym celem jest zdrowa czynność umysłu u człowieka, przy okazji tylko zdrowie fizyczne.

  Nikt inny, do tej pory takiej drogi człowiekowi nie wytyczył. Odkrycie jest tak wielkie, że tylko z wielkim „wkurwieniem” mogło się spotkać, ze strony tych,
  którzy musieliby przestawić swoje myślenie na zupełnie inne tory.

  Ty @jakowalski Jesteś tego namacalnym przykładem

  Nawet filozofów, tych akademickich o tym nie uczą: jak należy szukać przyczyn, a przecież Arystotelesa znają. Nasz blogowy filozof, profesor, zwyczajny – na pewno
  o tym nie wie, bo to wynika ze sposobu, jak myśli: co słychać i widać w jego wypowiedziach.

 28. „Wiarygodność”
  Dla polityka to znaczy tylko tyle jak wykiwać wyborcę, żeby na niego zagłosował. Większość to „ciemny lud” i dlatego przede wszystkim ważni są soecjaliści od socjotechniki, psychologiii tłumu itd…500 dla każdego to jest już zbyt prymitywne i jest to próba przelicytowania PiS- u przez partię podobno niepopulistyczną. Zlikwidować IPN, CBA i w ten sposób pizbawić lud igrzysk? To nic nie da.

 29. „Najpierw trzeba wygrać z PiS.”

  Pewnie, ze tak. A potem natychmiast zdelegalizować to antysystemowe ugrupowanie rozsadzające państwo od wewnątrz, a liderów postawić przed sadem za działalność agenturalna. Aby reszta zastanowila się, zanim rozpocznie podobną grę wspierajaca jedynie obce interesy w Polsce.

 30. Kalina
  3 października o godz. 12:58 9077

  Jednak przesadzasz w potępianiu PO! Rozumiem, że masz podobne zdanie, jak sędzia TK, ale są granice w tępieniu PO.

  „Być może Andrzej powinien porozmawiać z Kopacz, żeby uświadomić jej powagę sytuacji. Jak będą szli w zaparte i cynicznie rozgrywali projekt, to potem nie powinni się dziwić wynikom wyborów. Opozycja zrobi z tego sztandarowy motyw kampanii wyborczej pt. ‚Jak PO psuje państwo’. I będą mieli racje” – to mail sędziego Tulei z 30 maja 2015 roku.

  http://fakty.interia.pl/raporty/raport-spor-wokol-tk/newsy/news-tvp-info-ujawnia-maile-sedziow-tk-andrzej-powinien-porozmawi,nId,2284295

 31. Jaką wiarygodność mają politycy kręcący się po scenie od 30 lat?
  Większość, to te same twarze, co najwyżej zmieniające partyjne barwy i kanapy.
  Oczekiwanie od nich jakiegokolwiek świeżego pomysłu jest skazane na porażkę.
  Oni wszyscy już, łącznie z panem Celińskim, rządzili.
  Efekty ich działań są mierzalne.

  Doszlismy do obecnej sytuacji przez ciąg działań tuzów poststyropianu, chłopstwa i lewicy.
  Jest niezadawalająca?
  Ci sami ludzie, na pewno jej nie zmienią.

 32. wiesiek59
  3 października o godz. 14:11
  Podzielam Twoją opinię – pora na nowe pokolenie myślących prospołecznie patriotów ekonomicznych a nie historycznych, patrzących w przyszłość a nie w czasy dawno minione ale nie janczarów neoliberalizmu.

 33. Najwiekszym i bezposrednim zagrozeniem dla zycia w Polsce i dalszego istnienia panstwa Polskiego jest Antek Macierewicz. Kaczynski sie wiecej niz kompromituje trzymajac Antka w ministerstwie obrony i jak widac bez smyczy i bez kaganca. Kaczynski przy pomocy Antka rozwala Polske !

  Macierewicz, rusosfob i gorliwy wasal szatanskiego imperium daje soba kierowac do konfliktu zbrojnego z Rosja. Judzi, szczuje, klamie i stwarza Polsce wroga i pod pretekstem tego wroga obciaza polski juz deficytowy budzet.

  Macierewicz stal sie mechanizmem trasferu funduszy z polskiego budzetu do firm zbrojeniowych w szatanskim imperium.

  Che on wydawac na tarcze $5-8 miliardow, amerykanskie patrioty $3-5 miliardow, tzw obrone terytorialna, czy tzw gwardie narodowe nastepne kilkadziesiat miliardow zl plus placic za okupacje Polski przez wojska szatanskiego imperiom i nawet w ciemno, nawet bez szacunku ile to ma kosztowac ekonomicznie i politycznie, podczas gdy deficyt budzetu juz siega 60 mld zl. Ponadto Polska natychmiast potrzebuje nastepne 4000 MW w sieci energetycznej a to bedzie kosztowac nastepne $8-10 miliardow ktorych Polska nie ma.

  Jak to mozliwe ze ani premier Szydlo ani dyktaor Kaczynski nie sa w stanie rozpoznac zagrozenia stwarzanego przez Macierewicza. Opozycja pizdzelce tez nie wiedza czym Macierewicz gorozi ani skurwione zdemoralizaowne media w obcych lapach.
  I przy biernej postawie calej ludnosci. Oglupioniej i nie pokazujacej juz oznak checi do zycia i wogole istnienia.

 34. głos zwykły
  Ty nie jesteś przeciętnym Polakiem, ty jesteś psychicznie chorym rusofobem, a więc jesteś dla normalnych Polaków wielką brązowa i cuchnąca dziurą w dupie. 😉 Poza tym, to przecież Zachód, a nie Rosja słynie z okrutnego, kolonialnego wyzysku, rabunku, agresywnych wojen, gwałcenia praw człowieka, powszechnej korupcji i moralnego zakłamania. Przecież gdyby nie amerykańska pomoc wojskowa i obecność amerykańskich żołdaków i ich lokajów z NATO, w tym też, niestety, i z Polski, to prozachodnie reżymy w Iraku, Afganistanie, Libii, Egipcie, Etiopii, Pakistanie, Turcji czy też w Meksyku oraz, last but not least, Izraelu, i w wielu innych państwach świata, nie utrzymały by się nawet jednego dnia.

 35. Wacław
  Widać, że nie czytasz moich wpisów, a nawet jeśli je czytasz, to ich nie rozumiesz, a nawet jeśli je przeczytasz i zrozumiesz, to zaraz je zapominasz (prawo Lema). Ja przecież od lat tłumacze na różnych forach i blogach, że winien wszystkiemu jest kapitalizm, czyli system (ustrój) oparty na wyzysku mas ludzi pracy przez garstkę właścicieli kapitału oraz produkujący dla maksymalizacji zysku, zagarnianego przez ową garstkę bogaczy, a nie dla zaspokojenia potrzeb ludności.
  A co do tematu aborcji, to w takiej Szwajcarii dzieci od małego są uświadomione seksualnie, zarówno w domu jak i w szkole, a więc nie ma tam praktycznie przypadków, aby kobieta zaszła tam w ciążę wbrew własnej woli – dlatego też tam rozrodczość kontroluje się tam antykoncepcją, a nie aborcją, a la kraje III świata. Innymi słowy stosuje się tam prewencję (profilaktykę), a nie leczenie objawów, o czym niedawno tu pisałem. Ale pamiętajmy, że Szwajcara jest zamożnym krajem, którego bogactwo pochodzi jednak głównie z tego, że od lat jest ona bankierem rożnego rodzaju tyranów (z Hitlerem włącznie), oszustów podatkowych oraz handlarzy bronią, narkotykami i żywym towarem, Nie wszytko złoto, co się świeci…

 36. Witold
  Likwidacja CBA i IPN niczego nie zmieni, jako że oznacza ona przecież tylko przesunięcie urzędników z jednego urzędu do innego, czyli z CBA do Policji i Prokuratury a z IPN do innego Ministerstwa Prawdy.

 37. Kalina
  Jak to już pisałem, zdelegalizować trzeba by wszystkie bez wyjątku partie polityczne, jako że celem każdej partii politycznej jest zawsze zdobycie i utrzymanie władzy a nie dobrobyt narodu. Poza tym, to wszystkie partie będące w Polsce u władzy począwszy od tzw. Okrągłego Stołu reprezentowały obce interesy: głównie Berlina, Brukseli, Waszyngtonu i Watykanu. 🙁

 38. wiesiek59 – 3 października o godz. 14:11 9080
  Otóż to: Pan Celiński już rządził (i to jako minister) i nic dobrego z tego nie wynikło, a więc nie ma on moralnego prawa krytykować obecne władze, które przynajmniej coś jednak robią dla zwyczajnych Polaków, którymi Pan Celiński przecież gardzi.

 39. jakowalski
  3 października o godz. 14:38
  A jaką wartość mają twoje wypowiedzi, które najwyraźniej wypadają z głąbi rosyi z wielkim plask! W niezmącone wody polskiego Internetu?

  Myślę, że taką samą jak szeregu czynowników, którzy w różnych okresach czasu, głosili że są Polakami, w faktycznie byli jedynie ruskimi chujami.

 40. głos zwykły
  Daj sobie spokój, chory człowieku. Moje wypowiedzi są zrównoważone i oparte na faktach, a twoje na myśleniu życzeniowym i wytworach (fantazmatach) twego chorego umysłu. Po twoich wypowiedziach widać jest wyraźnie występującą u ciebie maniakalną psychozę na tle rusofobii. Tego się nie da do końca wyleczyć, ale da się to zaleczyć, jeśli tylko chory, czyli w tym przypadku ty, będziesz współpracować ze swoim psychiatrą.

 41. Taka uwaga do poprzedniego tematu…..

  Zakładając nawet, że dostęp do lekarzy jest nieskrępowany, ceny leków stanowią w przypadku większości emerytów, o bezrobotnych nie mówiąc, barierę nie do przejścia.
  Co z tego że jest diagnoza, skoro spod aptecznego okienka trzeba odejść z kwitkiem?
  ==========

  głos zwykły
  3 października o godz. 15:04 9088

  Każdy ma jakąś obsesję.
  Tyle że ta twoja jest dość mało konstruktywna.
  Sąsiadów raczej nie zmienimy.
  Więc trzeba jakieś konstruktywne wnioski z tego faktu wyciągnąć.

  Propaganda zachodnia ma jakis cel, tak samo jak wschodnia.
  Propaganda służy interesom.
  Jakie interesy ma zachód napuszczając na Rosję?
  Ile można na tym zarobić?
  Swobodnie znajdziesz w zasobie swojej wiedzy odpowiedź.
  Liczą się pieniądze, nie sentymenty.
  A te trafiają do konkretnych kieszeni.

  Czy Rosja zarabia na własnej propagandzie?
  Jakie branże?
  Trudno mi określić równie precyzyjnie jak w przypadku zachodnich firm.

 42. Axiom
  Wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele. Antoś M. jest przecież agentem KGB, mającym na celu wywołanie w Polsce antyrosyjskich nastrojów, które usprawiedliwią zajęcie Polski przez Rosję, w celu powstrzymania możliwości sprowokowania wojny Polski z Rosją przez Antka-policmajstra. Zajęcie Polski przez Rosję spotka się przecież z pełnym poparciem Niemiec i Zachodu, które przecież nie chcą wybuchu wojny w samym środku Europy – wojny, która mogłaby sprowokować nuklearny konflikt na skale światową, a tym samym zagładę ludzkości. Tak więc jeśli nie chcemy rosyjskiej okupacji, to usuńmy jak najszybciej Antka M. z rządu i zamknijmy go tam, gdzie jest jego miejsce, czyli w szpitalu psychiatrycznym, najlepiej poza granicami Polski. Sugeruję Islandię, Grenlandię albo Alaskę, jako że zimno dobrze działa na rozgorączkowane, chore psychicznie umysły, takie jak naszego Antka Policmajstra.

 43. Szanowny panie Redaktorze,
  dla ostudzenia emocji radzilbym Panu zanurzyc na chwile glowe w korycie z zimna
  woda.
  Ach, zapomnialem, przeciez PiS odsunal Was od koryta.
  No to moze choc jakie wiaderko pod reka sie znajdzie.

 44. Wiesiek
  1. Lekarzy oraz farmaceutów nie interesują ci, których nie jest stać na leczenie czy też na lekarstwa.
  2. Do chorych psychicznie, takich jak n.p. głos zwykły, NIE trafiają logiczne argumenty. Oni myślą bowiem życzeniowo, a nie logicznie.

 45. Panie Redaktorze.
  Czy Panu zależy na tym, aby komentarze pod pańskim blogiem, robiły wrażenie pisanych z jakichś Tworek?

  Ad rem: Wszyscy politycy wolnej Polski, z mozołem budowali teokrację, a teraz Pan chce, żeby zaczęli budować demokrację?
  Daremny trud, sfera marzeń.

 46. sugadaddy
  Nie biorę odpowiedzialności za wybryki „głosu zwykłego”.

 47. Nieziszczalnym marzeniem byłoby zwołanie jakiegoś Okrągłego Stołu II.
  Choćby z aktywnymi uczestnikami poprzedniego.
  I opracowanie ponadpartyjnej koncepcji rozwoju Polski, realizowanej przez przyszłe rządy.

  Miesiąc czy dwa dyskusji, uzgadniania priorytetów, oceny błędów i sukcesów, mógłby dać wiele. Oczywiście, bez mediów, przy utajnieniu obrad.

  Ci którzy zaczynali 40 lat temu prawie przygodę z polityką, nabrali doświadczenia.
  Byc może są w stanie dokonać takiej pogłębionej analizy.
  Emerytowani, mogą zdobyć się na dystans i szczerość.
  Większość zna się jak łyse konie, niejedną flaszkę łyskacza obaliła.

  Pan Celiński mógłby być inicjatorem takiego forum…..

 48. Wiesiek59 -3 października o godz. 18:14 9099
  Tylko NIE to! Tylko nie z Celińskimi i nie z tymi, którzy przez ostatnie ćwierćwiecze rozkradali i rozkładali Polskę!

 49. Trudno nazwać obsesją postrzeganie świata takim jaki faktycznie jest, a nie takim jak go widzą entuzjaści platformy multimedialnej „Sputnik”. Trudno też nazywać rusofobią normalną odpowiedź na chamstwo oraz prostactwo szeregu wypowiedzi osób prezentujących się jako zwolennicy dzisiejszej oraz wczorajszej, zwłaszcza stalinowskiej Rosji. No, ale zawsze można. Podobnie można twierdzić że Zachód żyje tylko i wyłącznie z druku pieniędzy, oraz że Zachód jak jakiś jednowładca – car Zachód napuszcza na Rosję.

 50. @jakowalski

  Nawiązując do twoich polemik na blogu Rafała Wosia z niejakim „krukiem” pozwoliłem sobie zamieścić tam kilka uwag. Niestety, od dłuższego czasu czekają tam na moderację a więc – korzystając z dobrej woli Naszego Gospodarza – zamieszczę je tutaj:

  @jakowalski
  30 września o godz. 11:18 80
  
Tak, to bardzo zastanawiające jak niektórzy – zwykle kompletni dyletanci – natychmiast rozpoznają „czlowieka, ktory ma solidna wiedze ekonomiczna” i bez mrugnięcia okiem potrafią zawyrokować, że „pan Wos ociera sie o dezinformacje.”
  A ich rozumowanie jest niezwykle proste: jak ktoś pisze tak jak im się wydaje, że powinno być to ma „solidną wiedzę ekonomiczną” – albo historyczną, medyczną i wszelaką inną. Jak ktoś głosi poglądy niezgodne z ich dyletanckim wyobrażeniem o przedmiocie dyskusji to zaraz „ociera się o dezinformację”…

  @jakowalski
  30 września o godz. 11:18 80
  
Jeszcze pociągnę może temat „kruka” bo to dość typowy przykład. Niestety, nie tylko radosnego zaśmiecania blogów ale także – co przecież znacznie poważniejsze – mizerii naszych mediów.

  Weźmy dzisiejsze (sobotnio-niedzielne) wydanie DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ. Sebastian Stodolak, w artykule omawiającym nadzwyczaj kiepską rozpoznawalność nazwisk współczesnych polskich ekonomistów na świecie, tak m.in. pisze:

  
„W historii polskiej myśli ekonomicznej figurują nazwiska potężne. Ot, choćby Oskar Lange – może i socjalista (sic! – grzerysz), ale jeden z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów pierwszej połowy XX w. na świecie…”

  
Tak, może i socjalista, ale…
  Dobry fachowiec ale bezpartyjny…

  
A teraz pytanie za złotówkę: czy Sebastian Stodolak, który dołączył na początku roku do redakcji DZIENNIKA GAZETY PRAWNEJ (Infor Biznes), gdzie zajmie się tematyką ekonomiczną, ukończył studia ekonomiczne? A może politologiczne, stosunki międzynarodowe, historię ze specjalizacją w dziejach gospodarczych albo też w historii myśli ekonomicznej?
  Nie, pan Stodolak ukończył jeden z tych kierunków, które ukończyła zdecydowana większość dziennikarzy dyletancko i nieudolnie objaśniających czytelnikom i widzom zawiłości współczesnej ekonomii, polityki, geopolityki, stosunków międzynarodowych. A króluje tu filologia polska, kulturoznawstwo, nauka o teatrze, geologia a nawet … zootechnika. No i bardzo częsty ostatnio fach wśród wielu naszych dziennikarzy, „speców” od tematyki ekonomicznej i geopolitycznej – filozofia…


 51. jakowalski
  czytam Twoje wpisy, pilnie,
  w sprawie kapitalizmu, nie zgadzam się z Twoim myśleniem.
  Kapitalizm to system, patologie tworzą ludzie, a nie kapitalizm.

