Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego

20.11.2016
niedziela

Płynąc pod prąd

20 listopada 2016, niedziela,

Warszawa-Wawer, Płock, Ostrołęka, Piła, Sosnowiec, Białystok, Warszawa-Ursus i Piastów, Tarnów, Kraków, Wiedeń, Londyn, Kalisz. Przynajmniej raz w miesiącu, od wiosny 2016 roku, spotykam się dla rozmowy o przyszłości Polski. W tak kameralnych warunkach, że rozmowa możliwa. Głęboka na tyle, na ile życzy sobie tego najbardziej dociekliwy jej uczestnik. Prawdziwa, bo z ludźmi, których zaprasza miejscowy KOD. Nikomu nie broni się uczestnictwa.

Te spotkania odbywają się w publicznej przestrzeni. Tu i ówdzie przychodzili wierni wyborcy PiS i tzw. narodowcy. Rozmawiałem, nie krzyczałem, nie obrażałem, raczej w pokoju niż konflikcie. Najmniej pięćdziesiąt do dwustu ludzi na spotkaniu.

Nie o wiecach piszę. Na wiecach się wiecuje, a nie rozmawia. Dlatego nie przepadam. Polska potrzebuje rozumu, a nie krzyku. Demokracji, nie teatru. Wspólnoty, a nie nienawistnych sobie plemion. Wiece to świadectwo głębokich porażek demokracji, a nie jej rozkwitu. Jeśli przyjąć, że demokracja jest rozumna.

Nie idzie o liczbę spotkań. Idzie o wagę. Jeszcze przed świętami Pniewy i Łódź. Żadnemu zaproszeniu nie odmawiam. Jak zawsze, od tego pierwszego zaproszenia, jakieś trzydzieści lat temu. Kiedyś, we wczesnych latach 90., przebukowałem o dzień lot z Ameryki, aby być na spotkaniu we własnej wyborczej społeczności, nomen omen, w Małej Wsi województwa wtedy płockiego. Kto inny ma coś takiego za sobą? Pytam się, bo szlag trafia, kiedy czyta się o Gosiewskiej. Rekomendowanej przez tak hurrapatriotyczno-katolicką partię. Wspomaganą przez księży. Świętej wdowie za pięć plus milionów, w jej świadomości, złotych wycenionych patriotyzmie. Dość! Podobnie jak SKOK-i i te wyborcze kłamstwa PiS, że Bierecki nie ich jest kandydatem do Senatu. A zaraz potem uczynienie go szefem komisji od pieniędzy. Lis w kurniku. Kto jadł karmę lisa, że tak się stało? Kto był zobowiązany? Prezes?

Pisze do mnie korespondent, wierny wyborca PO: „Może Pan pisać różne rzeczy, ale ludzie i tak podchwycą temat medialny. Jakaś durna baba cos powie i wszyscy się tym podniecają a jej prezes codziennie wypowiada idiotyzmy i wszystko jest o.k.”.

To prawda. Medializacja polityki i komercjalizacja mediów z demokracji teatr uczyniły. Oraz bezsilność narodowych polityków wobec siły światowego kapitału. Inteligentniejsi rezygnują z walki. Grzesiakowa spod Grójca i tak swoje wie. Telewizje, „Superekspres” i „Fakt” utwierdzą jej mądrość. Co otworzę telewizor, Czarnecki gada. Albo Staniszkis genialna w swoich prognostycznych pomyłkach. Od kilkudziesięciu lat nikt tak bardzo się nie mylił. Nie szkodzi. Dobrze się jej słucha. Palikot z ryjem świńskim się tylko pospieszył. Za dziesięć lat będzie to normalne. Myślenie sprawia przykrość. Kto więcej myśli, ten mniej wie. Odpowiedzialność? A co to? Trump wygrał przecież – niemądrze posądzać go o odpowiedzialność, Szydło przypomniała, że PiS był pierwszy. Był pierwszy.

Powinniśmy zrezygnować ze swoich zasad i sposobów kształtowania spraw publicznych? Przecież zaraza niemyślenia, życia podług nie własnych, lecz tabloidów hierarchii i ich podpowiedzi – ogarnia już społeczeństwa, które były niedościgłym wzorem.

Powinniśmy. Rezygnacja, przystosowanie się do tłumnego bezmyślenia, brak oporu niechybnie prowadzą do klęski. Opór sukcesu nie gwarantuje. Jest kosztowny. Trzeba być innym niż sąsiad, koleżanka z pracy, prezydent i biskup. Ale przynajmniej będziemy mogli po latach z sensem powiedzieć, ze próbowaliśmy.

W moich młodych czasach powiedzieć coś naprzeciw pojałtańskiego porządkowi było świadectwem głupoty. A jednak! Nie przejmujmy się, że Ameryka zwariowała. Gorzej będzie dla nas, jeśli i my poddamy się szaleństwu. Wolę płynąć pod prąd, niż milczeć, kiedy ta, co pisze na grobie swego męża: WDZIĘCZNOŚĆ WAŻNIEJSZA JEST OD PIENIĘDZY, oczy wpatrzone w kasę ma wielkie jak miednice.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 53

Dodaj komentarz »
 1. „W moich młodych czasach powiedzieć coś naprzeciw pojałtańskiego porządkowi było świadectwem głupoty.”

  Bo było…

  „A jednak!”

  Porządek pojałtański upadł tylko dlatego, że taką wole mieli ci co go ustanowili. I tyle.

  „Nie przejmujmy się, że Ameryka zwariowała.”

  Oczywiście, że nie. Szczególnie, że Ameryka wcale nie zwariowała…

 2. U katolików to normalne jak dają to bierz i dziękuj Bogu za pamięć.Tylko dlaczego polscy podatnicy mają płacić za skutki woli bożej czego przykładem może być Smoleńsk i choroby zsyłane za grzechy. Jeżeli ktoś żył w grzechu to spotyka go kara już na tym padole a pieniądze nie odkupią win tylko modlitwa i ofiara na tacę. Tak sobie myślę czy Watykan wie o kupczeniu na wyrokach boskich bez pokory w pojmowaniu świata.

