Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego

9.03.2017
czwartek

Nie ugną się przed uzurpatorem

9 marca 2017, czwartek,

Wierzę, że Rada Europejska nie ugnie się przed człowiekiem, który uzurpuje sobie wielkość i buduje religię opresji wobec ludzi wolnych, w tym zwłaszcza kobiet, zmyśleń, nieprzeżytego, malowanego fałszywymi barwami bohaterstwa. Człowiekiem, który niszczy dorobek Polski w Europie i na świecie, skutecznie podżega rząd do destrukcji ładu konstytucyjnego.

Wierzę zatem, że Rada przedłuży na swoim dzisiejszym brukselskim spotkaniu mandat przewodniczenia Radzie dotychczasowemu przewodniczącemu. Wyobraźmy sobie sytuację co prawda formalnie niemożliwą, ale w swym wymiarze treści porównywalną: mamy, dajmy na to, rok 2001. Przewodniczącym Rady jest były kanclerz Austrii Franz Vranitzky. Premierem Austrii Schussel i mimo nałożonych na Austrię sankcji (tak się rzeczywiście stało, jedyny raz w historii UE po objęciu stanowiska wicepremiera Heidera z Austriackiej Partii Wolnościowej) w połowie tej hipotetycznej kadencji Vranitzkiego zgłasza Heidera na miejsce Vranitzkiego. Mimo że tego popierają wszystkie inne, poza Austrią, kraje członkowskiej UE.

Tusk nie jest moim bohaterem polskiej polityki. Jego bezideowy pragmatyzm, rezygnacja z obrony najbardziej elementarnych w dzisiejszej Europie praw człowieka (Europejska Karta Praw Podstawowych!), przynajmniej do 2008 r. bezmyślny neoliberalizm niewidzący ludzi wypychanych na margines, niewidzenie spraw kapitału ludzkiego, najważniejszego z istniejących kapitałów – nie pozwalają mi na pełną akceptację jego rządów. Ale przewodniczącym Rady Europejskiej jest zadziwiająco sprawnym, a najważniejszych dla Europy i Polski sprawach – czujnym i efektywnym, jego pozycja współtworzy prestiż i naszej Ojczyzny. Kaczyński nie tylko w tej sprawie prowadzi politykę szaleńczą, anachroniczną, szkodliwą dla Polski. Saryusz-Wolski ma takie szanse zająć pozycję Tuska, jak Bartłomiej Misiewicz zostać prezydentem USA. Ulec przed Kaczyńskim to byłaby dopiero katastrofa.

Przywódcy europejscy mają tego świadomość. Tusk pozostanie.

Kaczyński nie spali się ze wstydu. Będzie miał argument dla porzucenia Europy na rzecz azjatyckich stepów. Z Polakami jako zakładnikami jego omamów. A jeśli otrzeźwieją, gotowe będą już wojska Macierewicza. Jak niegdysiejszy KBW (dla młodych: Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 21

Dodaj komentarz »
 1. Wszyscy wiemy, że Kaczyński to taki Ceausescu nowej ery: naród jest zakładnikiem jego obsesji. Póki rządzi z ekipą swoich zer, trzeba o tym stale pisać, żeby ludzie nie dali się uśpić. Ale poprzestawanie na tym do niczego nie prowadzi. Już najwyższy czas na kreowanie alternatywy, bo dość czasu upłynęło, byśmy się przekonali, że liczenie na Schetynę czy Petru nie otwiera przed nami żadnej perspektywy. Większym od głupków z rządzącego PiSu problemem jest brak alternatywy. Czas zacząć o tym pisać! i czas na jakieś inspiracje!

 2. Podzielam opinie w sprawie wyboru Tuska!

  Nie podzialm jej natomiast w sprawie jego dzialan jako premiera ale to przy innej okazji.