  O Szwajcarii też okrutnie mącisz, zupełnie nie zgadzam się z Twoim opisem.

  Inne wyobrażenia mamy, inaczej ukształtowany mózg, mamy obaj prawo do swojego widzenia świata. Różnice są niewielkie, nie ma o co kopi kruszyć.
  Rozdrabniać włos na czworo.

 52. Tyle że to jest strata czasu. To jest biurokratyczne podejście do siania dezinformacji, toć to samo siano. Jak to się mówi: z pustego i Salomon nie naleje. Nawet J.Ch. przemieniał wodę w wino, ale nie stworzył wina z niczego. A ruskie tutaj chcą wyczarować rzeczywistość z niczego!

  Oczywiście bez zabójstw, bez znikania ludzi na dużą skale, bez tortur i gwałtów, zawłaszczenia wszelkiej przestrzeni publicznej wypowiedzi – tradycyjnych narzędzi zbrodniczych dyktatur posługujących się taką retoryką, takiego cuda zrobić się nie da.

  Ja tam bym ani kopiejki nie dał za taką pracę, jeśli już to kopa w dupę. Mówię tutaj co bym zrobił jako ruski pułkownik ds siania dezinformacji. No, ale w Rosji jak słyszałem podobne pierdoły opowiada Żyrinowski i członkowie jego partii. Tak więc chała dezinformacyjna ma tutaj najwyraźniej jakieś partyjne zaplecze i wsparcie. Tak to można też nazwać: „żyrinowszczyzna” i to najlepszego gównianego sortu.

 53. jakowalski
  w liście do syna, Stanisław Witkiewicz – 15 lipca 1903 roku, w Zakopanem.
  Takie zdania o myśleniu umieścił. Syn miał wtedy 18 lat, maturę robił we
  Lwowie, z matką tam pojechał, do żadnej szkoły nie chodził, liceum, czy
  gimnazjum…
  ===================
  ” Mój złoty!
  ……….
  Kto umie myśleć, ten w świecie otaczającym, najcodzienniejszym może znaleźć
  materiał do wnioskowania sięgającego daleko. Trzeba starać się obserwować z możliwym obiektywizmem, żeby odnaleźć rzeczywisty swój stosunek do zjawisk zewnętrznych.”
  …..
  Dobranoc mój książę! ( to jest mój dopisek; z Hamleta to jest wzięte ..)
  Całuję Ciebie bardzo, bardzo i tulę do serca, i daję się zacałować.
  ==============
  Tak się kiedyś pisało, łza się w oku kręci.

 54. Clinton i Departament Stanu odbyły wiele spotkań, na których dyskutowano na temat tego co powinno zrobić się z Julianem Assangem i jego portalem, który już wtedy ujawnił wrażliwe tajemnice wojskowe o wojnie w Afganistanie i Iraku zanim pakiet dokumentów został oficjalnie podany opinii publicznej. Departament Stanu znalazł się pod presją zarówne ze strony Białego Domu jak i obcych rządów oczekujących ucieszenia Wikileaks.

  True Pundit relacjonuje, że osoby znajdujące się z Clinton w pokoju 23 listopada 2010 roku zaczęły śmiać się z jej komentarza, zanim stało się jasne, że ówczesna sekretarz stanu mówiła całkiem poważnie. Podobna miała zacząć się wściekać i określić Assange’a „miękki celem”(ang. – soft target.)

  Po sugestiach Clinton, aby użyć drone przeciwko Assange’owi Departament Stanu zaczął rozważać, aby wyznaczyć nagrodę każdemu, kto pozwoli ująć australijskiego dziennikarz i pomoże w jego ekstradycji do US. Anonimowe źródła mówią, że na spotkaniu padła kwota 10 milionów dolarów.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/clinton-chciala-zabic-assangea-za-pomoca-drona
  ===============

  Demokracja ma swoje stare sposoby……

  „Wanted, alive or dead”……

  Jedno mocarstwo zabija swoich dysydentów.
  Inne, zabija na całym świecie obcych obywateli.
  Jakaś licencja na zabijanie?

 55. „Z jednej strony ocierająca się o bolszewickość prawica Kaczyńskiego (słynny suweren w miejsce prawa) …”.

  W demokracji to chyba suweren tworzy prawo i w razie potrzeby je zmienia.
  A jak to było w bolszewii to powinien pan pamiętać.

 56. jakowalski

  „2014 – 380,0
  „2015 – 350,0”

  Roczny PKB Polski wynosi 400 mld euro.

 57. Mauro Rossi
  3 października o godz. 20:15 9109

  Gdy p. Celiński był w rządzie jako minister, nikt prawa nie zmieniał, nie stanowiono ustaw w Sejmie, nie podpisywał prawa pan prezydent kumpel p. Celińskiego , nie regulowano niczego, nie wydawano rozporządzeń. Dlatego p. Celiński nie wie, skąd jest prawo, kto je tworzy, zmienia. Po prostu, prawo było i już. Było zawsze i takie samo.

  No, niekiedy wysocy urzędnicy państwowi informowali gangsterów o akcjach policji, ale nie wiadomo, na jakiej podstawie policja chciała ścigać gangsterów.

 58. Wiesiek
  Demokracja amerykańska jest od początku taką samą pozorną, albo jak kto woli fałszywą demokracją, jak demokracja ateńska czy też demokracja szlacheckiej I Rzeczypospolitej. W Atenach obywatelami byli bowiem tylko wolni Ateńczycy płci męskiej, w I Rzeczypospolitej tylko szlachta a w USA przed długi czas obywatelami nie byli Murzyni i Indianie, podobnie jak też w Australii aż do drugiej polowy XX wieku obywatelami nie byli tamtejsi Aborygeni. A z zatrutego ziarna nie wyrośnie przecież zdrowa roślina.

 59. głos zwykły – 3 października o godz. 18:47 9101
  Widzisz, problem ze schizofrenikami takimi jak ty jest taki, że im się wydaje, że to tylko oni widzą świat „taki jaki on jest naprawdę”, a inni ludzie mają zwidy i omamy. 🙁 Trudno jest też nazwać normalną wypowiedzią nazwanie mnie przez ciebie „ruskim chujem” dnia 3 października o godz. 15:04 (9088). 🙁

 60. Wacław
  No cóż, ty przeszedłeś kapitalistyczne pranie mózgu, a więc nie rozumiesz, że ludzie są na początku swojego życia etycznie (moralnie) neutralni, czyli że są oni wtedy ani dobrzy ani też źli i że dopiero wychowanie w tym zboczonym ustroju, jakim jest kapitalizm (podobnie jak to było też w innych zboczonych ustrojach, czyli w niewolnictwie i feudalizmie) robi ich złymi.
  Co do Szwajcarii – nie moja to wina, że jest zapotrzebowanie na usługi bankowe dla tyranów, złodziei, oszustów podatkowych, handlarzy bronią, narkotykami i żywym towarem etc., ale nikt też przecież nie stał nad Szwajcarami z pistoletem i nie kazał im zostać największa na świecie pralnią brudnych pieniędzy czy też bankierami Hitlera.
  A co do Witkiewiczów, to ten młodszy, czyli Witkacy był narkomanem, rusofobem i marnie skończył. Był on typowym arystokratycznym degeneratem, choć trzeba przyznać, ze uzdolnionym artystycznie.

 61. Nazwałem rzeczy po imieniu. Z pewnością nie raz wasz przełożony tak was nazywał (no może bez wytykania że „ruski”) i jeszcze w mordę butem przywalił.

  Takie treści trzeba po prostu zawsze wspomagać pałką nabitą gwoździami. Bez tego nie da się tego komuś normalnemu wmusić.

 62. Maurizio Rossini
  PKB Polski wynosi obecnie około $1003 mld USD (PPP) oraz 473 mld USD (nominalnie). W przeliczeniu na euro daje to odpowiednio około 893 i 421 mld euro.

 63. głos zwykły – 3 października o godz. 20:46 9115
  N I E, nie nazwałeś rzeczy po imieniu, a tylko naruszyłeś prawo, regulamin wpisów na forach i blogach „Polityki” oraz netykietę. 🙁

 64. Maurizio Rossini
  Demokracja to jest po polsku inaczej ludowładztwo, a więc w demokracji to Lud ustanawia prawo, a nie politycy ani też tym bardziej sędziowie, nawet najwyższych trybunałów, z konstytucyjnym włącznie. Trybunały takie jak konstytucyjny pełnią w demokracji tylko rolę doradczą dla parlamentu, który z kolei odpowiada przed Ludem. Oczywiście, mowa tu była o demokracji prawdziwej, a nie o demokracji burżuazyjnej, jaką mamy dziś w Polsce, a która w praktyce zawsze degeneruje się w stronę plutokracji (władzy bogaczy) i ochlokracji (rządów hołoty), jako że w kapitalizmie najbogatsi są z reguły hołotą.

 65. Nigdzie nie jest napisane w regulaminie, czy netykiecie, że nie można ruskich czynowników, którzy w różnych okresach czasu, głosili że są Polakami, a byli faktycznie jedynie ruskimi chujami, w sposób odpowiedni określać.

  Okoliczność, że się poczuwasz do bycia egzemplifikacją ogólniejszego określenia ruskiego czynownika nic tutaj nie zmienia.

 66. Nigdzie nie jest napisane, że watykańskie czy amerykańskie sprzedawczyki mają jakieś polskie korzenie.
  Ot, jakieś s..syny realizujące własne interesy i przedkładające je ponad polskie.
  Za to im w końcu PŁACĄ.

  Mnie interesuje POLSKA i jej interesy.
  Tubylcze.
  Niespecjalnie pokrywające się z interesami wielkich graczy.

 67. Dr Łukasz Kamiński, historyk, prezes IPN.

  ” Natomiast wciąż niewystarczające są badania dotyczące choćby metod, jakimi Związek Sowiecki zarządzał PRL-em, funkcjonowania wielu struktur władzy (np. wojska, cenzury, administracji terenowej), tzw. „stronnictw sojuszniczych” SD i ZSL czy opozycji, np. działalności Solidarności w zakładach pracy.”

  W całej Europie Środkowej, nawet w Niemczech, dość powszechne jest przekonanie, że ściganie sądowe winnych z tamtych czasów skończyło się porażką. Zgadza się Pan z tym?

  „nie wykorzystano okresu tuż po przełomie 1989 r., gdy w dawnym aparacie władzy PRL panowała niepewność, a niekiedy strach, i łatwiej było wówczas skłonić niedawnych funkcjonariuszy do zeznań niż dziś, gdy mają poczucie bezkarności, a w wielu przypadkach wręcz sukcesu. Za późno powstrzymano też proces niszczenia akt, spóźnione stało się otwarcie archiwów.
  Rozliczeniom prawnym nie sprzyjała też ewolucyjna, nie zaś rewolucyjna natura transformacji systemowej. Brakowało nie tylko woli politycznej, ale też wystarczających zmian w środowisku wymiaru sprawiedliwości. Wiara w jego zdolność do samooczyszczenia była więcej niż naiwnością. Nie sposób nie wiązać z tym kwestii przewlekłości procesów, zdarzających się uniewinnień czy zaskakująco niskich wyroków, i tak wydawanych zwykle w zawieszeniu. Ostatnim akordem była uchwała Sądu Najwyższego z maja 2010 r., która na nowo zdefiniowała kwestię przedawnienia niektórych kategorii zbrodni komunistycznych. W efekcie umorzono setki śledztw, w tym wiele takich, w których możliwe było postawienie sprawców przed sądem.”

  Od paru lat IPN szuka grobów ofiar komunizmu. Tysiące rodzin w Polsce do dziś nie wiedzą, gdzie leżą ich bliscy zabici po 1945 r.

  „Tak, można powiedzieć, że każdy wojewódzki i prawie każdy powiatowy Urząd Bezpieczeństwa miał własne miejsce, gdzie chowano ofiary. Kolejne to miejsca pochówku osób straconych i zmarłych w więzieniach. Pełnego wykazu jednych i drugich nie mamy”

  https://www.tygodnikpowszechny.pl/bilans-cwiercwiecza-28636

  Tak to wygląda faktycznie ze skurwysynami, które realizowały własne i ruskie interesy i przedkładały je na polskie. Owe skurwysyny operowały właśnie epitetami watykańskie i amerykańskie sprzedawczyki. Jak się okazuje nie tyko do końca trwania PRL.

 68. Szanowny Panie Celinski

  Swiadomie pomija pan Kukiza i wprowadza nieporozumienie miedzy Polakami. Pan sie moze przysluzyc polskiej sprawie milczac.

  Z wyrazami ubolewania

  Slawomirski

 69. głos zwykły
  3 października o godz. 22:40 9122

  Szanowny Panie głos zwykły

  Proponuje nie szukac idealow i zaakceptow fakt ze matka Polska to dla wielu z nas macocha a na dodatek wyrachowana kurwa. W redakcji Polityki do tej pory pisze TW Daniel Passent a jego redakcyjni koledzy pouczaj czytelnikow na temat moralnosci. Laickie panstwo zostalo przez postkomunistow sprzedane Watykanowi. Postkomunisci czyli zgnilizna intelektualna odebrali kobietom prawo do aborji. Szkoda ze tak to wyszlo bo marzenia o Wolnej Polsce byly piekne.

  Slawomirski

 70. Tak wygląda lewica ala Celinski…

  przymierze że skrecajacym oficjalnie i programowo Schetyna by skasować podatek bankowy, odebrać darmowe lekarstwa seniorom, wstrzymać projekt budownictwa komunalnego.
  itp…
  I to wszystko polewane sosem straszenia faszyzmem…tragiczna ostateczna kompromitacja lze-lewicy salonowej.

 71. Yo… Gargamel
  „…to dla wielu z nas macocha a na dodatek wyrachowana kurwa.”
  Mame kinish – tate putz, … Ladna rodzinke masz himey?
  „Laickie panstwo zostalo przez postkomunistow sprzedane Watykanowi.” Don’t put your nickel nose where it doesn’t belong, shylock.

 72. głos zwykły – 3 października o godz. 21:54 9120
  Przypominam ci więc, że zasady publikacji komentarzy na tym blogu wyraźnie zwierają takie oto stwierdzenia: „Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci. Ponosisz odpowiedzialność prawną za swoje wypowiedzi, które naruszają dobra osobiste innych osób. Twoje wpisy naruszające zasady komentowania i Regulaminu będą usuwane. A w szczególności te, które:
  a. Zawierają groźby, treści wulgarne, obsceniczne, nienawistne, agresywne, dyskryminujące i inne tego rodzaju;
  b. Obrażają i deprecjonują inne osoby ze względu na ich pochodzenie, wykonywany zawód, przekonania, wyznanie, światopogląd, wiek, płeć czy orientację seksualną;
  c. Dotykają prywatności innych osób, naruszają ich godność, dobra osobiste, prawa autorskie i inne dobra prawem chronione;
  d. Zawierają oskarżenia, które nie są podparte dowodami w postaci ustaleń prokuratury czy wyroków sądów;
  e. Są niezgodne z obowiązującym prawem, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.”
  http://www.polityka.pl/opolityce/1508316,1,zasady-publikacji-komentarzy.read

 73. głos zwykły – 3 października o godz. 22:40 9122
  Pan Łukasz Kamiński był przez pewien czas (od 28 czerwca 2011 roku do do 22 lipca 2016 roku) prezesem Instytutu Pogardy Narodowej, ale nie jest on historykiem, a tylko zwykłym oszustem i szarlatanem, zaś jego „doktorat” z Uniwersytetu im. Bolesława Bieruta jest uznawany tylko w Polsce i na Ukrainie.