 3. Też nie przepada, za Gosiewską ale nie jest Pan wobec Gosiewskiego, Gosiewskiej i całego PiS sprawiedliwy, bo fakt jest faktem, że płynęli pod prąd. Cena zaś płynięcia wbrew jest wyższa niż ta z prądem. Po drugie przecenia Pan dokonania III RP. III RP nie zbudowała państwa praworządnego, lecz państwo w którym funkcjonariuszami publicznymi były osoby, które w swojej nie miały żadnych kompetencji do posługiwania się prawem, bowiem byli zazwyczaj zwykłymi durniami, tyle że z dobrego rozdania. III RP to była nie mniejsza groteska niż groteska jaką Pan widzi w IV RP. Zbliżają się Pana imieniny więc życzę Panu na imieniny już dziś: więcej krytycyzmu, bo wówczas będzie Pan skuteczniejszy jako publicysta. Widzę, że się Pan szczerze stara być otwarty, ale uważam że jednak niezbyt to dobrze wychodzi, bo opiera się Pan częściowo na mylnych założeniach. Pozostaje więc Pan tak jak Pan Waldemar Kuczyński w dużej mierze fighterem, też dobrze, ale akurat ciągła walka zawęża intelektualne horyzonty i stępia skutecznie etyczną postawę.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Też nie przepadam, za Gosiewską ale nie jest Pan wobec Gosiewskiego, Gosiewskiej i całego PiS sprawiedliwy, bo fakt jest faktem, że płynęli pod prąd. III RP nie zbudowała państwa praworządnego, lecz państwo w którym funkcjonariuszami publicznymi były osoby, które nie miały żadnych kompetencji do posługiwania się prawem, bowiem byli zazwyczaj zwykłymi durniami, tyle że z dobrego rozdania.

 6. Panie Celiński,
  1.KOD to jest przecież polityczny trup, który rozkłada się, rozsiewając wokół siebie przykrą woń owego rozkładu. Poza tym, jak to już Panu dawno temu tłumaczyłem, w kapitalizmie, z jego ogromnymi różnicami w dochodach i majątkach, możliwa jest nie demokracja, a tylko plutokracja.
  2. Kto, jak nie KOR, którego był Pan przecież członkiem, doprowadził do restauracji kapitalizmu w Polsce, a więc także do nieuchronionej w tym ustroju medializacji polityki i komercjalizacji mediów?
  3. Dzienniki telewizyjne, czy jak się to tam dziś nazywa, oglądają od dawna już tylko ludzie starsi. Młodzież, a nawet i pokolenie 30-latków korzysta od lat z komputerów, w tym także z tych zainstalowanych w tzw. smartfonach.
  4. Pojałtański porządek dał nam dekady pokoju. Ale KOR, którego był Pan przecież członkiem, robił wszystko aby ten pojałtański porządek zniszczyć i tym samym doprowadzić do wojen – na początku na Bałkanach a obecnie na Ukrainie, ale przecież Bałkany nie leżą wcale tak daleko od Polski, a Ukraina jest wręcz naszym sąsiadem.

 7. Demokracja nie przeżyje ery informatyzacji bez uczynienia dostępu do rzetelnej informacji podstawowym prawem człowieka i podstawową zasadą demokracji.

  Przy całej eksplozji informacyjno-medialnej najbardziej stratną jest dostęp do informacji i wolność słowa. Zresztą wolność słowa zawsze oznaczała wolność myśli, wolność jej wymiany i wolność dyskusji a nie wolność wrzeszczenia i mielenia jęzorem. Oraz gwałcenia intelektu i emocjonalności człowieka terrorem manipulacyjnych technik socjopsychologicznych.

  Jest kwestią życia i śmierci dla demokracji czy zdoła:
  a) zakazać i rozbić wszelkie monopole medialne, przy czym za niedozwoloną koncentrację na rynku medialnym powinno się traktować każdy udział powyżej 10% albo nawet 5% w danym segmencie rynku. Każdy podmiot, który tę koncentrację przekracza powinien być bezwzględnie rozbijany albo być poddany restrykcjom ustalonych urzędowo standardów lub mechanizmów społecznej kontroli.

  b) stworzyć unormowany apolityczny sektor informacji publicznej w formie publicznych agencji informacyjno-edukacyjnych, mediów publicznych oraz pełnego dostępu do informacji publicznej

  c) wprowadzić karalność za świadome wprowadzanie opinii publicznej w błąd zarówno przez media jak i polityków oraz wprowadzić karalność za stosownie technik psychologiczno-manipulacyjnych za pośrednictwem mediów masowych

  d) ustalić urzędowe standardy debaty publicznej wpisując jest w standardy i procesy demokratyczne oraz egzekwując je surowo od mediów i sił politycznych w trakcie wyborów, referendów i w bieżącym życiu publicznym. Powinno się to obywać pod kontrolą sądową.

 8. Po kontrolowanym obaleniu tzw.komuny rządzą katolicy w ramach dogmatu każda władza od Boga pochodzi. Może rodzić się pytanie czy to nie jest czasem kara za grzechy katolickiego narodu np. dwie kadencje Kwaśniewskiego. Po koronacji Żyda Jezusa na króla Polski rządzący będą zapewne stosować boskie prawo priorytetowo przed zamierającą konstytucją „narzuconą” przez Kwaśniewskiego.Tak sobie myślę,że teraz Macierewicz katolik będzie w ramach klauzuli sumienia odmawiał wypłaty odszkodowań za Smoleńsk odsyłając do Boga w ostateczności do Watykanu bogatszego od Polski w ruinie.

 9. „2. Kto, jak nie KOR, którego był Pan przecież członkiem, doprowadził do restauracji kapitalizmu w Polsce, a więc także do nieuchronionej w tym ustroju medializacji polityki i komercjalizacji mediów?”

  Prawda. Oni (kiedyś działacze Solidarności i KOR) a potem budowniczy krwiożerczego (bez żadnych osłon) dzikiego kapitalizmu nie rozumieją (albo udają) tego związku. Oczywiście nie wszyscy dawni działacze rzucili się do spółek, biznesu i władzy! Ale wielu. A dzisiaj z uporem bronią starego porządku. Bo idzie nowy.