 3. Oby Pan miał rację!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jak to nazwał Polskę, ten od butelki z benzyną.?Teraz robią Liberum Veto za granicą.W kotle ze smołą ,temperatura podnosi się razem z zaburzeniami zwojów mózgowych.A okoliczności sprzyjają diabłom.Dolewajaą smoły i kpią z aniołów.Kierowcę Antoniego po wypadku ,zbadano po 3 godzinach.Samochód zasuwal 90 na godzinę ,zatrzymał się na drzewie.Poszkodowana byla w szpitalu 7 dni i 20 minut,.Drzewa nie umierają stojąc, a bestialsko powalone na ziemię.Mordowanie 400 bażantów za jednym pokotem ,to norma ministrów ochrony przyrody.A to że o tych sprawach się nie mówi ,to wina Tuska.

 6. Nie wiem, co zrobi Europa. Prawdopodobnie wybierze Tuska, choć może odlozyć decyzje na później. Istotny jest sens działalności rozbijackiej PiS – wysuniecie „słupa” przeciw Tuskowi zrobilo zamieszanie, a dziś delegacja polska w Brukseli straszy, ze uzyje Liberum veto i zablokuje szczyt. W ten sposób de facto Polska eliminuje się z Unii, i o to chodziło. W XVIII wieku nazywało się to Targowica, a służyło, podobnie jak dziś, pewnemu mocarstwu

 7. Wiadomość z ostatniej chwili:
  podobno Beata „Broszka’ Szydło ma już przygotowany tablecik z wystapieniem kandydata Saryusza i nie zawaha się go wykorzystać na posiedzeniu Rady Europejskiej…
  Będzie sie działo, tylko obawiam sie że jej mikrofon wyłączą… niegodziwcy

 8. Nie nazwalbym polityki Tuska bezideowym pragmatyzmem. Uchylajac sie od decyzji, wycofujac sie z obietnic stracil postepowy elektorat, a wapniacy i tak woleli te same ustepstwa dostac od bardziej przewidywalnego JK. PO gralo na kleske, bo zamiast sterowac krajem i opinia publiczna sledzilo slupki poparcia.
  Nalezy dzialac wbreww opinii jak Margaret Thatcher, Pilsudski i zapewne Kaczynski w niedalekiej juz przyszlosci.

 9. Dodam.Ta awantura była przemyślana i miała swój cel.Otoż ,Tusk zostanie w UE a prezes wyprowadzi.To jest początek dalszego działania na rzecz wyjścia.Bo mój Azor ,kuma ,że jak ma na sobie smycz ,to nie pohasa w lesie.UE to ta smycz ..I ona przeszkadza stworzyć państwo teonarodowego socjalizmu.

 10. W prasie francuskiej i niemieckiej nie ma o tym zbyt wiele. Ludzie tam żyją innymi sprawami niż obsesje prezesa i jego pudeł rezonansowych.

  Prezes i jego ludzie raczej nie wyprowdzą nas z EU, choc bardzo by chcieli, bowiem w obelgach, insynuacjach, zmyśleniach i bełkocie sa świetni, ale nie potrafią poprowadzić warzywniaka, a co dopiero zorganizować tak dużą akcję logistyczną.

  Widac juz jednak utratę cierpliwości wolnego świata, będziemy więc traktowani coraz bardziej przedmiotowo. D Tusk na czele rady jest pewna nadzieją na utrzymanie wpływów, ale nie zdziała wiele w kontrze do rządu.

 11. Zagrywka Kaczyńskiego pomału zmierza ku końcowi. Tusk na pewno będzie wybrany stosunkiem głosów 27 : 1, chyba że Saryusz-Wolski się wycofa w ostatniej chwili. Gdyby się tak stało, chciałbym widzieć minę p. Szydło.

 12. Hasło dla Waszczykowskiego:
  S-Wolski albo śmierć!
  Nie powinien cofać się przed żadną opcją.

 13. Nasze członkostwo w UE i jej prawo bardzo uwiera budowniczych Katolickiego Państwa Narodu Polskiego. Doskonale zdają sobie sprawę że to się może udać tylko poza unią a przed 2020 r z UE nie warto wychodzić bo euro mimo że lewackie ma swoją wartość, a wartości rzecz święta. Ubogacają człowieka.

