Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego

8.10.2016
sobota

A jeśli dziś byłyby wybory – na kogo (nie) miałbym głosować?

8 października 2016, sobota,

W drugi weekend października 2016., rok po wyborach, znów nie zagłosowałbym na PiS. Poza tym, co jest oczywiste, waży jeszcze to, że oni są jak z minionej epoki. Nie tylko garniturami posła Suskiego, mentalnością prezesa Kaczyńskiego czy centralizmem demokratycznym tak bardzo podobni do partii, na którą nigdy nie głosowałem. Inaczej niż znakomita większość Polaków i Polek w moim wieku.

To jest suma wielu przyczyn, a wśród nich też tak śmiesznych jak ten kapelusik Suskiego, wielki poseł otoczony wianuszkiem usłużnych urzędników z poważną miną składa się do strzału z jakiejś dwururki (mam pod powiekami obrazy Zenona Nowaka, Józefa Kępy, Albina Siwaka), mentalności i uporu takich jak Kaczyńskiego (Gomułka! – tyle że w odróżnieniu od tow. „Wiesława” Kaczyński ma poczucie humoru) i centralizmu demokratycznego, w którym jedynie słuszna linia jest słuszna aż do samego końca. Czyli katastrofy.

Różnica między PiS a PZPR jest taka, że prezes w odróżnieniu od pierwszego sekretarza zna książkę Jana Józefa Lipskiego o Katolickim Państwie Narodu Polskiego, wie, że statut PZPR, jej organizacja, to kalka ONR. Gomułka, jak sądzę, nie był tego podobieństwa świadomy. Jeden i drugi nie lubi Niemców. I Francuzów. Obaj też mają/mieli nie najlepsze odniesienia do Moskwy. Tylko że ten biograficznie pierwszy chyba bardziej rozumnie. Drugi bardziej dlatego, że właściwie nikogo nie lubi. Może Orbána. Też dostaje od niego cięgi. Za chwilę będzie sam jak palec. Już dzisiaj nie widać, z kim może prawdziwie porozmawiać.

Gdyby jutro były wybory, nie zagłosowałbym też na PO. Najprościej dlatego, że chciałbym być poproszony. A może też przeproszony. Za dobrze pamiętam POPiS. I ówczesne linie podziału i wykluczeń. Za IPN. Pamiętam CBA. Jego utworzenie i trzymanie tam pana Kamińskiego, mimo wcześniejszych jego postępków. Pamiętam też WSI (w tym przypadku jedynie Bronisław Komorowski nie miałby mnie za co przepraszać). Trudno zapomnieć rozrzutność i VAT 23 proc., brak pomysłu na cokolwiek istotnego, czyli ciepłą wodę w kranie i programowe niezajmowanie Polaków tak mało istotna rzeczą, jaką jest Polska.

Nie zagłosowałbym też za te „ośmiorniczki” i wino pommerol. Nie żeby im nie było wolno, ale takie frykasy to już za prywatne pieniądze. Zwłaszcza że na biednych nie trafiło.

Nie tylko ich pazerność mnie zniechęca, ale i estetyka. A Pitera? Tak walczyła z korupcją, że nie zauważyła jej w Warszawie? Na HGW też nie zagłosuję, mimo że osobiście lubię. Ale nie w polityce, nie w służbie publicznej. Pamiętam tamtą pierwszą jej warszawską kampanię, w 2006 r. Cuda niewidy. Trzy mosty, trzy linie metra, parkingi pod większymi placami i to nieszczęsne pole powsińskie zabudowane mieszkaniówką.

Ja nie głosuję z zasady na jaśnie państwo. Wolę chłopaków i dziewczyny z podwórka. Tusk? Ale dlaczego tamtych przytulił? Kompleks? Potrzeba? Nic nie wiem na ten temat. Gdybym się dowiedział, może bym rozważył.

Nowoczesna? Szybciej. Ale też raczej nie. Petru za bardzo piarowy. Sfokusował się (przepraszam za żargon – nie powtórzy się on tu, ten focus, w roli dowcipu) na świeżości. On, który chciał, ale mu się nie udało, zrobić karierę w UW. Wybrał, rozsądnie, kasę. Nie przepadam za takimi wyborami. Przepraszam za dziwaczność, ale wolę raczej skromnie żyjących polityków. Wierzę, że łatwiej im cokolwiek z tego, co pośród ludzi się dzieje, zauważyć i zrozumieć. Czekałem, że mnie przekona. Nie ma u niego badziewia, to prawda, ale jednak poniżej oczekiwań. No i co ważniejsze, N+ to w istocie bardziej konsekwentnie neoliberalna Platforma.

Nie! To nie dla mnie. Nie dla Polski wciąż na dorobku, gdzie masywne inwestycje w kapitał ludzki są konieczne, jeśli modernizacja nie ma stać się mirażem. Kocham ich kobiety. Specjalnie panią posłankę Lubnauer. Nawet moja dobra, mądra i śliczna (kolejność przymiotników nie jest przypadkowa, chociaż ona jest śliczna) żona podziela tę moją miłość. I co widzę? W dyskusji z bardziej niż godnym uwagi związkowcem od hipermarketów reprezentuje po prostu świat sytych, bogatych, zadowolonych, szczęśliwych ze swojej pracy ludzi. Ja jej gratuluję. Ale w polityce to nie jest mój świat. Nie chcę impertynenckiej Platformy plus. Nawet w kwestiach światopoglądowych N+ nie jest Nowoczesna, ale umiarkowanie konserwatywna. Ostrożna. Nie. Na nich dzisiaj nie zagłosowałbym.

Kto tam jeszcze jest?

Do Kukiz’15 się nie odnoszę. Analizę kloacznej dziury pozostawiam archeologom średniowiecza. I ten troglodyta jako ich szef! Nie! I narodowcy pod pachą. W żadnym wypadku. To przypadek graniczny. Jeśliby Polacy tych idiotów wybrali, emigruję na Morawy.

PSL. Nie zagłosuję. I nie dlatego, że sondaże dają im 2 proc. Gdyby mieli ducha, odwagę, to i pół procenta by mnie nie zniechęciło. Ustawa aborcyjna. Wystarczy. Po jakiego kiejstuta maszerujecie z KOD-em, skoro nie rozumiecie ani wolności, ani godności kobiet? Coś należałoby wreszcie wybrać. Wolność albo knut. Od Was zresztą i od PC zaczęło się grabienie Polski. Mimo szefa, który jak chyba nikt ze współczesnych szefów rozsądnie wygląda. NIE!

Razem. Miłe dzieciaki. Lubię ich. Ale jak idzie o dzieci, Sejm otwiera się dla nich 1 czerwca. I wystarczy.

Kto tam jeszcze?

SLD. Nic nie powiem. We wszystkim mnie zawiedli. Wybór Ogórek jako kandydatki na prezydenta przepełnił czarę. Ale i później też było dziwnie. Jakieś umizgi do PiS. Nie. Trzeba wiedzieć, kto bliżej, a kto dalej. I jak mówią na Ukrainie: nie kręcić się pod klientem. Najpierw mizdrzenie się do Tuska, potem ta Ogórek, potem ta bliskość do PiS. Za dużo tego.

KOD – uważam – nie powinien być partią. Ale powinien być na wskroś polityczny. Polska nie ma narodu. Ma roszczeniowy tłum. Co sobie dla wyczyszczenia sumienia znak Powstania lepi na pupie. W sensie dosłownym, na autach. KOD musi udawać, że naród jednak jest. Że ktoś bierze odpowiedzialność za kolejne pokolenia, dajmy na to, za 150 lat. KOD musi wypracować program dla Polski. Nie dla jakiejkolwiek z grup. Nie dla partii. Dla Polski takiej, o jakiej marzyliśmy, tworząc „Solidarność”. Takiej Polski, takiego państwa, które bierze na siebie odpowiedzialność. Od nas zależy, czy będziemy wielcy, czy mali. Wybór PiS, a nawet Platformy w takim kształcie, jaka ona jest, skazuje nas na małość. Wybór Kukiz’15 na nikczemność. Razem na śmieszność.

Jest o czym myśleć. Dlatego kiedyś proponowałem RESET. Zebranie doświadczeń minionego ćwierćwiecza, przemyślenie sukcesów i porażek, audyt organizacji polskiej państwowości, próbę porozumienia się co do fundamentów i nowy początek.

Życzę dobrej nocy. Bez koszmarów we śnie. Mnie śnią się te polskie partie, na które, w obecnym ich stanie, bardzo trudno głosować.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 210

Dodaj komentarz »
 1. Panie Ministrze,
  Jak to już pisałem, nie ma dziś na kogo głosować, nie tylko zresztą w Polsce, szczególnie jeśli się jest zwolennikiem lewicy, a poza tym, to zdelegalizować trzeba by wszystkie bez wyjątku partie polityczne, jako że celem każdej partii politycznej jest zawsze zdobycie i utrzymanie władzy a nie dobrobyt narodu. Poza tym, to wszystkie partie będące w Polsce u władzy począwszy od tzw. Okrągłego Stołu reprezentowały obce interesy: głównie Berlina, Brukseli, Waszyngtonu i Watykanu. 🙁
  Polsce potrzebne są zaś rządy lewicy, ale lewicy prawdziwej, mającej w programie niezależność Polski, w tym także od dyktatu organizacji takich jak UE i NATO, odbudowę polskiego przemysłu, polskiej myśli technicznej i polskiej nauki oraz przywrócenie praw polskim ludziom pracy w tym szczególnie prawa do pracy. A tego się nie da przecież zrobić w sojuszu z liberałami – ani z PO ani też z Nowoczesnej i na pewno nie jest w stanie takich reform przeprowadzić SLD – skompromitowana służalczością wobec UE, NATO i USA a także i Razem czy też Zieloni, skompromitowani swoimi planami osiedlenia w Polsce setek tysięcy jak nie milionów nielegalnych imigrantów z III świata i walką o przywileje dla mniejszości seksualnych.

 2. Panie Ministrze,
  1. Statut PZPR, jej organizacja i ideologia, to jest dokładna kalka statutu, organizacji i ideologii WKP(B). Widać, że nie miał Pan nigdy w ręku książki pod tytułem „Historia Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików). Krótki kurs”, jako że popełnia Pan aż tak oczywisty błąd. 🙁 Nawiasem – Gomułka znał tę książkę na pamięć.
  2. Nowoczesna to jest zaś typowa partia reprezentująca w Polsce interesy wielkiego zachodniego kapitału i przez ten kapitał finansowana. Aż trudno jest tego NIE zauważyć. Podobnie jak tego, że KOD=PO (z niedobitkami z SLD i Palikociarni).
  3. Reset musiał by zaś polegać na powrocie do sytuacji sprzed tzw. okrągłego stołu.
  Szalom!

 3. Żaden RESET !
  Myśli Pan, Gospodarzu, że ci, którzy przez 27 lat żarli się między sobą o dostęp do koryta i spieprzyli wszystko, co się dało spieprzyć nagle padną sobie w ramiona, zgodnie oddadzą to, co dla siebie nagrabili, odzyskają to, co za bezcen oddali obcym, odbudują i unowocześnią nasze, polskie przedsiębiorstwa i zaczną SPRAWIEDLIWIE DZIELIĆ powstałe wskutek tych działań BOGACTWO CO OBIECALI Polakom w 1980/81 roku

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Czyli w sumie wybiera Pan elitę Gazety Wyborczej, bo za KOD stoi GW. W sumie to oni mają potencjał do analizy fundamentalnej polskiego państwa, ale czy będą się chcieli przyznać do własnych błędów. W polityce przyznanie się do własnych błędów to chyba jest największy błąd!

 6. T y Jakowalski jesteś dość bezkrytyczny. Zauważ, że dzisiaj ma małe znaczenie to pod jakim pozorem sowieci weszli do Polski oraz jaki pretekst mieli Niemcy. Jednak jeśli uzna się politykę nagiej siły sowietów za usprawiedliwioną, jak i za usprawiedliwione nawiązywanie do tej polityki Putina, to w sumie należy uznać dalszy rozpad Rosji za w pełni uzasadniony, jak i w pełni uzasadnione działanie CIA jeśli owa szacowana organizacja mogłaby się tylko choć trochę przyczynić do tak zbożnego celu.

 7. kaesjot -8 października o godz. 20:11 9254
  Otóż to!

 8. „W drugi weekend października 2016., rok po wyborach, znów nie zagłosowałbym na PiS.”

  Niemozliwe!!! Dlaczego??? A poważnie – trzeba głosować tak, żeby można było rozwalić obecny układ polityczny i odsunąć od władzy przestępców, psycholi i agentów obcego wpływu. Rozpamietywanie, która partia dobra, a która nie, to złudne przeświadczenie, ze ich członkowie różnia się od siebie w sposób znaczący. Owszem, różnia się. Poziomem intelektualnym i kulturalnym, wykształceniem, doświadczeniem politycznym, poglądami na kluczowe sprawy. Zawsze jednak będą łasi na władze i kasę, bo taka jest natura człowieka, i nie przepuszczą okazji, żeby będąc u władzy nie skorzystać z tzw. koryta. Kiedys usłyszałam od pewnego polityka dowcip: czym rózni się polityk polski od (tu wstawić dowolną narodowość zachodnioeuropejska)? Odpowiedź: polityk polski gości u swego odpowiednika zachodnioeuropejskiego. Podziwia piękny dom, ogród etc. Pyta, skad gospodarz ma na to wszystko pieniądze. Ten tłumaczy, ze dostał pieniądze na autostradę, która jest widoczna z okna domu (obaj podziwiają), a która wybudował taniej niż przewidywał kosztorys, a reszte, rozumiesz…:)) Nastepuje po jakims czasie rewizyta. Zachodni gość podziwia piękny dom z ogrodem polskiego gospodarza i pyta, skąd zdobył na to pieniądze. Polski polityk odpowiada: widzisz, dostałem pieniądze na autostradę, która miała biec, o, tam (pokazuje palcem za okno), wybudowałem taniej, reszte, no wiesz… Gość pyta – a gdzie jest ta autostrada?

 9. głos zwykły – 8 października o godz. 20:28 9256
  Oświeć mnie proszę, co to są te „sowieci”, pisane z małej litery. Poza tym, to jeśli mówimy o rozpadzie sztucznych państw, to na początek nasuwają mi się takie jak (alfabetycznie) jak: Australia, Belgia, Hiszpania, Kanada, Niemcy, Turcja, USA, Włochy oraz tzw. Zjednoczone Królestwo. Zaś zbrodnie CIA, a generalnie jankesów, NIE mają żadnego usprawiedliwienia. 🙁

 10. A mnie się nie śnią.
  Wystarczającą ilość koszmarów dostarcza długie życie z tzw „przełomami” ,które w istocie odbywały się na skutek zmian geopolitycznych a były anektowane przez kolejnych rodzimych „wyzwolicieli” budujących natychmiast,pod skrzydłami geopolityki mit załozycielski wraz z policją polityczną i „instytutem pamięci” takiej czy innej.
  Panu nie zazdroszczę.
  Mnie chroni przed koszmarami,w jakiejś części,pamięć o udanej rodzinie,dzieciach,
  wnukach i wreszcie sukcesach zawodowych .
  Życie jest krótkie i nie warto go marnować ,nawet we śnie,majacząc o tzw „partiach”.

 11. Kalina
  Pomyliła ci się Polska z Grecją. To przecież w Grecji są na mapach nieistniejące autostrady,a nie w Polsce. A dlaczego w Grecji? Otóż tam Zachód siłą zwalczył ogólnonarodowe Powstanie mające zaprowadzić ustrój socjalistyczny i stąd też aż tylu w Polsce przebywało Greków w latach powojennych.

 12. Panie Andrzeju
  Darzę Pana wielkim szacunkiem, nie tylko za postawę w czasach komunizmu, ale przede wszystkim później. Cieszę się, że zagościł Pan na łamach blogu polityki, jednak Pańskie wpisy są zbyt rozwlekłe dla mnie jak na formę. Jestem pewien, że gdyby udało się Panu formułować bardzo trafne myśli i diagnozy bardziej syntetycznie dotarłyby do większego grona czytelników.

 13. Brawo, p. Celiński. Strzał w dychę. KOD = PO, Nowoczesna. I nie tylko dlatego, że na czele marszów KOD-u ci z PO i Nowoczesnej, ale Giertych… Brawo, bravissimo.

 14. Głosować proszę na mnie – w wyborach prezydenckich. Obiecuję aborcję na życzenie bez zmiany konstytucji, którą wprowadzę metodą na ułaskawienie (a la Duda). Albo aborcja na życzenie, albo trybunał stanu dla Dudy. Tertium non datur.

  A wszystko to w celach edukacyjnych. Żeby zwolennicy PiS coś zrozumieli i episkopat razem z nimi.

 15. Pan Celiński,
  smutne to i bardzo bardzo prawdziwe. I nie ma na to odpowiedzi na polskim podwórku. Na europejskim już tak, ale jak na razie to i ta została spieprzona.
  Jedna uwaga dotycząca „resetu”. O tym samym mówiło się w przypadku zadłużenia państw. Nie tylko Grecji ale i Niemiec też (ponad 2 biliony). Prosta odpowiedź: To niemożliwe bo natychmiast rozpocznie się takie samo zadłużanie od początku. W polskim przypadku było to oddłużanie szpitali. Pomogło szpitalom pozbyć się długów? Chyba żadnemu. Bez rozwiązania problemu żadne „akcje oddłużania” nie mają sensu. A na dodatek to PiS właśnie próbuje cofnąć wszystko do początku, zrobić reset i zacząć od nowa. Co wychodzi – PZPR.

 16. Odpowiedz (dla Pana i mnie, lewaka) jest prosta: NA NIKOGO KTO JEST DZS W SEJMIE RP.

  Co oznacza ze opcja Europejczykow znad Wisly jest dzis RAZEM.

 17. A jednak Nowoczesna.
  PO już się nie podniesie.
  Lewica? Co to jest, partia mańkutów, pis, Razem, SLD?

 18. „Nie zagłosowałbym też za te „ośmiorniczki” i wino pommerol.”

  Dieta śródziemnomorska jako tabu w śród polskich plityków. Do czego to doprowadziło wystarczy spojrzeć na Waszczykowskiego.
  Belka, Skorski, Sienkiewicz dzięki tej diecie mogą sprzedawać swoje zdjęcia do magazynów dla pań i jeszcze nieźle zarobić.

  Niech Pan przynajmniej będzie za zdrowym żywieniem Polaków.

 19. @Witold
  9 października o godz. 8:48 9268

  „Belka, Skorski, Sienkiewicz dzięki tej diecie mogą sprzedawać swoje zdjęcia do magazynów dla pań i jeszcze nieźle zarobić”.

  A co w tym zupełnie najfajniejsze – za ich dietę śródziemnomorską z dobrymi winami płacili podatnicy…

  „Niech Pan przynajmniej będzie za zdrowym żywieniem Polaków”.

  Na koszt skarbu państwa?

 20. @grzerysz

  A co mają jeść na koszt państwa – „flaki” i pierogi popijąc wódką: Nagle w tym kraju szlag wszystkich trafia, że pierwsze osoby w oaństwie wpiep… ośmiornice na koszt państwa w dziadowskiej jak się okazuje knajpie, w której kelnerzy zajmują się podsłuchem.

 21. Co nam daje umiejętność pisania?
  Niewiele tej umiejętności znajduje się na blogowisku POLITYKI, nie tylko
  o prostym blogowiczu myślę, także autorzy wstępniaków nie błyszczą.
  Jedynie redaktor Daniel Passent jest wyjątkiem, jeżeli coś napisze to można
  mieć pewność, że nie stracimy czasu – czytając Jego tekst pisany. Ale, pan Daniel
  ma przewagę nad nami wszystkimi -wyssał umiejętność mówienia i pisania z mlekiem matki, już więcej niż pół wieku pisze felietony, zawsze na poważnym,
  stale doskonalonym poziomie, jest mistrzem w tym fachu.

  Pisanie, było dla mnie wielką katorgą, niewiele wypracowań w życiu szkolnym napisałem; więcej przepisałem z zeszytów kolegów i koleżanek. W pracy zawodowej bardzo mi tej umiejętności brakowało.
  Moje uczenie się – pisania, dopiero w erze internetowej nastąpiło,zaledwie,
  powiedzmy od 15 lat, za pomocą klawiatury; najpierw były grupy dyskusyjne,
  zawodowe, potem trafiłem na blog Krystyny Jandy, to były wyżyny pisania,
  na światło dzienne trafiały u pani Krysi tylko teksty przefiltrowane, sprawdzone
  – zatrudniała do tego celu, aktorka — specjalną ekipę, sama pięknie wtedy pisała.
  Straciła tę umiejętność, jak mąż umarł, jak za prowadzenie teatru się zabrała.
  Blog zszedł był na psy.

  I tak ćwiczę to swoje pisanie, bawię się nim. Zadaję sobie pytanie – dlaczego ludzie tak okrutnie męczą się ze swoim pisaniem, często bardzo wyedukowani, z wielką inteligencją, jak unikają pisania. Czego im brakuje?– wstydzą się, są mało odważni,
  skrępowani czymś? – jestem przekonany, wielu chciałoby pisać, ale nie mogą?