 10. Dla inteligentnych i wrażliwych polecam książkę wywiad Profesora Andrzeja Romanowskiego z Lucyną Tychową, córką Jakuba Bermana.
  https://histmag.org/l-tychowa-a-romanowski-tak-jestem-corka-jakuba-bermana-recenzja-13681
  Polityka i historia najnowsza widziane od ludzkiej strony.

 11. Takie wychodzą na starość teksty, kiedy w młodości się tylko wiecowało, a wezwania do dialogu, wzajemnego szacunku najzwyczajniej olewało. I choć to szczątkowa demokracja doprowadziła pana i kolegów do władzy, sami już jej nie rozwijaliście, tylko zaczęliście się korzystnie bawić we władzę. Emerytowany socjolog demokrata, wraz z przyjaciółmi ze styropianu nie wychował ludzi do demokracji, a raczej do szybkiego sięgania po jak najwięcej. A teraz płacze? Spóźnione żale, próżny trud…

 12. AOlsztynski – 20 listopada o godz. 18:42 11589
  Otóż to…

 13. Snakeinweb – 20 listopada o godz. 18:04 11586
  Piękne pomysły, podobają mi się one bardzo, ale:
  1. Logika kapitalizmu rynkowego jest taka, że tylko monopolista uzyskuje w nim maksymalne zyski, a więc wszelakie próby walki z monopolami są z definicji walką z kapitalizmem, a więc w warunkach panowania kapitalizmu, są one z góry skazane na fiasko.
  2. Aby utworzyć ten unormowany apolityczny sektor informacji publicznej w formie publicznych agencji informacyjno-edukacyjnych, mediów publicznych oraz pełnego dostępu do informacji publicznej, to trzeba najpierw zlikwidować kapitalizm.
  3. Wprowadzenie karalności za świadome wprowadzanie opinii publicznej w błąd zarówno przez media jak i polityków oraz wprowadzenie karalności za stosownie technik psychologiczno-manipulacyjnych za pośrednictwem mediów masowych spowodowałoby, że za kratkami znalazła by się ogromna większość polityków, dziennikarzy i wydawców.
  4. Postulat, aby ustalić urzędowe standardy debaty publicznej wpisując jest w standardy i procesy demokratyczne oraz egzekwować je surowo od mediów i sił politycznych w trakcie wyborów, referendów i w bieżącym życiu publicznymi to pod kontrolą sądową, możliwy jest do realizacji tylko w ustroju totalitarnym, a co najmniej autorytatywnym.

 14. Proponuje zapokniec o Stanbiszkisowej. Stara ko uecina, kiedys bystra, dzisiaj zidiociala i szukajaca wszelkimi sposobami, jak zaistniec w prestrzeni publicnej.

 15. Fizjonomia niebezpiecznego kretyna. http://journal-neo.org/wp-content/uploads/2016/11/bush-2002-sotu-videoSixteenByNine1050.jpg
  Czy nie zbliżona do pana D….

 16. Andrzej Celiński: „Świętej wdowie za pięć plus milionów, w jej świadomości, złotych wycenionych patriotyzmie”.

  1/ Nie wiadomo, czy tyle dostanie, a jeśli dostanie to za śmierć męża, a nie za patriotyzm jak nieuprzejmie Pan drwi i insynuuje.

  2/ Proszę też pamiętać, że podatki do budżetu płacą byli ubecy, partyjni, a także urzędnicy i funkcjonariusze rządu Tuska, który odpowiada za tę tragedię.

  3/ Czy nie korzystał pan ze środków słynnej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, w której był Pan we władzach, która latami żyła z drenażu budżetu państwa? Zapewne tak, bo 60 proc. wielomilionowych środków Fundacja przeznaczała na płace.

 17. SŁOWIANIN STANISŁAW
  20 listopada o godz. 18:18 11588

  „Po koronacji Żyda Jezusa na króla Polski”.

  Nie na „Króla Polski” tylko na króla, to różnica, ale zasadnicza. Odstaw „Wyborczą”, bo już przedawkowałeś. Poza tym, co ciebie obchodzą wewnętrzne sprawy chrześcijan?

 18. Panie Redaktorze! Pewnie, ze trzeba mówić, jak jest. I nie dla satysfakcji, ze próbowaliśmy. Ja niczego nie „próbuję”, bo wiem, ze do mierzwy i tak to nie trafi. Ale z czasem może przeczyta to ktoś z glową i wykorzysta. Tak jak my siegamy do starych publikacji Kisielewskiego, Turowicza i innych autorów „Tygodnika Powszechnego” .

 19. @Mauro Rossi

  Czy naprawdę nie ma Pan odrobiny wstydu, żeby bronić publicznie tej hieny cmentarnej, jaką okazała się pani Gosiewska?

 20. @Kalina
  Pan Celiński nie jest Redaktorem. Jest politykiem, czy jak sam mówi „emerytowanym politykiem”, o ile takie dziwolągstwo istnieje. Tutaj odgrywa jeszcze rolę „etatowego” blogera Polityki. Ale Redaktorem to raczej nie jest.

 21. Moralna czystosc i rozum … ze skromnscia chwali sie nimi Pan Celinski.
  Ale on na prawde na pewno wierzy, ze jest madrzejszy i uczciwszy.
  Najtrudniej podniesc sie za wlosy.

 22. A jeszcze dzielny (!)
  bo jak zwykle (przez ostatnie 25 lat…zawsze przy wladzy) plynie pod prad.

 23. LIST PANI SIKORSKIEJ:

  „Zazwyczaj piszę felietony dla czytelników „The Washington Post”. Ten piszę dla nowej administracji, a zwłaszcza dla człowieka, który być może stanie na czele Narodowej Rady Bezpieczeństwa – dla emerytowanego gen. dyw. Michaela Flynna. Narzekał on – jak wszyscy prezydenci USA w ciągu ostatnich 20 lat – że niedostateczna liczba krajów NATO płaci „swoje rachunki”. Poszedł jednak dalej: „Wciąż dajemy, dajemy i dajemy, nie dostając niczego w zamian”. Mówił o „kontraktach” i „wzajemności” – jak gdyby NATO było transakcją biznesową, a nie sojuszem, który już poświęcił swoich żołnierzy w imię bezpieczeństwa USA.