 74. Hahaha … hihihi … – 4 października o godz. 3:37 9126
  Naucz się wreszcie zamorski dupku z Jackowa, ofiaro nieudanej aborcji, pisać po polsku albo ogranicz się do pisania do „Gwiazdy Polarnej”. 😉

 75. Slawomirski – 4 października o godz. 0:31 9124
  100% racji!

 76. Andrzej Falicz – 4 października o godz. 1:34 9125
  W Polsce od dawna nie ma już prawdziwej lewicy. Ostatnim liczącym się ideowym komunistą był w Polsce Władysław Gomułka („Wiesław”), a ostatnim prawdziwie lewicowym politykiem, w stylu dawnej zachodnioeuropejskiej socjaldemokracji, był Edward Gierek. Po nim mieliśmy już tylko Jaruzelskiego – typowego bezideowego przywódcę junty militarnej (trzeba przyznać że bardzo efektywnego na tym stanowisku) i bezideowych pseudo-lewicowców typu Kwaśniewskiego, Millera czy też Gospodarza tego blogu albo też pseudolewicowe oszołomy z Razem i Zielonych, popierające masowy najazd na Polskę taniej siły roboczej z III świata w celu obniżenia, i tak już skandalicznie niskich, dochodów polskich ludzi pracy i zwiększenia tym samym zysków zachodniego kapitału, który przecież finansuje nie tylko PO i PiS czy też szczególnie Nowoczesną, ale także i PSL, Kukiza, SLD, Razem i Zielonych. Taka to jest ta smutna prawda o naszej obecnej polskiej scenie politycznej, że jest ona finansowana i kontrolowana przez wielki zachodni kapitał, tak samo zresztą jak wszędzie w UE czy NATO oraz oczywiście w Izraelu. 🙁

 77. Ale to jest cudne, cudne… Tacy są bojownicy Solidarności, KOR-u? Naprawdę tacy są? I oni rządzą? Oni nami rządzą? I będą rządzić…

  „Robert Mazurek zacytował Niesiołowskiemu fragment jego własnej wypowiedzi z lat 90. na temat aborcji, twierdząc, że to fragment projektu Ordo Iuris.
  Jeden z tych projektów, projekt Ordo Iuris, zakładał, że może być dopuszczalne karanie kobiety. I mam tu taki cytat: „Jeśli nie będzie kary, nie będzie też ochrony dziecka poczętego i każda kobieta, jeśli będzie chciała, to przerwie ciążę. Aborcja jest zabijaniem bezbronnych dzieci i ich niekaranie, to otaczanie nad nią opieki prawnej”
  – powiedział Mazurek.
  Niesiołowski nie zorientował się, że to jego własne słowa i uznał je za skandal.
  Napisali taką rzecz i jest to skandal. To jest coś niesłychanego. Rzadko używam takich słów, ale ten projekt jest projektem przestępczym. Kobieta ma umrzeć albo urodzić dziecko
  – powiedział oburzony Niesiołowski.
  Panie marszałku, to jest cytat z pana. Pan był zwolennikiem karania kobiet za aborcję
  – odpowiedział mu Robert Mazurek.”

 78. Takei-butei – 4 października o godz. 10:42 9132
  Zacznijmy może od tego, że przestępstwem przeciwko polskiej racji stanu jest pozwolenie na legalne działanie w Polsce rzymskiej sekty „katolickiej”. Przecież Bóg jest wszędzie, a więc modlić się do Niego można w każdym, dowolnie wybranym miejscu i czasie, a więc nie są do tego nikomu potrzebni ani księża, ani też budynki zwane kościołami. Zaś sam fakt uczęszczania do owe „msze”, odprawiane w tzw. kościołach przez tzw. kapłanów prowadzi ich uczestników prosto do piekła, jako oznacza on zwątpienie w boską wszechobecność i wszechwiedzę, a tym samym do de facto negacji istnienia Boga.

 79. jakowalski
  Ten twój „kapitalizm”, który utożsamiasz z okresem historycznym od czasu jak się Newton urodził, do czasów nam współczesnych posiada nieprawidłową nazwę; on się powinien nazywać, sam nie potrafię krótkiej nazwy zaproponować,to jest okres gdzie zamiast pracy ręcznej wprowadzono pracę mechaniczną, przemysłową.

  Teraz mamy okres przejściowy; wchodzi w użytek praca wirtualna, informatyczna,
  zautomatyzowana, na robotach oparta – cholera wie jak to nazwać.

  Wydajność pracy tak wzrośnie, że jedna fabryka potrafi zaspokoić potrzeby całego świata na samochody, inna na wyroby bieliźniane, jeszcze inna na garnitury, inna na sukienki, itd itd.

  Koszty transportu będą decydowały: ile tych fabryk będzie potrzebnych dla jednego asortymentu.
  Powstanie problem co z ludźmi zrobić?
  W dalszym ciągu to będzie kapitalizm, bo trzeba będzie produkcję rozliczać, zyski, wynagrodzenia ….finansistów nakarmić, niedouczoną naukę, polityków, ….

  Kapitalizm zawsze był; w niewolnictwie, feudalizmie, jak pasterstwo się pojawiło,
  jak praca ludzka się uspołeczniła…

  jakowalski, problem jest gdzie indziej, właśnie w WIARYGODNOŚCI którą Pan Andrzej Celiński wymyślił. Doszło do takiego absurdu, że praktycznie nie ma dziedziny życia, która dotyka człowieka, która byłaby wiarygodna, wszystko mamy zakłamane, niewiarygodne
  – politykę, bo politycy tylko kłamać potrafią
  – ekonomię, znajdź mi tutaj coś wiarygodnego,
  – religie mamy zakłamane wszystkie, łącznie z katolicką
  – medycynę mamy zakłamaną, bo udaje że leczy,
  – prawo mamy zakłamane jak cholera,
  – obyczaj praktycznie nie istnieje, bo każdy krok człowieka, musi być ustawą
  rozporządzeniem opisany,
  – naukę mamy zakłamaną, łącznie z edukacją
  itd itd

  Jeżeli wszystko jest zakłamane, to jednocześnie niewiarygodne, niezgodne z prawdą, bezmyślnością zarażone — jest jednym wielkim złem.

  jakowalski, ludzie nie mają wyjścia – muszą się na nowo myślenia nauczyć,
  albo zginąć, bo się w tej głupocie, bezmyślności wzajemnie pozabijają.
  Narzędzia mordu już mają, podobno trzy razy więcej niż potrzeba.

  jakowalski, mam wrażenie, ze zrozumiałeś, w jakim dramacie żyjemy:
  ludzkość przestała myśleć. Do wyprodukowania bomby atomowej, armaty, kałasznikowa, samochodu … myślenie nie jest potrzebne, o którym tu jest
  mowa. Tu o inny rodzaj myślenia chodzi, które nie ma swojej nazwy,nawet
  Martin Heidegger, Józef Tischner, dużo o tym myśleniu pisali i mówili,
  niestety nazwy nie zostawili, bo wcześniej poumierali, następców o swoim myśleniu o myśleniu nie wychowali.

  jakowalski
  Nauka o tym myśleniu jest, w bibliotekach, w internecie. Bardzo ciężko będzie znaleźć filozofa, naukowca – żyjącego, władnego w tym tischnerowskim myśleniu.

  A wiesz dlaczego?
  Czynność mózgu u współczesnego człowieka tak mocno spadła, tak na psy zeszła,
  że nie wiem, ale nawet Jan Hartman tego nie zrozumie, swoim umysłem.

  A dlaczego spadła, to tylko od Jana Kwaśniewskiego możesz się dowiedzieć,
  On ci to naukowo wytłumaczy, jak będziesz chciał i o to poprosisz.

 80. Wacław
  Kapitalizm jest, w wielkim uproszczeniu, ale w swej istocie, ustrojem, w którym władza należy do właścicieli kapitału. A to się nie zmieniło od czasów Marksa. Nie myl go więc z innymi ustrojami klasowymi, czyli z niewolnictwem czy feudalizmem. Poza tym, to ludzie wciąż myślą i to lepiej niż dawniej. Inną sprawą jest zaś to, kto wykorzystuje owoce tego myślenia i w jaki sposób.
  Szalom!

 81. jakowalski
  4 października o godz. 10:50 9134

  Może jednak swój wpis wyślij nie do mnie, ale na inny adres, np. Mieszko I, Bolo Chrobry, Kazio Wielki…, Magdalenka, Wałęsa, p. Celiński i jego korowcy…

 82. Takei
  A możesz mi podać listę adresów elektronicznych (e-mail) Wałęsy, Celińskiego i reszty tej „styropianowej”, solidarnościowo-KORowskiej ferajny?
  Szalom! 🙂

 83. donosiciel-kapus-jakowalski
  4 października o godz. 11:40 9136

  ” Kapitalizm jest, w wielkim uproszczeniu, ale w swej istocie, ustrojem, w którym władza należy do właścicieli kapitału. A to się nie zmieniło od czasów Marksa. Nie myl go więc z innymi ustrojami klasowymi, czyli z niewolnictwem czy feudalizmem. ”

  Co za brednie nieslychane.
  Nie ma ustroju jak kapitalizm. Kapital jest niezbednikiem w kazdym systemie. Ani wladza nie nalezy do tzw kapitalistow, Tzw kapitalista jest kazdy. A wlasnie bardzo duzo sie zmienilo od czasow Marksa. Donosiciel-kapus-Kowalski nie jest w stanie tego pojac. Cham nigdy nie bedzie ynteligentem nawet jezeli zrobi doktorat w lemologii nie-stosowanej. Dzis nie liczy sie wlasnosc kapitalu tylko kto nim zarzadza.

 84. Edwin Bendyk na swoim blogu:

  „Polki pokazały, że systemowej, reakcyjnej mizogini są gotowe się przeciwstawić. Teraz czas, by zaproponowały alternatywę, dopełniając rewolucję, jaką zaczęły i poprowadziły, a z jakiej zostały wypchnięte przez mężczyzn. To oczywiście rewolucja Solidarności. Polskie kobiety wypchnięte z tej najpiękniejszej w drugiej połowie XX wieku opowieści o godności i wolności wracają dziś jako autonomiczny podmiot historii. Oby nie zabrakło im wyobraźni, energii i odwagi w rozmontowywaniu skretyniałego i sklerotycznego systemu”.

  Obawiam się jednak, że podobnie jak poprzednio robotnicy, teraz kobiety zostaną potraktowane jak przysłowiowy nawóz historii…

  Zgadzam się, że trzeba „wyobraźni, energii i odwagi w rozmontowywaniu skretyniałego i sklerotycznego systemu”. Rozpocząć należy od skretyniałych i sklerotycznych mediów. Z POLITYKĄ i (nowym) FORUM włącznie.

 85. jakowalski
  kapitalizm, przy człowieku był zawsze, czyli kapitał, towar, obrót towarem, usługa,
  własność. Rozmiary kapitalizmu ciągle rosną. Obecnie do monstrualnych rozmiarów, nierównowaga, dysproporcje są tak wielkie – nikt nie wie czym to się skończy i kiedy – rośnie liczba biedoty ludzkiej , a maleje liczba bogatych.

  Zawsze się degenerował kapitalizm, bo ludzie z powodu patologicznej czynności umysłu
  – nie byli w stanie, i nie są, nad tym układem panować. Zawsze czegoś było za dużo, albo za mało, o tym, że nadmiar ludzi zawsze był problemem, mamy go teraz w Europie, pisze o tym Jan Kwaśniewski, powołuje się na Arystotelesa, a sam podaje receptę wyjaśnia jak z tym walczyć. Posłużę się cytatem, który w sposób syntetyczny opisuje problem:
  ———————————
  „Arystoteles pisał, że rządzący powinni przy pomocy różnych sposobów, nie dopuszczać do nadmiernego przyrostu liczby obywateli. Gdy dzieci przybywa więcej, dochodzi do zubożenia, a ubóstwo powoduje zaburzenia i zbrodnie. Fryderyk Engels, który był jednym z 3 myślących ludzi, którzy żyli w ubiegłym wieku wiedział, ze ludzie żywiący się „pasterską strawą” nie rozmnażają się nadmiernie. Pisał: „Rodzina nie rozmnażała się tak szybko jak bydło. Trzeba było więcej ludzi, aby stad doglądać”. Pisał, że zboże, które produkowano wyłącznie jako paszę dla bydła. Wkrótce stało się pożywieniem ludzi. I wynaleziono wówczas bydło ludzkie- niewolników, „którzy zresztą rozmnażali się równie dobrze jak bydło”.”
  ————————————————————————————-
  Jak mogą współcześni rządzący rozwiązać jakikolwiek problem, jak oni nic nie wiedzą, przez swoją bezmyślność,brak wiarygodności — nawet byle jakiego przywódcę w niektórych krajach trudno jest upolować.
  Co tu daleko szukać, naszych przywódców,przed wyborami trzeba było
  pochować, rok temu. Mieli zakaz pokazywania się w mediach.
  Na wierzch wyszli nowi, bliżej nie znani – na nadzieję głosowaliśmy. A prawda wyszła mimo wszystko – jak przysłowiowe szydło.

  Przykro mi: miał rację Martin Heidegger – najgorsze jest to, że jeszcze nie myślimy,
  czy jakoś tak. Nikt tego nie zdementował, nie odrzucił. Mocno to potwierdził profesor Józef Tischner. Nie wiem, jak było na świecie, z debatą, o odkryciu tego niemieckiego myśliciela.

  W wyborach z dnia 25 października 2015 roku zachowaliśmy się według staro- rzymskiej zasady, tam wymyślonej: widzimy dobro, a wybieramy zło.

 86. Jakowalski no to powinieneś zadać sobie razem z innymi ruskami na blogu słuszne pytanie, co ja tutaj jeszcze robię? Z drugiej strony, co do waszej sytuacji – nie bycia anonimowym, to chyba jakieś zabezpieczenia macie w Muchosrańsku. W każdym razie przełożony was nie wyda. Nawet jak wpłynie oficjalne pismo z „Polityki”. Czyż, nie? A CIA to się chyba tylko cieszy z waszej obecności w Internecie, bo odwalacie dla nich kawał dobrej roboty na blogu zupełnie dezawuując ruski sposób myślenia swoimi wypowiedziami.

  Czasy Komiternu i Kominformu to już przeszłość. Dzisiaj chyba już nikt z góry nie ma wątpliwości o co tutaj chodzi, a chodzi o pracę w interesie i na rzecz Rosji. Pracę polegającą na destabilizacji sytuacji w kraju. Tworzenie fikcji że w Polsce tacy ludzie mają jakiś wpływ na opinię publiczną (owszem może i tak, ale tylko na oddziałach zamkniętych w wariatkowach). Etc. etc. Tak czy inaczej do dupowa robota i aby coś z tego było tradycyjnie potrzeba inwazji, zielonej lub iskanderów, trochę.

 87. Tak czy inaczej to dupowa robota tak jak ten ruski smartfon co go Putin wziął do ręki a on nie działał. Nie działał choć ruskie wszystko do niego wykradli. Ale sami złożyli i nie działa! Jakaś dywersja, czy co? Trzeba, aby działał chyba zająć Chiny, co? Tam robią smartfony które działają, ale akurat na licencji Zachodniej.

 88. Prezes Ruchu Narodowego chce dokładnej informacji obywatelem jakiego państwa bądź państw jest Robert Grey. Pyta „dlaczego na wysokie, bardzo ważne stanowisko w MSZ mianowano człowieka nie będącego Polakiem, mieszkającego w Polsce zaledwie od kilku lat?” i jakie są zasługi Greya „w w walce o polskie interesy, również w konfrontacji z interesami USA lub innych państw i organizacji międzynarodowych”. Winnickiego interesuje jakie są „gwarancje lojalności” Amerykanina, któremu oddano pod kontrolę stosunki państwa polskiego z jego ojczyzną i „czy możemy spodziewać się, że za realizację polskich interesów narodowych na odcinku niemieckim będzie odpowiadał Niemiec, czeskim – Czech, rosyjskim – Rosjanin, chińskim – Chińczyk etc.?”. Poseł docieka czy taka nominacja nie jest „manifestacją braku własnych, polskich kadr, zdolnych podjąć takie zadania”. Winnicki zadaje też generalne pytanie: „Czy nominowanie Amerykanina na wysokie, strategicznie ważne stanowisko w polskiej dyplomacji jest wyrazem podporządkowania naszej polityki zagranicznej Stanom Zjednoczonym i ich interesom?”.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/winnicki-pyta-ministra-polska-oficjalnie-wasalem-waszyngtonu
  =============

  Bardzo zasadne pytania.

  Panom komentującym, można zadać pytanie.
  Czy chcą byc parobkami na cudzym?
  Możecie robić laskę za dolce, płaszczyć się, wchodzić bez wazeliny płacącym.
  Ale wówczas, nie zabierajcie głosu na temat polskich interesów narodowych.
  Bo te są rozbieżne z taka służalczą postawą.

  Czytać historię, wyciągać wnioski.
  A nie pieprzyć głodne kawałki i posługiwać się obscenicznym językiem.

 89. głos zwykły
  4 października o godz. 14:42 9144

  Rozumiem że jesteś z gminu, prostactwo wychodzi wszystkimi porami.
  Tyle że nauczyłeś się chyba języka polskiego na tyle, żeby się nim posługiwać na forum publicznym?
  Twoje proktologiczne fascynacje, naprawdę nikogo nie interesują.
  Koprofagię mozna leczyć…..