  Tego się nie pisze – do pisania potrzebujemy znacznie więcej energii, niż do mówienia. To już w momencie narodzin słychać; jedni więcej wrzeszczą niż inni.
  Jest jeszcze coś – mózg musimy mieć odpowiednio przygotowany, przy pisaniu musi on być bardziej rozwinięty, ukształtowany: Jak? – tego nawet profesor
  Jerzy Vetulani nie wie, On tylko się domyśla, że tak musi być, ale jak tego nikt
  na świecie nie wie.
  Wielki instytuty nad tym się głowią, badają – wiedzą już, że w białku jest źródło,
  miejsce, które decyduje o naszej inteligencji.
  Od lekarz medycyny Jana Kwaśniewskiego – dowiedziałem się, że – jakie białko spożywamy, takie mamy życie. Potem okazało się, że ilość spożywanego białka jest bardzo ważna, nie może go być za dużo, ani za mało w dziennej diecie, potem okazało się – że, razem z białkiem pozostałe składniki trzeba spożywać w określonej proporcji. Jeszcze później dowidziałem się – tylko przypadkiem człowiekowi zdarzało się trafić na ten optymalny dla niego sposób odżywiania,
  że do dzisiaj nie wie jaki ma być ten sposób odżywiania.

  Wyłamał się z tego „przypadku” w sposób świadomy, tylko jeden naród – Izraelici.
  Z wiadomym skutkiem, rezultatem — to przedstawiciele narodu żydowskiego najlepiej myślą, mówią, piszą, najwięcej dzieł dla ludzkości stworzyli. Nawet obecnie jak się pojawia wybitny człowiek to zaraz szukamy, węszymy, w jego pochodzeniu, w którym pokoleniu miał ojca lub matkę z pochodzeniem
  żydowskim.

  Zostało nam tylko ćwiczenie tej umiejętności, pisania, i oczekiwanie na wzrost umiejętności.

 22. @Witold
  9 października o godz. 10:11 9270

  W kraju, w którym ogromne rzesze ludzi żyją w biedzie a nawet w nędzy, „pierwsze osoby w państwie” nie koniecznie muszą regulować siedmiuset-złotowe (na osobę) rachunki za posiłek z pieniędzy podatników.
  Przypomnijmy: 1435 zł – tyle kosztowała kolacja Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem a 1352 zł zapłacił Radosław Sikorski za wykwintny obiad z Jackiem Rostowskim.
  Wielu ludzi w tym kraju ma tyle – albo i dużo mniej – na przeżycie całego miesiąca… Często dla całej rodziny…

 23. @Witold
  9 października o godz. 10:11 9270

  I może jeszcze jedna uwaga. O tym, że poziom naszych tzw. elit to tragedia i rozpacz wiedziałem od dawna.
  Ale, że to jeszcze straszne prymitywy to dowiedziałem się z wiadomych nagrań. I nie chodzi mi tutaj o wulgarny język. Jeśli były prezes jednego z największych i najważniejszych koncernów skarbu państwa cieszy się jak małe dziecko z elektronicznie przyciemnianych szyb i rozkładanych do poziomu foteli lotniczych w Dreamlinerze 787 to znaczy, że takiemu menadżerowi-burakowi wysokiego szczebla do szczęścia – poza dużymi pieniędzmi – absolutnie niczego nie potrzeba…
  Może oczywiście poza, opłacanymi najlepiej z pieniędzy podatnika, wykwintnymi i drogimi posiłkami…

 24. grzerysz
  9 października o godz. 12:13
  Przyjmijmy proste założenie, że jedna pracująca osoba utrzymuje drugą niepracującą czyli 2×1400=2800 zł netto co odpowiada mniej więcej średniej płacy u nas a której nie osiąga 60% pracujących.
  W tym przypadku to Twoje „wielu” oznacza conajmniej 60% a to już jest „znaczna większość”. Nie mówię tu o bezrobotnych, większości rencistów i emerytów.

 25. Kolejne wielkie osiągnięcie okresu „sukcesu transformacji”: „Książek przybywa, ale nie czytamy. Polacy na końcu w Europie pod względem czytelnictwa”.

  Nasza ukochana gazeta na swoim portalu internetowym donosi:

  „… Czytelnicze pustkowie

  Ale niski poziom czytelnictwa przekłada się na niższe nakłady. Dziś średnio jest to ok. 3 tys. egzemplarzy, a jeszcze trzy lata temu były to 4 tys. Za to z roku na rok rośnie liczba nowych tytułów. Wydawcy podkreślają, że nakłady są tak małe, że biznesowo nie opłaca się wprowadzać ambitnej literatury do sprzedaży.

  Część z nich, jak Marcin Garliński, prezes wydawnictwa Muza, mówi wprost, że w ostatnich latach musiał zrezygnować z wydania kilkunastu tytułów zagranicznych pisarzy. W przeciwnym razie musiałby do tego biznesu dokładać. Jeżeli Polacy nie zaczną czytać, może wkrótce zabraknąć polskich tłumaczeń wielu zagranicznych pozycji.

  Dziś Polacy są na szarym końcu w Europie pod względem czytelnictwa. Możemy porównać się do Rumunii. Dużo więcej od nas czytają Czesi czy Słowacy, których dochody gospodarstw domowych nie odbiegają od polskich. Z danych Instytutu Kultury wynika, że 83 proc. Czechów czyta przynajmniej jedną książkę w roku, a 48 proc. populacji kupuje książki. U nas jest to odpowiednio 41 i 27 proc”.

  Zdebilizowane elity, zdebilizowane szkoły, zdebilizowane uczelnie, zdebilizowane media, zdebilizowane społeczeństwo…

 26. Ja nie mam takich dylematów jak Gospodarz, ponieważ, jak mówiłem, jako bezpartyjny w ogóle nie głosuję na partie i ich listy, tylko na prawdziwych indywidualnych i rzeczywistych kandydatów. A skoro niezależni kandydaci są w Polsce z wyborów systemowo wykluczeni, to i ja jestem z tej tzw. „demokracji” wykluczony i nie zawracam sobie w ogóle głowy na które partyjne dziadostwo i gangsterstwo z telewizyjnego okienka oddawać swój cenny głos.

  Jak się kiedyś wprowadzi demokrację w Polsce, to chętnie podejmę swoje obywatelskie i wyborcze powinności, ale w mafijnej bandyterce partyjnej i farsie wyborczej nie będę brał w ogóle udziału.

 27. No i tak sobie leci i jakoś to bedzie.Tego można byc pewnym.Na nic „narzekactwo”,racje z których nic nie wynika choćby były najprawdziwsze a demokracja sama się nie wprowadzi bo na naszych oczach umacnia sie następna kasta,która dorwała się do koryta.”Kaściarze ” ,nieważne z jakiej opcji politycznej ,bedą na siebie pluć ale krzywdy sobie nie zrobią.A do tego kościół,który chołubi „kaściarzy” z każdej strony.Stworzyła sie próżnia polityczna.Większość jak”snakeinweb” głosowac nie chce inni jeszcze w znaczacej ilości nie widzą nikogo ani niczego co mozna by nazwać przyszłością wolą reaktywowac perelowską przeszłość i to od najgorszej strony(bo przecież PRL miała i dobre strony).Nie wygląda na to aby była jakas rewolucja.Pozostaje nam rozmemłane PO,parszywy PiS,miałka Nowoczesna i inne podobnej masci ugrupowania oraz ogromna większość, którzy też myślą,że jakoś to będzie.

 28. prospector
  9 października o godz. 15:30
  Masz dużo racji w tym, co piszesz ale jakąś nadzieję trzeba mieć.
  Rozszerz tylko, proszę to określenie „peerelowska przeszłość od najgorszej strony”

 29. Biedny Pan Celińsk,i co za tortura wybór ! Osiołkowi w żloby dano, a tu nie ma ani siana ani owsa. Proponuję losowanie.

 30. Panie Celinski! Wydaje sie, ze jest sprzecznosc miedzy tym co Pan pisze a panskimi pogladami.
  pisze Pan bowiem „Polska nie ma narodu. Ma roszczeniowy tłum.” Zgadzam sie w zupelnosci z ocena „polskiego tlumu” ze roszczeniowy. Od siebie dodam jeszcze ze durny, przasny, zawistny, nieufny, zasciankowy i mierny. Roszczeniowosc o ktorej Pan piszesz to zasluga takich jak Pan, socjalistow i rozdawnikow. To co Pan gadasz, ze klasie pracujacej „sie nalezy” bo jest pracujaca? Nie powiedzial Pan tego doslownie, przynajmniej w tekstach jakie czytalem, ale to jest to co z panskich tekstow zrozumialem.

  A co do pytania „na kogo bym glosowal” to, podobnie jak Pan na nikogo, gdybym mial glosowac glowa. Bo gdyby glosowac tylkiem, to chyba na Petru bo kolo niego kreca sie calkiem przytomni ludzie, ktorzyz wydaja sie rzetelni w swoich przekonaniach.

  PS. Suski jest tak glupi i spolegliwy, ze niegrozny. To kompletny idiota. Jak Sszwej z Haszka

 31. @grzerysz
  „… dowiedziałem się z wiadomych nagrań”
  Naprawdę drogi grzeryszu chcesz czerpać wiedzę o ludziach z nielegalnych podsłuchów?
  To co pisałem o diecie śródziemnomorskiej to był żart połączony z ironią i jako namiętny czytelnik książek nie powinieneś do tego podchodzić tak poważnie.

 32. Czy ten tłum jest roszczeniowy?
  Śmiem wątpić……

  Tak sie jakoś porobiło, że struktura płac w naszym kraju jest nieco dziwna.
  Celowo lub nie, wyszło na to, że jedynie 3% Polaków zarabia powyżej 85 000 brutto.
  Mediana zarobków, to 2800 zł.
  Kasta polityków zadbała o własne apanaże płacone z podatków wszystkich obywateli.

  W tym kontekście, biedota słyszy o miliardowych przekrętach, milionowych synekurach, pijackich wyczynach elit, nepotyzmie, prywacie, mściwości, wypowiedziach rodem z rynsztoka.
  Elity urządziły sie kosztem reszty.
  Nie zdziwiłbym się więc, że będą wymieniane aż do skutku.

 33. Czy Gospodarz był na I-szym Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ Solidarność i słyszał jak Wałęsa obiecywał, że „Polskę zrobimy taką, jaką sobie wymarzyliśmy ” ?
  Czy o takiej, jaką mamy dzisiaj wtedy marzyliście a ówczesne obiecanki-cacanki to tylko po to, by głupcy mieli radość ?
  A może marzyliście o innej a wyszła taka, jaka jest?
  Jeśli to pierwsze to jesteście oszustami a jeśli to drugie, to nieudacznikami!
  Niemniej jedno i drugie dyskwalifikuje was jako godnych zaufania społecznego i powierzonego wam przez wiekszość mandatu do sprawowania rządów.

 34. Kto to byli sowieci? A kto to byli naziści i dlaczego nikt nie uważa za właściwe pisać dziś Nazizm z dużej litery. Pytanie takie wygląda na jakąś porażkę IPN. No, ale w Muchosrańsku IPN nie ma. W Muchostrańsku staliniści i sowieci nie zostali nazwani tak jak na to zasługują, a zasługują na wszystkie epitety na jaki zasługują naziści.

  Mirosław Bańko w swojej publikacji Inny słownik języka polskiego, PWN: Tom 2[7] , daje taką oto definicję wyrazu Sowieci:

  „Sowieci to obywatele byłego ZSRR. Słowo dzisiaj potoczne, wyrażające niechęć, czasem pisane małą literą.”

  A więc są to obywatele byłego ZSRR rozumiani i widziani nie tylko tak jak w Polsce, ale i tak jak ich widzi zeszłoroczna laureatka nagrody Nobla: Swietłana Aleksijewicz, a więc obywatele byłego ZSRR nie kwestionujący w żaden sposób i nie wartościujący w żaden sposób pięknych czasów Stalinizmu w jakim żyli i jaki dawał im poczucie m in. dumy z potęgi kraju. A więc sowieci to tyle co hitlerowcy, czyli po angielsku naziści. Zwolennicy jednej ze zbrodniczej ideologii. Z wielkim zapałem promowanej na tym blogu przez mniejszych i większych czubków przy biernej postawie administratora. Czy gdyby tutaj znalazła się grupka zwolenników nazizmu to taki sam byłby stosunek administratora Polityki. Śmiem wątpić. I w tym właśnie tkwi dosłownie całe zło stosowania podwójnych standardów do zbrodniczych ideologii, oraz braku rozliczeń z przeszłością w Polsce. W rezultacie ludzie wywodzący się z kręgów zbrodniczej ideologii kreują się tutaj nie tylko na normalnych uczestników życia społecznego i politycznego, ale też faktycznie mają tutaj swoją elitę, która przez 25 lat wywarła decydujący wpływ na kształt współczesnej Polski. I jest to elita, która moralizuje, a nawet piętnuje innych uczestników życia politycznego i społecznego.

  Oczywiście to co dotyczy tej elity, akurat nie ma nic wspólnego z postaciami z tego blogu, którzy są tylko neostalinistami, albo zwolennikami a nawet pracownikami obcego państwa putinowskiej Rosji, którym się w tych warunkach zupełnie zlasował umysł.

 35. Ciekawe że nikomu, kto jest zwolennikiem programu I Zjazdu Solidarności nawet do łba nie przyjdzie, że właśnie ten program. Program samorządowy „Solidarności” nie był wcale piękny i postępowy, lecz przeciwnie utopijny, a utopia owa była wtopiona w realia państwa opartego na zbrodniczej ideologii marksistowsko leninowskiej.

  W całym szeregu wypowiedzi na tym blogu widzę taką polską wersję człowieka sowieckiego. Taką przy tym gównianą, zmieszaną z nacjonalizmem, niskiego sortu. Komunizm scalił się w poszczególnych krajach z nacjonalizmami. I stał się z uniwersalnej kołtuńskiej ideologii, lokalnymi kołtuńskimi odłamami uniwersalnego kołtuństwa. wyznawanego zawsze przez kołtunów, którzy istnieją per se.

 36. Głos obsrany niewiele rozumie…..

  Szowinizm i nacjonalizm jest obecny wszędzie.
  Uznawanie własnego narodu za niezwykły, wybrany, predestynowany do przewodzenia, to standard.
  Czym się różni Deutschland uber alles, od rule Britannia, Good bless America?
  Tym że osiągnięto podobną liczbę trupów, realizując te ciągotki?

 37. @Witold
  9 października o godz. 16:52 9281

  „Naprawdę drogi grzeryszu chcesz czerpać wiedzę o ludziach z nielegalnych podsłuchów?”

  Ależ oczywiście. Są oni wówczas szczerzy i pokazują swoją prawdziwą twarz. Moim zdaniem – przynajmniej niektórzy – wypadli fatalnie.

  „To co pisałem o diecie śródziemnomorskiej to był żart połączony z ironią…”

  No, nie tak do końca…

 38. Wiesiek jeśli CIA i USA są twoim zdaniem takim złem, a ty mieszkasz w Polsce i wypisujesz nie tylko kilometrami bzdury na blogach, ale jeszcze ostatnio posuwasz się do gróźb (karalnych), to jak to jest, że owo zło nie dobrało ci jeszcze do twojej obesranej dupy, ćwoku!

 39. „Nie ma na kogo glosowac”. Taka wypowiedz to kompletne niezrozumienie roli demokratycznych wyborow. Bo wybierac mozna tylko to co jest. A nie to, co by sie miec chcialo. O to co by sie miec chcialo trzeba sie juz samemu postarac. Bo obowiazek obywatelski nie konczy sie na glosowaniu.

 40. Zacznijmy od tego, czego nie da się zmienić. Z całą pewnością nie da rady wymienić mieszkańców (tzw. narodu) Polski na innych, bardziej przypominających zachodnich Europejczyków. Nie da się też przesunąć w żadną stronę granic państwa, a tym samym zmienić sąsiadów na bardziej nam sprzyjających, choć jeszcze do niedawna nikt tak Polsce i Polakom nie sprzyjał jak państwo niemieckie. Są jednak tacy, którzy chcieliby graniczyć z USA i Anglią, a to po prostu niemożliwe.
  Co robić na kogo głosować? Przecież te partie polityczne powstały w Polsce i stworzyli je polscy obywatele. Wszystko to stało się i dalej dzieje w państwie na które nie naciska nikt z zewnątrz w kwestiach ustrojowych.
  Panie Celiński, jest Pan porządnym gościem, którego nie da się nie lubić. W odróżnieniu do Pana nigdy polityką się nie parałem zawodowo. Nie mam pojęcia, co zrobić, żeby zastąpić toto co Pan wymienił czymś lepszym. Czuję jednak, że jeśli nie stworzymy nowych masowych obywatelskich partii politycznych, zdolnych do myślenia o przyszłości dalszej niż najbliższe wybory, to znajdziemy się w dupie. Tak sobie myślę, że ktoś jednak powinien powiedzieć (Panu też), że Polakom nie jest potrzebna żadna wielkość, a jedynie normalność. Takie wmawianie Polakom jakiejś mitycznej wielkości i ważność ma fatalny skutek. Po czymś takim pojawia się właśnie ta bezpodstawna roszczeniowość. Należy się? A za co? Za historię? Wolne żarty. Czy Polska odradzała się w wyniku niezwykłego zrywy i walki o niepodległość? Nie. Wszystko to stało się bez udziału Polaków. Owszem był wkład, ale nie przesadzajmy, bo bez klęski cesarstw w I wojnie i Gorbaczowa w Rosji, nie było by III RP.

 41. Pomysł, aby KOD przekształcić w siłę polityczną uważam za dziwny. Jestem członkiem tego ruchu. Organizujemy akcje zapoznające ludzi z ich podstawowymi prawami i konstytucją oraz manifestujemy, gdy uważamy, że łamane jest prawo. To ruch obywatelski, który raczej będzie patrzył politykom na ręce niz podejmował sie zadań, do których nie mamy kompetencji.

  Głosował będę na N+, bo w moim okręgu posłanki tej partii najlepiej wykonują swoją sejmową pracę. Nie podzielam Pańskiej niechęci do całego świata polityki a pomysł „resetu” wydaje mi się dziecinny. „Rozpoczęcie wszystkiego od początku” to najczęstsza reakcja dyletantów i dzieci: nie wiedzą jak działa system, więc chcą w swojej bezradności wszystko zburzyć.

 42. art. 63 zgadzam się z taką postawą jaką zaprezentowałeś.

 43. Waldek B
  9 października o godz. 18:59
  Wydaje mi się jednak że nie jest tak, iż wszystko jest zależne od woli ludzi. Problemem tutaj są sami ludzie i ich doświadczenie i wiedza, oraz środowisko w jakim żyją. A my wyszliśmy raz że z wiekowej niewoli i upośledzenia, a dwa z komunizmu i to wcale nie całkiem. Wiele obiegowych opinii które krąży w narodzie niezależnie do tego kto kogo i za co popiera ma po prostu charakter irracjonalny. Ludzie ich nie zmienią, jeśli nie będzie odpowiednich bodźców, tak jak w gospodarce. A przecież dużo w gospodarce się udało, pomimo frustrujących błędów. Gospodarka nasza nie jest taka licha, jak społeczne życie lub polityczna rzeczywistość, sądownictwo i administracja.

 44. Ale prosiłbym o dokładniejsze wyjaśnienie, dlaczego Razem to takie dzieci? Dlatego że chcą dla Polski socjaldemokracji w stylu zachodnioeuropejskim? W paru krajach Europy to działa, czyżby te kraje były tak dziecinne?
  A może chodzi autorowi o to, że myślenie że to może działać w Polsce jest dziecinnie naiwne?

 45. Milośniku dzieła Sławoja- Składkowskiego.

  Nie wypisuje bzdur, tylko prezentuje swój ogląd świata na podstawie posiadanej wiedzy.
  Wmanewrowywanie nas- Polaków- przez bandę oszołomów zaślepionych jakąś ideologią, czy poczuciem posłannictwa, mesjanistycznych bzdur, w szereg konfliktów zbrojnych, uważam za zbrodnię.
  A służalczość wobec innych mocarstw, uniżoność, lokajstwo, za niegodne, niehonorowe, krótkowzroczne, i bezsensowne.
  Kacyków sprzedających własne plemiona w niewolę, w zamian za garść paciorków, było już w historii sporo.
  A to właśnie zrobili poststyropianowcy.

  Należysz do ciemnego ludu, wiec kupujesz medialne prawdy serwowane za obce pieniądze, w interesie sponsorów.
  Ja kieruję się logiką i efektami tych wspaniałych wyczynów CIA, czy DGSE.
  Rzeki krwi płyną…..
  Nie mam ochoty, by i nasza znalazła tam własny strumień, przelana w imię obcych interesów, bez korzyści dla nas.

 46. @ prospector

  snakeinweb nie tyle nie chce głosować, co nie może głosować, bowiem bezpartyjni są w Polsce wykluczeni z prawa udziału w wyborach do Sejmu. To jest zasadnicza różnica między głosowaniem w wolnych wyborach a braniem udziału w fikcji wyborczej podobnej jak w PRL-u.

  Chodzenie na wybory bez posiadania pełni biernych i czynnych praw wyborczych ma tyle wspólnego z demokracją i obywatelstwem ile ma wspólnego chodzenie na dziwki do burdelu z męstwem i małżeństwem.

  Chodzenie na wybory do Sejmu w Polsce nie ma najmniejszego sensu. Bez wolności wyboru nie ma demokratycznych wyborów. Pan Celiński i inni pośrednio to sam przyznaje, tylko nie chce się z tym pogodzić i nazwać po imieniu tej farsy.

 47. mały fizyk
  9 października o godz. 18:54 9289

  „Bo wybierac mozna tylko to co jest. A nie to, co by sie miec chcialo.”

  Taki pieprzony „wybór” to ja miałem i w PRL-u i dzisiaj mam w Korei Północnej.

  Tobie ciągle demokracja myli się z sowieckim kołchozem. W demokracji właśnie wybiera się co chce i może kandydować ktokolwiek chce.