  Nie wspomniał o roli NATO w Afganistanie. Nie przyznał, że dla wielu Europejczyków doświadczenia tamtej wojny, a także wojny w Iraku – która, jako wojna z własnego wyboru USA, nie spowodowała powołania się na art. 5, chociaż walczyło w niej wielu Europejczyków – nie były pozytywne. Zapamiętano tamte wojny jako źle zaplanowane i kosztowne. Co gorsza, obecnie obwinia się wojnę iracką za wojnę w Syrii, która wywołała najpoważniejszy kryzys uchodźczy po 1945 r.

  Flynn nie wspomniał, że chociaż NATO rozszerzyło się, obejmując w latach 90. XX w. kraje Europy Środkowej, USA nie prowadziły tam żadnych manewrów aż do 2013 r., co sprawiło, że kraje te są dziś zagrożone przez Rosję, która odbudowała swoją siłę militarną i wykorzystuje ją jako groźbę.

  Flynn miał rację pod jednym względem – potrzebna jest poważna rekonstrukcja NATO. Niegdyś miałam nadzieję, że prezydent Obama wykorzysta ostatnie lata urzędowania na doprowadzenie do ożywienia sojuszu, choćby trzeba było wymusić większe inwestycje ze strony ociągających się jego członków.

  Taki projekt mógłby się okazać skuteczny jedynie na podstawie wzajemnego szacunku i zaangażowania, przy przyjęciu, że swoje przywództwo militarne Ameryka wykorzysta gospodarczo, politycznie i na inne sposoby.

  Taki projekt nie może się jednak udać, jeżeli jego realizacją będzie arogancko kierował człowiek, który, jak się wydaje, w ogóle nie zna historii NATO.”

  Komentarz internauty pod tekstem:

  „alakyr1
  ……..przy przyjęciu, że swoje przywództwo militarne Ameryka wykorzysta gospodarczo, politycznie i na inne sposoby……
  A czy świat sobie życzy takiej roli Ameryki? To już szanowna pani czysty imperializm prezentowany bez mrugnięcia okiem jako oczywista oczywistość. Napadliście na Irak pod pozorem zagrożenia bronią masowego rażenia, napadliście na Jugosławię, Libię, a w Syrii doprowadziliście do hekatomby ludności cywilnej finansując i uzbrajając opozycję, poparliście obalenie legalnych władz Ukrainy za nie podpisanie traktatu. Macie krew na rękach, tak krzewicie wasze wartości.
  I wy się dziwicie że was nie lubią?
  A przy okazji, może pani wyjaśni bliżej: ……co sprawiło, że kraje te są dziś zagrożone przez Rosję, która odbudowała swoją siłę militarną i wykorzystuje ją jako groźbę…… w jaki sposób Rosja tym państwom zagraża? Co robi oprócz tego że się broni?”

 24. Timothy Snyder: Dwadzieścia przykazań wolnych ludzi

  „1. Nie bądź z góry posłuszny. Autorytaryzm znaczną część władzy otrzymał bezpłatnie. Poszczególni ludzie myślą o tym, czego może chcieć represyjny rząd, i zaczynają to robić, zanim ktokolwiek zacznie od nich tego wymagać. Już tak postępowałeś, prawda? Przestań. Wyprzedzające posłuszeństwo pokazuje władzy, co jest możliwe.

  2. Broń instytucji. Dbaj o sądy czy media. O konkretny sąd, o konkretną gazetę. Nie mów o „naszych instytucjach”, chyba że działasz na ich rzecz i w ten sposób sprawiasz, że są wasze. Instytucje upadają jak kostki domina, chyba że każdej z nich się broni od samego początku.

  3. Pamiętaj o etyce zawodowej. Kiedy przywódcy dają negatywny przykład, profesjonaliści tym bardziej muszą być sprawiedliwi. Trudno złamać państwo prawa bez wysługiwania się prawnikami; trudno doprowadzać do pokazowych procesów bez wysługiwania się sędziami.

  4. Kiedy słuchasz polityków, miej baczenie na niektóre słowa. Pilnuj, czy „terroryzm” i „ekstremizm” nie padają zbyt często, bądź wyczulony na fatalny „wyjątek” i „stan zagrożenia”. Złość się na zdradzieckie korzystanie ze słownictwa patriotycznego.

  5. Zachowaj spokój, kiedy nadchodzi to, co wydaje się niewyobrażalne. Gdy nastąpi atak terrorystyczny, pamiętaj, że to coś, na co czekają wszyscy zwolennicy autorytaryzmu. Pomyśl o pożarze Reichstagu. Nagła katastrofa, która uzasadnia likwidację równowagi władz, partii opozycyjnych i tak dalej, to najstarsza sztuczka w scenariuszu hitlerowców.

  6. Dbaj o język. Unikaj fraz, które powtarzają wszyscy. Wymyślaj własne, nawet jeśli chcesz przekazać to, co myśli wielu. Nie korzystaj z internetu przed snem. Ładuj swoje gadżety poza sypialnią, w łóżku czytaj: „Siłę bezsilnych” Václava Havla, „Rok 1984” George’a Orwella, „Zniewolony umysł” Czesława Miłosza, „Człowieka zbuntowanego” Alberta Camusa, „Korzenie totalitaryzmu” Hannah Arendt albo „Jądro dziwności” Petera Pomerantseva.

  7. Wyróżniaj się. Ktoś musi to robić. Łatwo naśladować innych w słowach lub czynach. Tak, to może się wydawać niepokojące, gdy robisz i mówisz inaczej. Ale bez tego niepokoju nie ma wolności. A kiedy tylko dasz przykład, czar status quo pryska i inni pójdą za tobą.

  8. Uwierz w prawdę. Pomijanie faktów to pomijanie wolności. Jeżeli nic nie jest prawdziwe, to nikt nie może krytykować władzy, bo nie ma do tego żadnej podstawy. Jeżeli nic nie jest prawdziwe, to wszystko jest przedstawieniem. Najgrubszy portfel płaci za najbardziej oślepiające oświetlenie.