 90. głos zwykły
  – 4 października o godz. 14:38 9143
  W odróżnieniu od ciebie, nie wstydzę się tego, kim jestem w realu. Możesz do mnie napisać na „lech.keller(at)gmail.com”, jeśli nie stchórzysz. 😉
  -4 października o godz. 14:42 9144
  Jak na razie to stare, jeszcze radzieckie rakiety bezpiecznie dostarczają na orbitę wokółziemską kosmonautów i astronautów, a najnowsze amerykańskie rozpadają się na platformie startowej. 😉

 91. Wacław1 – 4 października o godz. 14:23 9142
  Nie mam czasu na tłumaczenie ci różnic pomiędzy kapitalizmem a feudalizmem i niewolnictwem, ale zauważ, że tylko kapitalizm jest aż tak diabelskim wynalazkiem, że ludzie pracują w nim dla kogoś bez przymusu fizycznego, jako że kapitaliści wymyślili największy jak dotąd wynalazek w historii ludzkości, czyli ekonomiczny przymus pracy, „dzięki” któremu ogłupione przez pozostające w władaniu kapitalistów media, masy ludzi pracują w pocie czoła dla garstki oszustów i wyzyskiwaczy, czyli kapitalistów, tworząc tym samym ich bogactwo, a przy okazji tracąc zdrowie a często też i życie.

 92. Nawet gdyby wziąć za dobrą monetę że ktoś robi laskę za pieniądze to i tak jest to lepsza sytuacja, niż gdy ruskie wysyłali tutaj swoich obywateli lub pracowników KGB lub GRU do pełnienia funkcji publicznych i wojskowych oraz w urzędzie bezpieczeństwa. Tak wyglądała w Polsce rewolucja gospodarcza i społeczna, robili ją ruscy czynownicy, posługujący się księżycową retoryką, inaczej nowomową, czynownicy żyjący w królestwie słowa oderwanego od konkretu, a całkowicie służącego jako instrument realizacji interesów ZSRR. I dzisiaj na blogach pojawiają się zastępy trolii i mają do zaoferowania podobną retorykę. Tyle że to jest tak bez sensu, że nikt tego nie kupi. Potrzebne jest do tego po prostu fizyczne opanowanie terenu i zlikwidowanie wszelkiej opozycji dla nowego porządku, a więc spore ofiary wśród ludności polskiej zwłaszcza spośród tych lepiej wykształconych i stojących na wyższym poziomie moralnym. I właśnie dlatego CIA prowadziło taką a nie inną politykę, prewencji. Myślę, że w końcu ginęło o wiele mniej ludzi, a innym się lepiej żyło, niż według ruskiego wzoru organizacji społeczeństwa, gospodarki i polityki.

 93. Grzerysz – 4 października o godz. 14:22 9141
  Ludzie pracy, nieważne czy mężczyźni czy kobiety, traktowani są zawsze przez rządzących nami polityków, będących w kieszeni kapitalistów, jak ów przysłowiowy nawóz historii. Przecież bogate kobiety, córki, siostry, żony i kochanki kapitalistów nie będą miały najmniejszego problemu z usunięciem niechcianej ciąży, a wszelakie obostrzenia w tym kierunku dotkną tylko kobiety z niższych klas. Po obecnej debacie na temat aborcji wydać wyraźnie klasowy charakter współczesnej Polski, jako że owe obostrzenia w decydowaniu o swoim własnym ciele uderzyć mogą przecież tylko w kobiety z niższych klas, jako że kobiety z klas wyższych stać będzie zawsze na przeprowadzenie aborcji, na ogół zagranicą, w doskonale wyposażonych prywatnych klinikach, a kobiety z niższych klas skazane zostaną na „domowe”, bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet i życia metody usuwania niechcianej ciąży, o których przed wojną pisał Boy, jak by nie było doktor medycyny. Ale o tym, to „lewicowy demokrata” Celiński przecież nie napisze… 🙁

 94. axiom1 – 4 października o godz. 13:36 9140
  Ciekawe, że za odkrycie, że nie ma takiego ustroju jak kapitalizm i że kapitalistą jest każdy, nie dostałeś jeszcze nagrody imienia Nobla z ekonomii. 😉 I dziwne jest też, ze nie dostałeś jeszcze nagrody pokojowej Nobla za swoje chamskie ataki ad personam na moją skromną osobę. 😉

 95. wiesiek59
  – 4 października o godz. 19:49 9146
  Tzw. głos zwykły jest przypadkiem nieuleczalnej psychozy maniakalnej. Kwalifikuje się on więc nie tyle do szpitala psychiatrycznego, co do psychiatrycznego hospicjum.
  – 4 października o godz. 19:47 9145
  Mianowanie Amerykanina na wysokie, strategicznie ważne stanowisko w polskiej dyplomacji jest wyrazem podporządkowania naszej polityki zagranicznej Stanom Zjednoczonym i ich interesom oraz dowodem na to, że Polska NIE jest dziś państwem niepodległym. Osoby odpowiedzialne za to mianowanie, czyli zarówno minister spraw zagranicznych, jak też premier i prezydent, powinny więc stanąć przez Trybunałem Stanu za zdradę żywotnych interesów Rzeczypospolitej.

 96. głos zwykły – 4 października o godz. 20:23 9149
  Używasz dokładnie tych samych „argumentów”, które użył Adolf Hitler tłumacząc Zachodowi swą inwazję na Polskę w roku 1939.

 97. Ruskie ów Robert Grey urodził się w Rawie Mazowieckiej, a więc to jest Polak a nie Amerykanin.

  A jak to wyglądało kiedyś…

  http://blogmedia24.pl/node/69842

 98. jakowalski
  4 października o godz. 20:28 9151

  Jestes donosicielem i kapusiem. Ty sam sie do tego przyznales. Ty sam pokazales na tym blogu jak potrafisz donsosic i nawet snuc swinskie fantazje w swych donosach. Czyli donosic i podzegac. Ty sam sie pochwaliles ze donosisz. I wielokrotnie pokazeles to na blogach Polityki. Jestes wiec zwykla kurwa i ja tylko uczciwie oceniam sytuacje.

  Ponadto donosicielstwo jest cecha zwyklego chama. Osoby wyksztalcone nie chwytaja sie tak haniebnego zajecia. Tylko kurwa i cham. Dlatego tez rowniez obnazasz ze nie posiadasz wyzszego wyksztalcenia. Popierasz ta teze brakiem wiedzy ktora powinnes miec jako rzekomy absolwent SGPIS i australijskich gimanazjow.
  Stad nie rozumiesz elemetarnych zjawisk ekonomiczno-gospodarczych.

 99. głos zwykły – 4 października o godz. 20:58 9154
  Według twojej logiki, to rdzennymi Polakami byli (alfabetycznie):
  – Menachem Begin (Mieczysław Biegun) urodzony w Brześciu,
  – David Ben-Gurion (Dawid Grün) urodzony w Płońsku,
  – Shimon Peres (Szymon Perski) urodzony w Wiszniewie i
  – Jicchak Szamir (Icchak Jaziernicki) urodzony w Różanie.
  Poza tym, to niejaki Adolf Hitler urodził się w Austrii, a więc w roku 1938 tylko przyłączył on Niemcy do Austrii, swojej ojczyzny. 😉

 100. Axiom1 – 4 października o godz. 21:14 9155
  Znów naruszasz prawo, regulamin „Polityki” i netykietę. W taki sposób więc z tobą dyskutować NIE będę, jako że z twojej strony występują już tylko obelgi, zniesławienia i zwykłe przekleństwa. 🙁 Idź się leczyć, chory dziadku.

 101. Nie mam ochoty jako Polak, by oficjalnie instalowano w naszym rządzie jakieś słupy, kable, nadzorców z ramienia jakiegos rządu.
  Taką rolę pełnił Sikorski, Rostkowski, teraz ten pajac.
  Człowiek przebywający długo na obczyźnie, przesiąknięty innym stylem życia, wartościami, nie będzie realizował polskich interesów narodowych.

  I to jest poza dyskusją.
  Agentów to umieszczajmy my, ale nie u nas…..

 102. Wiesiek59 – 4 października o godz. 22:37 9158
  Pełna zgoda! Kaczyński, Duda, Szydło i Waszczykowski pod Trybunał Stanu!

 103. Grisza, Grisza zarządzam ewakuację przez rurę klozetową do Muchostrańska.
  Misza, Miisza zarządzam ewakuację przez muszle klozetową do Muchostrańska.
  Pietia, Pietia zarządzam ewakuację przez deskę klozetową do Muchostrańska.
  Zadanie wykonane, powtarzam: zadanie wykonane. W domu czeka na was order Sralina ze wstęgą brązową.

 104. głos zwykły
  4 października o godz. 23:54 9160

  Chyba nie czyta pan doniesien z Syrii. Ciekawe kiedy Rosjanie zaczna placic swoja krwia za polityke Putina…

 105. NGO: za 90 proc. ataków na szpitale w Syrii stoją Rosja i reżim Asada
  PAP 26.09.2016 21:43
  W Syrii zbombardowano w sumie ponad 380 szpitali i placówek medycznych, a za 90 procentami tych ataków stoi Rosja i reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada – podała w poniedziałek organizacja pozarządowa Lekarze na rzecz Praw Człowieka (PHR).
  Zdaniem obserwatorki konfliktu syryjskiego z ramienia PHR Elise Baker co do tych danych nie ma żadnych wątpliwości. Baker poinformowała, że od początku wojny domowej w Syrii, czyli od kwietnia 2011 roku do czerwca roku bieżącego siły rządowe i ich rosyjscy sojusznicy zniszczyli około 270 placówek.

  Przedstawicielka PHR podkreśliła, że umyślne ataki na szpitale są uznawane za zbrodnie wojenne. Dodała, że w placówki medyczne uderzały także niektóre grupy zbrojne, w tym dżihadystyczne Państwo Islamskie, jednak skala dokonanych przez nie zniszczeń jest nieporównywalna z tym, co „syryjski rząd zrobił Syryjczykom”.
  +++++++++
  Ja czytam, ale Wiesiek jest przekonany, że w Syrii są tylko wojska amerykańskie, a Rosja broni tam rakietami i bombami lotniczymi Syryjczyków prowadząc na nich naloty, razem z Baszarem el- Asadem, który jeszcze dodatkowo z powietrza chloruje Syryjczykom wodę.

 106. Celinski jeszcze kilka dni temu wychwalal cuda transformacji a teraz pisze;

  ” Polaków czekają trudne czasy. Nie tylko frankowicze będą płakać. Dołączą emeryci i ci wszyscy, których względna polityczna słabość uczyni bezbronnymi, kiedy deficyt zmusi rząd do ucieczki w inflację.”

  Coz to sie stalo. Klapy z oczow spadly ?

  Inflacja nie bedzie zadna ucieczka. Polski dlug jest glownie zagraniczny. Inflacja nie pomoze. Wrecz przeciwnie.

 107. głos zwykły
  5 października o godz. 7:25 9162

  Na jakiej podstawie, na podstawie jakiego prawa, miedzynarodowego rozporzadzenia czy rezolucji ONZ,…. szatan mordera z bialego domu, laureat pokojowej nagrody Nobla i najjasniejszy pan polskigo wasala chce zmieniec rzad w Syrii poslugujac sie terroryzmem ?

 108. Reżim Baszara el-Asada odpowiada za gwałtowną reakcję na wydarzenia w Syrii i wywołanie konfliktu wewnętrznego, w który wmieszały się różne siły z zewnątrz, a nie tylko i wyłącznie USA. Jak widać z barbarzyńskiego sposobu prowadzenia tej wojny domowej jedną z tych z tych sił ingerujących w sprawy wewnętrzne Syrii jest Rosja i jej siły zbrojne.

 109. głos zwykły
  5 października o godz. 7:55 9165

  Odpowiedz naa pytanie, na podstawie jakiego prawa…. Na jakiej podstawie, na podstawie jakiego prawa, miedzynarodowego rozporzadzenia czy rezolucji ONZ,…. szatan morderca z bialego domu, laureat pokojowej nagrody Nobla i najjasniejszy pan polskigo wasala chce zmieniec rzad w Syrii poslugujac sie terroryzmem ?

 110. głos zwykły
  5 października o godz. 7:55 916

  OK rozumiem. CNN i Fox News jeszcze nie tresowaly jak odpowiadac na takie pytania.

 111. Jak podają dzisiaj na http://www.wirtualnemedia.pl/:

  „We wtorek Agora poinformowała, że 14 października zakończy wydawanie bezpłatnego dziennika „Metrocafe.pl”. Jego strona internetowa będzie funkcjonować do końca br. – Zespół dziennika liczy 11 osób. W tej chwili nie możemy powiedzieć czy ze wszystkimi zakończymy współpracę, czy część z nich znajdzie zatrudnienie w innych mediach Agory – informuje Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w firmie.
  Jednocześnie wydawca zapowiedział, że do końca br. zrealizuje zwolnienia grupowe, które obejmą do 135 pracowników, czyli maksymalnie 6,8 proc. osób zatrudnionych obecnie w spółce. Zarząd w segmencie prasowym zamierza skupić sią na „Gazecie Wyborczej”, zapewniając jej odpowiednią rentowność i stabilność finansową. Ponadto przeanalizował też inne piony firmy w celu dopasowania struktury zatrudnienia do aktualnych potrzeb.
  W pierwszej połowie br. w całym segmencie prasowym Agora zanotowała 135,7 mln zł wpływów (8,7 proc. mniej niż rok wcześniej), z czego większość przypadło na „Gazetę Wyborczą”: przychody z jej sprzedaży wyniosły 51,7 mln zł (po spadku o 4,4 proc w skali roku), a wpływy reklamowe – 41,2 mln zł (21,4 proc. mniej niż przed rokiem)….

  Jak przekazała nam Nina Graboś, zwolnienia grupowe w głównym stopniu obejmą zespół „Gazety Wyborczej” – zarówno redakcję, jak też działy sprzedaży oraz wsparcia biznesowego i operacyjnego. – Zmniejszenie zatrudnienia jest również możliwe w innych obszarów działania spółki – zaznacza.
  Na zapowiedź zwolnień szybko zareagował działający w Agorze związek zawodowy NSZZ „Solidarność”, informując, że rozpoczyna w tej sprawie negocjacje z kierownictwem firmy. – Poprzednio wszyscy zwalniani dostawali dodatkowe wynagrodzenie ponad to, co wynika z ustawowych obowiązków (nie mniej niż 4200 zł), plus szereg dodatkowych świadczeń. W negocjacjach będziemy walczyć o to, aby obecne warunki nie były gorsze od tamtych – zapowiedzieli związkowcy na profilu facebookowym. – Na negocjacje mamy jeszcze trochę czasu (niecały miesiąc) – zaznaczyli.
  Poprzednie duże zwolnienia w firmie przeprowadzono jesienią 2012 roku i wiosną 2013 roku – zwolniono 380 pracowników, co pozwoliło ograniczyć roczne wydatki na wynagrodzenia o 22 mln zł.
  W czerwcu br. w „Gazecie Wyborczej” wprowadzono nowe logo i układ treści, a w drugiej połowie września na Wyborcza.pl ruszyło kilkanaście programów wideo prowadzonych przez czołowych dziennikarzy mediów Agory.”

  Ciekawe jak tam sytuacja finansowa w spółce wydającej coraz bardziej szmatławą POLITYKĘ i już od dawna zupełnie szmatławe (nowe) FORUM?
  Czy nie szykują się tam aby jakieś zwolnienia grupowe? Gdyby pozbyć się szeregu „zasłużonych” – czytaj dobrze uposażonych – najmimord a na ich miejsce zatrudnić paru łebskich dziennikarzy w rodzaju Rafała Wosia toby POLITYCE wyszło to na pewno na dobre.

 112. głos zwykły
  5 października o godz. 7:55 9165

  Assad ma obowiazek bronic kraju przed terroryzmem, sponsorowanym przez wsciekle szatanskie imperium i laureata pokojowej nagrody Nobla.
  Wsciekle szatanskie imperium finansuje, szkoli i uzbraja terroryzm w Syrii i Iraku i wszedzie na swiecie. Szatanskie imperium skupuje skradziona z Syrii i Iraku rope. Poczytaj o tankowcu zarzymanym, w Gallviston.

  Wczorajsze wiadomosci. Wsciekle szatanskie imperium nawet placilo za filmy propagandowe dla tzw al-keidy. Zaplacili brytyjskiej firmie $540 milionow za produkcje fimow propagandowych tzw al-keidy.

 113. jakowalski 4 października o godz. 20:21 9148
  Nie mam czasu na tłumaczenie ci różnic pomiędzy kapitalizmem a feudalizmem i niewolnictwem, ale zauważ, że tylko kapitalizm jest aż tak diabelskim wynalazkiem
  ===============================
  jakowalski. niczego mi nie tłumacz, nawet tego, że kapitalizm jest diabelskim
  wynalazkiem, bo tym diabelskim wynalazkiem jest człowiek, od tego momentu to
  się stało, jak ze zwierzęcia przekształcił się w rzekomo homo sapiens, i zaczął po diabelsku myśleć.

  Dzika bestia z niego się zrobiła.