 48. ING ogłosiło, że zamierza zwolnić 5800 osób w ramach „cyfrowej transformacji”. Ma przynieść to firmie 900 mln euro oszczędności rocznie. Dodatkowych 1200 pracowników zostanie przeniesionych do innych działów. Koszt całego procesu? Aż 2 miliardy euro.
  http://businessinsider.com.pl/finanse/rynek/ing-zwalnia-5800-osob-zastapia-je-maszyny/5j5m9z0
  =================

  Wizja Lema się sprawdza…..
  Tylko, KOMU się będzie sprzedawać kredyty?
  Robotom?

 49. @art.63

  „Nie podzielam Pańskiej niechęci do całego świata polityki a pomysł „resetu” wydaje mi się dziecinny. „Rozpoczęcie wszystkiego od początku” to najczęstsza reakcja dyletantów i dzieci: nie wiedzą jak działa system, więc chcą w swojej bezradności wszystko zburzyć.”

  Pozwoliłem sobie to skopiować, bo warto to zapamiętać.

 50. Dołączam swój głos do pytania @cmos i poproszę o merytoryczne argumenty przeciw głosowaniu na Razem. Do pozostałych przypadków zostały podane – a tutaj jedynie ocena, że „dzieciaki”.
  Z pewnością nie są „ośmiorniczkową elitą”, nie brakuje im też wykształcenia i kultury (który to zarzut pada często pod adresem PiS). Nie można również powiedzieć, że „już byli i się skompromitowali”.
  Zatem – dlaczego nie?
  Z sentymentu do ZLEWu?

 51. Szanowny Gospodarzu, nie tylko Pan ma problem na kogo dziś głosować w wyborach parlamentarnych. Ja również zastanawiam się nad tym na kogo nie miałbym głosować. Wiem, że nie oddam swego głosu na PiS, PO lub PSL. Może warto rozważyć i zrealizować Pański pomysł sprzed kilku miesięcy o ułożeniu wspólnych list wyborczych, skierowanych przeciwko PiS -owi? Może w ramach list układanych przez Wolność – Równość – Demokrację?

 52. Szanowny Panie Celinski

  A moze zajmie sie pan czyms pozytecznym. Na przyklad wniesie wegiel staruszce na trzecie pietro…

  Slawomirski

 53. @snakeinweb
  9 października o godz. 19:55 9297

  Czytaj do konca i ze zrozumieniem. Gdzies ty w moim wpisie wyczytal, ze ja uwazam wybory w PRLu za demokratyczne?

  „W demokracji właśnie wybiera się co chce…” Nie badz smieszny. Wybiera sie z tego co jest na liscie. I tylko czym lepsza demokracja, tym wiekszy wybor.

 54. On [Ben Gurion] myślał w kategoriach wielkich przywódców politycznych. Indywidualne ludzkie losy niewiele go obchodziły. Prawdę mówiąc, syjoniści przypominali w tym trochę komunistów.

  Prawdę mówiąc syjoniści w większym stopniu przypominali polską endecję. Z drugiej strony społeczność w jest w Izraelu dumna, że w Armii Czerwonej i NKWD służyło setki tysięcy Żydów. I jest to zgodne z stereotypem jaki mają zakodowany Niemcy, że przegrali wojnę z Żydami w ZSRR, a nie z samymi sowietami. Tego rodzaju stereotyp został powielony np. w filmie niemieckim „Nasi ojcowie”. Tak więc dziwne jest, że ten sam Tom Sagew relacjonuje, że: „Ocalali z Holokaustu musieli się codziennie tłumaczyć sabrom, dlaczego nie walczyli z Niemcami, tak jak sabrowie walczą z Arabami. Dlaczego nie toczyli z Wehrmachtem i SS walnych bitew. Dlaczego nie zachowywali się jak bohaterowie, tylko jak tchórze.” Gdyż Niemcy byli przekonani i są do dzisiaj przekonani, że tak faktycznie się działo na wszystkich frontach.

  Ale ten wywiad z Tomem Sagewem sygnalizuje problem Izraelskiego społeczeństwa, które prowadzi niezależną politykę, ale w ramach tej polityki wymaga od każdego Żyda całkowitego poświęcenia się dla Izraela. I to właśnie jest nie do pogodzenia z nowoczesnym otwartym demokratycznym państwem prawa. Jeśli należy coś zarzucać PiS to właśnie popychanie naszego państwa, polityki i społeczeństwa w tym mniej więcej kierunku. Nie jest problemem Polski zależność od świata Zachodniego a w tym szczególnie od USA i udział w interwencjach międzynarodowych USA, lecz problemem takim może być właśnie taka niezależność i wyznaczenie za nią wysokiej ceny polskiemu społeczeństwu i państwu. Ceny na której Polski po prostu nie stać. Właśnie taka polityka jest polityką Sanacyjną, niepotrzebnie przenoszoną w dzisiejsze realia. Ale czy rzeczywiście taką politykę PiS realizuje? Dla mnie nie jest to w ogóle oczywiste, gdyż nie jest prowadzenie takiej polityki w Polsce w ogóle możliwe z racji naszej obecności w NATO i UE.

 55. Wacław1 – 9 października o godz. 11:08 9271
  Twój filosemityzm jest wręcz zabawnie naiwny. 😉

 56. kaesjot – 9 października o godz. 17:29 9283
  Wałęsa, jak każdy zawodowy polityk, obiecywał nam gruszki na wierzbie.

 57. mały fizyk – 9 października o godz. 18:54 9289
  Wolność polega także na wolności nie brania udziału w wyborach, jeśli obywatel uważa owe wybory za parodię demokratycznych wyborów albo też uważa, że nie ma kogo głosować, czyli że do wyborów nie startuje nikt z programem mu odpowiadającym. Na szczęście w Polsce mamy jeszcze taką wolność, ale w takiej n.p. Australii to już nie – tam bowiem udział w parodii wyborów jest obowiązkowy, co oznacza, że Australia jest państwem policyjnym. 🙁

 58. Waldek B – 9 października o godz. 18:59 9290
  Dobrze, że Polacy nie są zachodnimi Europejczykami, a więc nie mają oni na swych sumieniach kolonialnej grabieży Azji, Afryki i Ameryki i wymordowania tamtejszej ludności.

 59. Jeśli głosować, to nie na PiS, ani nie na Kukiza.

 60. głos zwykły
  – 9 października o godz. 17:42 9284
  No cóż, poziom nauki w Polsce spada z roku na rok. „Cовет” („sowiet”) to po rosyjsku znaczy przecież „rada”, a więc „советы”(„sowieci”) to są rady. Dlaczego więc nie lubisz rad (radnych)? Co oni ci złego zrobili? Poza tym to Noble literackie są od lat w 100% polityczne, ze wymienię tu chocby grafomana Miłosza jako jednego z literackich „Noblistów”. Napisałeś także, że „sowieci to tyle co hitlerowcy, czyli po angielsku naziści”. Ciekawe, ale w żadnym ze słowników języka angielskiego nie znajduję wyrazu „nazista” albo „naziści”, a poza tym, to o ile wiem, to ZSRR walczył z nazizmem. „Cuś” Ci się mocno poplątało w twojej chorej łepetynie… 🙁
  – 9 października o godz. 17:50 9285
  Oryginalne „solidarnościowe” postulaty były socjalistyczne, poza punktami podstępem podsuniętymi przez KOR-owców, którzy później zdominowali „Solidarność” i przyczynili się tym samym do utraty jej pracowniczego charakteru a więc tym samym do jej klęski. Pisał o tym profesor David Ost w swym dziele dziele p.t. „Klęska ‚Solidarności’”. Wyjaśnił on tam, że już na początku lat 1980. podjęto na Zachodzie, a więc u sponsorów KOR-u i NSZZ „Solidarność”, decyzję, że w Polsce ma być wprowadzony w życie model (neo)liberalny, czyli ekstremalnie wolnorynkowy, na wzór Chile a nie Szwecji. Wyjaśnił on też co sprawiło, że szeroko rozumiani ludzie pracy – motor i siła wolnościowej rewolucji z początku lat 1980., zostali już pod koniec owych lat 1980. uznani przez swoich inteligenckich przywódców za niebezpiecznych „hamulcowych” tzw. modernizacji, a tym samym wyrzuceni na margines i wepchnięci w ramiona populistów i radykałów, w ówczesnej Polsce głównie prawicowych (n.p. PiS czy Kukiz). Ost stwierdził m. in., że cenne zasoby podziemnej prasy w latach 1980. były poświęcane na druk zachwalających wolny rynek książek von Hayeka (jako że ta prasa była przecież finansowana przez CIA). Profesor Ost stwierdził też, że wcześniej (lata 1980-1981) hasłem było: „Nie ma wolności bez solidarności” – przez małe i duże „s” – ale wkrótce pojawiło się: „Nie ma wolności (oczywiście tylko dla uprzywilejowanej garstki bogaczy) bez własności”. Więcej tu:
  http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,16233248,David_Ost_o_cwiercwieczu_wolnej_Polski__Nie_byliscie.html
  9 października o godz. 19:12 9293
  Lata PRL-u były najlepszym w okresem w całej historii Polski dla ponad 90% Polaków, czyli tych, którzy NIE żyją z wyzysku a tylko z pracy swoich własnych rąk i głów.

 61. Cmos – 9 października o godz. 19:20 9294
  Pseudolewicowe oszołomy z Razem i Zielonych popierają masowy najazd na Polskę taniej siły roboczej z III świata w celu obniżenia, i tak już skandalicznie niskich, dochodów polskich ludzi pracy i zwiększenia tym samym zysków zachodniego kapitału, który przecież finansuje nie tylko PO i PiS czy też szczególnie Nowoczesną, ale także i PSL, Kukiza, SLD, Razem i Zielonych. Taka to jest ta smutna prawda o naszej obecnej polskiej scenie politycznej, że jest ona finansowana i kontrolowana przez wielki zachodni kapitał, tak samo zresztą jak wszędzie w UE czy NATO oraz oczywiście w Izraelu. 🙁

 62. Snakeinweb – 9 października o godz. 19:55 9297, 9 października o godz. 19:52 9296
  Mylisz demokrację z anarchią. 🙁

 63. Wiesiek
  – 9 października o godz. 17:03 9282
  Roszczeniowi są tylko kapitaliści i obszarnicy, a nie ludzie pracy.
  – 9 października o godz. 17:59 9286
  Tak, „Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt“ niczym się w praktyce NIE różni od „rule Britannia” czy też od „God bless America”.
  – 9 października o godz. 20:26 9298
  Ludzi przerobi się na okrągłe płytki, którymi wykładać się będzie ulice i place miast, tak jak w „Podróży 24” Ijona Tichego z „Dzienników gwiazdowych”, gdzie Lem doskonale przewiduje (oczywiście z przymrużeniem oka) jak problem z narastającym bezrobociem technologicznym proponują „rozwiązać” liberałowie, czyli tak jak to zrobiono na planecie (nomen omen) Indiotów – budując machinę zwaną DUPA (Dobrowolny Upowszechniacz Porządku Absolutnego), która to w pełni automatyczna machina przerabia owych Indiotów, zbędnych przecież po całkowitym zautomatyzowaniu przemysłu, górnictwa, rolnictwa, transportu, handlu oraz innych sektorów gospodarki na ich planecie, na lśniące krążki, którymi wykłada się w estetyczne wzory reprezentacyjne place i ulice miast na tejże planecie. Czyż to nie w ten właśnie sposób najchętniej rozwiązali by problem bezrobocia liberałowie z PO i Nowoczesnej a także i Kukiz oraz kułacy z PSL-u?

 64. @csmos
  @Panismok

  ‚RAZEM’ TO DZIS GLOS EUROPEJCZYKOW ZNAD WISLY.
  OBYWATELI CYWILIZACJI CHRZESCIJANSKIEJ.
  LEWAKOW JAK JEZUS Z NAZARETU.

  Mlego dnia.

 65. @głos zwykły
  9 października o godz. 23:03 9304
  Czym różni się PiS od partii syjonistycznych, które niewiele różnią się od partii komunistycznych z okresu przywództwa Józefa Stalina?Przywódcy tych partii (kaczyści, syjoniści, komuniści) myśleli i myślą w kategoriach wielkich klas i grup społecznych. Indywidualne losy poszczególnych jednostek niewiele ich obchodzą. Ich jedynym celem jest władza oparta na zasadzie „dziel i rządź”. Władzy zdobytej w mniej lub bardziej demokratycznych wyborach nie zamierzają oddać. Najchętniej rządzili by aż do śmierci. Niektórym to się udało.

 66. A.Celiński: „Jeśliby Polacy tych idiotów wybrali, emigruję na Morawy”.

  I znów się Pan wstydzi za Polaków.

  Dedykuję fragment piosenki Jacka Kaczmarskiego
  (List do redakcji „Prawdy” z trzynastego grudnia 1981 roku)

  Nie chciałbym być Polakiem,
  Polakiem być – to wstyd.
  Nie można ufać takim,
  Co drugi z nich to Żyd.
  Co trzeci to literat
  Na żołdzie CIA,
  Co czwarty ksiądz, a teraz
  Spiskują wszyscy trzej.
  W kościelnych kazamatach
  Szykują jawny bunt,
  A kułak im pomaga,
  Bo ma prywatny grunt.
  Stąd głód i wszelkie straty,
  Bo zamiast miąs i zbóż
  Kułak hoduje kwiaty
  I tarza się wśród róż.

 67. @Mauro Rossi
  10 października o godz. 3:05 9316
  Do tekstu piosenki Kaczmarskiego dodam „Rady dla pobożnisiów” Jana Sztaudyngera:
  Nie trzeba modlić się tak:
  ,
  Ale modlić się trzeba: –
  Bo skutek ten być mógł,
  A nie obrazi się dobry Bóg.

  \\\\\\\\\\\

 68. jakowalski
  9 października o godz. 23:27
  Nigdy bym nie pomyślał, że PRL-owskie OHP-y szkoliły zawodowych polityków !

 69. Slawomirski
  9 października o godz. 21:44 9302

  Korowcy nie są od pomagania staruszkom. Oni im np. ten węgiel buchną…

 70. grzerysz
  9 października o godz. 14:26 9275

  Nie da sie ukryc, ze cywilizacja chrzescijanska (Zachod) sie stoczyla, Czy az do rynsztoka jak Pan powiada, nie wiem dzis do konca.

  Ale obawiam sie, ze ma Pan racje.

  I znow sie obudze w srodku nocy sniac jakies koszmary.

 71. mr.off – 10 października o godz. 8:28 9320
  Cywilizacja chrześcijańska (dokładniej katolicko-protestancka czyli zachodnia albo dokładniej zachodnio-kapitalistyczna) stoczyła się dawno temu do poziomu poniżej rynsztoka, czyli do poziomu kloaki. Przestrzegał o tym już przed wojną wybitny polsko-amerykański filozof i socjolog Florian Znaniecki w swym dziele z roku 1921 pod tytułem „Upadek cywilizacji zachodniej” i miał, niestety (albo stety) rację. Upadek zachodniej cywilizacji ma bowiem swoje źródła w wyczerpywania się potencjału rozwojowego kapitalizmu, który wkroczył już dekady temu w swą terminalną fazę w momencie, kiedy zachodnie mocarstwa podzieliły między sobą kolonie, a więc nie można już by zdobyć nowych rynków zbytu i nowych źródeł surowców, jak tylko przez odebranie ich innym mocarstwom kolonialnym, czyli inaczej, kiedy kapitalizm stał się grą o sumie zerowej, a to nastąpiło przecież już na początku ubiegłego wieku, i wywołało I Wojnę Światową. Oczywiście, kapitalizm, tak jak przedtem feudalizm i niewolnictwo, upadać będzie przez setki lat, ale ten proces upadku kapitalizmu jest nie do zatrzymania, a oznacza on także upadek opartej na niej cywilizacji bazującej na wyzysku ekonomicznym, czyli tzw. cywilizacji zachodniej („chrześcijańskiej”). Patrz też: http://www.legitymizm.org/upadek-cywilizacji-zachodniej-znaniecki

 72. @mr.off
  10 października o godz. 8:28 9320

  Dzięki za fajne kawałki na „ciotkowatym” blogu Doroty Szwarcman.
  Taki Ritchie Blackmore to był (i jest!) jednak gość…

 73. Lspi – 10 października o godz. 2:27 9315
  Przywódcy WSZYSTKICH partii politycznych myślą tylko i wyłącznie w kategoriach przejęcia i utrzymania władzy. NIE obchodzą ich więc losy jednostek innych niż oni sami.

 74. Kaesjot -10 października o godz. 7:07 9318
  Wałęsa ukończył nie OHP, ale dwuletnią zawodówkę dla „postępowych” rolników, ale, jak wcześniej Gomułka, otrzymał także wykształcenie w postaci krótkiego kursu dla polityków, tyle że nie ze Wschodu, a z Zachodu, dokładniej zaś z CIA.

 75. Takei-butei – 10 października o godz. 7:51 9319
  Racja – KOR-owcy i KOD-owcy NIE są od pomagania staruszkom. Oni im szybciej ten węgiel buchną…

 76. Grzerysz – 10 października o godz. 9:46 9322
  Dorotka Szwarcmanowa zbanowała mnie za to, ze mam krytyczny stosunek do współczesnej muzyki tzw. poważnej. Ciota jest więc z niej niesłychanie zakłamana. 😉

 77. jakowalski — 9 października o godz. 23:26 9305
  Z nieba mi spadłeś. Pokaż mi drugiego, który się do filosemityzmu przyznaje.
  Jednocześnie jestem krytyczny wobec żydów, bardzo, a więc czy na pewno naiwny.

  Z powodu swojego filosemityzmu, zostałem wymoderowany z bloku Daniela
  Passenta,bo prawdopodobnie moje opinie zostały odebrane opacznie. Przecież, taką mamy rzeczywistość: z drugiej strony jest antysemityzm, który jest sztucznie podsycany, głównie przez Żydów, bo jest im na rękę, a Polacy nawet nie wiedzą dlaczego są antysemitami, Żydzi także nimi są – czasami, że antysemityzm z bezmyślności się bierze, z niewiedzy – mało kto wie. Na pewno nie widzą o tym kibole stadionowi.

  Podobnie stało się na blogu pana Jacka Kowalczyka, który nie zrozumiał mojego filosemityzmu, bo takie myślenie nie mieści się w jego głowie – jak można być filosemitą i jednocześnie krytycznym wobec żydów?. Wyprosił Wacka ze swojego gospodarstwa.

  Filosemitą się stałem , dopiero w XXI wieku, jak zapoznałem się z piśmiennictwem lekarza medycyny Jana Kwaśniewskiego, dopiero w latach 90. dowiedziałem się
  – reżyser Roman Polański jest Żydem, jednocześnie Polakiem, podobnie jest z Józefem Henem.
  A 30 lat wcześniej, jako student, w kinie „Studio”, zrobionym z baraku po budowlańcach, którzy osiedle akademickie budowali, oglądałem „Nóż w wodzie”,
  w Łodzi to było. Spaliło się to kin, jak mnie tam już nie było.
  Dopiero w latach 90. dotarło do mojej świadomości, że problemem żydowskim trzeba mi się na poważnie zainteresować, bo dopiero wtedy na poważnie zaczęto debatować, że to jest bardzo ważna sprawa.

  @jakowalski – gorąco się podpisuję pod Twoim stwierdzeniem:

  „Lata PRL-u były najlepszym w okresem w całej historii Polski dla ponad 90% Polaków, czyli tych, którzy NIE żyją z wyzysku a tylko z pracy swoich własnych rąk i głów.”

  Szczególnie dla mnie, jakowalski, gdyby kapitalizm zapanował, pewnie tylko nędznym parobkiem byłbym był. Na moje wykształcenie w PRL-u nie potrzeba było pieniędzy, za darmo je zdobyłem, tylko dlatego, że akurat w mieście Łodzi mieszkałem,dosłownie pod progiem Biblioteki Uniwersyteckiej, już jako uczeń technikum byłem tam zapisany, nawet akademik nie był mi potrzebny.

  Nieliczni z tego skorzystali, z tego historycznego dobrodziejstwa, nawet rodowici mieszkańcy Łodzi. Paradoksalnie, to Łodzianie – studenci pierwsi przegrywali, poddawali się w walce o wiedzę, bo im się po prostu – nie chciało.Tak było na politechnice.

  To Żydom zawdzięczamy, my Polacy, wszędzie byli, dziękować opatrzności, w polityce, rządzie w ministerstwach,w bezpiece, zjednoczeniach, w kulturze…

  Taki Józef Hen – wielki pisarz, największy współcześnie jeszcze żyjący w Polsce,
  nasz Ernest Hemingway, według mojej niefachowej oceny, lepszy od tego Amerykanina. To Józef Hen powinien być noblistą, w pierwszej kolejności poza kolejnością, tylko względy polityczne zdecydowały inaczej, bo za dużo jest ludzi pochodzenia żydowskiego do nagrody noblowskiej się nadających, odpowiednich.
  Komitety noblowskie mają problem, jak dominację żydowską zatrzymać.

  A jak wyglądałoby nasze polskie dziennikarstwo, jakby ludzi pochodzenia żydowskiego w nim nie było. Jestem przerażony , co się stanie, jak ta resztka nam powymiera, to – już zupełnie nie będzie co czytać, słuchać. Pustynią kulturalną zostaniemy… sierotami.

 78. @jakowalski – Dorotka Szwarcmanowa także mnie zbanowała, za to, że klasyfikuję muzyków pianistów szopenowskich według wskaźnika BMI, czyli ich chudości,
  że te tłuściochy amerykańskie, europejskie do muzyki Chopina, do jej wykonywania zupełnie się nie nadają. W jej malutkiej główce nie mogło się to pomieścić – myślenie Wackowe.