  9. Sam dochodź do prawdy. Poświęcaj więcej czasu na długie artykuły. Wspieraj dziennikarstwo śledcze, wykup abonament drukowanej gazety. Miej świadomość, że część tego, co widzisz na ekranie, znalazła się tam po to, żeby ci zaszkodzić. Korzystaj z PropOrNot albo innych witryn, które śledzą propagandę.

  10. Uprawiaj cielesną politykę. Władze chcą, żeby twoje ciało flaczało w fotelu, a emocje rozpraszały się przed ekranem. Wyjdź na zewnątrz. Zabieraj swoje ciało z nieznanymi ludźmi do nieznanych miejsc. Zawieraj nowe przyjaźnie i maszeruj z nowymi przyjaciółmi.

  11. Nawiązuj kontakt wzrokowy. Rozmawiaj o błahych sprawach. To nie tylko kwestia uprzejmości. To sposób na pozostawanie w kontakcie z twoim otoczeniem, na przełamywanie niepotrzebnych barier, na uświadamianie sobie, komu powinieneś zaufać, a komu nie. Jeżeli wchodzimy w kulturę denuncjacji, to musisz poznać psychologiczny krajobraz twojego życia.

  12. Weź odpowiedzialność za to, jak wygląda świat. Zwracaj uwagę na swastyki i inne nienawistne symbole. Nie odwracaj wzroku. Nie przyzwyczajaj się. Usuwaj je sam i dawaj przykład innym.

  13. Utrudniaj budowę państwa jednopartyjnego. Partie, które przejmowały państwa, najpierw były czymś innym, ale wykorzystały historyczny moment, aby rywalom uniemożliwić działalność. Póki jeszcze możesz, głosuj w wyborach lokalnych i ogólnokrajowych.

  14. Regularnie dawaj pieniądze na dobry cel. Wybierz instytucję dobroczynną i ustal automatyczne wpłaty na jej rzecz. Będziesz wiedział, że dokonałeś wolnego wyboru, działając na rzecz stowarzyszenia obywatelskiego, które pomaga innym w robieniu czegoś dobrego.

  15. Dbaj o bezpieczeństwo swojego życia prywatnego. Bardziej złośliwi władcy wykorzystają wszystko, czego dowiedzą się o tobie, żeby wywierać na ciebie naciski. Pozbądź się złośliwego oprogramowania w twoim komputerze. Pamiętaj, że e-mail to pisanie na niebie. Korzystaj z bezpośrednich kontaktów osobistych. I jak najszybciej rozwiązuj wszelkie kłopoty prawne. Autorytaryzm to szantażysta, tylko szuka haka, na którym może cię powiesić.

  16. Ucz się od innych ludzi z innych krajów. Utrzymuj zagraniczne przyjaźnie, zawieraj nowe. Obecne trudności są elementem szerszego trendu. Żaden kraj w samotności nie znajdzie dla nich rozwiązania. Upewnij się, że macie paszporty, ty sam i wszyscy z twojej rodziny.

  17. Zwracaj uwagę na organizacje paramilitarne. Kiedy ludzie z bronią twierdzący, że zawsze byli przeciw systemowi, zaczynają nosić mundury i maszerować z pochodniami, koniec jest blisko. A gdy paramilitarni, policja i wojsko mieszają się ze sobą, gra jest skończona.

  18. Jeżeli nosisz broń, zastanów się, co zrobisz. Skoro jesteś uzbrojony w służbie publicznej, to niech cię Bóg błogosławi i chroni. Ale wiedz, że w przeszłości zło wygrało, bo pewnego dnia policjanci i żołnierze zrobili rzeczy niezgodne z regułami. Bądź gotów powiedzieć „nie”. Jeżeli nie wiesz, o co chodzi, skontaktuj się z Muzeum Holokaustu.

  19. Bądź tak odważny, jak potrafisz. Jeżeli nikt z nas nie będzie gotów umierać za wolność, wszyscy umrzemy w niewoli.

  20. Bądź patriotą. Prezydent elekt nim nie jest. Dawaj następnym pokoleniom dobry przykład tego, co oznacza Ameryka. Będzie im to potrzebne.”

  Co do lektur, to osobiście gorąco polecam do czytania w łóżku Dostojewskiego, Tołstoja, Czechowa, Flauberta, Prousta, Musila, Kafkę, Brocha, Manna, Płatonowa, Woolf (Virginię), Borgesa, Becketta, Márqueza, Rulfo, Nabokova.

 25. @snakeinweb

  Pewnie, ze p. Andrzej Celiński jest politykiem. Jednak jako do piszącego regularnie w tygodniku wypada chyba zwracać się do niego per „Redaktorze” zamiast „panie blogerze” lub „panie emerytowany polityku”:)))))

 26. @grzerysz

  Skąd Pan wziął te przykazania Snydera?

 27. grzerysz
  21 listopada o godz. 5:26 11606
  Straszne, neoliberalne bzdury. 🙁

 28. Mauro Rossi – 20 listopada o godz. 22:42 11599
  Przecież ta koronacja odbyła się w Polce, a nie w Izraelu, a więc to była koronacja żydowskiego króla (INRI – Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum) na króla Polski, szczególnie, że na niej obecny był prezydent RP. To NIE jest więc wewnętrzna sprawa chrześcijan.

 29. Grzerysz – 21 listopada o godz. 5:06 11605
  Frau Apfelbaum wykazuje daleko posuniętą schizofrenię.

 30. @Kalina
  21 listopada o godz. 8:58 11608

  „Skąd Pan wziął te przykazania Snydera?”

  Z portalu GAZETY WYBORCZEJ…

  Oto link:

  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,20998726,timothy-snyder-dwadziescia-przykazan-wolnych-ludzi.html

 31. Grzerysz – 21 listopada o godz. 9:31 11612
  To są przykazania dla ludzi, którzy chcą być zniewoleni przez te, obłędne wręcz, idee (neo)liberalne. 🙁

 32. A oto co się dziś dzieje na tzw. Zachodzie, nawet w tak chwalonej przez tzw. lewicę, tej rzekomo postępowej i nowoczesnej Skandynawii:
  Największa afera pedofilska w historii Norwegii. Wśród podejrzanych są m.in. politycy i adwokaci
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,21006860,najwieksza-afera-pedofilska-w-historii-norwegii-wsrod-podejrzanych.html#BoxNewsImg
  Dodam, że podobne afery wybuchają ostatnio na całym owym Zachodzie, od Australii po Belgię.