  A wiesz od kiedy to się stało, że człowiek zdziczał – jak pokarmy ze zboża zaczął wpierniczać. To nie ja odkryłem, nawet nie Jan Kwaśniewski, ale XIX wieczny myśliciel – Fryderyk Engels. Jan Kwaśniewski – dopiero, w drugiej połowie XX wieku udowodnił naukowo, za pomocą biochemii, która dopiero co zaczęła się rozwijać, trochę za pomocą innych nauk ścisłych.
  To aż trudno uwierzyć, jak zaczynał liczyć skład chemiczny zjadanych przez człowieka pokarmów, to jeszcze kalkulatorów nie było, miał do dyspozycji tylko liczydło, taki mechaniczny kręciołek, ja wtedy używałem suwaka logarytmicznego, mam go na swoim biurku, czasami używam, do obliczeń, przy których dokładność nie jest potrzebna.

  Jan Kwaśniewski miał odwagę napisać, powiedzieć, że chleb jest diabelskim wynalazkiem człowieka, i są to święte słowa.
  Tu , o tym możesz sobie poczytać lub posłuchać:
  http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=598

  Na swoje myślenie o kapitalizmie mnie nie przerobisz, nie ma takiej opcji, jeszcze nie zgłupiałem.
  Jakiś diabeł we mnie wstąpił wczoraj, napisałem, że ta ostania epoka historyczna, w której żyjemy, jej nazwanie kapitalizmem jest idiotyzmem, pomieszanym z kretynizmem. Czuję się, jak jaki odkrywca, bo to jest całkowicie mój wynalazek, jeszcze nikt na to nie wpadł – w mojej głowie się urodził.

  Ta epoka historyczna, kapitalizmem zwana, powinna się nazywać – finansizmem,
  nazywać, bo jak wcześniej feudał, to teraz finansista rządzi światem.

  A ta epoka, która drobnymi krokami wchodzi, rozpycha się łokciami — powinna
  się nazywać wirtualizmem. Wszystko w tej epoce będzie wirtualne: wojny, produkcja, technologie, nawet baby, bo chłopy nie będą im potrzebne; będą sobie zamawiać plemniki w internecie, razem ze strzykawką, a do pieszczot będą miały robota, i vice versa…

 114. Uzbrajanie fanatyków religijnych, by ich rękami walczyc z Rosją czy świeckimi- prawie- dyktaturami bliskowschodnimi, nie okazało się genialnym posunięciem Brzezińskiego.
  Fanatyków nie da się kontrolować.

  Amerykanie są w stanie zająć każde terytorium, nie są w stanie zaprowadzić pokoju.
  Stosunkowo małe kraje jak Panama, czy Grenada, to były zwycięstwa.
  W tych większych, same klęski.
  Nieudolne imperium…..

  Kilkunastoletnie wojny domowe to czarna dziura dla zasobów militarnych krajów zachodnich. Ale, opłacalna dla producentów broni.
  Płacą za to przecież podatnicy……

 115. * Państwa, których obywatele przybyli do Syrii w celu udziału w działalności terrorystycznej i zostali zabici przez armię syryjską i ochotników, odmawiają współpracy z Damaszkiem w sprawie identyfikacji zwłok i wysłania ich do ojczyzny. Przewodniczący Najwyższego Komitetu Ekspertyz Sądowych Syryjskiej Republiki Arabskiej Hussein Nofal w swoim komentarzu dla agencji Sputnik oznajmił, że po identyfikacji zwłok bojowników nawet sąsiednie państwa odmówiły przyjęcia ciał swoich obywateli, którzy walczyli w Syrii w szeregach organizacji terrorystycznych. Liczba trupów tylko w 2016 roku jest liczona w dziesiątkach tysięcy. „Udało nam się zidentyfikować dziesiątki tysięcy zabitych terrorystów, będących obywatelami Francji, Turcji, Iraku, Arabii Saudyjskiej, Jordanii i Libanu oraz innych państw arabskich. Poza tym nie udało się nam zidentyfikować jeszcze jakieś 35 tys. trupów” — oznajmił Nofal. Oprócz terrorystów syryjska ekspertyza sądowa ma do czynienia z problemem identyfikacji ciał cywilów, poddanych torturom i egzekucji ze strony bojowników. „Kiedy znajdujemy masowe groby zabitych cywilów w wyzwolonych miejscowościach najczęściej udaje nam się ustalić jedynie przyczynę śmierci, ponieważ mija zbyt dużo czasu od zabójstwa ludzi, ich zwłok nie da się zidentyfikować. Często odkrywamy, że zabici mieszkańcy byli torturowani, bici, cięci, wstrzykiwano im olej napędowy i inne substancje. W zwłokach niektórych kobiet znaleziono wepchnięte siłą obce przedmioty” — dodał Nofal. Według niego, syryjska ekspertyza sądowa ustaliła, że podczas wojny odsetek aktów przemocy wobec dzieci w stosunku do ogólnego wskaźnika przemocy w kraju wzrósł do 60%. Dzieci obok kobiet coraz częściej padają ofiarami przemocy, w tym seksualnej ze strony terrorystów, także tych „umiarkowanych”.
  http://jeznach.neon24.pl/post/134129,wtorek-4-pazdziernika-2016
  ============

  Zabić wszystkich najemników i fanatyków, a nastanie pokój…..

 116. wiesiek59
  5 października o godz. 11:55
  „Płacą za to przecież podatnicy……”
  A na wojnie giną synowie podatników i to wcale nie w obronie swoich domostw i rodzin ….

 117. Moim zdaniem pan red. Jacek Kowalczyk za daleko idzie z wykorzystaniem
  swojego prawo do selekcji dyskutantów na swoim blogu.
  Jest to idealny przykład zawężania myślenia, dla mnie tylko wygodnych
  wyobrażeń.
  Jesteśmy, my ludzie tworem przyrody, według prawa rozkładu normalnego,
  a więc wszystko co nas dotyczy mieści się w prawie do bycia, poważnego
  traktowania, również rozrzut w myśleniu, ze wszystkim musimy się pogodzić,
  również z zachowaniami skrajnymi, skrajnym myśleniem.

  Mój przypadek; z niezwykłą miłością, uznaniem wypowiadając się o Żydach,
  można to sprawdzić, tym razem krytycznie, w tym sensie, że prawdopodobnym działaniem było samozlikwidowanie żydów w czasie II wojny – zostałem wyproszony, bo Panu Jackowi nie chciało się pomyśleć.

  Jacek Kowalczyk 5 października o godz. 10:47
  Obrazili mnie tam, jeszcze nie przeprosili, ten zwyczaj nie istnieje w ich obyczaju.

 118. wiesiek59
  5 października o godz. 12:49 9172

  Za te barbarzynstwa odpowiedzialny jest laureat pokojowej nagrody Nobla z bialego domu i najjasnieszy pan polskiego wasala. Zbrodniarz i tyle. Jest hanba dla Polski i ludzkosci ze polski wasal kundli sie i plaszczy przed barbarzyncem. Kto wspomaga bandytyzm sam jest bandyta.

 119. Zachowanie sie Maliniaka jest wiecej niz obraza dla cywilizacji i godnosci czlowieka. Z jednej strony szukajac awantur w celu dalszego sklocania polakow i oslabiania panstwa polskeigo posluguje sie on 70 letnimi juz trupami bandytow i terrorystow i wrzeszczy o rzekomych zbrodniach komunistycznych ktorych IPN nie potrafil ani zaskarzyc ani udowodnic ani winy i nieprawidlowosci ani uzyskac choc jednego wyroku i przez ponad 15 lat !!! Co kosztuje juz prawie 4 mld zl. (budzet IPN przez 15 lat) Tu widac nie ma ceny na niszczenie panstwa polskiego i narodu. Zdrajcy i wasale gotowi sa placic kazda cene na konto podatnika aby tylko niszczyc Polske.
  Z drugiej strony Maliniak plaszczy sie i czolga przed najgorszym barbarzynca obecnego swiata, nieustannie deklaruje swe poparcie w bandyckich operacjach szatanskiego imperium. I w zamian za co ? Za narazanie Polski i za poklepanie po plecach.
  Maliniak jest jednym z symboli jak cywilizacja i ludzkosc upadly.

 120. kaesjot
  5 października o godz. 12:52 9173

  Do żadnej armii świata nie idą w swojej masie tuzy intelektu, tylko doły społeczne, ludzie prości, synowie drobnych rolników.
  Tym mięsem armatnim wypełnia się oddziały liniowe.
  Stanowiska oficerskie zapełnione sa albo rządnymi przygód i męskich rozrywek synami klas wyższych, ludźmi dla których kariera wojskowa jest dużą szansą awansu społecznego, kontynuatorami tradycji rodzinnych, fanatycznymi wyznawcami jakiejś idei.
  Mówimy tu oczywiście o armiach zawodowych, nie z poboru.

  Armia której się płaci, wykona każdy rozkaz polityków.
  Dobrze opłacana, jest amoralna.
  Tym bardziej, że w gangach i slumsach moralności nie uczą.
  Raczej, sztuki przeżycia.
  Skład etniczny armii amerykańskiej jest znamienny.
  Kolorowo wśród szeregowych, biało wśród oficerów.
  Skośnookich śladowe ilości.

 121. Snakeinweb
  Tzw. niezależni kandydaci też mają tylko własne interesy na myśli. Nawet jescze bardziej własne niż kandydaci partyjni.

 122. Snakeinweb
  Tzw. niezależni kandydaci też mają tylko własne interesy na myśli. Nawet jeszcze bardziej własne niż kandydaci partyjni.

 123. Kaesjot
  Wspólne listy Frontu Jedności Narodu i Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem to już poprzerabialiśmy i do niczego dobrego one nas NIE doprowadziły. Podobnie jak Niemców do katastrofy doprowadziła zasada „Ein Land, ein Volk, ein Führer”. 🙁

 124. Wacławie,
  1. Kowalczyk toleruje tylko potakiwaczy. Dopiero teraz to zauważyłeś?
  2. Natomiast OFE były od początku piramidą finansową, dokładnie taką samą jak n.p. Amber Gold.

 125. Axiom
  Sprawa zniesławia przez ciebie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie na numer akt PKI Ko2 1620.2016. Zajmuje się nią obecnie prokurator Sławomir Szeleszczyk z Prokuratury Krajowej. Trzymaj więc pod poduszką szczotkę do zębów w oczekiwaniu na poranną wizytę smutnych panów w czarnych garniturach.

 126. wiesiek59
  1. 4 października o godz. 19:49 9146
  Tzw. głos zwykły jest przypadkiem nieuleczalnej psychozy maniakalnej. Kwalifikuje się on więc nie tyle do szpitala psychiatrycznego, co do psychiatrycznego hospicjum.
  2. 4 października o godz. 19:47 9145
  Mianowanie Amerykanina na wysokie, strategicznie ważne stanowisko w polskiej dyplomacji jest wyrazem podporządkowania naszej polityki zagranicznej Stanom Zjednoczonym i ich interesom oraz dowodem na to, że Polska NIE jest dziś państwem niepodległym. Osoby odpowiedzialne za to mianowanie, czyli zarówno minister spraw zagranicznych, jak też premier i prezydent, powinny więc stanąć przez Trybunałem Stanu za zdradę żywotnych interesów Rzeczypospolitej.

 127. głos zwykły
  – 5 października o godz. 7:55 916
  Za to, co się dziś dzieje w Syrii odpowiada w 100% Zachód, a w szczególności barbarzyński i zbrodniczy reżym waszyngtoński. 🙁
  – 4 października o godz. 23:54 9160
  Widzę, że masz obsesję na punkcie srania. Nic dziwnego, skoro ty myślisz dupą a nie głową. 🙂

 128. Wacław1 – 5 października o godz. 11:52 9170
  Naprawdę nie dociera do ciebie to, że człowiek NIE jest z natury zły i że złym robi go dopiero kapitalizm, czyli ustrój oparty na wyzysku, złodziejstwie i oszustwie?

 129. Słuchajcie Sralinowcy. W wojnie domowej w Syrii nie uczestniczy armia USA. Interwencja USA była wymierzona w IS. Podstawą prawną interwencji jest art. 51 Karty ONZ.

  https://www.wikiwand.com/pl/Mi%C4%99dzynarodowa_interwencja_przeciwko_Pa%C5%84stwu_Islamskiemu

  Poza tym każdy sralinowiec powinien zawsze zdejmować czapkę i stawać na baczność kiedy mówi o USA i CIA.

 130. Teraz obserwujemy właśnie to stadium imprezy, fazę euforii po potężnej dawce narkotyku. Tylko co dalej. Kolejne działki, które trzeba będzie zwiększać, aż do zgonu. Osoby postronne, które słyszą odgłosy orgii dobiegające z najwyższego piętra piramidy społecznej mogą się dziwić dlaczego elity finansowe świata zachowują się w tak nieodpowiedni sposób. Ale zdziwią się jeszcze bardziej gdy zobaczą, że ta impreza odbywa się w całości na koszt niższych pięter, że aktorki teatru Bunga Bunga, narkotyki, szampan do 10 tysięcy dolarów za butelkę, kawior i homary zostały opłacone z ich ciężko zarobionych pieniędzy, wystanych w kasie w supermarkecie lub na taśmie, produkującej Porsche dla banksterów. Wiele osób może postulować, że lepiej uwolnić ten świat od banksterów, niech się zaćpają na śmierć, niech ten system runie, i na tych ruinach zbudujemy nowy, lepszy świat, bez bansterów.Tylko nikt nie wie jakie będą koszty, czy spadające na samo dno elity finansowe świata nie pociągną ze sobą wszystkich innych. W najbliższych latach lub kwartałach przekonamy się o tym na własnej skórze.
  autor: Krzysztof Rybiński
  Doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego
  http://www.wyszperane.info/2016/10/02/drukarze-przyszlosci-piramida-finansowa-caly-czas-puchnie/
  ==========

  Wolny rynek w praktyce…..

 131. Słuchajcie Sralinowcy ! Prezydent Rosji Władimir Putin chce aby Rosja była „silnym krajem”. Ale jak on ma to zrobić, skoro ma do dyspozycji tylko takie cymbały jak wy?

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/putin-wzywa-nowa-dume-panstwowa-by-uczynila-rosje-silnym-panstwem/q40tc7

 132. Słuchajcie Sralinowcy ! a szczególnie Wiesiek. Wszak ruskie też mogą sobie dodrukować pieniądza i żyć na kredyt i to robią! Tylko platforma multimedialna Sputnik o tym nie napisała, to nic nie wiecie. Ciemniaki. A o tutaj macie linka do informacji na ten temat mętnych finansów Rosji.
  http://wyborcza.biz/biznes/1,147754,16067585,Metne_finanse_Rosji__Tajna_czesc_budzetu_rosnie.html?disableRedirects=true

 133. głos zwykły – 5 października o godz. 20:24 9189
  Słuchaj zasrajdku z ambasady US of A – bezwartościowe dolary to USA drukuje już od roku 1971 kiedy prezydent Nixon musiał „chwilowo” (czyli na zawsze) zawiesić wymienialność dolara USA na złoto z powodu bankructwa USA.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Nixon_shock

 134. wiesiek59 – 5 października o godz. 20:11 9187
  DOBRE!

 135. głos zwykły
  5 października o godz. 20:24 9189
  głos zwykły, dureń niezwykły!

 136. łos zwykły – 5 października o godz. 20:06 9186
  Tak samo US Army nie bierze udziału w obecnym napadzie Zachodu na Syrię, jak US Army nie miała nic wspólnego ze szpiegowskim lotem samolotu U-2 nad ZSRR dnia 1 maja 1960 roku. Ale ten samolot długo nie leciał nad ZSRR… 😉 – https://en.wikipedia.org/wiki/1960_U-2_incident
  Poza tym każdy zasrany współpracownik CIA, taki jak n.p. ty, powinien zawsze zdejmować czapkę i stawać na baczność kiedy mówi o Rosji, ZSRR, Leninie, Stalinie i Putinie!

 137. jasny gwint – 5 października o godz. 21:06 9192
  OTÓŻ TO! 🙂

 138. Zdejmować czapkę i stawać na baczność przed Leninem, Stalinem i Putinem mają bezwzględny obowiązek tylko sralinowcy, nie znacie własnych regulaminów, patałachy?

 139. O tutaj sobie poczytajcie w Muchosrańsku, co czeka każdego Polaka, który dobrze wykonuje pracę w charakterze szpiega.

  „Wzór płk. Ryszarda Kuklińskiego powinien nam wszystkim przyświecać – powiedział w środę szef MON Antoni Macierewicz, pytany o uzasadnienie wniosku o nominację generalską dla wojskowego, który szpiegował na rzecz CIA!”

  http://dzieje.pl/aktualnosci/minister-macierewicz-o-pulkowniku-kuklinskim-wzor-ktory-powinien-wszystkim-przyswiecac

 140. głos zwykły
  5 października o godz. 21:59 9196

  Kable służące obcym mocarstwom spotyka śmierć.
  A zrobienie celu z Polski dla broni atomowej, to s..syństwo pierwszej wody.
  Znacznie bardziej przysłużył by sie Polsce Plan Rapackiego niż tego zdrajcy.