 79. Wacław1 -10 października o godz. 10:44 9328
  Witaj w klubie! 🙂

 80. @jakowalski- a to słuchasz, oglądasz, jestem 453 oglądaczem w internecie,
  to bardzo mało jak na cały świat:
  5th International Henryk Wieniawski Violin Competition

  Pierwsza moja refleksja, natury ogólnej: kobiety do muzyki skrzypcowej,
  skrzypiec zupełnie się nie nadają. To, wydawałoby się taki lekki instrument
  – jednak wielkiej siły wymaga od artysty.
  Chociaż, ta pierwsza występująca, Japonka, była całkiem, całkiem…

 81. Wacław
  Zauważ też, że do czegoś dochodzili tylko Żydzi zasymilowani wśród gojów (goim), n.p. Einstein, Eisenstein czy Polański albo Lem. Żydzi zamieszkali w sztetlach i gettach, łącznie z warszawskim czy łódzkim, dochodzili najwyżej do posiadania sklepiku na Nalewkach i „darmowej” wycieczki co Oświęcimia, Lublina (Majdanka) czy Treblinki. Popatrz wiec trzeźwo na Żydów, jako że ci Żydzi, którymi się zachwycasz, to NIE byli Żydzi, a tylko Niemcy czy Polacy albo Rosjanie żydowskiego pochodzenia, a to jest ogromna różnica, taka jak pomiędzy bankowcem a bankierem czy też rencistą a rentierem.

 82. @jakowalski
  9 października o godz. 23:31 9307
  „…n.p. Australii to już nie – tam bowiem udział w parodii wyborów jest obowiązkowy, co oznacza, że Australia jest państwem policyjnym.”

  Ten pomysl nie jest glupi, bo zawsze mozna oddac glos niewazny. A obywatel ma nie tylko prawa ale rowniez obowiazki. Policja tez nie jest potrzebna, aby obowiazek wyborczy dopelnic. Np. w Equadorze kazdy wyborca dostaje stempel udzialu w wyborach. Jezeli tego stempla nie ma i chce cos zalatwic w urzedzie, to musi za te usluge placic 🙂

  Ale tak naprawde wiekszym problemem dla demokracji jest „jakosc” wyborcow. Tak jak np. w Angli, gdzie najpierw glosuja przeciv UE a POTEM sprawdzaja w googlu co to jest UE.

 83. Szukam partii na którą mógłbym zagłosować. Wymagania mam skromne 🙂 :
  1. 1000+
  2. Całkowity zakaz aborcji
  3. Podatki zerowe
  4. Prymas Prezydentem
  5. Żadnych Trybunałów Konstytucyjnych
  6. 6 godzin religii w szkołach tygodniowo.
  7. Polska dla Polaków.
  8. Zakaz szkalowania rządu i partii rządzącej.

 84. Zetus
  Może Filipiny albo Gwatemala? Albo jeszcze lepiej Malta: Według stanu na 2003 rok maltańskie ustawodawstwo przewiduje całkowity zakaz aborcji (art. 241-243A kodeksu karnego). Prawo to wprowadzono w 1981 roku – wcześniej przerywanie ciąży było legalne z powodu ścisłych wskazań medycznych. Maltańskie przepisy są najbardziej restrykcyjne w Unii Europejskiej. Za wykonanie aborcji grozi kara od osiemnastu miesięcy do trzech lat więzienia. Tej samej karze podlega kobieta ciężarna. Jeśli skutkiem aborcji jest śmierć kobiety ciężarnej lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu odpowiedzialność karna jest równa tej za morderstwo lub okaleczenie. Farmaceucie lub pracownikowi służby zdrowia za przepisanie lub sprzedanie leków, za pomocą których można dokonać aborcji, grozi kara od osiemnastu miesięcy do czterech lat więzienia. Za nieumyślne spowodowanie poronienia grozi do sześciu miesięcy więzienia lub grzywna do tysiąca lir.

 85. Panie i Panowie, nie jest aż tak źle.
  Po trzydziestu latach w Kanadzie i prawie czterech w słonecznej Hiszpani wylądowłem w zachodniopomorskiej wsi między Trzebiatowem a Kamieniem Pomorskim.
  Polska, przed moją ucieczką z raju robotników i chłopów, to Polska kolejek stojących od wczesnych porannych godzin po cokolwiek do kupienia i wieś co najwyżej z maluchem i tarpanem na podwórku.
  Obecnie na wiejskim podwórku przynajmnie jeden a czasem dwa czy nawet trzy volkswageny, fordy czy ople.
  Kupić też można co chcesz, byle kasa była.
  Zamiast stać w kolejkach z bezwartościowym pieniądzem, ludzie gonią za pieniądzem który ma wartość, dużo zdrowsza sytuacja.
  Nie wszystko zostało spieprzone.

 86. Opowiadał mi stary komuch.Facet z KW ,zebrał kilkudziesięciu funkcyjnych partii z dużego zakładu.Kazał czytać w satatucie rozdział o centralizmie demokratycznym.I wykazal ,że nie jest on realizowany ,co doprowadzi do upadku komuny.Miał kłopoty z chłopakami z wiadomej służby.Otoż ,cd to jedyna szansa na demokratyczne działania partii.Bo wymaga ,szerokiej dyskusji od dołu do góry,przegłosowania wiekszością głosów ,a potem twardej realizacji.Pod nadzorem przywódcy.Innej drogi nie ma.A teraz ,wódz wymyśla bzdury ,przydupasy przytakują wodzowi ze strachu ,doły słuchają KK i proboszcza ,dają się przekupić za srebrniki ,.A 50 % narodu ma to wszystko w d ,bo nie idzie głosować nie mając na kogo. .Co do KOD ,już od miesięcy pisze ,ma być partia polityczna ,a pomogę jej się zorganizoawac na zasadach Centralizmu Demokratycznego.Alleluja i do Przodu panie Kijowski.

 87. @ sztubak

  Postępy i awans materialny w porównaniu z komuną są ogromne i niezaprzeczalne. Ale widać ludziom to nie wystarczy, i to jest naturalne. Bo mentalnie i politycznie Polska tkwi nadal ruskim kołchozie, państwo gardzi obywatelami, zresztą z wzajemnością. Nie bez powodu Polacy masowo opuszczają Polskę, a partyjniactwo prześcignęło już chyba w opróżnianiu Polski z Polaków nawet hitlerowców.

  Co ci po najnowszym Mercedesie, gdy ugrzęźniesz nim w gnoju w ruskim chlewie. Wtedy czujesz się ciągle w chlewie nieważne czy w Trabancie czy w Mercedesie.

  Materializm to nie wszystko.

 88. głos zwykły 9 października o godz. 19:12 Ja już naprawdę nie mogę słuchać i czytać o tej wielowiekowej niewoli i krzywdach. Państwa tworzą konkretni ludzie z określonym bagażem kultury. Oczywiście liczą się też umiejętności, ale bez kultury współpracy opartej na zaufaniu nic się nie zwojuje. Czy ludzie wygnani z przedwojennych polskich kresów stali się kimś innym tylko dlatego, że zamieszkali w na wskroś urządzonych po europejsku niemieckich miastach? Poza tym, jak już tak ciągle wracamy do tej dalekiej historii, to chciałbym mieć wytłumaczone, dlaczego w odrodzonym państwie polskim po I wojnie dominującą rolę odegrali ludzie z zaboru rosyjskiego? Czyżby i tu działała zasada, że gorszy pieniądz wypiera lepszy? To jednak są dywagacji, które dla czystej rozrywki można prowadzić przy kielichu. Dla mnie największe znaczenie i wypływ na nas obywateli miał PRL i to najlepiej widać po Kaczyńskim, który niczego innego nie zna i próbuje powrotu w innym przebraniu.

 89. jakowalski 9 października o godz. 23:33 A o jakich Polaków ci chodzi przyjacielu? Bo jeśli masz na myśli tych herbowych, to akurat oni mają wiele na sumieniu. Reszta była ich niewolnikami i zdziwiliby się, gdyś im powiedział, że są Polakami. Jak by nie patrzył, to powodów do dumy nie ma zbyt wiele.

 90. Waldek
  1. Polska to jest głównie Warszawa, tak samo jak Anglia to jest głównie Londyn a Francja to jest głównie Paryż, a więc tak jak w Anglii dominują Londyńczycy, a we Francji Paryżanie, to w Polsce od setek lat dominują Warszawiacy. Możesz tego nie lubić, ale taka jest prawda.
  2. Mam zaś na myśli osoby, których językiem ojczystym jest polski, jako że takie jest najważniejsze kryterium bycia Polakiem, podobnie jak dla Anglików, Francuzów czy Niemców. Spróbuj otrzymać obywatelstwo UK nie mówiąc płynnie po angielsku, obywatelstwo Francji nie mówiąc płynnie po francusku czy też obywatelstwo Niemiec nie mówiąc płynnie po niemiecku.
  3. I zgoda, że za zbrodnie kolonializmu odpowiadają głównie najwyższe klasy Anglii, Francji, Belgii, Holandii czy Niemiec, ale zwyczajni Anglicy, Francuzi, Belgowie, Holendrzy czy nawet Niemcy nie byli by nawet w 10% aż tak zamożni jak dziś, gdyby nie to, że ich przodkowie korzystali z wyzysku kolonialnego. Oczywiście korzystali oni mniej niż arystokracja tych państw, ale korzystali i tego się nie da zanegować.

 91. Snakeinweb
  W porównaniu z czasami PRL-u, to prawa Polaków zostały znacznie ograniczone, szczególnie zaś ludzi pracy i kobiet, natomiast współczesna Polska jest rajem dla oszustów i złodziei, w tym szczególnie dla oszustów finansowych (Amber Gold!) i kleru, głównie rzymsko-katolickiego. Polacy masowo opuszczają więc Polskę, jako że nie da się w niej godnie żyć z uczciwej pracy, skoro zarobki są w niej śmiesznie niskie dla ponad 90% pracujących, a podatki i ceny niemalże takie jak w najbogatszych państwach świata.

 92. Ecres
  Kto ci płaci za tę reklamę KOD-u i w jakiej walucie? Naprawdę tak z własnej inicjatywy jesteś zwolennikiem alimenciarza Kijowskiego i jego bandy oszustów i złodziei?

 93. Sztubak
  1. Nie bierz pozorów za rzeczywistość. Pełno starych, używanych samochodów i towaru w sklepach jest też w Maroku, skąd ponad 90% młodych ludzi chce jednak uciec na tzw. Zachód (Hiszpania, Francja etc.).
  2. Jak też ci już tłumaczyłem, każdy obecnie używany pieniądz jest bezwartościowy, jako że tworzyć (kreować) pieniądz może dziś każdy bank albo inna instytucja, będąca de facto bankiem, jako że mogąca udzielać kredytu, a to dlatego, że współczesny wirtualny pieniądz od dawna oderwany jest od złota (ogólniej kruszcu), a więc pozbawiony jest on wartości a posiada on tylko zmienną i to dosłownie z sekundy na sekundę, siłę nabywczą i zmienny kurs wymiany na inne, także bezwartościowe, waluty. Patrz też mój wpis o bankructwie USA, na skutek którego USA „drukuje” bezwartościowe dolary już od roku 1971, kiedy to prezydent Nixon musiał „chwilowo” (czyli na zawsze) zawiesić wymienialność dolara USA na złoto z powodu bankructwa USA: https://en.wikipedia.org/wiki/Nixon_shock
  3. Poza tym jeszcze, to współczesny wirtualny pieniądz (tzw. fiat money) oparty jest w 100% na kredycie, a więc na czymś z definicji mniejszym od zera, ponieważ jeśli zaciągniemy 1000 zł kredytu, to znaczy że staliśmy się o ponad 1000 złotych biedniejsi, jako że zadłużyliśmy się w tym momencie na ponad tysiąc złotych.

 94. snakeinweb
  10 października o godz. 12:34
  „Postępy i awans materialny w porównaniu z komuną są ogromne i niezaprzeczalne”
  Po pierwsze – od upadku komuny minęło 27 lat zatem podobnie wypadłoby porównanie jak wyglądała Polska w 1945 z Polską z 1972 roku.
  Po drugie – czy można chwalić się tym, co tak naprawdę nie jest nasze bo 90% biurowców i centrów handlowych jest własnością obcokrajowców, że o zakładach produkcyjnych nie wspomnę. Nawet jeśli są nowe obiekty samorządowe to we większości na kredyt zaciągnięty w obcych bankach.To tak, jakbyś sprzedał swoje gospodarstwo a potem chwaliłbyś się tym, co nowy właściciel na tym , niegdyś twoim , gospodarstwie pobudował.

 95. Niestety jak tak obserwuję poczynania KOD-u i jęki redaktora, to przychylam się do poglądu, iż motorem ich działania jest zwierzęcy lęk przed odsunięciem od nabytych w ostatnich dekadach przywilejów.
  Niepotrzebne najpierw histeria, teraz wrogość i frustracja. Kontrrewolucja w Polsce nie przedzie!

 96. AOlsztynski – 10 października o godz. 14:20 9346
  Racja!

 97. kaesjot – 10 października o godz. 14:02 9345
  Pełna zgoda!

 98. jakowalski 10 października o godz. 13:37 Właściwie to mógłbyś być oficerem politycznym w PiS. Twoje wypowiedzi na tym blogu są żywcem przepisane z „Żołnierza Wolności”.
  Co zaś się tyczy twojego wpisu, to musisz wiedzieć, że w zaborze rosyjskim Warszawa była garnizonem wojskowym Moskwy. Podobno 50% mieszkanek tego garnizonu było prostytutkami i chyba po odrodzeniu Polski nie wyjechały wszystkie do Moskwy. Tam zresztą zmienił się ustrój.
  Jestem Ślązakiem i młode pokolenie nie posługuje się już dwoma językami jak przed II wojną, ale jeszcze nikomu z nich po wyjeździe z Polski nie odmówiono niemieckiego obywatelstwa. Nie będę ci tłumaczył dlaczego, bo z całą pewnością na lekcjach historii tego nie było. Wspólne losy polskich obywateli rozpoczęły się kolego dopiero po wojnie, a dla niektórych dopiero w latach 50-tych.

 99. Odszedł Wajda
  R.I.P [*]
  Kto nam jeszcze został z wielkich autorytetów?
  Czy skazani jesteśmy na smutne miasteczko pod dyktatem kieszonkowego furera?
  Czy potrafi się temu przeciwstawić pokolenie parasolek?
  Smutno jakoś.

 100. > Razem. Miłe dzieciaki.

  W chwili założenia KOR:
  Jacek Kuroń – 42 lata
  Adam Michnik – 30 lat
  Antoni Macierewicz – 28 lat
  Andrzej Celiński – 26 lat

  W chwili założenia Razem:
  Adrian Zandberg – 36 lat
  Maciej Konieczny – 35 lat
  Marcelina Zawisza – 26 lat

  Wygląda na to, że ówczesny establishment wykazał więcej przenikliwości, że Was zwalczał, a nie wysyłał do Sejmu na 1 czerwca.

 101. Mnie nie płacą .Gdybym tego chciał wychwalałbym prezesa .A ponieważ urodziłem się w miejscu urodzenia pana Wajdy ,swój ,Jaćwingowski honor mam i ich rozum, aby nie poddawać się hordom .

 102. Panie Gospodarzu. Jakie przesłanki którym możemy zaufać utwierdzają nas w przekonaniu, że należy wybrać onych innych i oni, ci Nowi, od tych, których już pogonimy będą lepsi, bardziej świadomi, odpowiedzialni i że będą realizowali politykę rozumianą jako podejmowanie roztropnych decyzji w imieniu i na rzecz ogółu. Co ma o tym zdecydować ? Fundamentalną wadą każdej demokracji jest absolutny brak bezkarności polityków – o czym oni doskonale wiedzą – za decyzje które podejmują. Dlatego też mogą do woli składać dowolne obietnice w różnych kampaniach wyborczych bo wiedzą, że z powodu nie zrealizowania głupot, które opowiadają włos z głowy im nie spadnie. Media, pełniąc rolę użytecznych idiotów w rękach polityków ochoczo przytakują, „że przecież kampanie wyborcze kierują się swoimi prawami” , (w domyśle wszyscy wiedzą że politycy kłamią ale nikt przeciwko temu nie protestuje) i nie należy się w związku z tym obietnicami wyborczymi przejmować. Politycy traktują wyborców jak idiotów (w większości słusznie) dlatego też „idą w to, bo ciemny lud to kupi” faktycznie w działalności publicznej realizując partykularne i prywatne interesy. Dopóki więc nie znajdziemy i nie wprowadzimy w mechanizmy systemu demokratycznego skutecznych narzędzi które zdyscyplinują polityków do pracy na rzecz społeczeństwa, dopóty jakiekolwiek zmiany partii rządzących u steru władzy niewiele zmienią. Zacząć należy od zmian w systemie demokratycznym, później określić cele a na końcu wybrać ludzi (polityków) którzy te cele skutecznie zrealizują i za realizacje tych celów sowicie ich wynagrodzić.

 103. Товарищ Kowalew, ваше понимание экономики находится на уровне сильно заранее.
  Другими словами, вы пишете ерунду, что вы привили в лекциях в политической экономии во времена далекого прошлого.
  Спросите для лучшего экономического советника.
  В других областях Ваши консультанты являются приемлемыми.
  Я также полон восхищения вашей преданности социализму.
  уважение,
  sztubak

 104. jakowalski
  10 października o godz. 13:39 9342
  To nie tylko Amber Gold. Wszyscy kradną i oszukują. Także fundator PC /teraz PiS/ BPH. Ukradli ludziom 350 milionów złotych.
  „Jeżeli Deutsche Bank nie może upaść, to dlaczego BPH upaść nie może? Oszukał swoich klientów zwanych inwestorami na kwotę ponad
  350 milionów, sprowadzając wartość jednostki w funduszu nieruchomości praktycznie do zera, po czym uciekł w krzaki. http://pulsinwestora.pb.pl/4430658,90781,klienci-bph-tfi-stracili-99-proc-na-nieruchomosciach. Trwa cisza, tylko setki oszukanych klientów liczy wielkie dla siebie straty. Trwałe straty! Piszą także, że bankierzy BPH w ciągu 12 lat przepuścili na różne uciechy kwotę równą zainwestowanej przez obywateli. Za 350 milinów można się dobrze zabawić. Ludzie bezradni piszą i protestują do Ziobry, Dudy i do premierowej. Czy nie lepiej od razu na Berdyczów. To dobry adres.”

 105. jasny gwint – 10 października o godz. 16:20 9355
  O roku 1989 mamy w Polsce znów kapitalizm rynkowy i teokrację, czyli rządy kleru rzymskokatolickiego, a więc wszyscy będący u władzy bezkarnie kradną i oszukują. Mnie bezkarnie okradł n.p. Allianz razem z PKO SA (czyli UniCredit). Gdzie mam się poskarżyć? Do Merkelowej może? Berlusconiego? 😉

 106. Sztubak – 10 października o godz. 15:56 9354
  Дорогой товарищ Школьников,
  Пожалуйста, напишите здесь на польском языке, так как это польский блог.

 107. Waldek B
  „Żołnierza Wolności” pamiętam tylko z tego, że w wojsku cięliśmy go na kawałki, które później wieszaliśmy w ubikacji aby służyły nam one do podcierania naszych żołnierskich tyłków.
  Co do Górnego Ślaska, to zaborze pruskim był on miejscem stacjonowania licznych jednostek armii kajzera. Podobno ponad 50% mieszkanek tego regionu było prostytutkami i po odrodzeniu Polski nie wyjechały one wszystkie do Berlina, w tym też i twoja rodzicielka. 🙁
  Ponadto, to agentom oraz konfidentom Gestapo a także członkom SA i SD oraz i ich rodzinom po wyjeździe z Polski nie odmówiono niemieckiego obywatelstwa. Natomiast mnie odmówiono, jako że moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi, nie podpisała folkslisty. Ale ty, jako Wasserdeutsche, nigdy tego nie pojmiesz. 🙁

 108. Jak obcy kapitał kręci ludy przy współudziale rodzimych elit, opisywano nie raz.
  Kowalik, Kieżun- z polskich autorów.
  Najważniejsza jest władza ustanawiająca prawo w bantustanie i posiadająca konta w krajach zachodnich.
  Skorumpowanie jej jest tańsze niż wojna, czy okupacja.

 109. jakowalski
  10 października o godz. 17:31
  Zaszarżowałeś – zupełnie niepotrzebnie!

 110. Kaes jot – 10 października o godz. 18:22 9360
  Szwabski gnojek z Górnego Śląska, niejaki „Waldek B”, obraził Warszawę i Warszawiaków. Zacytuję więc Grzesiuka:
  Alejami wycackany szedł se jakiś gość,
  Facjata niby owszem, może być
  Nagle potknął się o kamień rycząc „Och, psiakość!
  Jak oni mogą w tej Warszawie żyć!”
  I ciut nie zalała mnie zła krew,
  Więc go na perłowo w tenże śpiew:

  Nie bądź za cwany w Unrę odziany,
  To może mieć dla ciebie skutek opłakany
  Nie masz cwaniaka nad warszawiaka,
  Który by mógł go wziąć pod bajer lub pod pic

  Możesz mnie chamem zwać, możesz mi w mordę dać
  Lecz od stolicy wont, bo krew się będzie lać
  Wiec znakiem tego, nie bądź lebiegą
  Przyhamuj buzię i nie gadaj więcej nic

  Jeden był specjalnie na Warszawę straszny pies
  Już mówił nawet : „Warschau ist kaputt!”
  Lecz pomylił się łachudra, rozczarował fest
  I próżny był majchrowy jego trud
  Mówić nawet nie potrafię, ach
  I dzisiaj mu śpiewamy tak:

  Chciałeś być cwany, w ząbek czesany,
  To teraz gnijesz, draniu, w błocie pochowany
  My, warszawiacy, jesteśmy tacy,
  Kto nam na odcisk – to już Hiszpan – zimny trup

  I niechaj każdy wie: kto na nas szarpnie się,
  To mu to zaraz bokiem wyjdzie – może nie?
  Nie masz cwaniaka nad warszawiaka
  Chcesz z nami zacząć to se przedtem trumnę kup.