 33. grzerysz
  21 listopada o godz. 10:06 11615
  Chyba NIE przeżyje…

 34. Dodam, że afery pedofilskie wybuchają ostatnio na całym Zachodzie, od Australii po Belgię, a w takiej np. Kanadzie też nie należą one do rzadkości, np.:
  Karl Toft – serial pedophile who molested over 200 boys while an employee in charge at the government run Kingsclear Youth Training Centre in New Brunswick between the mid-1960s and the mid-1980s.
  Także:
  – christopherdiarmani.com/11483/crime/sexual-predators/canadian-judges-love-affair-pedophiles
  – news.nationalpost.com/full-comment/matt-gurney-canadas-soft-touch-on-pedophiles-feeds-get-tough-on-crime-anger
  – ctvnews.ca/w5/w5-investigation-canadian-pedophiles-travel-abroad-for-child-sex-1.1197763
  The Liberal Party and Child Sexual Abuse – takebackcanada.com/childrensbook.htm
  – huffingtonpost.ca/news/pedophiles-canada
  Itp. Itd.

 35. @grzerysz
  21 listopada o godz. 9:31 11612

  Dzięki. Są w punkt!

 36. W kontekście artykułu p. Celińskiego szczególnie warte polecenia są dwa ostatnie „przykazania człowieka wolnego” Timothy Snydera (w miejsce Ameryki należy wstawić Polskę):

  „19. Bądź tak odważny, jak potrafisz. Jeżeli nikt z nas nie będzie gotów umierać za wolność, wszyscy umrzemy w niewoli.
  20. Bądź patriotą. Prezydent elekt nim nie jest. Dawaj następnym pokoleniom dobry przykład tego, co oznacza Ameryka. Będzie im to potrzebne.”

 37. Kalina – 21 listopada o godz. 12:57 11621
  To przecież Trump, a nie Obama jest amerykańskim patriotą.
  A ostatnim razem, to Amerykanie umierali za wolność w roku 1945. Później, to oni już tylko zwalczali bojowników o wolność. 🙁

 38. @Kalina
  To wprawdzie drobiazg, ale najwyraźniej zupełnie odmiennie rozumiemy pojęcie „Redaktor”. Dla mnie jest to wyżej postawiona, bardziej odpowiedzialna profesjonalna funkcja w dziennikarstwie. Dla Ciebie widocznie każdy, kto dla mediów mówi lub pisze. Dla mnie pan Celiński tutaj pełni rolę blogera, czy też stosując bardziej tradycyjne terminy pełni rolę felietonisty lub komentatora politycznego.

  Ale jak mówiłem, to jest raczej drobiazg, o który trudno się głębiej spierać. Słowa i tak coraz mniej znaczą, więc coraz mniej ludzi razi rozmydlanie ich znaczeń. Trzeba się chyba do tego przyzwyczaić.

 39. „Już nie tylko iskandery. Rosja zapowiada rozmieszczenie S-400 przy granicy z Polską”

  I komu to było potrzebne? Oto szczegóły:

  „W odpowiedzi na rozmieszczenie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, Rosja będzie zmuszona do wzmocnienia systemu obrony powietrznej na kierunku zachodnim – oznajmił przewodniczący komisji ds. obrony i bezpieczeństwa w Radzie Federacji Wiktor Ozierow. Wzmocnienie systemu obrony powietrznej ma oznaczać rozmieszczenie w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim nie tylko rakiet systemów Iskander, ale też S-400 Triumf. – W odpowiedzi na tego rodzaju zagrożenia będziemy musieli wzmocnić system obrony powietrznej na tym obszarze, użyć dodatkowych sił i środków w celu rozwiązania zadań, dotyczących ochrony odpowiednich obiektów i punktów dowodzenia. Wzmocnienie (systemu obrony powietrznej – przyp. red.) obejmuje także rozmieszczenie systemów S-400 i kompleksów Iskander w obwodzie kaliningradzkim, a także tworzenie nowych grup wojsk w zachodnim i południowym okręgach wojskowych – oznajmił Wiktor Ozierow, cytowany przez rosyjską agencję RIA Nowosti.
  „Część rutynowych manewrów” Iskander-M to system rakiet taktycznych, których zasięg wynosi 500-700 km. 7 października estońskie media podały, że na pokładzie rosyjskiego statku Ambal do okręgu kaliningradzkiego płyną wyrzutnie rakiet. Następnego dnia doniesienia te potwierdził rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony, generał Igor Konaszenkow. – Nikt z tej sprawy nie robił wielkiej tajemnicy – mówił Konaszenkow, cytowany wtedy przez portal gazety „Wzgliad”. Według resortu obrony, rozmieszczenie iskanderów w obwodzie kaliningradzkim w październiku było częścią rutynowych manewrów. Iskandery pojawiały się przy granicach Polski kilka razy od 2015 roku, za każdym razem jednak po zakończonych przez rosyjską armię ćwiczeniach, opuszczały enklawę.
  Nie jest jasne, czy poniedziałkowa wypowiedź przewodniczącego komisji ds. obrony i bezpieczeństwa w Radzie Federacji (wyższej izbie parlamentu) oznacza, że te systemy rakietowe pojawią się w obwodzie kaliningradzkim na stałe. S-400 Triumf to tymczasem najnowocześniejszy rosyjski system rakietowy oddany do użytku w 2007 roku. Według Rosjan, może niszczyć samoloty, rakiety i pociski balistyczne na wysokości nawet 30 km. Potężne jednostki sprzętu są przystosowane do likwidowania obiektów powietrznych w odległości nawet 400 km. System S-400 Triumf pojawił się w sierpniu tego roku na Krymie, gdzie co najmniej jedna jego bateria uczestniczyła w manewrach. Ukraina postawiła wtedy swoje wojska przy granicy z okupowany półwyspem w stan gotowości bojowej”.

  Każdy, nawet średnio rozgarnięty człowiek rozumie, że akcja wywołuje z reguły reakcję.