 141. CIA z pewnością pochyli głowę nad twoją propozycją przyszłych relacji ze zdrajcami, wszak Polska jest sojusznikiem USA, a to jednoznacznie wskazuje kto jest w Polsce obecnie zdrajcą.

  No, chyba że ktoś ani nie jest Polakiem ani nie mieszka w Polsce.

 142. TRZEBA TĘPIĆ SPRZEDAWCZYKÓW I S..SYNÓW.

  Jak ktoś chce służyć Jankesom, to niech spieprza, inaczej zginie marnie.
  Mamy WŁASNE interesy geopolityczne i ekonomiczne.
  I nie leżą one w strefie anglosaskiej.

 143. Przykładne tępienie należy się jak buda psu pogrobowcom sralinizmu w Polsce, a my jesteśmy w NATO i popieramy interesy USA w tej części świata, bo tą są również nasze żywotne interesy. Widać w Polsce efekty braku poważnej desralinizacji. Mam nadzieję, że to się jeszcze w przyszłości zmieni.

 144. Jak podają dzisiaj na http://www.wirtualnemedia.pl: GAZETA WYBORCZA sprzedała ogółem („sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań drukowanych, sprzedaży egzemplarzowej e-wydań oraz wszystkich form prenumeraty wydań drukowanych i prenumeraty e-wydań”) w sierpniu 2016 roku 132 766 egzemplarze gazety, to dokładnie o 13,53% mniej niż w sierpniu ubiegłego roku.
  Dane za wrzesień będą pewno jeszcze gorsze (ludzie w sezonie wakacyjnym czytają z reguły więcej prasy). Na Czerskiej już o tym doskonale wiedzą bo we wtorek AGORA ogłosiła zwolnienia grupowe, które obejmą przede wszystkim redakcję oraz zespoły sprzedaży i wsparcia GAZETY WYBORCZEJ.

  Ciekawe jak tam sytuacja finansowa w spółce wydającej bratnią, coraz bardziej szmatławą, POLITYKĘ i już od dawna zupełnie szmatławe (nowe) FORUM?
  Czy nie szykują się tam aby jakieś zwolnienia grupowe? Gdyby tak pozbyć się szeregu „zasłużonych” – czytaj oportunistycznych i bardzo dobrze uposażonych – najmimord a na ich miejsce zatrudnić paru łebskich rzeczywistych dziennikarzy w rodzaju Rafała Wosia toby POLITYCE – a przede wszystkim jej czytelnikom – wyszło to na pewno na dobre…

 145. Z pewnością, aby zachować ten zjazd w dół, przydałby się tutaj rosyjski kapitał i doświadczenie oraz zasoby platformy multimedialnej „Sputnik”. Dzięki temu nakład mógłby spaść jeszcze o dalsze 90%, a zwolnień grupowych by nie było i co więcej oba tytuły na nowo stałyby się dochodowe! No i i jeszcze za darmo w obu redakcjach wysłano by do pracy kilku fachowych doradców 🙂

 146. W Nowej Hucie, mieście socjalistycznym o pięknej architekturze i wzorowej urbanistyce otwierają Muzeum PRL. Inicjatywa patriotycznego małżeństwa Wajdów, którzy od wielu lat nie mają co do niego /za wyjątkiem pralki „frani”/ włożyć. http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,35798,20795087,znamy-zwyciezce-konkursu-muzeum-prl-u-wizualizacje.html#BoxLokKrakLink
  Teraz za 50 milinów złotych patrioci wracają do sprawy i ogłosili konkurs na jego organizację. Tak na marginesie, opodal w Centrum Kultury /socjalistycznej/ istnieją galerie wielkich twórców tego okresu, Dudy Gracza i Beksińskiego. Chory pomysł zasyfionych mózgów solidarnościowych. Czy nie lepiej tworzyć od razu muzeum III, IV, i V RP, regresu i parodii kultury, upadku przemysłu i nienawidzących się ludzi. W Nowej Hucie nie było cyrku, najlepszego miejsca na jego lokalizacje. Eksponatów będzie co niemiara.

 147. „coś się z narodem dzieje, niedobrego….”

  https://www.youtube.com/watch?v=h9ZQElA1LjQ

  Całkowitej pewności nie mam. Po raz pierwszy ten kawałek został wykonany publicznie w czerwcu 1980 roku, w Opolu na festiwalu piosenkowym.

  Teraz mamy podobną atmosferę, też nie wiemy co się z nami dzieje.
  Jakowalski, ,mnie wyszło, że przez to, tak się dzieje, bo przestaliśmy uprawiać miłość i razem z nią myślenia.

  Od 1989 roku przyszła z Zachodu kultura, która wmawia nam, że jak będziemy uprawiać sex, to miłość, a przy okazji myślenie – nie będzie nam potrzebne.
  Rozprzestrzeniło się przez ostatnie 27 lat takie myślenie, po wszystkich dziedzinach naszego upodlonego życia, również politycznego.

  Mam wrażenie, prawie że pewność — ostatni poniedziałek 3,10,2016 roku – będzie przełomowy. Ludzie jeszcze tego nie wiedzą, w mediach, tylko o tym myślą, co tak ważnego stało się w tym dniu. Mnie się wydaje – w tym dniu pojawiła się miłość
  człowieka do człowieka,i przy okazji myślenie – z wrażenia ludzie wyszli na ulicę,
  w wielu miastach, na czarno poubierani, nie tylko w Polsce, ale na świecie, nawet w PE w Strasburgu.
  Za pomocą miłości otwarty został konflikt z drugą stroną, tą pisowska, która zamiast miłości uprawia nienawiść, bezmyślność,szowinizm, nacjonalizm… jednym słowem, inaczej się tego nie da nazwać – faszyzm, taki jeszcze w początkowej fazie rozwoju.

  Naród osłupiał z wrażenia, ma kłopoty z oceną tego co się dzieje, w pierwszej kolejności dziennikarze osłupieli, potem partie polityczne, również nasz blogowy filozof Jan Hartman głupoty w tym „temacie” gada.

  Nawet KK oprzytomniał z wrażenia, wydał oświadczenie, że nie będzie stał za wsadzaniem kobiet do więzienia, jak się aborcji dopuszczą – taki się stał miłosierny,
  przepełniony chrześcijańską miłością, przez jakby nie było samego Jezusa Chrystusa jemu nakazaną, tej religii w szczególności.

  Krótko po rozprzestrzenieniu się tej pieśni autorstwa Zenona Laskowika, nastąpiła wielka przemiana w narodzie – pojawiło się słowo „Solidarność” – bardzo szybko się zdegenerowało, naród tak nim się zachłysnął, przy okazji zgłupiał.
  Generał Jaruzelski w ramach kuracji uzdrawiającej zmuszony został do zarządzenia
  kuracji uzdrawiającej, w grudniu 1981 roku, stanem wojennym zwaną.
  Kuracja okazała się być skuteczna, naród ozdrowiał: fizycznie i psychicznie.
  Generałowie: Jaruzelski i Kiszczak powiedzieli narodowi; jeśli chcecie zmiany to za pomocą wyborów parlamentarnych to zrobimy. Stało się, z jakim skutkiem nie
  muszę opisywać
  Bez miłości, tej z wielkiej listery, tej przez św. Pawła zdefiniowanej – nic dobrego nie może się dziać w życiu człowieka, przy okazji, także myślenia, takiego prawdziwego myślenia, które odkryli Heidegger i Tischner.

  To myślenie, które panuje obecnie „psu na budę się zdaje”.
  A miłości szukamy, jak obłąkani, czymś zaślepieni, zbłądzeni…

  Czy dojdzie do przełomu?
  Za sprawą innego uprawiania miłości i myślenia. Tego przewidzieć nie możemy.

 148. jakowalski
  5 października o godz. 14:23
  Czy jesteś za tym, by wybierano najlepszych kandydatów czy też za głosowaniem na partię a to, kto mandat dostanie to ” wicie, rozumicie ale partia najlepiej wie , kto godzien jest mandatu”
  Nie będzie po 20-tu kandydatów z jednej partii w okręgu 10-mandatowym z czego 3/4 to „zające” – ludzie zbierający głosy na partię w swoim środowisku ale zbyt mało poza nim znani, by zebrać ich na tyle, by zmienić porządek na liście partyjnej . Czyli praktycznie bez szans na mandat.
  Wg mojej propozycji nie miałoby sensu wystawiania „zajęcy” gdyż odbierali on głosy kandydatom mającym duże szanse.
  Widzisz wśród funkcjonujących partii zdolną do przejęcia władzy i pokierowania krajem we właściwym kierunku.

 149. Wacław ostro idzie do przodu, ale nie zauważa rzeczywistości.

  Ja też mam spore zastrzeżenia do mediów.

  Uważam, że zaangażowanie polityczne nie służy mediom.

  Zarzuty, że PiS to ruch faszystowski, to delikatnie mówiąc jest po prostu chamstwo. I akurat nie jest to domena czubasów z jakiegoś bloga, jeno czubasy czytają i oglądają i dopiero później bezmyślnie małpują.

  I ogólnie rzecz biorąc cieszę się, że odchodzenie od misji informacyjnej przekłada się na spadek nakładów i spadek oglądalności. Rzecz bowiem w tym, że czytelnik i widz nie jest wyborcą, lecz klientem mediów. Chęć nie bycia nawiedzonym i chęć nie szerzenie wiary, i chęć nie dopuszczania do tajemnicy świętej wspólnoty światopoglądowej, jaka by nie była – uważam za chęć bycia otwartym na świat i innych ludzi.

 150. Widzę , że ten blog zaczyna zdychać – tak jak kiedyś blog Kasprowicza.
  Nieocenione w tym zasługi ma @głos zwykły ze swymi chamskimi wpisami.

 151. kaesjot
  7 października o godz. 7:41 9207

  Jaki pan, taki kram.

  Ileż można czytać p. Celińskiego non stop nieporadną polszczyzną straszącego PiS-em?

 152. takei-butei
  7 października o godz. 7:51
  A. Celiński ma swoje poglądy i opinie.
  Jedni się z nimi zgadają w całości , inni częściowo a niektórzy maja zdanie całkowicie odmienne.
  Ale to nie jest powód by innym w chamski sposób ubliżać.

 153. kaesjot
  7 października o godz. 7:41 9207
  ” Widzę , że ten blog zaczyna zdychać – tak jak kiedyś blog Kasprowicza.
  Nieocenione w tym zasługi ma @głos zwykły ze swymi chamskimi wpisami. ”

  Zapomniales o donosicielu-kapusiu-Kowalskim. Nie tylko podly cham ale i kurwa rowniez. Obrzydzenie najgorszego sortu.

 154. axiom1
  7 października o godz. 8:36
  Też mógłbyś nieco spuścić z tonu.
  Jakowalski jest „gadułą” irytującym niektórych ale kąsa tylko sprowokowany.
  Można prowadzić „szermierkę słowną” ale napierdalanie się kołkami wyrwanymi z płotu to nie mój sport.

 155. Jak pojawia się nieszczęście, mam na myśli zdychanie całego blogowiska POLITYKI,
  to powodem jest zawsze, nie ma innej możliwości – przyczyną – jest ą bezmyślność.

  Oczywiście chodzi mi o bezmyślność dziennikarską, mogą się na mnie dziennikarze obrazić, to jednak nie zmieni oczywistości, nawet nie wiem jak by tą rzeczywistość zaklinał.

  Jestem po wysłuchaniu rozmowy, TOKFM, redaktora Jacka Żakowskiego z jego chłopakami, czekałem, jak na zbawienie: jaka będzie ich interpretacja „czarnego poniedziałku”– bardzo się rozczarowałem. Pieprzyli o wszystkim, ale nie o istocie rzeczy, nie dotarła do nich przyczyna tego rewelacyjnego zrywu młodych polskich kobiet, przez nikogo nie przewidywanego.

  @jakowalski pewnie by powiedział, że to CIA nasłała tu swoich agentów, podsypała groszem. Bzdura, za szybko to się stało.

  Redaktorzy, nawet nie zadali sobie pytania: co jest przyczyną tego zrywu?
  Panowie, wasze myślenie jest do d…..
  Nie zadaliście sobie żadnego trudu, żeby to wyjaśnić, cholera jasna.
  Dlaczego nie przyszło Wam na myśl, że medycyna, ta diagnostyczna bardzo
  się posunęła do przodu, że aparatura USG jest tak genialna, że bez specjalnego wysiłku wykrywa patologiczną ciążę, pozostałe badania także.
  Wszystkich zainteresowanych babskim brzuchem, tych, którzy mają z tego brzucha korzyści materialne, a nawet duchowe, szlag trafił, że to nie oni będą decydować
  o ewentualnym usunięciu ciąży. Młode kobiety ze sobą rozmawiają jest to teraz bardzo łatwe, tanie, za pomocą telefonów komórkowych. Kobiety zauważyły, że pozbawia się je prawa do decydowaniu o zawartości swojego brzucha, za pomocą ustawy, do tego bezmyślnej. I to dlatego szlag je trafił. Bo nie chcą być zmuszane do rodzenia patologicznych dzieci.

  Dziennikarze, gdyby potrafili myśleć, a nie potrafią, to jest poza ich zasięgiem,
  powinni poszukać jeszcze innych okoliczności związanych z problemem aborcyjnym, in-vitro, a jest ich bez liku. Podpowiadał im tego nie będę, bo
  wiedza kosztuje – sami muszą do tego dojść, jeżeli chcą być nazywani dziennikarzami.

  Szanowni panowie i panie dziennikarki, bardzo Was szanuję,chcę, żeby Wasze
  myślenie było na wyższym poziomie, muszę zwrócić Waszą uwagę, ze jedyną drogą do tego celu jest wzrost sprawności, czynności mózgu, a to tylko czynnikami środowiskowymi można osiągnąć, głównie za pomocą odżywiania,takiego, które usprawnia pracę naszego układu neurologicznego.

  Wczoraj słuchałem wykładu na Youtube profesora Vetulaniego, który prawie w każdym wykładzie o myśleniu powtarza: na żywienie trzeba zwracać uwagę.

  https://www.youtube.com/watch?v=sAor46aYXdU

  Jak należy się odżywiać, żeby swój mózg usprawnić – Vetulani nie mówi – od tego jest inny specjalista – nazywa się Jan Kwaśniewski. Wszystko mamy w zasięgu ręki,
  jak żaden inny naród. Nawet Niemcy nie mają takich populazytorów wiedzy jak my w Polsce, obok profesora Jerzego Vetulaniego, jest jeszcze ksiądz profesor Michał Heller, no i lekarz medycyny Jan Kwaśniewski.

  Cała ta trójka, wielkich myślicieli jest w podobnym wieku – bliskim 80. lat życia.
  Budzi moje wielkie zdziwienie, że ci przedstawiciele nauki o myśleniu, nie są zapraszani do telewizji, na wykłady, nie są reklamowani – sami tego nie zrobią,
  ze skromności i braku środków, bo tylko emerytury mają do dyspozycji.

 156. kaesjot
  7 października o godz. 7:41
  Zawsze możesz przewijać moje wpisy i ożywiać blog polemiką która uczyni ten blog ciekawym. Trzeba jednak coś sobą prezentować, aby to uczynić.

 157. kaesjot
  7 października o godz. 8:23 9209

  Zgadzam się z tobą, nie ma powodu, aby p. Celiński ubliżał ludziom, nazywając ich hołotą.

 158. Fragment wywiadu sprzed miesiąca z Grzegorzem Jarzyną, reżyserem i dyrektorem artystycznym TR Warszawa:

  „Myślałem, że czasy postsolidarnościowe przyniosą nowy okres oświecenia przede wszystkim w sferze nauki, ale też kultury. Dzisiejszy marazm, rodzaj uwstecznienia w społeczeństwie, jest efektem tego, że polscy liberałowie skoncentrowali się na wolności ekonomicznej i rzeczywiście sukces gospodarczy jest ewidentny. Natomiast zaniedbane zostały bardzo ważne sprawy, jak inwestycje w edukację, przez co ta solidarnościowa, cudowna platforma, na której robotnicy i intelektualiści połączyli się, znów przekształciła się w elitarność. Ludzi prostych zepchnięto do gett braku wiedzy.

  Postawiliśmy na wolność, a zabrakło miejsca na równość i braterstwo. Zmarnowaliśmy ten czas. Przez 25 lat, szczególnie przez ostatnie 10, można było realizować długoterminowe oświeceniowe zadania. I to jest największe moje rozczarowanie.”

 159. grzerysz
  7 października o godz. 12:57
  Na forum @woytek przytacza informację, że 90% biurowców i centrów handlowych w Polsce należy do obcokrajowców.
  Pan Jarzyna powinien zrozumieć, że piękna willa postawiona przez obcego na działce, na której kiedyś stał NASZ skromny domek nie jest powodem do chwalenia się, że jest to NASZE osiągniecie. Raczej to symbol NASZEGO upadku.
  Co do jego oceny sytuacji w NASZEJ kulturze to zgoda.