 111. wiesiek59 – 10 października o godz. 18:06 9359
  Racja!

 112. jakowalski
  10 października o godz. 18:40
  A czym Warszawa i Warszawiacy lepsi od Ślązaków i Wielkopolan ?
  Im można ubliżać ?
  O wiele lepiej Polska dzisiaj by wyglądała, gdyby po 1918 roku władze w Polsce wzięliby Wielkopolanie i Ślązacy.

 113. lspi
  10 października o godz. 2:27
  Myślę, że jednak PiS mocno różni się od partii syjonistycznych, jako że było tych partii wiele od lewicy, poprzez centrum po skrajną prawicę. Po drugie jakiś czas temu pisał na tym blogu lewicowy Jan Zielonka, który podkreślał rolę osobowości i partii anty establishmentowych. I mnie się wydaje, że PiS ma wiele oblicz, ale jest też partią anty establishmentową. Oczywiście zdjęcie z siebie kontroli TS należy ocenić jako błąd b. poważny. Z drugiej strony osobiście uważam, że TS faktycznie był jedynie dla nielicznych. Podobnie jest zresztą z RPO. Ja miałem sporo kłopotów z absurdalnymi decyzjami administracyjnymi, absurdalnym stosowaniem przepisów prawa, adwokatami i radcami prawnymi – niemożnością nawet wypowiedzenia się co do stanu faktycznego, przeprowadzanie dowodów, ba realizacji wniosków o rozpinanie jakichś kwestii prawnych o charakterze wstępnym, tak przed organami państwa jak i sądami cywilnymi i administracyjnymi, które były zbyt często stronnicze, niechlujne, a nawet chamskie. Mnie nigdy nie wykorzystywał z jednym wyjątkiem żaden kapitał Zachodni, lecz wykańczały zawsze śmierdzące układziki wyrastające z lekceważenia ludzi i ich interesów i praw wobec różnych grup interesu, a także samego państwa władz samorządowych, które postawiło się ponad prawem i obywatelami już 27 lat temu i ten stan rzeczy trwa do dzisiaj. Tak więc ja postrzegam III RP jako państwo skorumpowane, przeżarte na wskroś korupcją na straży czego stoi establishment złożony z ludzi, którzy dbają i to bardzo krótkowzrocznie o swoją własną dupę. I tylko i wyłącznie. Tak więc w pewnym sensie wróg mojego wroga musi być przeze mnie widziany w cieplejszych kolorach, dopóki sam nie utożsami się, nie zleje z tym establishmentem w jakąś mało twórczo i wcale nie nową kupę w gruncie rzeczy niewyszukanego gnoju. A więc mamy tutaj następny element, który łączy osoby nie tak ostro patrzące na PiS, tj. głęboka frustracja, i głęboka nieufność. Odmowa traktowania jako autorytet tych którzy nawet nie postrzegają tego problemu, że jest problemem. A co mi z tego, że to są inteligenci ?

  Tak więc ja jestem tutaj w tym wariatkowie na blogu nieprzypadkowo, bowiem w nieco innym pokoju siedzę obłożone mam ściany grubymi poduchami i klamek nie ma, szata długa mnie odziewa, rękawy dłuuuugie, związane za plecami uff. Ale budynek rozpoznaje jest nam wspólny.

 114. mohikanin przedostatni
  10 października o godz. 14:53 9350

  Kto został? O, ho, ho! Wałęsa, Kwaśniewski, Borusewicz, Tusk, Niesiołowski, Celiński, Frasyniuk, Kopacz, Suchocka, Buzek, Miller, Kalisz, Palikot…

 115. Waldek B
  10 października o godz. 12:57

  Generalnie autorytet i zaufanie to się buduje. I to zajmuje dużo czasu, a jednocześnie mało czasu zajmuje jego strata. Ja zgadzam się że zaufanie jest fundamentem. Ale tak jak każdy obywatel który i podskoczył i napotkał na mur typu: „nie bo nie”, arbitralnej władzy wszelkiego rodzaju organy do których powinienem mieć zaufanie traktuje z wielką nieufnością. O wiele lepiej natomiast kraj ten traktuje mnie jako konsumenta. O tutaj nawet banki wielkie buraki przeszły sporą drogę. Jako konsument w Polsce definitywnie czuje się takim człowiekiem jak zachodni konsument. I dlatego nie interesują mnie rewolucyjne projekty głoszone na tym blogu zbudowania drugiej Białorusi czy powrotu do szczęśliwych dla niektórych czasów stalinowskich. Natomiast co ludzi z kresów, to należy zauważyć, że z kresów wrócili jedynie chłopi, bo inne warstwy nam wymordowali sowieci, a żydów kresowych dla odmiany naziści. Tak więc można było jednak tym chłopom jako naukowcom i innym inteligentom niejedną bzdurę sprzedać i sprzedawano! Taka elita nie ma co równać się z elitami Zachodnimi i trzeba ją po prostu zmienić, ale akurat elita PiS-wska nie jest w mojej ocenie tutaj niczym innym niż ten kijek na który zmienił stryjek siekierkę. Elektorat PiS-u to tacy sami schizole jak ci na tym blogu Polityki, ale którym odbija w drugą a czasami nawet i w tą samą stronę.

  Natomiast co do Kongresówki, to oczywiście korupcja państwa sprawia takie a nie inne wrażenie. I ja nie przeczę, że taki jest ruski a nie pruski wzór naszego państwa. Natomiast tym państwem rządzą różni ludzie, także widziałem w centrum różne desanty nie tylko z wybrzeża, ale i ze Śląska.

 116. Kaesjot
  Nie można nikomu ubliżać, poza nazistami i innymi rasistami takimi jak Waldek B. I wcale nie jest pewne, że wiele lepiej Polska dzisiaj by wyglądała, gdyby po 1918 roku władze w Polsce wzięli Wielkopolanie i Ślązacy. Zobacz tylko, do czego doprowadzili swoją ojczyznę Niemcy, czyli naród, na którym wzorują się Wielkopolanie i Ślązacy – najpierw w wybrali oni za swego przywódcę Hitlera, który poprowadził ich do klęski w II Wojnie Światowej, a po tej wojnie wybrali oni za swoich przywódców mocno ograniczonych chadeków, którzy najpierw sprowadzili do Niemiec miliony Turków, a ostatnio setki tysięcy Syryjczyków, przez co niemieckie miasta coraz bardziej przypominają obecnie III świat niż Europę. 🙁

 117. głos zwykły – 10 października o godz. 19:11 9364
  1. PiS ma wiele oblicz, ale na 100% NIE jest on partią anty-establishmentową, jako że jest to partia założona przez byłych działaczy NSZZ Solidarność, a więc reprezentująca interesy zachodniego kapitału. Przecież, przykładowo, ustami premier Szydło głosi ona, że polskie wojsko ma być uzbrojone przez polskie fabryki, podczas gdy chce ona uzbroić je w amerykańskie helikoptery firmy Sikorsky, tyle że montowanymi w Polsce.
  2. Ty sobie nawet nie zdajesz sprawy, że jeśli wykańczały ciebie zawsze śmierdzące układziki wyrastające z lekceważenia ludzi i ich interesów oraz praw wobec różnych grup interesu, a także samego państwa i jego władz samorządowych, które postawiły się ponad prawem i obywatelami już 27 lat temu, to za tym stał właśnie ów zachodni kapitał, który objął w Polsce władzę pod koniec roku 1989, jako wynik ustaleń zawartych przy tzw. okrągłym stole.
  3. Tak więc ja także postrzegam III-IV RP jako państwo skorumpowane, przeżarte na wskroś korupcją na straży czego stoi establishment złożony z ludzi, którzy dbają i to bardzo krótkowzrocznie o swoją własną dupę, jako że reprezentują omni interesy nie Polski i Polaków, a tylko zachodniego kapitału, w którego kieszeni siedzą przecież wszyscy politycy będący w Polsce u władzy po roku 1989.
  4. Ja, jako konsument to w Polsce definitywnie NIE czuję się takim samym człowiekiem jak zachodni konsument, jako że NIE mam tyle pieniędzy co on, a na rynku to przecież każdy jest wart tyle, ile ma pieniędzy do wydania.
  5. Poza tym, to z kresów wróciła po wojnie do Polski prawie cała lwowska i wileńska inteligencja, z profesorami Mazurem, Steinhausem i Ingardenem oraz Stanisław Lem, najwybitniejszy polski pisarz drugiej polowy XX wieku. Uniwersytet Lwowski ma swoją kontynuację we Wrocławiu, a Wileński w Toruniu!
  6. Wyraźnie mylisz też Śląsk z Zagłębiem, jako że Gierek był przecież z Zagłębia a nie ze Śląska.

 118. Szanowny Panie Celinski

  Jak prymitywne sa felietony Polityki przekonalem sie ponownie czytajac wpis Hartmana na temat Trumpa.

  Slawomirski

 119. jakowalski
  10 października o godz. 20:24
  No, popatrz. Czy my nie prosimy się sami o bombę wodorową. Bo nawet ty rozumiesz, że wszyscy Polacy to jedna rodzina, która reprezentuje amerykańskie interesy i bardzo kocha CIA. 🙂

 120. głos zwykły – 10 października o godz. 21:03 9370
  Oj tak, Polacy to jedna wielka kochająca się rodzina, która reprezentuje amerykańskie interesy i bardzo kocha CIA – tak bardzo, że chce ona zniszczenia Polski aby tylko „dokopać” wrogom US od A. 🙂

 121. Slawomirski
  Hartman popiera Clintonową, pomimo, iż jej polityka prowadzi do III Wojny Światowej. 🙁

 122. jakowalski
  10 października o godz. 19:31
  A na kim wzorowali się ci z Kongresówki , Galicji czy kresowiacy?
  W czym ich wzory lepsze ?
  Czyż nie miał racji Bismarck mówiąc – ” chcecie zniszczyć Polskę – wystarczy pozwolić Polakom samym się rządzić”.

 123. kaesjot
  10 października o godz. 21:13 9373

  Bandytę cytujesz, ludobójcę?

  A jakie ten nienawistnik i rasista Bismarck miał pojęcie o Polsce? Przecież Polski nie było, gdy się urodził, przecież to jego rodacy (a nie Polacy) zniszczyli Polskę. Czy do czasu zaborów Polacy zniszczyli Polskę, samym się rządząc? Bandzior jest dla ciebie Polaka autorytetem? No, no, no…

 124. Kaesjot – 10 października o godz. 21:13 9373
  Bismarck spowodował swą krótkowzroczną, wielkomocarstwową polityką wszystkie klęski, jakie spotkały Niemców w XX wieku przez zjednoczenie Niemiec pod berłem Prus. Gdyby zamiast walczyć z Polakami, germanizował ich na wzór austriacki, czyli propagując kulturę i język niemiecki nie siłą, ale subtelniejszymi metodami, to by zniemczył Wielkopolan już w parę pokoleń. A tak, to zantagonizował on Polaków do Niemiec, co wywołało m. in. II Wojnę Światową i spowodowane nią zniszczenie Niemiec i śmierć dziesiątków milionów Niemców oraz utratę przez Niemcy całych Prus Wschodnich, Wielkopolski, większości Pomorza oraz last but not least, Śląska. Bismarck jest takim samym fałszywym idolem Niemców, jakim jest dla Polaków Piłsudski – „ojciec chrzestny” naszej klęski wrześniowej.

 125. Sławomirski
  Na blogu pana Jacka Kowalczyka, ukazał się prymitywny wstępniak,
  niezwykle rozwlekły, istne flaki z olejem – przez Tanakę napisany,
  a przecież on jest bardzo inteligentny, zawsze dobrze pisał.
  – leć tam. Trzeba ich ratować.
  Bo gdzie będziemy pisać, jak nie na blogowisku POLITYKI?
  Jan Hartman, nie ulega wątpliwości – trzeba Go ustawiać do pionu,
  też widocznie na złą dietę wpadł. Kobietę zmienił, która Go żywi, czy co?

 126. jakowalski
  Twój ostatni wpis o Bismarku jest zupełnie do kitu, przeczytaj go , jeszcze raz,
  pomyśl – i napisz jeszcze raz.
  Z tym co napisałeś nie można się zgodzić, od początku do końca.
  Jutro rano będę Ciebie rozliczał z tego tekstu.

 127. Dlaczego tekst TANAKI o czarnym poniedziałku jest zakłamany?
  Przyjmuje fałszywą tezę, że za całe zło na świecie jest winna religia, a w szczególności KK.
  To jest błędne myślenie. Bo zło jakim jest religia, biskupi, jest tylko objawem,
  degradacji człowieka — przyczyna zła leży głębiej – wewnątrz człowieka, w jego mózgu, że nie panuje nad tym co robi, bo ma patologiczną czynność ten jego mózg.
  Przecież to widać, jak świat Zachodu się stacza, do ruiny doprowadza,
  na czele z inteligencją kleru. Nawet podczas mszy świętokrzyskiej
  w niedzielę jest coraz gorzej, nawet moja żona nie może się doczekać
  przyzwoitego słowa bożego.

  Przy tej diecie, człowieka Zachodu – musi on głupieć, i głupieje, to
  szczególnie po naszych przywódcach widać, stają się coraz smutniejsi,
  bezradni, bo nie wiedzą, nie mogą się zdecydować – gdzie helikoptery mają
  kupić, kręcą, prawdopodobnie dlatego, że po prostu, pieniędzy nie mają
  na te śmigłowce. A jak tu się przyznać, jak jest się przywódcą ta genialnie bogatego kraju?

  Jarosław Kaczyński bardzo mi się nie podobał, przed pałacem prezydenckim, z inicjatywy przywódczej opadł, takim smutkiem zlatywało od niego, a obok niego nie było nikogo do wsparcia, dla przykładu pana Antoniego, same mochery tam widziałem w telewizorze.

 128. Zapomniałem o tym napisać. Oni tam bardzo chwalą Tanakę, ale to jest
  taka zmyłka, żeby go nie dobijać, inicjatywy pisarskiej nie gnębić, grzeczni są.
  Też bym tak zrobił, jakbym w tej sitwie był.
  Dla towarzystwa cygan się powiesił, podobno.

 129. Wacław1
  10 października o godz. 22:50 9377

  Szanowny Panie Wacław1

  Dziekuje za info. Zagladne tam. Na razie zastanawiam sie skad Trump ma w sobie tyle energii. Wczoraj byl doskonaly pomimo paskudnych zaczepek. Byl prezydencki i Amerykanie to widzieli. Szostkiewicz jest Polakiem i tego nie widzial. Czy ktos w Polityce periodycznie sprawdza dziennikarskie kompetencje osob tu piszacych? Taki Passent pisze bzdury cale swoje zycie…

  Slawomirski

 130. Gdzie szukać mądrości?
  Najlepiej u starych ludzi, bez demencji starczej, taki Andrzej Wajda –
  90 lat, a bez demencji, bez Alzheimera – nas pożegnał.
  Józef Hen, 93 lata, a jak trzeźwo prawi. Mam przed sobą jego wywiad
  z Wyborczej, z soboty. Co mówi:
  – Polacy mają instykt samobójczy.Trudno zrozumieć, że wielkie państwo, jakim była Rzeczpospolita. Obojga Narodów padło tylko przez złych sąsiadów. Zanim doszło do rozbiorów zniszczono je od wewnątrz.
  Po 1989 r. …weszło do UE do NATO – to się marnotrawi z powody jednego maniaka.
  To właściwe słowo? – zapytała dziennikarka.
  JH — Maniak, bo się czepia, że był zamach. Maniak, bo chodzi mu o swoje sprawy, nie o Polskę. Maniak, bo walczy o państwo autorytarne, którego on ma być właścicielem.

  — Nasz wódz chce , jak mówi, zaprowadzić porządek. Taki na podobieństwo faszyzmu, chociaż unika tego słowa. Ja nazwałbym to warcholstwem. Warcholstwem wobec polskiej racji stanu.
  itd itd
  Warto poczytać, jak osądza dziadowiznę rządową dziadek Józef Hen.
  W tym jego gadaniu, nie ma ani jednego słowa zbędnego, zdania kłamliwego,
  kto może mieć tyle odwagi, męstwa – jak nie ten pisarz, z jego przeszłością, doświadczeniem.

 131. Wacław1
  10 października o godz. 23:50 9382
  Gdzie szukać mądrości?

  Prosze nie szukac madrosci bo jej pan nie znajdzie. Jesli ma pan szczescie to znajdzie pan wytlumaczenie. Poszukiwanie autorytetow jest droga do boga. Rozsadny czlowiek nie potrzebuje autorytetow. Slaby czlowiek tak. Takim slabym czlowiekiem od niepamietnych czasow jest Daniel Passent. Dzisiaj tez szlocha jak male dziecko po utracie zabawki.

  Slawomirski

 132. takei-butei
  10 października o godz. 21:36
  Typowo polskie myślenie – pisał o tym, tu – w Polityce ponad 30 lat temu śp. Zygmunt Kałużyński.
  Naszych klęsk zawsze sa winni jacyś ONI – nigdy MY sami !
  Swoje postępowanie możesz zmienić jeśli wyciągniesz właściwe wnioski ze swej historii.
  Innych możesz zmienić tylko siła a na to jesteśmy za słabi.
  Jesteśmy jak ta oferma w szkole, która cwaniacy napuszczali na klasowego osiłka obiecując , że go obronią a potem mieli ubaw jak dostawał „zjebkę”.
  Po cholerę nam nauka historii jak nie umiemy z niej wyciągać właściwych wniosków mimo, iż historyk to dominujący zawód wśród naszych „elit” politycznych ?

 133. kaesjot
  11 października o godz. 7:27 9384

  Pytałem, czy twoim autorytetem jest bandyta, ludobójca, antypolak i rasista.

  Nie pisałem o żadnych naszych klęskach, nie obwiniałem nikogo. Nie kapuję, o co ci chodzi.

 134. Slawomirski
  11 października o godz. 0:37 9383

  Staruszkowi Passentowi trzeba dać spokój. Niech sobie staruszek jeszcze pośmiga jako bojownik, zawsze leżał plackiem, to teraz niech się trochę podnieci, ale trzeba zostawić go w spokoju. Po prostu.

 135. Wacław1
  10 października o godz. 23:50 9382

  I mówisz, że Hen jest mądry? Bo co? Bo powiedział nienawistnikom Polski, że Polacy mają instynkt samobójcy?

  Polaku, z Polakami nie jest źle, skoro są i całkiem dobrze rozwijają swą Ojczyznę.

  Gdyby zastosować logikę twego „mędrca”, to instynkt samobójcy mieliby wszystkie narody, których dziś nie ma lub ledwo zipią, bo wpadli w łapska kolonizatorów, rasistów i ludobójców.

  A co z niemal całą Europą, która przez setki lat była w niewoli czy to Rosjan, czy Austriaków, czy Turków? Co z narodami Azji, które do dziś w niewoli, bez swojego państwa?

  Serbów, Greków, Bułgarów, Węgrów, Słowaków, Ukraińców, Chorwatów itd. – też obwinimy za ich los, okrutny los, jakiego doświadczyli od silniejszych sąsiadów? Też powiemy, że mają instynkt samobójcy?

  Jakąż niesłychaną głupotą trzeba się wykazać, aby tak pisać o Polakach, jak Hen…

  Ci silniejsi to skąd mają swe bogactwo? Czy tylko z pracy, nauki? Czy może z liczebności oraz bandytyzmu, rabunku, rzezi niewinnych ludzi?

 136. Wacław1
  10 października o godz. 23:50 9382

  Nie ma przypadku, że Kaczyński i PiS są u władzy. Czy „mędrzec” Hen wspomina coś o PO, o SLD? Dlaczego padły, żeby drogę maiło dziadostwo? Może dlatego, że PO i SLD (rządząc Polską przez 13 lat i mając wszystko) były dziadowskie? To jak to? Nagle wygrywa PiS? Cud? Kto zabronił PO, SLD rządzić i 100 lat, 1000 lat? Mieli wszystko, media leżały przed nimi plackiem? Żadnej krytyki? Żadnego patrzenia na ręce. Dlaczego wygrali ci, których od ponad 10 lat dzień w dzień się tępi?

 137. grzerysz
  10 października o godz. 9:46 9322

  Cos do kawusi z rana: https://youtu.be/olZBo0qy6Hs

  Smacznego dnia.

 138. grzerysz
  10 października o godz. 9:46 9322

  OK .Cos jeszcze bo warte uwagi:
  https://youtu.be/zZEKrA_nsc4

  Pozdrawiam.

 139. „Prosze nie szukac madrosci bo jej pan nie znajdzie. Jesli ma pan szczescie to znajdzie pan wytlumaczenie. Poszukiwanie autorytetow jest droga do boga. Rozsadny czlowiek nie potrzebuje autorytetow. Slaby czlowiek tak. ”
  —————————————————–
  Słusznie piszesz Sławomirski – rozsądny człowiek nie potrzebuje autorytetów.
  Ale szukać ludzi , którzy dobrze myślą, inaczej, zawsze warto. Bo ze swoim myśleniem, tylko, bardzo łatwo można się w maliny wpuścić.
  Gdzie szukać mądrości? – To taki zwrot retoryczny, do wszystkiego pasuje.
  Józef Hen z krytycyzmu żyje, do wszystkiego, nikomu nie wierzy, nawet sobie.
  Donalda Tuska krytykować jest o wiele trudniej, bo jest bardzo inteligentnym obłudnikiem.
  Andrzej Wajda, też z krytyki żył, z niewiary. Żona, bez przerwy mi przypomina
  jego wypowiedź, na krótko przed śmiercią, daną, „o sobie nie należy myśleć”
  Wszystkie jego filmy tej dewizy się trzymają, jakby wiedział, że tylko praca dla drugiego ma sens. Przecież nie tylko filmowcem był, ale także filozofem.