 14. Nie przesadzajmy. Tow. Jarosław może sobie dużo chcieć, nawet wystąpienia Polski z UE, ale do tego nie dojdzie. Prawdopodobne jest, że nasz kraj pozostanie na peryferiach UE i będzie tracił w niej na znaczeniu (które i tak nigdy nie było wielkie), bo na „polexit” nie zgodzi się największa korporacja w Polsce, której zdania słucha każda władza. Ta korporacja jest, jak powszechnie wiadomo największym posiadaczem ziemskim w Polsce a tym samym największym beneficjentem dotacji rolnych. Takich pieniędzy żaden rząd nie wyciągnie z kieszeni swoich obywateli

 15. Sądząc po wypowiedziach znamienitej większości europejskich przywódców to Europa na czele z państwami V4 (dodatkowy wstyd) już oceniła szaleństwa Kaczyńskiego, tak jak na to zaslugują. Co zaś do janczarów Macierewicza to rzeczywiście może się źle skończyć ale również dla niego samego. Zgodnie ze starym przyslowiem – dopóty dzban wodę nosi dopóki mu się ucho nie urwie. Rząd PiS od samego początku bawi sie zapałkami a to niekoniecznie musi się dobrze skończyć.

  Pozdrawiam serdecznie z Wiednia

 16. Jak widać miał pan rację.Pozdrówko!

 17. podżega rząd? Rządzi dządem!

 18. „.. nie spali się ze wstydu”. Do tego potrzebny jest jednak wstyd.

 19. Okazuje się że Pana Wiara czyni cuda i przywódcy europejscy nie ugieli się przed gierkami pisowskich polityków. Coś co przynosi efekt na krajowym podwórku (ponieważ znajduje się sprzedajnych ludzi do niekonstytucyjnych działań) jest żałosne w europejskim wydaniu. Twarde jądro Unii Europejskiej zaczyna nam powoli odjeżdzać, liczę że może chociaż Schengen z tej europejskiej przygody nam zostanie.

 20. jeden felieton bardziej pompatyczny i histeryczny od drugiego…

  Dla kogo Pan pisze?

 21. To, o czym pisał Pan, Panie Andrzeju Celiński, „emerytowany demokrato”, w czwartek 9 marca br. stało się ciałem po godzinie 16. Donald Tusk został wybrany przez Radę Europejską na drugą kadencję. W starciu polskiego rządu pisowskiego z RE padł wynik 1:27. To totalny nokaut. Cieszy mnie ten wynik, ale mam świadomość, że to porażka mego rządu, który nagle stał się samotnym żaglem na wodach europejskiego oceanu. To wszystko, co robił minister SZ Witold Waszczykowski (najgorszy szef MSZ w ostatnim ćwierćwieczu) i jakie działania prowadziła premierka Beata Szydła, wykonując dyrektywy szeregowego posła na Sejm VIII kadencji, Jarosława Kaczyńskiego, przejdzie do annałów polskiej i europejskiej dyplomacji jako przykład ponury i złowieszczy. Przykład brudnej walki dyktatury z demokracją. Na szczęście dla naszej Ojczyzny demokracja zwyciężyła i Polak został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Co będzie dalej czas pokarze. Mam nadzieję, że rozpoczął się czas nieodległej implozji rządu premierki Szydło.

 22. Wie Pan co mnie rozwala? To, że ON się nie ZAWAHA – dla realizacji swoich urojeń i uroszczeń sie nie zawaha… Zmanipulować ordynacji wyborczej, jeżeli to nie pomoże sfałszować wyborów. Wtedy MY będziemy musieli wystąpić a ON się nie zawaha…strzelać? Bèdzie tym bardziej zdeterminowany, że w sumie NIC nie ma a tym co ma do stracenia to kilkanście lat, które pozwolą narzucić narrację o JEGO roli w Historii. Narzucić i UTRWALIĆ. O to idzie walka. Jego Walka. On jak Janukowycz nie ma dokąd uciec. On raczej jak Hitler ,,albo wszystko albo nic”. Jak zwykle wyjdzie Nic +gruzy.