 160. kaesjot
  7 października o godz. 10:00 9211

  ” Też mógłbyś nieco spuścić z tonu. ”

  Moj ton ? A co bylo pierwsze ? Moj ton czy Kowalskiego donos nie godny podlej swini ?
  Byl kapusiem w PRL. Zawsze byl kapusiem i jest kapusiem teraz. Tacy nie kwalifikuja sie nawet do chlewa. To margines absolutny.

 161. Jak donoszą w naszej ukochanej – jeszcze się ukazującej – gazecie z Ameryki Południowej: „Chile depcze mit Augusto Pinocheta”

  „Uchwałę o ponurym dziedzictwie chilijskiego dyktatora, który poprowadził pucz wojskowy i rządził w latach 1973-89, przyjęto przygniatającą większością 69 głosów, przeciw było 23 posłów. Parlament stwierdził w niej, że generał był „najbrutalniejszym i najbardziej zbrodniczym władcą, jakiego Chile miało w swych dziejach”. Uchwała zaleca, by zdjęcia i wizerunki Pinocheta nie były wystawiane publicznie, a armia nie ma prawa składać mu hołdów.

  Demokrację w Chile przywrócono w 1990 r., ale lewicowi czy chadeccy przeciwnicy dyktatury długo nie mieli w parlamencie wystarczającej większości, by odwołać wiele dawnych zarządzeń i reform wprowadzonych przez juntę. Sam Pinochet i kilku jego wiernych stronników zasiadało jeszcze wiele lat w senacie.

  Potępieniu generała sprzeciwiali się przez lata posłowie i senatorowie skrajnej prawicy, którzy kariery i majątki zawdzięczali juncie. Uważali go za wielkiego męża stanu i zbawcę ojczyzny. Ale upływ czasu i nowe fakty o rządach zmarłego w 2006 r. generała, który okazał się nie tylko zbrodniarzem, ale i złodziejem ukrywającym majątek na zagranicznych kontach, sprawiły, że wiernych obrońców jego dziedzictwa ubywa.

  Pinocheta nazwano w uchwale „sprawcą podstępnego i zaplanowanego mordu na byłym ministrze spraw zagranicznych w rządzie Salvadora Allendego”. Wyróżnienie akurat tej zbrodni bierze się stąd, że zaledwie dwa tygodnie temu Departament Stanu USA wydał Chile tajne dotąd dokumenty CIA. To niezbity dowód na to, że w 1976 r. Pinochet osobiście kazał tajnej policji zabić przebywającego na wygnaniu w USA Orlanda Leteliera, byłego ministra obrony i spraw zagranicznych w obalonym rządzie Allendego.

  O tym, że agenci tajnej policji zdetonowali bombę pod samochodem Leteliera i jego sekretarki Ronni Moffitt 21 września 1976 r. w Waszyngtonie, było wiadomo niemal od początku. Zamach w dzielnicy dyplomatycznej był tak bezczelny, że USA, które w latach zimnej wojny popierały zamachy wojskowe i dyktatury w Ameryce Łacińskiej, nie mogły puścić go płazem.

  Dwa lata po zamachu CIA była pewna, że stał za nim Pinochet. USA zażądały wydania sprawców, w tym szefa tajnej policji DINA Manuela Contrerasa. Pinochet wydał Amerykanom tylko swojego agenta Michaela Townleya, który zorganizował zamach, ale Contrerasa obronił. Agenci, którzy przeprowadzili zamach, w tym Townley oraz po latach Contreras, zostali za ten mord skazani.

  „Mamy dowody, że to gen. Pinochet nakazał szefowi policji przeprowadzenie zamachu na Leteliera” – pisała CIA 1 maja 1987 r.

  To właśnie ten meldunek CIA, z kilkoma wciąż zaczernionymi fragmentami, uroczyście wręczyła prezydent Chile Michelle Bachelet urzędniczka Departamentu Stanu. Odbyło się to w rocznicę zamachu przy płycie pamiątkowej na Sheridan Square.

  Pinochet, będąc u władzy, nakazał również zabić innych byłych współpracowników rządu Allendego przebywających na emigracji i wrogów swojej dyktatury. Gen. Carlosa Pratsa wysadzono w powietrze w Buenos Aires w 1974 r., a chadeckiego posła Bernarda Leightona postrzelono rok później w Rzymie.”

  A co na to nasi wielbiciele Pinocheta? Przypomnijmy może ich nazwiska: Michał Kamiński, Marek Jurek i Tomasz Wołek.

 162. Wiesiek59 -5 października o godz. 22:27 9199
  100% racja!

 163. głos zwykły
  – 5 października o godz. 23:21 9200
  Interesy USA we wszystkich części świata są w 100% sprzeczne z naszymi żywotnymi interesami.
  – 5 października o godz. 22:09 9198
  To NIE Polska jest sojusznikiem USA, a tylko klika zdrajców, która rządzi Polską od końca roku 1989.
  – 5 października o godz. 21:59 9196
  Macierewicz, tak samo jak Kukliński, jest agentem CIA, a więc zdrajcą Polski.
  – października o godz. 21:55 9195
  Ty nie jesteś godzien nawet podcierać mi tyłka, jako że jesteś płatnym pachołkiem jankesów.

 164. Kaesjot – 6 października o godz. 11:22 9205
  Jestem za merytokracją a nie demokracją, która w kapitalizmie zawsze zawsze degeneruje się w stronę plutokracji (władzy bogaczy) i ochlokracji (rządów hołoty), jako że w kapitalizmie najbogatsi są z reguły tylko zwykłą hołotą. Jestem też przeciwnikiem partii politycznych, ponieważ że celem każdej partii politycznej jest zawsze tylko zdobycie i utrzymanie władzy a nie dobrobyt narodu. Poza tym, to wszystkie partie będące w Polsce u władzy począwszy od tzw. Okrągłego Stołu reprezentowały obce interesy: głównie Berlina, Brukseli, Waszyngtonu i Watykanu. 🙁 Tak więc wśród funkcjonujących obecnie w Polsce partii politycznej nie widzę zaś żadnej zdolnej do przejęcia władzy i pokierowania krajem we właściwym kierunku. Polsce potrzeba jest silnego rządu fachowców, na wzór Chin, a nie partiokracji na wzór gnijącego od lat Zachodu.

 165. Axiom1 – 7 października o godz. 15:30 9217
  Na twoim miejscu schowałbym się w mysiej dziurze, jako że rozesłano już za tobą listy gończe. Nie udowodnisz przecież przed sądem, że jestem kurwą czy też podłym chamem etc.

 166. Grzerysz
  Tak, co na to powiedzą Michał Kamiński, Marek Jurek i Tomasz Wołek?

 167. Pan Jerzyna ma racje, ale jednocześnie myśli w stylu artysty który potrzebuje centralnej komisji planowania do szczęścia. Wystarczy popatrzeć na listę partii politycznych, które powstawały i znikały, które dochodziły do władzy a następnie w niebyt, aby zorientować się jak duży chaos towarzyszył przejściu do nowego układu stosunków gospodarczych i politycznych. W tym chaosie silniejsze grupy interesu układały sobie wygodne dla siebie stosunki mając w poważaniu interes ogółu. I właśnie brak właściwych kroków Platformy, która miała sporą szansę na jego ograniczenie spowodował, że owa partia wydaje się kolejną formacją polityczną trwale zmarginalizowaną. Tak więc głos za jednością sił niby demokratycznych, wobec niby nie demokratycznych, niby wobec katastrofy jest po prostu złą poradą. Uważam, że jednak partie opozycyjne powinny ze sobą konkurować i to nie Platforma lecz Nowoczesna powinna w zasadzie zostać wypromowana na główną partię opozycją wobec PiS i ew. właśnie tą partię widzę w charakterze przywódcy koalicji. Tym bardziej że jedynym czynnikiem, który może szybciej niż później odsunąć PiS od władzy mogą być jedynie niepowodzenia gospodarcze. Na przywódcę jednak koalicji promuje się PO, które mruga to na lewo to na prawo, a będzie i mrugać do grup interesu.

 168. @jakowalski
  7 października o godz. 18:27 9223

  A musimy pamiętać, że miłośników Pinocheta było (jest?) w Polsce wielu. Michał Kamiński, Marek Jurek i Tomasz Wołek to tylko ci najbardziej znani. Porządny człowiek powinien omijać tych osobników bardzo szerokim łukiem.
  No, a hipokryzja i zakłamanie ma się u nas świetnie. Dla wielu są dobrzy mordercy i źli…

 169. Drażnienie smoka

  Minister Macierewicz nie poprzestał jednak na popieraniu amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie lecz niestety wzbudził w sobie ambicje mówienia o sprawach globalnych. Nasz minister obrony jako „zagrożenie dla bezpieczeństwa” określił „ekspansywną” politykę Chin. Przyłóżmy więc dwa kryteria. Przedmiotowe – jeśli Chińczycy rozpychają się na morzach kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów od swojego wybrzeża natykając się na kordon tworzony przez Amerykanów kilkadziesiąt tysięcy kilometrów od wybrzeży USA to zasadnym staje się pytanie czy to właśnie polityka ChRL najbardziej zasługuje na miano ekspansywnej? Przyłóżmy kryterium podmiotowe – dla kogo niebezpieczną jest polityka Pekinu? Nie ma wątpliwości, że wracając do odgrywanej przez całe wieki roli hegemona w regionie Bliskiego Wschodu, jednostronnie rozszerzając swoją morską strefę ekonomiczną, czy tworząc w niej sztuczne wyspy, które mogą być używana także w celach wojskowych, Chiny mogą być niebezpieczne dla Japonii, Wietnamu czy Filipin. Nie ma też wątpliwości, że rozbudowując i modernizując siły zbrojne, akumulując kapitał i potencjał technologiczny, czy inwestując w Afryce Chińczycy szykują się do globalnej konkurencji czy nawet konfrontacji z USA. Tylko jak się to ma do interesów Polski? Są one na tyle tożsame z interesami Filipin czy USA, aby członek naszego rządu pozwalał sobie na takie filipiki przeciw Chińczykom?
  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/hold-lenny-ministra-macierewicza
  ============

  Ciekawe co dostanie ten pan?

 170. Jak Sralinista zacznie omijać szerokim łukiem pinoczetistów, to będziemy mieli ową sytuację, gdy tańcowały dwa Michały jeden Duży drugi mały. Jak ten Duży zacznie krążyć to ten mały nie będzie mógł zdążyć.

  Stąd też w przypadku zła komunizmu wydaje się mniejszym złem zło polityki Pinocheta. Skoro i tak jeden zlikwiduje w końcu drugiego, a komunistyczne zbrodnie są zawsze nieporównywanie większe, to wiadomo co wybrać. Należy popierać politykę globalną USA i działalność CIA na całym świecie.

 171. głos srający czyli zwykły – 7 października o godz. 20:05 9227
  A jakie masz dowody na to, że istniały jakiekolwiek zbrodnie komunistyczne i że były one zawsze nieporównywanie większe niż zbrodnie popełnione na całym świecie przez USA generalnie a CIA w szczególności?

 172. Grzerysz – 7 października o godz. 19:11 9225
  Niestety, ale masz tu 100% rację.

 173. Wiesiek
  Macierewicz najzwyczajniej w świecie sabotuje polską gospodarkę, psując jej relacje z Rosją a szczególnie z Chinami – największą, i to już od lat, gospodarką świata. 🙁

 174. Komuniści mają zwyczaj wprowadzania dyktatur, oraz przeprowadzania wielkich reform społecznych i to pociąga za sobą ludobójstwo lub co najmniej masowe zbrodnie. Pinochet broniąc się przed komunizmem zlikwidował 3 tys. osób oraz 30 tys. torturował. Natomiast Stalin i sowiecki reżim odpowiada za śmierć około 1 mln. Polaków w tym zabicie na kresach całej naszej elity społecznej, oraz za represje de facto wobec całego narodu polskiego, a szczególnie jego przedwojennych elit.

 175. A tutaj mamy przykład miary upośledzenia komunistycznego kraju. Gdyby Polska była kapitalistyczna po wojnie i zarządzana przez elity rządu Londyńskiego i osoby zwalczane przez komunę dzisiaj GNP Polski byłby na poziomie 1,5 do 2 trylionów USD.

  Poland: economy: output, billions $
  year GDP GNI value added
  1970 28.3 27.1 28.0
  1980 59.1 56.6 58.6
  1990 66.0 63.2 69.0
  2000 171.9 173.3 150.7
  2010 479.2 458.9 422.4
  2014 545.0 526.9 483.5

 176. głos zwykły
  7 października o godz. 23:35 9231
  Komuniści mają zwyczaj wprowadzania dyktatur, oraz przeprowadzania wielkich reform społecznych i to pociąga za sobą ludobójstwo lub co najmniej masowe zbrodnie.

  Dlaczego redaktor Daniel Passent sluzacy przez dziesieciolecia komunistycznemu rezimowi poucza Polakow jak maja postepowac? Dlaczego komunistyczni szmalcownicy w rodzaju Urbana i Passenta istnieja w mediach wolnego kraju? Dlaczego sa chronieni przez innych dziennikarzy? Czy jest to arogancja czy glupota?

  Slawomirski

 177. Szanowny Panie Celinski

  Jakies dzieci dostaly sie do panskiej piaskownicy i sypia sobie piaskiem po oczach. Przeciz pan jest osoba dorosla…

  Slawomirski

 178. Slawomirski
  Kto, jak nie CIA, a więc USA, stał za krwawym zamachem Pinocheta w Chile? Jak donoszą w „Gazecie Wyborczej”, „Chile depcze mit Augusto Pinocheta”: „Uchwałę o ponurym dziedzictwie chilijskiego dyktatora, który poprowadził pucz wojskowy i rządził w latach 1973-89, przyjęto przygniatającą większością 69 głosów, przeciw było 23 posłów. Parlament stwierdził w niej, że generał był „najbrutalniejszym i najbardziej zbrodniczym władcą, jakiego Chile miało w swych dziejach”. Uchwała zaleca, by zdjęcia i wizerunki Pinocheta nie były wystawiane publicznie, a armia nie ma prawa składać mu hołdów.
  Demokrację w Chile przywrócono w 1990 r., ale lewicowi czy chadeccy przeciwnicy dyktatury długo nie mieli w parlamencie wystarczającej większości, by odwołać wiele dawnych zarządzeń i reform wprowadzonych przez juntę. Sam Pinochet i kilku jego wiernych stronników zasiadało jeszcze wiele lat w senacie.
  Potępieniu generała sprzeciwiali się przez lata posłowie i senatorowie skrajnej prawicy, którzy kariery i majątki zawdzięczali juncie. Uważali go za wielkiego męża stanu i zbawcę ojczyzny. Ale upływ czasu i nowe fakty o rządach zmarłego w 2006 r. generała, który okazał się nie tylko zbrodniarzem, ale i złodziejem ukrywającym majątek na zagranicznych kontach, sprawiły, że wiernych obrońców jego dziedzictwa ubywa.
  Pinocheta nazwano w uchwale „sprawcą podstępnego i zaplanowanego mordu na byłym ministrze spraw zagranicznych w rządzie Salvadora Allendego”. Wyróżnienie akurat tej zbrodni bierze się stąd, że zaledwie dwa tygodnie temu Departament Stanu USA wydał Chile tajne dotąd dokumenty CIA. To niezbity dowód na to, że w 1976 r. Pinochet osobiście kazał tajnej policji zabić przebywającego na wygnaniu w USA Orlanda Leteliera, byłego ministra obrony i spraw zagranicznych w obalonym rządzie Allendego.
  O tym, że agenci tajnej policji zdetonowali bombę pod samochodem Leteliera i jego sekretarki Ronni Moffitt 21 września 1976 r. w Waszyngtonie, było wiadomo niemal od początku. Zamach w dzielnicy dyplomatycznej był tak bezczelny, że USA, które w latach zimnej wojny popierały zamachy wojskowe i dyktatury w Ameryce Łacińskiej, nie mogły puścić go płazem.
  Dwa lata po zamachu CIA była pewna, że stał za nim Pinochet. USA zażądały wydania sprawców, w tym szefa tajnej policji DINA Manuela Contrerasa. Pinochet wydał Amerykanom tylko swojego agenta Michaela Townleya, który zorganizował zamach, ale Contrerasa obronił. Agenci, którzy przeprowadzili zamach, w tym Townley oraz po latach Contreras, zostali za ten mord skazani.
  „Mamy dowody, że to gen. Pinochet nakazał szefowi policji przeprowadzenie zamachu na Leteliera” – pisała CIA 1 maja 1987 r.
  To właśnie ten meldunek CIA, z kilkoma wciąż zaczernionymi fragmentami, uroczyście wręczyła prezydent Chile Michelle Bachelet urzędniczka Departamentu Stanu. Odbyło się to w rocznicę zamachu przy płycie pamiątkowej na Sheridan Square.
  Pinochet, będąc u władzy, nakazał również zabić innych byłych współpracowników rządu Allendego przebywających na emigracji i wrogów swojej dyktatury. Gen. Carlosa Pratsa wysadzono w powietrze w Buenos Aires w 1974 r., a chadeckiego posła Bernarda Leightona postrzelono rok później w Rzymie.”