 140. Wacław1
  11 października o godz. 9:02 9391

  Filmowcy mają pieniądze nie za swoje dzieła, ale z podatku. To nie jest żadna sztuka tworzyć sztukę, gdy każdy (KAŻDY) musi się złożyć na dzieło, zanim ono powstanie i nikt nie troszczy się o to, czy poniesione koszty się choćby tylko zbilansują, że nie wspomnę o zarobku.

  To nie jest fair. Bo np. ja nie cierpię filmów i żadnego nie oglądam, a muszę bulić. Natomiast kocham (ubóstwiam) muzykę i bulę za każdą piosenkę i to jest fair. Muzycy nie zmuszają nikogo do płacenia podatku. To jest fair. Dlaczego filmowcy są uprzywilejowani, a inni nie? To jest paskudztwo i szkodnictwo. Pasożyty. Tyle.

 141. Slawomirski
  11 października o godz. 0:37 9383

  Swiat nie zaczal sie tego dnia, kiedy Pan sie urodzil.

  I swietnie rozumiem Pana intelektuaslna bezradnsc gdyz tez kiedys mialem 5., 7 czy 12 lat.

  50 lat tamu tez mialem (hyhyhy) takie jak Pan intelektualne ‚erekcje’.

  Zdrowia.

 142. Wczoraj przykleiłem się do profesora Jerzego Vetulaniego,aż żona musiała interweniować, bo na zbyt długo zostawiłem ją samą.
  Doszedłem do szaleńczego wniosku; profesor tylko bajki opowiada, ciągle te same banały, utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że jego neurobiologia, farmakobiologia, biochemia, to tylko fasada, za którą nic mądrego, pożytecznego dla człowieka się nie kryje, niczego nie odkrywa, nawet drogi nie wskazuje w miarę
  rozumnej – jak żyć zdrowo, i długo.

  Posłuchać można, jak widać młodzież to lubi, bo nikt inny, pomimo mojej krytyki,
  tak zajmująco o swojej wiedzy nie opowiada.

  To co mówi w gazetach można przeczytać.
  Nauki, które uprawia profesor Jerzy Vetulani stoją w miejscu. Prawdopodobnie,
  dlatego, że narzędzia poznawcze im się zatrzymały w rozwoju, te w przyrządach badawczych i te w ich mózgach zawarte. W końcu taki umysł, jak Alfreda Einsteina pojawia się bardzo rzadko.

  Dochodzę do wniosku, że na obecnym etapie rozwoju ludzkiego mózgu, tylko wiedza, o żywieniu,życiu, na poziomie fizyki, mechaniki klasycznej – przez Jana Kwaśniewskiego zaproponowana wystarczy człowiekowi, nawet tego nie jest w stanie zrozumieć
  – człowiek współczesny.
  A fizyka, mechanika kwantowa – tylko dla kilku ludzi na świecie jest na obecnym etapie do zrozumienia.

  Podam bardzo prosty przykład, problemu, z którym współczesna nauka nie może sobie poradzić: bzdury takie ludziom opowiada, że na wymioty się zbiera.

  Chodzi o otyłość.

  Jan Kwaśniewski to naukowo wyjaśnił opisał. Jest to stosunkowo proste, nawet dla mnie w żadnym calu fachowca.
  A oni te niedouczone durnie – bezmyślnie ludziom wmawiają: a to , że cukru trzeba unikać, innym razem, że tłuszcz jest winny otyłości, wysiłek fizyczny uruchamiać.Wszystko bez ładu i składu.
  Cała światowa nauka błądzi w tej prostej sprawie, nawet tam gdzie uczelni akademickich jest najwięcej – w USA – ludzi otyłych jest najwięcej, i ciągle ten odsetek rośnie.
  Ludzi chorych na choroby cywilizacyjne, nieuleczalne,przybywa tam także.

  Po jaką cholerę ludziom potrzebna jest cywilizacja, w której chorych jest coraz to więcej, ludzi otyłych?

  Mózgi mają te siły naukowe tak zdegenerowane, że nie ma takiej siły, żeby ich
  marne myślenie skierowało ich na odkrycia — naszego zaledwie lekarza medycyny
  Jana Kwaśniewskiego

  https://www.youtube.com/watch?v=-lLHs5DHRfI

 143. @Slawomirski
  9 października o godz. 21:44 9302
  „Szanowny Panie Celinski
  A moze zajmie sie pan czyms pozytecznym. Na przyklad wniesie wegiel staruszce na trzecie pietro…”
  Slawomirski
  To niewykonalne bowiem staruszki zostały wyeksmitowane do suteren. Po węgiel staruszce wystarczy sięgnąć ręką. Pamiętam jak nieżyjąca gwiazda tzw. „lewicy” Blida, będąca onegdaj ministrem czegoś tam mówiła, (cytuję z pamięci) w którymś z wywiadów: miałam łzy w oczach, kiedy podpisywałam ustawę w myśl której będzie można zimą wyrzucać ludzi z mieszkań na bruk. Wyrzucani na bruk latem nie budzili już współczucia lewicowej Blidy.

 144. No i wyszło kacze szydło z antkowego worka!
  http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/airbus-wydaje-oswiadczenie-ws-caracali,682914.html

 145. Wacław1, dlaczego marnujesz się na blogach zamiast założyć klinikę dla otyłych i trzepać kasę?
  Jak taki samarytanin jesteś, to może podpowiesz mojemu szwagrowi, jak lekko, łatwo i przyjemnie zrzucić ca 30 kilo? Facet za chwilę utopi się we własnym tłuszczu 😉

 146. takei-butei
  11 października o godz. 7:39
  W tym przypadku nie ma znaczenia, że powiedział to Bismarck lecz to, iż to była ocena trafna.
  Jeśli to samo stwierdzenie padłoby np. z ust Napoleona, Churchilla czy któregoś z papieży to by było OK?
  A chodzi mi o to, abyśmy przyczyn naszych klęsk w pierwszej kolejności szukali w samych sobie a nie zwalali zawsze winy na ONYCH. Mnie tak od małego wychowywali rodzice – nie było tłumaczenia, że to koledzy mnie pobili albo do złego namówili.

 147. http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=613
  Spróbuj wysłuchać, albo przeczytać zawartość tego linka, potem następne,
  potem zapytaj siebie, czy zrozumiałeś.
  Wszystko wskazuje, że Jesteś bardzo inteligentny, gdzie mnie tam do Ciebie.
  Tu wola nie wystarczy, Będziesz potrzebował dodatkowej energii,motywacji,
  samozaparcia, umiejętności samokształcenia. Im Jesteś młodszy, to będzie Ci łatwiej.
  Już to , że odważyłeś się postawić mi to pytanie jest Twoim sukcesem, niezależnie co będzie później. Bardzo Ci za Twoją odwagę – dziękuję.

  Mnie to trudno przychodziło, bo w wieku 60.+ za tę robotę się zabrałem.

  Dopiero wtedy będziesz miał szanse zrozumieć, czy można będzie pomóc
  Twojemu szwagrowi?

 148. Wacław
  Przypominasz mi Dezertera z blogu Makowskiego, tyle że on sprzedaje swoją jehowicką biblię, a ty medycynę dra Kwaśniewskiego. 😉

 149. Takei-butei
  1. Nie jest prawdą, że muzycy nie zmuszają nikogo do płacenia podatku. Poczytaj coś o opłatach za publiczne wykonywanie ich „dzieł”.
  2. To NIE Polacy, a Niemcy mają ten samobójczy instynkt wpisany w swoje geny.

 150. Kaesjot, Wacław
  To NIE była trafna ocena Polaków, tylko rasistowska obelga ze strony proto-nazisty, jakim był przecież Bismarck. 🙁

 151. kaesjot
  11 października o godz. 14:15 9398

  To ma znaczenie! Powiedział to bowiem polityk będący wrogiem Polski, usprawiedliwiający germanizację, chęć zniszczenia narodu. Zarazem polityk państwa w czasie jego życia ludobójczego, rasistowskiego (kolonie w Afryce).

  Nigdy nie można obwiniać żadnego narodu za to, że został podbity.

  Co do Polski. Nawet gdyby była silnym krajem, nie uniknęłaby zaborów. Oprawcy za wszelką cenę dopięliby swego. Polacy nie mieli żadnego wyjścia, żadnej alternatywy. Polacy podzieli los dziesiątków narodów, które padły łupem Rosji i Niemiec…

  O co niby mają Polacy obwiniać siebie? Sam fakt, że byli Polakami wystarczył, aby się na nich rzucili, jak rzucili się na innych, tylko dlatego, że nie byli Rosjanami czy Niemcami.

  Mamy się oskarżać o to, że jesteśmy Polakami?

 152. jakowalski
  11 października o godz. 15:39 9401

  Jednak nie pisałem o podatku ZA publiczne wykonanie dzieła, a więc za zakup (co jest oczywiste). Pisałem o podatku NA wykonanie dzieła, a więc dzieła dopiero zamierzonego (co jest niemoralne).

  W pierwszym przypadku, kupuję coś, co znam i wiem, za co płacę. W drugim przypadku – płacę, choć nie kupuję. Ot.

 153. .Takei-butei – 11 października o godz. 15:49 9404
  Na pewno są przypadki, kiedy to kompozytorzy, tacy jak n.p. Penderecki, pobierali pieniądze podatników na napisanie nowego „dzieła”. Podobnie jest też i z innymi zamówieniami na dzieła sztuki składanymi przez państwo. Poza tym, to ten podatek „od muzyki” wliczony jest w ceny wszystkiego, co kupujesz n.p. w centrach handlowych czy też nawet w ceny usług takich jak n.p. fryzjerskich. Nie masz tu opcji typu „nie chcę tego słuchać, a więc za to nie płacę”.

 154. Takei-butei – 11 października o godz. 15:44 9403
  Tak, to ma znaczenie, jako że powiedział to rasista i polakożerca, polityk znany na całym świecie z tego, że był on zaciekłym wrogiem Polski i Polaków. Bismarck był przecież zbrodniarzem usprawiedliwiającym germanizację i chcącym zniszczyć naród polski a także czołowym politykiem (kanclerzem) zbrodniczego, rasistowskiego państwa (Cesarstwa Niemieckiego), które w czasie jego życia i rządów uprawiało ludobójstwo (n.p. w niemieckich koloniach w Afryce i Azji).

 155. Hear Ye, Hear Ye !
  kowalski sie zali:
  „Natomiast mnie odmówiono, jako że moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi, …”
  Tobie odmowiono bo jestes gargamel i snitch (vide IPN BU 0604/854). Poszperalem kilka minut i znalazlem co o swojej rodzinie „czysto niemieckiej” (hi, hi, hi,)) leonid-poofer-goatf*cker napisal (skopiowalem):
  ”Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…”
  Oh!
  Ho, ho, ho … !
  ”Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…”
  Zeby nie bylo watpliwosci o „czystej krwi niemieckiej” kowalskiego.

  „Hartman popiera Clintonową,..”
  Pani od English Composition na pierwszej lekcji nauczyla nas/mnie ze: obcych (w tym angielskich) sie nie tlumaczy na jez.polski i nie odmienia przez przypadki. Tego nie uczyli przyszlych „elektrykow-teoretykow”

  Elektryk-teoretyk:
  „Zobacz tylko, do czego doprowadzili swoją ojczyznę Niemcy,….”
  Do najwiekszej gospodarki w Europie, czwartej na swiecie.
  „…USA „drukuje” bezwartości owe dolary już od roku 1971, kiedy to prezydent Nixon musiał „chwilowo” (czyli na zawsze) zawiesić wymienialność dolara USA na złoto z powodu bankructwa USA”
  To was w zawodowce oprocz wtyczek elektrycznych uczyli „wymienialnosc dolara na zloto”?
  Ha, ha, ha …

 156. jakowalski
  11 października o godz. 15:54 9405

  Filmowcy i (o ile się nie mylę) dostali podatek specjalny,tylko dla nich, na dzieła, o których nawet nie wiadomo, jakie będą, których nawet jeszcze nie ma w zamysłach twórców. Nikt (o ile wiem) nie rozlicza filmowców, czy chociażby bilansuje się dzieło już po wyprodukowaniu i sprzedaniu. To sytuacja nienormalna i niemoralna.

  Jeżeli indywidualnie artysta, np. muzyk dostaje zamówienie, to jest to oczywiste, że trzeba mu zapłacić z góry, bo to sytuacja wyjątkowa.

  Podatek muzyczny to oczywistość: skoro słuchają muzyki w centrach handlowych czy u fryzjera, czy gdzieś indziej, to płacą za towar wyprodukowany, sprzedawany i nikt ich nie zmusza do kupienia, do zapłaty. Za filmy każdy musi zabulić, nie ma wyboru.

 157. jakowalski
  11 października o godz. 16:02 9406

  Otóż to! Nienawidził Polaków, chciał och unicestwienia i usprawiedliwiał swoją zbrodnię.

 158. takei-butei – 11 października o godz. 16:14 9409
  Jak napisałem – Bismarck był proto-nazistą… 🙁

 159. takei-butei – 11 października o godz. 16:12 9408
  Przecież ów podatek „od muzyki” wliczony jest w ceny wszystkiego, co kupujesz n.p. w centrach handlowych czy też nawet w ceny usług takich jak n.p. fryzjerskich. Nie masz tu opcji typu „nie chcę tego słuchać, a więc za to nie płacę”.

 160. Haha – 11 października o godz. 16:12 9407
  1) Publicznie oskarżasz mnie o bycie agentem SB tylko na podstawie przypadkowej przecież zbieżności imion i nazwisk z jakimś tam etatowym pracownikiem owego SB, bez sięgnięcia do zawartości owej teczki z sygnaturą IPN BU 0604/854, a której zawartość jest przecież powszechnie dostępna choćby n.p. tu: http://katalog.bip.ipn.gov.pl/showDetails.do?idx=K&katalogId=2&subpageKatalogId=2&pageNo=1&nameId=1552&osobaId=12844&
  Wyraźnie podałeś więc w relacji do mnie, że byłem etatowym funkcjonariuszem owej SB, że jestem Lechem Krawczykiem (IPN BU 0604/854), synem Lucjana i Wiktorii, urodzonym w Kaliszu dnia 12 czerwca 1925 roku, a więc mającym dziś ponad 90 lat, podczas gdy ja jestem Lechem Januszem Krawczykiem, urodzonym w roku 1949 w Łodzi, synem Mirona i Janiny. I co? Głupio ci? Spodziewaj się więc porannej wizyty smutnych panów i miej zawsze pod ręką zmianę bielizny i szczoteczkę do zębów. 🙁

 161. „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…”
  jakowalski- Leonid- poofer, etc.

  Slawomirski: „Rozsadny czlowiek nie potrzebuje autorytetow.”
  Naleze do tych „nierozsadnych”. Jednym z wielu moich autorytetow (naukowych) jest Alfred Tarski, innymi, artystycznymi sa m.in.: A. Dürer, Goya, Caravaggio, Mozart, Shakespeare, etc., moralnym Immanual Kant (miedzy innymi), finansowym W. Buffet,
  IT Tech. – myself.
  „Taki Passent pisze bzdury cale swoje zycie…”
  Paranoid Personality Disorder (PPD) is back, in full force.

  Expert od cytatow takei:
  „Bandzior (Bismarck) jest dla ciebie Polaka autorytetem?”
  Moze jakies przyklady, cytaciki jego „bandzioryzmu”, linki do jego „bandzioryzmu”, hmm… ? Byle nie cyrylica.

  jerkoff:
  ’50 lat tamu tez mialem (hyhyhy) takie jak Pan intelektualne ‚erekcje’.” Czym skorupka za mlodu… Ain’t that right jerkoff?

 162. „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…”
  jakowalski- Leonid- poofer, etc.

  „Publicznie oskarżasz mnie o bycie agentem SB …”
  Yes !
  So, sue me !

 163. Haha – 11 października o godz. 16:12 9407 – c.d.
  2) Jako potomek niemieckich Żydów otrzymał bym szybciej niemieckie obywatelstwo niż gdybym był 100% Niemcem czystej „germańskiej” („aryjskiej”) krwi. Ale nie zrobię tego, jako ze uważam, ze to nie byłoby fair.
  3) A co na przykład z „Rondem Waszyngtona”? Dlaczego nie nazywa się ono „Rondo Washington”? Co z „Aleją Stanów Zjednoczonych”? Dlaczego nie nazywa się ona „Aleja United States”?
  4) Niemcy doprowadzili swoją ojczyznę do ruiny w latach 1939-1945 a dziś zaśmiecają ją „uchodźcami” z Syrii, którzy jako wyraz wdzięczności chcą im urządzać fajerwerki na przykład na lotniskach. Poza tym, to od dawna są one tylko piątą gospodarką świata, marginalnie tylko większą niż rosyjska:
  PKB (PPP) w miliardach dolarów USA według MFW (IMF)
  1 Chiny 20,853.330
  2 USA 18,558.130
  3 India 8,642.760
  4 Japonia 4,901.100
  5 Niemcy 3,934.660
  6 Rosja 3,684.640
  7 Brazylia 3,101.250
  8 Indonezja 3,010.750
  9 UK 2,756.750
  10 Francja 2,703.380
  5) To spróbuj iść do banku będącego częścią Rezerwy Federalnej i wymienić tam posiadane przez ciebie dolary USA na złoto po kursie 35 dolarów za uncję (czyli za 31.1034768 albo 28.35 gramów złota, w zależności od przyjętej defincji uncji). Zdziwisz się pewnie, ale za tę uncje złota zażądają tam dziś od ciebie nie 35, a aż 1323 dolary, czyli prawie 38 razy więcej. 😉

 164. Haha – 11 października o godz. 16:29 9414
  Właśnie wróciłem z Prokuratury Warszawa-Ochota, która zajmuje się sprawą zniesławiania mnie na forach i blogach „Polityki”. Nie myśl też, że jesteś anonimowy w Sieci.

 165. Haha
  1) Objęcie stanowiska kanclerza Rzeszy przez Ottona von Bismarcka spowodowało zaostrzenie polityki germanizacyjnej na polskich ziemiach. Skierowana ona była przeciw polskiemu szkolnictwu i kościołowi (tzw. Kulturkampf, czyli walka o czystość kultury niemieckiej, rozpoczęta w 1871 roku). W latach 1872–1874 prawie całkowicie wyrugowano język polski ze szkół. Nauczycieli Polaków usuwano, a na ich miejsce zatrudniano Niemców. W 1876 roku wycofano ostatecznie język polski z sądownictwa i urzędów na całym obszarze ziem zaboru pruskiego. Walka przeciw kościołowi miała zaś za zadanie osłabienie jego wpływu na społeczeństwo. Choć arcybiskup Mieczysław Ledóchowski starał się nie dopuścić do pogorszenia stosunków z władzami niemieckimi, to na skutek prześladowań polskiego duchowieństwa doszło jednak do konfliktu. Ledóchowskiego uwięziono (1874), ponieważ sprzeciwił się ustawie z 1873 roku uzależniającej Kościół od państwa. W 1885 roku rozpoczęto tzw. rugi pruskie, zarządzenia polecające opuszczenie wschodnich prowincji państwa wszystkim Polakom, nie posiadającym obywatelstwa niemieckiego. Dotknęły ogólnie około 26 tys. osób, przede wszystkim robotników i rzemieślników, w tym około 8 tysięcy z Górnego Śląska.
  (Wikipedia)
  2) W latach 1904-08 niemieckie wojska kolonialne wymordowały ok. 100 tys. Herero i 10 tys. Namów.
  Zanim naziści postanowili wymordować Żydów ich kolonialni protoplaści przećwiczyli zagładę na południu Afryki. To było pierwsze ludobójstwo XX wieku. Rząd Angeli Merkel właśnie zamierza za nie formalnie przeprosić.
  W latach 1904 – 1908 niemieckie wojska kolonialne wymordowały bądź doprowadziły do śmierci na pustyni i w obozach koncentracyjnych ok. 100 tys. Herero i 10 tys. Namów. Dzisiejsza Namibia była wówczas Niemiecką Afryką Południowo-Zachodnią (Deutsch-Südwestafrika). O zbrodni wiedzieli historycy, także niemieccy, ale dopiero w 2004 roku niemiecka minister współpracy gospodarczej i rozwoju Heidemarie Wieczorek-Zeul odwiedzając Namibię przeprosiła za tamte krwawe wydarzenia, a masakrę Herero i Nama nazwała ludobójstwem.
  Na oficjalne przeprosiny Namibijczycy musieli czekać jeszcze kolejne 12 lat. I kto wie, czy w ogóle by do nich doszło, gdyby nie awantura jaka wybuchła w czerwcu na linii Berlin Ankara. Ponad miesiąc temu niemiecki Bundestag uchwalił rezolucję uznającą rzeź Ormian za ludobójstwo co spotkało się z natychmiastową krytyką tureckiego rządu. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan wytknął Niemcom hipokryzję przyznając, że zbyt łatwo przychodzi im oskarżanie innych, podczas gdy sami nie rozliczyli się z ludobójstwa w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej. Słowa Erdoğana nie pozostały bez echa. Jeden z posłów opozycji skłonił rząd za pomocą interpelacji poselskiej do potwierdzenia nieoficjalnych dotąd wytycznych, zgodnie z którymi Niemcy określają masakrę Herero i Nama mianem ludobójstwa. Rzecznik niemieckiego rządu przyznał też, że niebawem Berlin przeprosi formalnie Namibię za te tragiczne wydarzenia sprzed ponad 100 lat. (Newsweek)

 166. „Natomiast mnie odmówiono, jako że moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi, …”
  „Jako potomek niemieckich Żydów…”
  „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…”
  Make up your mind jakowalski- Leonid- poofer, etc.