 40. Każdy, nawet średnio rozgarnięty człowiek rozumie, że akcja wywołuje z reguły reakcję.
  Oczywiście. W związku z tym każdy zrozumie i zakup, a następnie produkcję przez Polskę rakietowej manewrującej broni ofensywnej mogącej też przenosić wydzierżawione od NATO ładunki jądrowe.

 41. Kiedy bedzie mozliwosc porozmawiania z Panem w Chicago?

 42. To jest mój głos, na artykuł wstępny naszego Gospodarza.

  http://celinski.blog.polityka.pl/2016/11/20/plynac-pod-prad/#comment-11586

  To jest dobry „rozkład jazdy”.
  Tylko jest problem. Ci , którzy powinni go stosować, nie są w stanie go zrozumieć.
  Przeczytają tylko, ale bez zrozumienia.
  Nam się tylko wydaje, że te tuzy naszej polityki, dziennikarstwa, nauki
  – są tacy genialni, to tylko pozory, jak się bliżej przyjrzeć wiechcie słomy im
  z cholew wystają.
  Oni wszyscy chcieliby wiedzieć; co mają robić, żeby było dobrze, nawet te
  Pisuary, poza ich zasięgiem jest zrozumienie, co jest dla nich dobre, a co złe.

  Nie mamy nikogo, komu by elektorat uwierzył, że to co mówi jest prawdą.
  Nikomu nie ufamy, nawet biskupom, również są niegodni zaufania.
  Wiarygodności nie mają. Całe szczęście, że z intronizacji Chrystusa się wycofali.
  Jeden biskup opolski stanął na wysokości zadania, sprzeciwił się, Czaja.
  Reszta nie zaskoczyła.

  Jesteśmy w gorszej sytuacji, jak Rosjanie, mają Putina, Niemcy mają – kanclerz Merkel ..
  Amerykanie, myślą, że ich Trump w konia nie zrobi, tak jak to zrobił Kaczyński.
  z Szydło i Dudą, z nami Polakami.

  Wyedukowani jesteśmy na faktach, a nie na ich zrozumieniu.
  Czucie i wiara znaczy dla nas więcej, niż mędrca szkiełko i oko. Już 200 lat
  trwa edukacja Polaków, przy tak absurdalnym założeniu. Mickiewicz zawalił
  sprawę, i ci co przyjęli do realizacji ten jego wierszyk, pożałowania godny.
  W dalszym ciągu wciska się taką ciemnotę, naszym dzieciakom.

  Z mediami robi się coraz gorzej; nawet radiowej jedynki nie da się słuchać,
  bo dziennikarze tam pracujący boją się prawdy, bo mają żony i dzieci, chleb powszedni jest dla nich ważniejszy, a pisowska cenzura czuwa.

  Do telewizji, na przesłuchania, przychodzi coraz to słabszy ludzki element,
  niby gada, ale sam nie wie o czym, nawet w tvn.

  Tak jak napisał pan Andrzej Celiński bezmyślność nas rozkłada, rzuca do parteru.

  Na niewłaściwej diecie jesteśmy, do bycia chorym w sensie fizycznym i psychicznym, tylko zdatni. Tego głośno się nie mówi; co drugi Polak jest na tabletkach, z refundacją, lub bez.
  Nie jeden, ale wielu naszych przywódców, powinno być skierowanych, do leczenia,
  i to natychmiast.

 43. @jakowalski

  Proszę polemizować z Timothy Snyderem, a nie ze mną. Nie mam pojęcia, co wobec Ameryki reprezentują Trump i Obama i w ogóle mnie to nie interesuje.

 44. Kalina
  21 listopada o godz. 12:57
  Już kiedyś to pisałem ale powtórzę.
  W czasach PRL-u „nieliczni walczyli i cierpieli za miliony”.
  Teraz miliony cierpią, gdy owi „nieliczni” dorwali się do władzy.
  Doświadczenie uczy, że korzyści czerpią ci, którzy innych do poświęcenia swego życia namawiają a sami się po zakrystiach kryją.

 45. Panie jakowalski
  wiem, ze sie Pan na wszystkim zna… ale koronacja dotyczy Boga wcielonego w cialo Chrystusa i cielesna powloka nie ma tu najmniejszego znaczenia bo mogl to byc
  „krzak gorejacy”.

  Lewacy (nie pisze o Panu) maja tendencje do zlosliwego i wynikajacego z ignoracji mieszania narracji historycznej z mistyczna.
  Zacytuje wrzutke i odpowiedz:

  Hanna Gill-Piątek, lewaczka, zwolenniczka uczynienia z Polski marksistowskiego raju, podzieliła się na Facebooku newsem – cytatem – jaki Gazeta Wyborcza uczyniła, cytatem dnia

  taki oto cytat:
  „- Królem Polski został Żyd, uchodźca i zwolennik skrajnej równości. Czemu narzekacie?”
  Na facebookowy post zareagował ksiądz jezuita Dariusz Kowalczyk, który skomentował to następująco:Na facebookowy post zareagował ksiądz jezuita Dariusz Kowalczyk, który skomentował to następująco:

  „Hmm… Dodajmy „szczegóły”, a mianowicie, że Królem jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały, wcielony Bóg, Głowa Kościoła, Stwórca i Pan całego wszechświata.
  Co do „skrajnej równości”, to przypomnijmy, że ów Król będzie sądził żywych i umarłych i oddzieli owce od kozłów.
  A ideologie bliskie pani Gill-Piątek mogą spłonąć w apokaliptycznym „jeziorze gorejącym ogniem i siarką”…

  Pisze to jako 100% ateista nie lubiacy ignoracji ubranej w szatki kabotynstwa, ktore zjadlo wszystkie rozumy.

 46. gloszwykly – 21 listopada o godz. 15:12 11628
  A wiesz czym by się skończył taki nuklearny atak z terytorium Polski na Rosję? Podpowiadam ci – zagładą Polski i Polaków.