 179. głos zwykły – 7 października o godz. 23:52 9232
  Skąd u ciebie ten pomysł, że gdyby Polska była kapitalistyczna po wojnie i zarządzana przez elity tzw. rządu londyńskiego i osoby zwalczane przez „komunę” to GDP Polski byłby dziś na poziomie 1,5 do 2 trylionów USD czyli dwa razy większy niż obecnie? Skąd też wziąłeś te dane i co one mają pokazywać – sytuację realną czy też hipotetyczną?
  Zobacz też na http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD?locations=PL

 180. głos zwykły – 7 października o godz. 23:52 9232
  Poza tym, to PKB i produkcja przemysłowa przedwojennej, kapitalistycznej Polski NIE przekroczyła w roku 1938 poziomu z roku 1913, co było zresztą główną przyczyną klęski wrześniowej. Polska rządzona przez kapitalistów byłaby więc Polską praktycznie pozbawioną przemysłu, krajem zacofanym, będącym własnością amerykańskiego i niemieckiego kapitału, takim jak n.p. dziś jest Grecja czy Portugalia.

 181. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Wicemarszalek-Tyszka-jesli-mialbym-przepraszac-to-malpy,wid,18535058,wiadomosc.html

  Święte słowa panie marszałku, będąc za pulpitem dostojnej instytucji zwanej
  sejmem, z wielką lachą u boku — dowodzi Pan małpiarnią, ludźmi dopiero co zgarniętymi ze szpitali psychiatrycznych z całego kraju. I taki element ludzki prawo nam buduję, właściwie to je psuje, na potęgę, jakby na jaką wścieklicę zapadł był.

  Nie dziwota więc, że musi istnieć ciało, nazywane trybunałem konstytucyjnym, żeby poskramiać dzikość parlamentarnego obyczaju, myślenia, rozumu, bezmyślności

  Spójrzmy prawdzie w oczy, to jest bardzo przykry obraz, płakać się chce, na stojąco, jak się na to patrzy, o tym myśli.

  Przecież małpę z siebie zrobił, sam generalisimus od dowodzenia politycznego, geniusz intelektu – Jarosław Kaczyński, bo gdyby się z czegoś mądrego wycofał,
  to można byłoby mu wybaczyć. Natomiast z tego co się stało, w czwartek rano 6,10.2016 roku, można się tylko śmiać, ten obraz pana Jarosława mam przed oczami, niezwykle żałosny, przygnębiający — że na coś takiego muszę patrzeć,
  w sensie fizycznym i intelektualnym – na swoje stare lata.

  Elektorat, jeszcze tego nie widzi, on wolno myśli, wolno dochodzi do swojego rozumu, mam nadzieję, że w końcu zrozumie w jakie g… wpadł.

  Trzeba mieć geniusz kabaretowy, na miarę Zenona Laskowika, żeby to artystycznie
  odmalować, słowem, pieśnią, gestami, dekoracją….

 182. jakowalski
  8 października o godz. 7:56 9235
  Głównym organizatorem tego morderstwa był Kissinger. Później dostał od CIA pokojowego Nobla, podobnie jak inni zbrodniarz wojenny Obama. Nie warto wymieniać nagrodzonych cymbałów typu Wałęsy.

 183. http://kasprowicz.blog.polityka.pl/2016/10/04/pelzajace-panstwo-policji-skarbowej/#comment-39617

  Wczoraj, razem z moim szanownym oponentem @jakowalskim, gnani jakiś telepatycznym pędem, pojawiliśmy się na blogu redaktora Tomasza Kasprowicza, który na temat „kurtki na wacie” felieton napisał.
  #jakowalski wystąpił tam w dwóch osobach, jako dwójca przenajświętsza, jak to ma w zwyczaju.
  Niestety, tylko mój komentarz jeszcze się uchował, ze stosowną uwagą, że jeszcze nie wiadomo, czy ten tekst zatwierdzimy, w swojej łaskawości.

  @jakowalski ostro się przejechał po po podatku VAT, jakim to jest złem, nieraz o tym pisał, zawsze krytycznie – tym razem także. Całkowicie się z dowodzeniem
  @jakowalskiego, o podatku VAT zgadzam. To jest nie tylko diabelski, ale szatański pomysł , dalej bym poszedł: gansterski. Po IIŚW – ten gangsteryzm opisany przez pisarza w „Ojcu Chrzestnym” poszedł w odstawkę, przekształcił się w jego intelektualną formą: dzisiaj nikt nikogo fizycznie nie zabija, nie bawi się w mokrą robotę, lepsze są metody, w białych rękawiczkach ten proceder się uprawia,
  na których nawet pyłek skazańca się nie ukazuje, tak czysto jest uprawiana ta robota. Bardzo często gangsterzy zasiadają w ławach rządowych, w zarządach wielkich spółek… jeszcze się nie urodził pisarz, który byłby zdolny to opisać, film zrobić, chociaż pokazują się już obrazki filmowe, o tym nowym obyczaju, ale jeszcze bardzo nieśmiałe.
  Ten nowoczesny gangsteryzm, nie tylko w wacie tkwi. Żeby było śmieszniej, tak mi się zdaje: współczesny gangster nawet nie wie, że jest gangsterem

  Dr hab. Krzysztof Rybiński współczesnych gangsterów nazywa -bangsterami.
  Jak wprowadzano w Europie ten wynalazek VAT-em nazywany – debaty o tym nie było. W Polsce — poskrzeczało trochę o tej nowej zarazie ekonomicznej — kilku ekonomistów, z profesorskimi tytułami – w stacji radiowej ojca Tadeusza Rydzyka.
  Propaganda rządowa, prywatna pozostała, tematem się nie zajmowała, jeżeli już, to jako dziełem bez skazy, którym tylko zachwycać się można.

  Do mojej świadomości, bardzo wolno docierała świadomość, o złu jakie niesie ze sobą podatek VAT, nie było wiedzy na ten temat, takiej krytycznej, nauczanie studentów o tym byłoby zbrodnią, i dalej nią jest – takie nauczanie jest niemożliwe.

  @jakowalski może to potwierdzić, on jest doktor od ekonomii. Dopiero, gdzieś około 2005, 2010 roku dotarło do mnie olśnienie w „temacie”, w całej okazałości,
  wcześniej, tylko”kurwowałem” pod nosem, jak przychodziło mi płacić podatek VAT, ten z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej..

  Wytłumaczenie, komukolwiek, na czym polega zło watowskie przerasta moje siły,
  z doświadczenia wiem, z mojego otoczenia, że ludzie nie są w stanie tego zrozumieć, przyjmują VAT z dobrodziejstwem inwentarza, nie myślą o jego istocie,
  to nie tylko prostego człowieka dotyczy, również profesora z uniwersyteckim wykształceniem, ekonomicznym, dziennikarzy także. O politykach nie wspominam,
  bo wiadomo jaka to jest ciemnota.

  Taka, to jest zaraza, tak przemyślnie pomyślana,ten podatek VAT jest, żeby Europejczyk nie mógł się połapać, zrozumieć; w jakim g… tkwi.
  Przepraszam za wyrazy, bez nich nie byłoby właściwego obrazu rzeczy.

 184. Głównym powodem klęski Polski była okoliczność, że armia Niemiecka była lepiej wyszkolona i lepiej uzbrojona niż Polska. W szczególności Niemcy górowali nad Polską w dziedzinie łączności. Drugim powodem klęski była napaść sowiecka. Generalnie nie było możliwości uniknięcia klęski w tym układzie i w tym czasie. Niemcy i Sowieci, chcieli odwrócić proces dekolonizacji ziem polskich. Bezskutecznie. Niestety ceną jaką płacimy za to jest upadek cywilizacyjny Polski po władzą sowiecką i niemożność zbudowania państwa z prawdziwego zdarzenia do dnia dzisiejszego. Jedyny nasz sukces to w miarę sprawnie działająca gospodarka, aczkolwiek jest to gospodarka, która może funkcjonować tylko jako gospodarka głęboko zależna i stosunkowo mało konkurencyjna do gospodarek Zachodu.

  Kwestia rozwoju gospodarczego bez ruskiego garba Polski jest jasna. Wystarczy porównać NRD-wek i RFN, Włochy lub nawet Hiszpanię i Polskę.

 185. Tutaj jeszcze poczytuje sobie krwawy torcik gróźb i katastrofistycznych przepowiedni, jaki przygotował Pan Andrzej Celiński. W sumie w sam raz dla czubków na tym blogu. I nie mogę wyjść z podziwu nad tym, że udało mu się pominąć kwestii bezprawia i braku odpowiedzialności, licznych cudów nie tyle nad Wisłą, co takich sądowych i w licznych decyzjach administracyjnych, gdzie wszystko jest możliwe i nie ma rzeczy niemożliwych, czym wielce się charakteryzuje życie w III RP od 25 lat.

 186. Nasza ukochana gazeta pisze dzisiaj tonem niezwykle alarmistycznym: „Największa opozycyjna gazeta na Węgrzech zamknięta. „To mroczny etap dla demokracji w kraju””.

  I publikuje apel:

  „Redakcja „Gazety Wyborczej” solidaryzuje się z dziennikarzami „Nepszabadsag”, największej węgierskiej gazety opozycyjnej, która została zamknięta w trybie swoistego zamachu. Protestujemy przeciw tłumieniu wolności słowa na Węgrzech. Kneblowanie niezależnej, krytycznej wobec rządu prasy jest praktyką niedemokratycznych reżimów. Jest też pogwałceniem historycznych tradycji demokratycznych Węgier.
  Bracia Węgrzy, przyjaciele z „Nepszabadsag”, jesteśmy z Wami! Łamy „Gazety Wyborczej” zawsze będą dla Was otwarte”.

  Kiedy jednak wczytamy się w treść artykułu to znajdziemy tam i taki kawałek:

  „Firma Mediaworks, wydawca „Népszabadság”, opublikowała na stronie internetowej gazety oświadczenie, w którym wyjaśnia, że dziennik od dawna przynosił straty i szuka „obecnie najlepszego możliwego modelu biznesowego” dla niego. W ciągu ostatnich dziesięciu lat miał stracić 74 proc. swojego nakładu i przynieść 5 mld forintów strat (ok. 70 mln zł)”.

  GAZETA WYBORCZA w ciągu ostatnich dziesięciu lat straciła znacznie, ale to znacznie więcej niż „74 proc. swojego nakładu” a tylko w pierwszym kwartale 2016 roku Agora zanotowała stratę 5,6 mln zł.

  Czyżby te zmanipulowane jęki nad ciężkim losem „bratniej” gazety z Węgier miały przyciągnąć gotówkę z Zachodu i uchronić ekipę z Czerskiej przed podzieleniem losu „Népszabadság”? Może na hasło „mroczny etap dla demokracji” na Węgrzech – czytaj a za chwilę i w Polsce – ktoś sypnie twardą walutą i zwolnienia grupowe w AGORZE nie będą konieczne?

  Bo jak tu żyć bez GAZETY WYBORCZEJ? Bez zakłamanych komentarzy Wacława Radziwinowicza i nieustająco prymitywnych manipulacji choćby Agnieszki Kublik? A jest tam jeszcze przecież jej mąż, Jarosław Kurski, Tomasz Piątek, Bartosz T. Wieliński i szereg innych najmimord bardzo ciężko pracujących na to aby sprzedaż ogółem (wydania papierowe i elektroniczne) tej zupełnie już szmatławej gazety spadła niebawem poniżej 100000 egzemplarzy…
  A to oznacza kolejne zwolnienia grupowe i może rychły upadek dziennika…

  Oj, będzie to bardzo „mroczny etap dla demokracji w kraju”…

 187. Slawomirski
  8 października o godz. 7:05
  Generalnie rzecz biorąc to jest hipokryzja. W zasadzie to jest tak jak na Ukrainie. Sięgnęli po Stefana Banderę i UPA, bo najwyraźniej nacjonaliści Ukraińscy stanowili realną alternatywę dla pro putinowskiej Ukrainy. Tak i w Polsce ludzie o nieciekawych życiorysach i konformistycznych poglądach, ludzie pozbawieni kręgosłupa moralnego, których z jakichś niejasnych powodów nazwano lewicą, czy tez sami nazwali się lewicą, nie mając wiele z nią wspólnego. Z braku laku stali się jedyną siłą polityczną, razem z centroprawicą, która została uznana przez Zachód za nowoczesną. Faktycznie wcale jednak nie bodąc nowoczesną formacją polityczną, lecz przeciwnie dość zacofaną formacją.

  Trzeba stanąć w prawdzie. Zakasać rękawy i wziąć się do roboty, bo w Polsce ani z lewa ani z prawa nie ma poważnej propozycji, a nawalone jest gnoju pod drzwi i okna, że śmierdzi jak cholera i nie realnej możliwości otwarcia się na świat.

 188. jasny gwint – 8 października o godz. 9:47 9239
  Tak, masz tu 100% rację.

 189. Wacław1 – 8 października o godz. 10:02 9240
  🙂

 190. Nawalone jest gnoju pod drzwi i okna, że śmierdzi jak cholera i nie ma realnej możliwości otwarcia się na świat.

 191. Gazeta Wyborcza zniechęciła do siebie czytelników agresją polityczną, manipulacją polityczną, ale też jednostronnym obrazem stosunków Polsko Żydowskich i to osnutym na najbardziej obraźliwych dla Polaków treściach, które można znaleźć w stalinowskim i prawicowym dorobku żydowskich „myślicieli ” i jednocześnie konsekwentnym pomijaniem rzeczywistych problemów z jakimi współcześnie borykają się ludzie w Polsce.

 192. głos zwykły – 8 października o godz. 18:05 9241
  Głównym powodem klęski Polski w roku 1939 była okoliczność, że armia niemiecka była lepiej wyszkolona i lepiej uzbrojona niż armia polska, jako że PKB zarówno per capita jak i per statum był o wiele wyższy w Niemczech niż w Polsce, a więc Niemców było stać zarówno na lepsze uzbrojenie jak też i na lepsze wyszkolenie swoich żołnierzy niż Polskę, szczególnie, że szkolnictwo w Niemczech też stało wtedy o wiele wyżej niż w Polsce, gdzie większość rekrutów pochodzących ze wsi była analfabetami i nawet nie potrafiła odróżnić lewej nogi od prawej, stąd też rekrutom ze wsi wręczano w przedwojennej Polsce w jedną rękę słomę a w drugą siano i zamiast „lewa, prawa”, komenderowano nimi „słoma, siano”. Nic dziwnego, że z tak marnymi szeregowcami i z kompletnymi durniami, którzy zdominowali przedwojenną sanacyjną polską kadrę oficerską, Niemcy poradzili sobie z nią praktycznie w tydzień, To, że nie zajęli oni wtedy Polski w mniej niż 10 dni wynika tylko z tego, że dowództwo niemieckie oszczędzało życie i zdrowie swoich żołnierzy, podczas gdy polscy oficerowie posyłali wtedy swoich podwładnych na pewną a bezsensowną śmierć, co powtórzyło się też i podczas nieszczęsnego Powstania Warszawskiego. 🙁
  Nie było też w roku 1939 żadnej napaści sowieckiej, jako że po pierwsze w języku polskim poprawnie używamy przymiotnika radziecki, a NIE sowiecki, a po drugie, to 17 września roku pamiętnego ówczesny sanacyjny rząd Polski utracił kontrolę nad terytorium Rzeczypospolitej, a więc Armia Czerwona zajęła wtedy tereny zamieszkałe głównie przez Ukraińców i Białorusinów, odbierając sanacyjnej Polsce to, co ona zabrała siłą Rosji Radzieckiej w roku 1920. Kto mieczem wojuje…
  NRD miało zaś praktycznie tak samo wysoki średni standard życia jak RFN, i to bez ogromnej pomocy ze strony USA, którą otrzymywał ówczesny zachód Niemiec. Dziś, ponad dwie dekady po wchłonięciu NRD przez zachodnie landy, tereny dawnego NRD są wciąż pogrążone w recesji, wyludniają się, a ich produkcja przemysłowa spadła kilkakrotnie. Polska, po rządami kapitalistów była by więc znacznie biedniejsza niż pod rządami komunistów, co zresztą widać po obecnej Polsce, pozbawionej przez prozachodnie rządy polskiego przemysłu i polskiej myśli technicznej, ze zrujnowaną nauką i skandalicznie wręcz marnym szkolnictwem, szczególnie wyższym. Polska pod prozachodnimi rządami kapitalistów jest bowiem skazana na bycie półkolonią Zachodu, a więc tylko rynkiem zbytu na zachodnie nadwyżki i dostarczycielem taniej siły roboczej dla Zachodu. Generalnie, to spotkał nas więc mniej więcej dziś ten sam los, który Hitler szykował Polsce i Polakom. 🙁

 193. Grzerysz – 8 października o godz. 18:15 9243
  🙂

 194. głos zwykły – 8 października o godz. 18:28 9247
  Pięknie opisałeś efekty swojej działalności na tym blogu!