  Nie ma czegos takiego jak polski Zyd czy niemiecki, sa Zydzi zamieszkujacy Polske, Niemcy.
  Ty jestes najgorszy typ himey bo z bolszewickich shtetls.
  Nie odmienia sie Aleja United Statecka, Clintonowa,…
  W latach 1904- 1908 Otto Bismarck juz nie zyl, osle. Poczytaj jego biografie, niejedna, to sie dowiesz, ze Otto mowil po polsku mial przyjaciol Polakow i bal sie „polskiego zywiolu narodowego”, osle.
  Chcesz moje IP? Popros to ci dam himey.
  Kiss my Arian, hairy ass ! Bye, bye ladies. Ide pograc w „golfa”.

 167. Hahaha … hihihi …
  11 października o godz. 16:26 9413

  Ach, przepraszam cię bardzo, miłośnik Polaków Wielki i Genialny Polityk Bismarck prowadził propolską politykę. Rugi pruskie itd. to wymysł nacjonalistów polskich.

  Równie mocno kochał ludność Afryki, do której niósł pacyfizm i cywilizację.

  Po prostu, porypało mi się, przepraszam cię.

 168. Jakowalski pisałem o tym kilka razy, ż e sens N A T O polega na korzystaniu z parasola atomowego USA. Tak więc nie ma możliwości, aby zagłada Polski nie wywołała zagłady europejskiej części Rosji. Syberia jak wiadomo zostanie pozostawiona, gdyż jej zasoby są dziedzictwem całej ludzkości i powinny być przez całą ludzkość zgodnie eksploatowane, po wysadzeniu się przez Rosję w powietrze. Być może więc zarówno Rosjanie jak i Polacy, którzy przetrwają zagładę nuklearną będą sobie mogli zgodnie mutować na terenie Syberii. Czy tego faktycznie chce Putin i jego faszystowski reżim.

 169. jakowalski
  11 października o godz. 16:19 9411

  Guzik prawda, nie chcę słuchać muzyki, to nie bulę. Np. w sklepie, w którym co rano kupuję chleb, nie gra żadna muzyka,

  Inaczej z filmami polskimi, bulę obowiązkowy podatek, choć mnie filmy nie obchodzą.

 170. Haha – 11 października o godz. 18:21 9418
  1. Oczywiście że są polscy, niemieccy czy też rosyjscy albo amerykańscy Żydzi.
  2. Żona pana Clintona to jest po polsku prawidłowo pani Clintonowa, a jego córka panna Clintonówna. Ale skąd ty mógłbyś o tym wiedzieć, skoro za całe swoje wykształcenie masz tylko niepełne cztery klasy podstawówki?
  3. Poza tym, to co z tego, że latach 1904- 1908 Otto Bismarck już nie żył? Gdyby nie to, że zjednoczył on Niemcy pod berłem Prus, to nie byłaby możliwa kolonialna ekspansja Niemiec, a tym samym nie doszło by do zbrodni niemieckiego kolonializmu, przynajmniej poza Europą.
  4 A w golfa, to możesz pograć tylko na komputerze, jako że na wynajęcie pola golfowego nie jest przecież ciebie stać. 😉
  5. Po polsku mówił zaś także generał von dem Bach-Zelewski. |Ten sam, który w Warszawie wymordować kazał setki tysięcy Polaków. Po polsku mówiło też sporo Niemców zamieszkałych w Polsce, którzy byli u nas piątą kolumną III Rzeszy oraz byli oni także agentami oraz pracownikami Gestapo, SD czy też SS oraz SA. Tak jak n.p. twoja rodzina, stąd też musiałeś uciekać z Polski w roku 1945, a przyjął cię przyjaźnie zawsze do nazistów nastawiony Zachód. 🙁

 171. jakowlski
  „Niemcy …. od dawna są one tylko piątą gospodarką świata, marginalnie tylko większą niż rosyjska”.

  Musiałeś gdzieś zawodowo uprawiać propagandę, czy nie w PRL?

  Podałeś PKB (PPP) jako parytet siły nabywczej (purchasing power parity)
  i wyszło ci:

  „PKB (PPP) w miliardach dolarów USA według MFW.
  5 Niemcy 3,934.660
  6 Rosja 3,684.640”

  Pomijam już, że mylisz miliardy z bilionami, polski miliard = angielski billion, angielska trudny język. 🙂

  … ale, jak wyżej napisałeś, chodziło ci przecież o wielkość (potencjał) gospodarek (niemiecka miała być tylko „marginalnie większa niż rosyjska”), ale wtedy to masz coś takiego:

  4 miejsce Niemcy 3 357 614
  12 miejsce Rosja 1 324 734
  (PKB dane MFW za 2015 rok, w milionach USD)

  Jeśli dodatkowo weźmiesz pod uwagę strukturę obu gospodarek (rosyjski eksport oparty jest na surowcach, niemiecki na finalnych produktach wysokozaawansowanych), to Rosja wychodzi jeszcze gorzej niż pokazują dane o PKB.

  Na przyszłość nie porównuj zielonego z kwadratowym, nawet w celach manipulacyjnych, zbyt proste to sztuczki na tym blogu.

 172. Po pierwsze ja uważam, że Hitler jednak kierował się kryteriami państwa kolonialnego, podobnie jak Bismarck i antysemityzm nie był głównym wyróżnikiem reżimu. Jemu po prostu pewne ludy nie były potrzebne na odwiecznie niemieckim terenie ekspansji kolonialnej tj. wschodniej Europy, bo jego zdaniem one były cywilizacyjnie zacofane. A żydzi jak wiadomo częściowo nie byli w ogóle cywilizacyjnie wysoko postawieni, bo byli w gruncie rzeczy Irańczykami, a ci i ci którzy byli cywilizowani bardziej to go wkurwiali szczególnie z powodu nieopanowanego dziabania gębą i robienia rzeczy których żaden rozsądny człowiek by nie robił i do ich zagłady miał osobisty stosunek. Nie wiem dlaczego nikt nie napisał wprost tego co wynika z opisów życia w sowietach, że Niemcy traktowali w Gettach Żydów, dokładnie tak samo, jak sowieci potraktowali w Rosji sowieckiej niemieckiego cara i jego rodzinę, arystokrację i szlachtę oraz przedsiębiorców. Oni kropa w kropę naśladowali to co było wcześniej w sowietach.

  Po drugie Polska upadła nie tyle z powodu własnych błędów, lecz z innego powodu, że przez lata Niemcy po prostu parli na Wschód. Wszędzie na około mieliśmy niemieckie dynastie i niemieckie dynastie były w Polsce. Więc LOGICZNE było dla Niemców, po uformowaniu się nacjonalizmu, że Polska nie powinna istnieć, gdyż jest jedynie starą niemiecką prowincją. I niczym więcej.

  Po trzecie Niemcom obca była państwowa koncepcja wielonarodowościowa Żydzi mogli istnieć w Niemczech do pewnego czasu wyłącznie jako zasymilowana społeczność niemiecka. I tak było. Jak się nazywali pół żydzi i ćwierć żydzi w Niemczech – Mischling. Do mischlingów zaliczyć wszak można samego Hitlera, oraz feldmarszałka Erharda Milcha, a w Wermachcie i SS był 1% owych mischlingów, którzy najczęściej byli obrzezani. No i jeszcze jakby nie było dość to Żydzi umożliwi w zamian za prowizję od zysków zjednoczenie Niemiec oraz sfinansowali III Rzeszę. Tak więc sporo zrobili, żeby w końcu doszło do katastrofy, jaka nastąpiła.

 173. głos zwykły – 11 października o godz. 18:31 9420
  Coś ci się pokręciło z tym parasolem atomowym USA. Czy ty aby na serio chcesz, aby konflikt Polski z Rosją wywołał nuklearną reakcję USA, na skutek której Polska zamieniona została by przez rosyjskie bomby jądrowe w nuklearnie skażoną pustynię? Przypominam ci, że tzw. tarcza antyrakietowa USA istnieje tylko wirtualnie, że USA mają tylko technologię pozwalającą unieszkodliwić, i to też nie zawsze, rakiety będące tak technologicznie zaawansowane, jak niemieckie pociski V2 (A4) z czasów II Wojny Światowej. Poza tym, to każdy atak nuklearny USA na Rosję skończył by się zagładą Ameryki Północnej – nie tylko USA wraz z Alaską, ale także i Kanady a nawet i Meksyku, jeśli ten ostatni stanął by w tej wojnie po stronie USA. Jedyni Polacy, którzy być może przeżyli by tę wojnę, to byliby emigranci, którzy wyjechali z Polski do Afryki i Azji, jako Australia i Nowa Zelandia, jako sojusznicy USA (dawny ANZUS) też zostały by zamienione w nuklearnie skażoną pustynię przez rosyjskie bomby jądrowe. 🙁

 174. takei-butei
  – 11 października o godz. 18:32 9421
  Pokaz mi więc jakieś większe centrum handlowe, nie tylko w Polsce, gdzie nie puszczają tzw. muzaka.
  – 11 października o godz. 18:30 9419
  🙂

 175. głos zwykły – 11 października o godz. 18:57 9424
  Bzdury piszesz. Niemcy traktowali w gettach Żydów dokładnie tak samo, jak traktowali oni wcześniej Murzynów w swych koloniach. A car Mikołaj był zbrodniarzem (Krwawa Niedziela), a więc zasłużył on na swój los, zaś wyeliminowanie jego rodziny było konieczne, aby nigdy więcej degeneraci i zbrodniarze Romanowowie nie doszli do władzy w Rosji.

 176. jakowalski
  11 października o godz. 19:43 9426

  Puszczają muzykę, więc muszą płacić. Kto nie puszcza, nie płaci. A za filmy płacimy, choć nie zostały jeszcze wyprodukowane i choć nie oglądamy (jeśli kto nie ogląda).

  Ale przepraszam cię, masz rację. To jedno i to samo: płacić za towar, gdy się go kupuje (np. muzykę) i płacić za towar, gdy się go nie kupuje (np. film).

 177. mopus11
  11 października o godz. 11:27 9395

  Szanowny Panie mopus11

  Polacy stracili to co kiedys ich laczylo. Byly to wojenna trauma i sowiecka okupacja. Teraz dokuczaja sobie nawzajem i calkiem dobrze im to wychodzi. A zapowiadalo sie tak fajnie po upadku komuny. Z drugiej strony patrzac kazdy sobie rzepke skrobie. Zal jednak tych poskrobanych przez zycie i domoroslych kapitalistow. Spoleczenstwo jest podzielone i nie ma koncepcji jego scalenia. Nie podoba mi sie ta sytuacja. Ostatnio sie dowiedzialem ze kolega ze szkoly zmienil sie w religijneggo fanatyka. Horror. On kiedys byl normalny…

  Slawomirski

 178. głos zwykły. Ławrow przemawia także do ciebie. https://s13.postimg.org/efc2s4lnb/lawrow.jpg

 179. Mauro Rossi – 11 października o godz. 18:57 9423
  1. Przecież wyraźnie napisałem, że Niemcy od dawna są piątą gospodarką świata, marginalnie tylko większą niż rosyjska. Niemcy są przecież piąte na świecie z PKB PPP 3,934.660 mld USD a Rosja szósta z 3,684.640 mld USD.
  2. Nie pomyliłem miliardów z bilonami, jako że PKB Niemiec to jest w przybliżeniu, po zaokrągleniu do pełnych miliardów, 3 tysiące i 935 miliardów dolarów USA, a PKB Rosji 3 tysiące i 684 miliardów dolarów USA (zauważ, że skopiowałem dane z IMF, czyli że są one z kropką dziesiętną), czyli że PKB Niemiec jest tylko o 251 miliardów dolarów USA (czyli o około zaledwie 6%) większy niż PKB Rosji.
  3. Miliard to jest w polskim systemie 10 do potęgi 9 czyli 1 z 9 zerami (1 000 000 000). I tak też przedstawiłem tu dane na temat PKB.
  4. Sens ma tylko porównywanie PKB PPP czyli według parytetu siły nabywczej waluty danego kraju względem dolara USA (używanego zazwyczaj za bazową walutę w porównaniach międzynarodowych). Porównywanie według kursu wymiany nie ma bowiem sensu, jako że dochodzimy wtedy do takich absurdów i nonsensów, że rzekomo PKB per capita w PRL-u to było nawet i mniej niż 500 dolarów USA na rok, gdy tymczasem realnie to było pomiędzy 1500 (rok 1970) a 4000 (rok 1980) oraz 5 do 7 tysięcy USD w latach 1980.
  5. Rosja eksportuje wyroby znacznie bardziej zaawansowane niż Niemcy, w tym technologię nuklearną i rakietową, które w Niemczech są słabo rozwinięte ze względów historycznych (przegrana w II Wojnie Światowej). O sile gospodarek NIE decyduje przecież ich eksport, a tylko to, co one wytwarzają, zaś w przypadku mocarstwa nuklearnego, jakim jest przecież Rosja, ważna jest też (i to nawet bardzo) samowystarczalność energetyczna i surowcowa (w tym żywnościowa). Gospodarkę Niemiec można więc łatwo zdusić w miesiąc blokując jej import, zaś gospodarka Rosji jest odporna na takie szoki i tylko to się liczy w dłuższym okresie czasu.

 180. Slawomirski – 11 października o godz. 20:05 9429
  Oświeć mnie proszę na temat tej sowieckiej okupacji. Kim byli ci sowieci i kiedy oni Polskę okupowali? Zaś komuna to była tylko paryska.

 181. Takei-butei – 11 października o godz. 20:04 9428
  Tak, ale mnie ta muzyka wręcz przeszkadza, a więc właściciele sklepów i centrów handlowych, którzy tę muzykę puszczają, powinni mi płacić za to, że muszę jej słuchać, choć nie chcę. Ja przecież tej muzyki NIE kupuję – ona jest mi na siłę wtłaczana do uszu, a na dodatek muszę za nią płacić. Czy to jest zgodne z prawem? Na 100% to NIE jest etyczne.

 182. jakowalski
  11 października o godz. 21:09 9432

  Slawomirski – 11 października o godz. 20:05 9429
  Oświeć mnie proszę na temat tej sowieckiej okupacji.

  Sowieci to polskie slowo i dlatego ma pan problem z jego zrozumieniem. Wyroslem w rodzinie gdzie bylo powszechnie uzywane. Sowieci zabrali brata matki do Workuty. Sowieci przyszli do Brzescia z karabinami na sznurkach. Sowieci zamordowali Polakow w Katyniu.
  Jesli pan nadal nie rozumie tego slowa to prosze sie z tym pogodzic.

  Slawomirski

 183. No, to powinniście uzgodnić w jakiś sposób swoje stanowisko, bo z jednej strony atak nuklearny na Polskę ma nastąpić, po ataku amerykanów na Rosję,a z drugiej jest mowa o konflikcie pomiędzy Polską a Rosją. Konflikt zaś pomiędzy Polska a Rosją jest możliwy tylko w przypadku ataku Rosji na Polskę, zaś to spowoduje automatycznie działania NATO przeciw Rosji. Jak Rosja nie będzie używać broni atomowej, tak jak państwa nie używały broni chemicznej ani biologicznej w II WŚ, to będzie wojna konwencjonalna z NATO, a jak użyje broni atomowej, to będzie wojna atomowa. W rezultacie NATO ma przygotowane po 40 bomb wodorowych na każde większe miasto przemysłowe w Rosji. Co spowoduje, że Lawrow i inne ruskie będą przez następne 1000 lat mogli zamieszkać w lesie, albo tundrze, gdzie zresztą jest ich miejsce. 🙂

 184. A że Żydzi wkurwiali Niemców swoim gadaniem to też bzdury? Akurat Żydzi mi się nie bardzo łączą w Murzynami, bo Hitler wyraźnie utożsamiał wszystkich Żydów nie z Murzynami, ale z komunistami. Wydaje się więc że Hitler w dużej mierze sądził że napada na państwo żydowskie a nie murzyńskie.

 185. jasny gwint
  11 października o godz. 20:52 9430

  Szanowny Panie jasny gwint

  To nie jest ladny zart. Robi pan Lawrowa w balona albo robi z niego balona. Jesli USA i Rosja zaczna sie okladac nuklearnie to prewencyjnie oberwa wszystkie kraje z bronia nuklearna. Nie bedzie lokalnego konfliktu nuklearnego na terenie Polski. Bedzie globalna wojna nuklearna a ci co przezyja nie beda szczesliwi.

  Slawomirski

 186. Slawomirski – 11 października o godz. 21:57 9434
  1. Sowieci to jest typowy wręcz rusycyzm, kaleczenie pięknego języka polskiego. W literackim języku polskim NIE ma więc takiego słowa. Oczywiście, w rodzinach analfabetów, a więc takich jak twoja, to słowo „sowieci” było powszechnie używane, ale to tylko świadczy o tym, że pochodzisz z dołów społecznych.
  1a. I jeszcze jedno – jeśli ci „sowieci”i przyszli do Brześcia z karabinami na sznurkach, to jakim cudem pokonali oni wtedy tę polską armię, tak podobno znakomicie uzbrojoną i dowodzoną i jak oni tymi karabinami na sznurkach pokonali III Rzeszę, z jej potężna armią, flotą i lotnictwem wojskowym?
  2. Co do Katynia, to już ci wyjaśniałem, że to wszystko zaczęło się od owej wyprawy kijowskiej Piłsudskiego (rzadziej zwanej operacją ukraińską). Była to przecież wyraźna agresja Polski na radziecką wówczas Ukrainę, która swe apogeum osiągnęła w momencie zajęcia Kijowa przez Piłsudskiego w kwietniu roku 1920. Spowodowała ona radziecką kontrofensywę, która jednak odparta została pod Warszawą (tzw. cud nad Wisła) dzięki udzielonej wówczas Polsce pomocy ze strony Zachodu, przerażonego wówczas możliwością eksportu Rewolucji Rosyjskiej na Zachód. W wyniku wojny polsko-radzieckiej, II RP wymusiła na ZSRR – osłabionym wówczas kontrrewolucją, wojną domową i zachodnią interwencją militarną, spore obszary zamieszkałe głównie przez Białorusinów i Ukraińców. Tak więc kiedy Hitler napadł na Polskę we wrześniu roku 1939, to ZSRR wykorzystał tę okazję, że państwo polskie przestało de facto istnieć już na początku tejże agresji i zajął tereny zabrane mu przez Polskę w roku 1920. Jak to mówią: historia kołem się toczy – raz to my komuś coś zabieramy, a innym razem to ktoś nam coś zabiera…
  2a. Poza tym, to jak to było możliwe wymordowanie aż tylu oficerów tym obozie jenieckim? Dlaczego ci (podobno polscy) oficerowie nie próbowali uciec z niewoli albo też zorganizować bunt, na wzór choćby Żydów w getcie warszawskim a nawet w Treblince? Przecież ucieczka z niewoli jest podstawowym obowiązkiem każdego oficera, a hańbą jest przecież zginąć bez walki w obozie dla jeńców wojennych, ale nie jest wstydem zginąć podczas próby ucieczki z takiegoż obozu czy podczas próby buntu. A tymczasem to owi, podobno polscy sanacyjni oficerowie, byli aż tak marnie wyszkoleni i posiadali aż tak niskie morale, że nie próbowali wcale uciekać z Katynia, mimo że wielu z nich znało język rosyjski, a szczególnie zaś dialekty białoruskie i ukraińskie, co przecież bardzo ułatwiło by im takową ucieczkę.
  2b. Problemy z Katyniem rozpoczęły się zaś tak naprawdę dopiero po wyprowadzeniu Armii Polskiej z ZSRR przez Andersa i po tym, jak to rząd londyński zaczął de facto kolaborować z rządem III Rzeszy po tym, kiedy Niemcy ogłosili w roku 1943, że ZSRR jest odpowiedzialny za tzw. zbrodnię katyńską. Przypominam, że w porozumieniu z Armią Krajową, powołano tzw. Komisję Techniczną pod kierownictwem sekretarza generalnego PCK Kazimierza Skarżyńskiego z udziałem dr. Mariana Wodzińskiego z PCK i Rady Głównej Opiekuńczej. Za wiedzą i zgodą tzw. rządu RP na uchodźstwie oraz polskich władz podziemnych, do Katynia, będącego wówczas pod niemiecką okupacją, udało się wtedy kilkunastu znanych Polaków, m.in. pisarze Ferdynand Goetel i Józef Mackiewicz oraz ks. Stanisław Jasiński jako wysłannik abp. Adama Sapiehy. Do Katynia przywiezieni zostali również Leon Kozłowski (były premier, który usiłował prowadzić rokowania z Niemcami w sprawie sformowania kolaboracyjnego rządu polskiego oraz współdziałał z niemiecką propagandą odnośnie sytuacji w ZSRR ) i Jan Emil Skiwski (kolejny zwolennik współpracy politycznej i wojskowej z Niemcami, współwydawca gadzinówek „Ster” i „Przełom”, wydawanych przy poparciu Niemców, zwolennik współdziałania z Niemcami przeciwko ZSRR) i delegacje innych kolaborantów z okupowanego Generalnego Gubernatorstwa (GG).