 47. Kalina – 21 listopada o godz. 20:30 11635
  Ale zabrałaś głos na ten temat…

 48. Falicz
  1. Bóg, jako nieskończenie wielki, nie może się wcielić w ciało człowieka, to konkretnie Jezusa z Nazaretu, a tylko może się On ukazać ludziom w takiej ludzkiej postaci, a to jest ogromna różnica, gdyż zabijając owego Nazareńczyka, Żydzi zniszczyli tylko jedną z wielu podobizn Boga, tu taką nie do odróżnienia dla ludzi od człowieka, ale przecież, na Boga, nie zabili oni, nieśmiertelnego przecież Boga!
  2. Bóg, rozumiany jako kreator i władca wszystkiego, NIE potrzebuje koronacji i tym podobnych hołdów. Taka jego koronacja, dokonana przez ludzi,.to jest przecież dla Boga wręcz obrazą, jako że implikuje ona, że Bóg przed nią nie był królem, między innymi też i Polski. A więc wszyscy uczestnicy tej koronacji, z biskupami, prezydentami czy ministrami na czele, są z definicji bluźniercami i heretykami. 🙁

 49. W ostatnią niedzielę miałem wątpliwą przyjemność obcowania z Adolf Hitler TV pod wodzą Jacka Kurskiego. A widziałem tam Nowoczesną, PO, Kukizów, SLD-owców, KOD-owców a nawet partię Razem radośnie kolaborujących w gadzinowatych stacjach.

  A mówią, że „opozycja” się czymś różni od PiS-u i wmawiają, że ludzie mają jakiś „wybór”. Kiedy to jedna i ta sama partyjniacka banda.

 50. W niedzielę wieczorem 38-letni mężczyzna z Hameln w Niemczech przywiązał do samochodu sznurem swoją 28-letnią żonę, a następnie ruszył ciągnąc kobietę po asfalcie. Świadkiem wydarzenia był dwuletni synek pary, który przez cały czas siedział w aucie.
  Mężczyzna wlókł żonę za samochodem 250 metrów do momentu, aż sznur się urwał lub poluzował – dowiedzieli się dziennikarze „Bild”. Leżącą na asfalcie kobietę zauważyli piesi, którzy wezwali policję i pogotowie. Ranną do szpitala przetransportowano helikopterem. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna sam zgłosił się na policję.
  Mężczyzna przyznał się do winy, ale nie powiedział, co miałoby być powodem jego zachowania. Niemiecka policja w komentarzu dla magazynu „Bild” powiedziała, że powodem może być spór pomiędzy rodzinami małżonków.
  Para pochodzi z dużych kurdyjskich klanów mieszkających w Niemczech. W 2013 para wzięła ślub w porządku islamskim. Zgodnie z tradycją kobieta do nowego związku wniosła posag. Mężczyzna po dwóch miesiącach miał zostawić żonę zostawiając majątek z posagu dla siebie. Miało to być początkiem sporów pomiędzy rodzinami pary.
  Policja zdecydowała się na podjęcie specjalnych środków ochrony w stosunku do mężczyzny w obawie przed zemstą rodziny ofiary.
  Kobieta jest w śpiączce a jej stan lekarze określili jako krytyczny. Mężczyźnie postawiono zarzuty usiłowania zabójstwa. Natomiast mieszkańcy miasteczka Hameln ciągle nie mogą uwierzyć w to, co się stało.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,21011855,na-oczach-synka-przywiazal-zone-do-samochodu-i-ciagnal-250-metrow.html#ge_related=1

 51. jakowalski o 13:41.
  Proponuję, aby otworzyć przywołany link z gazeta.pl i dokonać próby skomentowania tekstu.
  Najbardziej zabawne jest to, że od jakiegoś czasu Organ Michnika jest absolutnym wzorem dla cenzorów w krajach, w których jeszcze cenzura istnieje.
  Głos wolny, wolność od prawdy innej, niźli GW, ubezpieczający:)

 52. Kto mieczem wojuje od miecza ginie. Kto szantażuje innych atakiem atomowym musi liczyć się z tym, że sam zostanie zaatakowany.

 53. @jakowalski – sugerujesz , że ciąganie za samochodem to islamska tradycja ? Raczej przypadkowy , drakoński wybór .

  U nas też ciągają za samochodami . Ostatnio jakiś bydlak ciągnął psa . Parę m-cy temu człowieka .
  A katolik z podkarpacia , co to spalił żonę i kilkoro dzieci jest właśnie sądzony . W dodatku był to ważny jakiś katolik , bo był szafarzem czy czymś podobnym .
  Nie wszyscy jednak szafarze palą żony !

  Zgadzam się z Kaliną , że Mauro Rossi nie ma wstydu .
  Być może wylądował po porodzie kołami do góry ( na główkę ) , bo uporczywość jego argumentacji smoleńskiej powala !
  Być może był podduszony przy porodzie ?
  Uwaga – będzie starał się udowodnić , że wylądował na kołach , a ewent. podduszenie to wina położnej – agentki ze Smoleńska celowo szkodzącej polskiej położnicy !

  Na blogu Passenta Rossi właśnie „udowadnia” kolejne głupstwa , dyskusję zaś podtrzymuje nie wiadomo po co niejaki @tejot .
  Facet bystry , ale ….
  potrafi ośmieszać @Wieśka 59 bez podania konkretnych zarzutów i jednocześnie długo i szczegółowo dementować absurdy nawiedzonego Rossiego ! Chore !

  Tamże Passent chwali Merkel , jakby było za co ! Ta caryca Europy zmarnowała swoją szansę prowadząc politykę przeczekiwania i konformizmu wobec USA . Ma z tego ponad milion uchodżców w RFN i zależność od Erdogana , którego jest zakładnikiem w kwestii – wpuści – nie wpuści kolejny milion do Europy .
  A „elitarny” Passent ją chwali !!!

  Czy „elity” UE muszą naśladować nasz lot do Smoleńska ?

  W losie/Bogu nadzieja , że Trump , Lepenówna / Fillon czy AfD to zmienią !

 54. Panie Andrzeju,
  Tak się składa, że pochodzę właśnie z tej Małej Wsi o której Pan pisze. Od wielu lat już tam nie mieszkam. Z tym większym sentymentem przeczytałam Pana wpis. Mam szczerą nadzieję, że ziarno rozsądnego podejścia zostało zasiane i że będzie Pan dalej odwiedzał ludzi nawet w małych miejscowościach. Serdeczne dzięki za Pan bloga, to cenny głos w nieciekawych czasach. Pozdrawiam serdecznie.