 187. głos zwykły – 11 października o godz. 21:59 9435
  1. Konflikt zbrojny pomiędzy Polska a Rosją jest możliwy także w przypadku ataku Polski na Rosję, do czego przygotowuje nas zresztą generalissimus Macierewicz. Zgoda -atak Rosji na Polskę spowoduje automatycznie działania NATO przeciw Rosji, takie jak na przykład:
  – wysłanie stanowczego protestu do Kremla,
  – odwołanie ambasadora USA w Moskwie do Waszyngtonu na konsultacje oraz
  – embargo na sprzedaż Cadillaców dla Putina i jego świty, ale pamiętajmy, że Putin używa Mercedesów klasy S oraz rosyjskich limuzyn Korteż.
  2. Pamietaj też, że jeśli NATO ma przygotowane po 40 bomb wodorowych na każde większe miasto przemysłowe w Rosji, to Rosja ma co najmniej tyle samo bomb wodorowych przygotowanych na każde większe miasto przemysłowe na Zachodzie, w tym też na Warszawę, Katowice, Kraków, Łódź, Wrocław, Gdańsk czy też Szczecin. W rezultacie Polska stanie się nuklearną pustynią, a jedyni Polacy, którzy być może przeżyją tę wojnę, to będą emigranci, którzy wyjechali z Polski do Afryki i Azji, jako nawet Australia i Nowa Zelandia, jako sojusznicy USA (dawny ANZUS) też zostaną zamienione w nuklearnie skażoną pustynię przez rosyjskie bomby jądrowe. 🙁

 188. jakowalski. Gdyby było, jak piszesz to ruskie już dawno byliby nie tylko w Polsce, ale we wszystkich swoich dawnych republikach, oraz demoludach. A tak nie jest, bo biorą pod uwagę, że owe 40 bomb wodorowych może m. in. trafić w Moskwę i Moskwy już nigdy nie będzie. Nawet rzeka Moskwa wyschnie, a jej koryto będzie świecić zielonkawym światłem dobrze widzialnym z kosmosu. Natomiast jeśli chodzi o Powstanie w Getcie Warszawskim, to trwało ono jeden dzień i nie miało większego sensu. Zginęło w czasie tego powstania raptem 16 Niemców. Powstańcy Żydowscy zresztą bardzo szybko uciekli z Getta zostawiając na pastwę Niemców ludność cywilną. Także z tego powodu trudno przyrównywać ich sytuację do sytuacji polskich oficerów. Nie można też przyrównać sytuacji polskich oficerów do sytuacji uciekinierów z Treblinki, którzy po prostu wysługiwali się Niemcom sortując rzeczy po zabitych Żydach. Polacy nie wysługiwali się nikomu, a nie uciekali, bowiem nie zetknęli się wcześniej z sytuacją likwidacji kogokolwiek w obozie jenieckim, który przecież nie był obozem śmierci.
  Wniosek jednak z tego co piszesz jest jeden, że Polska ani Polacy nie mogą ustępować Rosji, nie mogą się poddawać i muszą razem z USA oraz CIA działać tak aby Rosja nie mogła po raz kolejny powtórzyć swoich zbrodni na ludności polskiej i polskich żołnierzach.

 189. głos zwykły
  11 października o godz. 23:53 9440

  Kolaborowali z Niemcami Łotysze, Litwini, Rumuni, Węgrzy, Ukraińcy, w jakimś zakresie- antykomunizm- Ustasze i Czetnicy.
  Zbrodni popełniono wiele, na milionach.
  Nie pomijajmy w rozliczeniach współpracy w eksterminacji żydów policji francuskiej, holenderskiej, czy naszej.
  Ot, historia która może czegoś nauczyć.

  Obecnie współpracujemy z USA w eksterminacji ludności kilku krajów.
  Jesteśmy współwinni zbrodniom, zawsze występującym na wojnach.
  Jakieś wnioski?

 190. kowalski, leonid, poofer o sobie, cyt:
  „Natomiast mnie odmówiono, jako że moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi,”
  „Jako potomek niemieckich Żydów…”
  „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…”

  Debilizmow czas;
  „Była to przecież wyraźna agresja Polski na radziecką wówczas Ukrainę, która swe apogeum osiągnęła w momencie zajęcia Kijowa przez Piłsudskiego w kwietniu roku 1920.”
  Nie bylo wtedy zadnej bolszewickiej Ukrainy tylko bandy bolszewickie szerzace terror po wycofujacych sie armiach niemieckich i austryjackich, debilu. Debilizmow cd.:
  „… zajął (Trockiego bandy) tereny zabrane mu przez Polskę w roku 1920.”
  Od kiedy te tereny „nalezaly: do Rosji?
  „Nalezaly” do niej po trzech rozbiorach, debilu.
  Z debilizmami coraz lepiej;
  „…podobno polscy sanacyjni oficerowie, byli aż tak marnie wyszkoleni i posiadali aż tak niskie morale, że nie próbowali wcale uciekać z Katynia,…”
  Podobno, marnie wyszkoleni, niskie morale, nie probowali uciekac… Dokad debilu esbecki?
  To nie koniec;
  „Po polsku mówił zaś także generał von dem Bach-Zelewski.”
  Ani be, ani me po polsku, debilu.
  Ale poofer to nie jedyny debil, cyt:
  „Obecnie współpracujemy z USA w eksterminacji ludności kilku krajów.” Jakich debilu? Jakich?
  A oto nastepny;
  „…miłośnik Polaków Wielki i Genialny Polityk Bismarck prowadził propolską politykę”
  Wez tablet do kolejki po chleb i popros Hanke by ci pomogla w zrozumieniu moich dwoch zdan, debilu.

 191. Nie otwierac zaden link stalinowca gwinta.
  Link is infected with the viruses. I’m not kidding!
  Zlosliwy stary ch … !

 192. jakowalski
  11 października o godz. 22:35 9438

  „to tylko świadczy o tym, że pochodzisz z dołów społecznych.”

  Szanowny Panie jakowalski

  Cieszy mnie ze pan nie pochodzi z dolow spolecznych. Niestety wpadl pan do kloaki antysemityzmu i homofobii po szyje. Wydaje sie panu ze bog stworzyl pana na swoje podobienstwo. Gratuluje urojen.

  Slawomirski

 193. Hahaha … hihihi …
  12 października o godz. 4:00 9443

  Otworzylem link na bezpiecznym komputerze bez problemu. Jest tam zdjecie Lawrowa i jakis bzdurny tekst zastraszajacy Polakow. Nie sadze zeby jasny gwint celowo rozsiewal wirusy. Glosi glupie stalinowskie frazesy ale ch…. nie jest.

  Slawomirski

 194. jakowalski
  11 października o godz. 22:35 9438

  Swiat jasnego gwinta i jakowalskiego

  W Katyniu Polacy strzalem w tyl glowy wymordowali niewinnych radzieckich oficerow. Dlatego Armia Radziecka zaopiekowla sie bratnim krajem slowianskim po IIWS. Wszyscy byli wtedy szczesliwi i zylo sie dobrze.

 195. Hahaha … hihihi …
  12 października o godz. 3:53 9442

  Ponownie przepraszam cię, mędrcze, ale już napisałem, że mnie porypało. Bismarck nie mógł być bandziorem wobec Polski, bo Polski nie było. Po prostu, szowiniści debile polscy namieszali mi w moim debilnym łbie, ale – na szczęście – ty, o, mędrcze Hahaha…hihihi, oświeciłeś mnie. Tak, nie ma żadnego przykładu bandzioryzmu Bismarcka, żadnego cytatu nie mogę ci więc podać. Jeszcze raz dziękuję za oświecanie mego tępego łba.

 196. Wiesiek,
  Wszyscy wiedzą, że to reżim Asada, czyli sam Asad, reżim Putina, czyli sam Putin, reżim Irański, czyli Ali Chamenei, przywódcy IS stoją za atakowaniem ludności cywilnej. Amerykanie jak wiadomo operują lotnictwem oraz oddziałami komandosów i ich celem są uzbrojeni i walczący członkowie IS.

 197. Wydaje się że polityka Otto von Bismarcka generalnie była przykładem polityki wyzutej z moralnych hamulców, podobnie polityka wobec Polaków. Nie oznacza to, że Bismarck był bandziorem, tym bardziej, że do rozdrobnienia Niemiec i w różnych okresach czasu naprawdę sporych strat w ludności wcześniej doprowadziła polityka Francuska. W kwestii Polski zdawał sobie sprawę, że nie mogą istnieć bezpieczne Prusy, jeśli będzie istniała Polska, ale Prusy i Brandenburgia to wszak nie całe Niemcy. Z pewnością należy interesować się polityką i postacią Otto von Bismarcka, podobnie jak Gustava Stresemanna, który także był wybitnym niemieckim politykiem, gdyż w polityce, podobnie jak na boisku liczy się bycie wybitnym talentem posługującym się wiedzą i intuicją, szczególnymi predyspozycjami oraz granie w dobrej drużynie, liczy się bycie Robertem Lewandowskim. Jako że Polska nie ma dobrego państwa ani dobrej drużyny tym bardziej potrzebuje wybitnych polityków.

 198. głos zwykły – 12 października o godz. 8:09 9449
  1. Polityka Bismarcka była krótkowzroczna, tak jak każda polityka zjednoczonych Niemiec. Bismarck wpędził przecież Niemców w olbrzymie kłopoty, jednocząc ich pod berłem Prus, czyli wojska, mającego swoje własne państwo, co skonfliktowało Niemcy ze wszystkimi swoimi sąsiadami (oprócz Szwajcarii będącej ich bankierem) i doprowadziło do klęsk w I i II Wojnie Światowej. Po ostatniej wojnie światowej utracili oni znów jakąś 1/3 swego obszaru, ale mimo to sprowadzili oni do siebie problem w postaci Turków, a ostatnio też i Syryjczyków i innych ludów z III świata. Niemcy to jest bez wątpienia naród geniuszy (artyści, naukowcy i filozofowie) ale z genem samozniszczenia. Oni robią bowiem wszystko, aby niebawem Polska graniczyła z Francją. Ale cóż, sami tego chcą.
  2. Polska potrzebuje rozsądnych ludzi na kierowniczych stanowiskach, a nie geniuszy, którzy są przecież z definicji nienormalni. Genialnym politykiem był przecież Hitler, ale co z tego Niemcom przyszło?

 199. głos zwykły – 12 października o godz. 8:09 9449
  P.S. Lewandowski jest dość przeciętnym graczem. To nie jest piłkarz na miarę Lubańskiego czy Deyny, czyli potrafiący porwać za sobą całą drużynę.

 200. głos zwykły – 12 października o godz. 7:53 9448
  Amerykanie oczywiście nigdy nie atakowali ludności cywilnej. Swoje bomby atomowe zrzucili przecież tylko na japońskie bazy wojskowe w Hiroszimie i Nagasaki, uważając przy tym, aby w wyniku ich eksplozji nie zginał ani jeden japoński cywil.

 201. Haha – 12 października o godz. 4:00 9443
  Trzeba umieć bezpiecznie otwierać linki. Ale tego to w Jackowie jeszcze nie odkryli. 😉

 202. Slawomirski
  – 12 października o godz. 5:03 9446
  Prawdziwy oficer, a także każdy prawdziwy żołnierz, więc też i podoficer czy nawet szeregowiec, NIE daje się zastrzelić strzałem w tył głowy. Oficer stara się uciec z obozu jenieckiego, organizuje tam bunt a w ostateczności ginie w walce, jeśli ktoś chce go zastrzelić Tak więc z tego co piszesz, to ja wnioskuję, że w Katyniu nie było żadnych polskich oficerów a tylko cywil-banda: urzędnicy sanacyjni, w tym policjanci, celnicy etc. odpowiedzialni za dyskryminowanie Ukraińców i Białorusinów. Nie ma kogo więc żałować.
  – 12 października o godz. 4:45 9444
  Pochodzę z porządnej chłopsko-mieszczańskiej rodziny z domieszką krwi szlacheckiej, ale „zagrodowej”, podlasiackiej. Nie mam się więc czego wstydzić w odróżnieniu od ciebie. Proszę też o dowody na mój rzekomy antysemityzm i homofobię. W bogów zaś NIE wierzę.

 203. Haha – 12 października o godz. 3:53 9442
  1. Sam jesteś pedałem, nawet nie gejem, jako że nie stać jest przecież ciebie na gejowski tryb życia. Nie jeździsz Ferrari, nie nosisz garniturów od Armaniego i nie spędzasz wczasów w Monte Carlo. 😉
  2. W roku 1920 ukraińscy nacjonaliści chcieli oderwać Ukrainę od Rosji Radzieckiej przy pomocy Piłsudskiego, ale jak wiemy, Bolszewicy szybko przepędzili Piłsudczyków z Kijowa.
  3. Ukraina jest częścią Rosji od dawna, a na 100% od końca XVIII wieku.
  4. Uciekać mogli oni z Katynia do GG, tak jak to zrobił n.p. mój teść, który uznał, że interesy da się robić lepiej pod niemiecką okupacją czyli w GG, niż na radzieckiej Białorusi a więc przekroczył on w nocy ówczesną radziecko-niemiecką „zieloną” granicę ze wschodu na zachód. A był tylko podoficerem rezerwy w przedwojennym WP. Ponadto, to z niemieckich obozów jenieckich prawdziwi oficerowie, n.p. brytyjscy, uciekali przez Niemcy n.p. o Szwajcarii. Ale to byli prawdziwy oficerowie, a nie sanacyjni tchórze z Katynia.
  C.D.N.

 204. Haha – 12 października o godz. 3:53 9442
  5. Erich Julius Eberhard von Zelewski, znany później pod nazwiskiem von dem Bach-Zelewski, wreszcie jako von dem Bach, urodził się w Lęborku na Pomorzu Gdańskim, jako syn inspektora ubezpieczeniowego Ottona Jana von Zelewskiego (1859-1911) i jego żony Elżbiety Eweliny Szymańskiej. Rodzina Ericha wywodziła się ze szlachty kaszubskiej herbu własnego (Żelewski). Gruppenführer SS von dem Bach-Zelewski znał więc język kaszubski i zapewne też i polski, jako że do listopada 1914 był on uczniem gimnazjów w Wejherowie, Chojnicach i Brodnicy, gdzie dla większości uczniów tych szkół polski czy kaszubski był językiem macierzystym i posługiwali się nimi na co dzień w nieoficjalnych kontaktach. Rodzina Ottona Jana von Żelewskiego była niewątpliwie rdzennie polska, a żaden z przodków przyszłego niemieckiego generała SS i Policji nie używał przydomku „Bach”. Jeszcze w średniowieczu w Zelewie w pow. wejherowskim osiadła rodzina Bach, która później pisała się Bach-Żelewski, ale późniejszy SS-man się z niej nie wywodził. Pochodzenie od tej rodziny przypisał sobie samowolnie, żeby zatrzeć swoje czysto słowiańskie pochodzenie. Po raz pierwszy użył on podwójnego nazwiska von dem Bach-Zelewski w roku 1933, a 6 lat później zdecydował się na ostateczne zerwanie śladów, mogących wskazywać na jego 100% słowiańskie pochodzenie (zarówno od matki jak też i od ojca). W liście do Heinricha Himmlera z 29 października 1940 roku, tak motywował on swoją decyzję: „Powołując się na naszą rozmowę podjąłem w większym zakresie badania genealogiczne, aby w rezultacie przestać nosić drugie polsko-brzmiące nazwisko. (…) przywiązuję wagę do tego, aby moi potomkowie, a zwłaszcza moi trzej synowie, mogli w przyszłości wstąpić do SS i w każdej chwili wykazać działania swego przodka, SS-Gruppenführera przeciwko Polsce”. Zgodę na zmianę nazwiska uzyskał on 28 listopada 1940 roku i odtąd pisał się von dem Bach. Wszyscy jego przodkowie, co do których posiadamy informacje, byli wyznania rzymskokatolickiego, przez stulecia związanymi z kościołem parafialnym w Strzepczu. Fakt ten był niewygodny dla von dem Bacha, który starał się zacierać ślady swojego pochodzenia. On sam był wyznania ewangelickiego, jednak nie wiadomo kiedy zmienił konfesję.
  Źródła:
  – Władysław Bartoszewski. Prawda o von dem Bachu. Poznań: Wydawnictwo Zachodnie, 1961
  – Ryszard Majewski, Waffen SS. Mity i rzeczywistość, Krajowa Agencja Wydawnicza, Wrocław, 1983
  – Marek Dzięcielski, Pomorskie sylwetki, Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2002
  – Tomasz Żuroch-Piechowski, „Eryk z Bogdańca, niewinny w Norymberdze” „Tygodnik Powszechny” nr 39/2006 z 24.09.2006 roku
  – Encyklopedia wojskowa, Wydawnictwo Naukowe PWN i Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa, 2007
  C.D.N.

 205. Haha – 12 października o godz. 3:53 9442
  6. Na przykład Syrii. Poprzednio zaś Iraku i Afganistanu. Wystarczy?
  7. Pokaż mi też, gdzie ja napisałem, że „…miłośnik Polaków Wielki i Genialny Polityk Bismarck prowadził propolską politykę”. Mylisz mnie wyraźnie z kimś innym. Za dużo wąchasz etyliny…:-(

 206. głos zwykły – 11 października o godz. 23:53 9440
  1. A po co Rosji Polska czy na przykład Rumunia albo też inna Bułgaria czy Słowacja? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym?
  2. Co ci przyjdzie z tego, że Moskwa zostanie zniszczona, skoro, niejako przy okazji, zniszczona będzie też Warszawa, Berlin, Paryż, Londyn oraz Nowy Jork a być może i cała nasza planeta? Pomyślałeś kiedyś o tym?
  3. Co do Powstania w Getcie Warszawskim, to było ono głównie symboliczne, ale zabito w nim sporo Niemców a Żydzi udowodni nim, że nie są tępa, dająca się zarznąć cywil-bandą, tak jak na to pozwolili ci polscy „oficerowie” z Katynia, którzy potulnie poszli na rzeż nie próbując nawet walczyć ze swoimi wrogami.
  4. Ci oficerowie” z Katynia wysługiwali się sanacyjnej klice, która doszła do władzy w wyniku zamachu stanu, a więc wysługiwali się oni nielegalnemu rządowi. Nielegalny był więc także i rząd tzw. londyński, będący przecież kontynuacją (nie)rządów sanacji.
  5. No cóż, to ich wina, że nie wiedzieli z kim mają do czynienia, że nie znali oni historii ani angielskich obozów koncentracyjnych, ani też dziejów kolonializmu europejskiego w Afryce (Kongo Belgijskie, Niemiecka Namibia czy też Brytyjski Sudan), że nie wiedzieli oni też o sytuacji w ZSRR za rządów Stalina. A głupota i niewiedza kosztuje, jak widać nawet i życie.
  5. Z tego co piszę, NIE wynika, ze Polska ma być lokajem USA i agenturą CIA, a wręcz przeciwnie, że Polska ma odzyskać niepodległość wychodząc zarówno z NATO jak też i z UE.

 207. @Hahaha … hihihi …
  12 października o godz. 4:00
  „Link is infected with the viruses.”

  I suppose, it should have been:
  The link (of the stalinist) is infected with viruses. (or a virus) 🙂
  Wouldn’t you agree ?
  Co do gwinta – no comments …

 208. zetus1 – 12 października o godz. 12:04 9460
  😉

 209. @jakowalski
  „Pseudolewicowe oszołomy z Razem i Zielonych popierają masowy najazd na Polskę taniej siły roboczej z III świata w celu obniżenia, i tak już skandalicznie niskich, dochodów polskich ludzi pracy i zwiększenia tym samym zysków zachodniego kapitału”

  Ale zauważyłeś w programie Razem żądanie płacy minimalnej (to akurat pierwszy wymieniony tam punkt), czy też po prostu nawet tam nie zajrzałaś i piszesz z bujnej wyobraźni?

 210. Slawomirski.
  Do yourself a favor and get Norton Complete Antivirus & Security Suite or McAfee Total Protection. Don’t be a cheapskate, spend a few shekels. Gwint’s link is infected. And yes, gwint is a dick, so are you.

  takei „talk”;
  Udowodnij mi, podaj link, chrzanisz, pieprzysz, zlopie piwo, masturbating, bije psa i tesciowa, ale mam internet jak kowalski.
  Hurray!

  kowalski-ochotnik SB (IPN BU 0604/854) o sobie, updated:
  „Natomiast mnie odmówiono, jako że moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi,”
  „Jako potomek niemieckich Żydów…”
  „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,..”
  „Pochodzę z porządnej chłopsko-mieszczańskiej rodziny z domieszką krwi szlacheckiej.” More to come.

  „Co do Powstania w Getcie Warszawskim, to było ono głównie symboliczne, ale zabito w nim sporo Niemców…”
  You wish. Jürgen Stroop w swym raporcie podal: 16 zabitych, kilkudziesiat rannych. Posrod zabitych 4 Germans, reszta to Ukraincy, Lotysze, Litwini. Podane „zrodla”: Copy and paste. W reku ich nie miales. Poczytaj sobie do poduszki:
  „Die Ritterkreuzträger 1939–1945” – autor Veit Scherzer zawiera zyciorys m.in. von dem Bach. Ani slowa o jego znajomosci „jez.polskiego”.
  However, idioma Alemán es una necesidad, pinche joto.

  zetus
  You’re „supposed” wrong. Don’t me tell what I meant to say and how. Catching my drift, boy?
  Now. Did you make up your bed? Take out the garbage?
  Well…?
  Do it, make your mom happy. Wouldn’t you agree, boy?

  Bye, bye floozies, it’s a Tee Time.