Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego

27.03.2017
poniedziałek

Unia. Czyja to odpowiedzialność?

27 marca 2017, poniedziałek,

Chcę wyzwolić się na chwilę z opowieści, w której aktorami są ludzie, o których nie powinno się mówić. Chcę wrócić do czasów analogowych. Chcę pozostawić wirtualność, teatr (nie za bardzo wysokich sztuk), „elektorat” (jak ja nienawidzę tego słowa!). Chcę w żołnierskich słowach, jak na apelu, przekazać to, co powinno być powiedziane. Dziś. Po wielkim przemówieniu Tuska w Rzymie. Gdzie mówił o Gdańsku. Jakże celnie.

Chcę więc napisać kilka zdań, akapitów o Europie. Ale nie potrafię bez ludzi. O Europie bez ludzi? Więc będą i ludzie. I chcę posłuchać. Przez chwilę sam. Szczerze. Prawdziwie. Gdzie się mijamy. Gdzie współ-czujemy. Ja sam już nie wiem, jaka jest Polska. Zagubiłem się. Więc pytam. Coś mówiąc.

1. Europa ma za sobą doświadczenie swojej katastrofy. Nie chce, mam nadzieję, powtórki.

2. Powinna pamiętać komunizm, nazizm, faszyzm. To nie był import. Nie Arabowie, nie islam, nie Żydzi, nie buddyści nam to zrobili. To było europejskie. Chrześcijańskie. Papieskie. Biskupie. No, może poza komunizmem. W Europie miał też wielkich agentów. Był jednak z innej, kałmuckiej kultury.

3. Faszyzm. Najmniej z wymienionych zbrodni zbrodniczy. Ale był. Wspominam, że „najmniej”, bo dla wielu herosów polskiej rzeczywistości faszyzm był godny uwagi. Niech więc pamiętają, że tam człowiek inny niż reszta nie jest człowiekiem. To jest istota faszyzmu. Obok militaryzmu, etatyzmu i roli przewodnika. Takiego jak? Sami sobie odpowiedzcie.

4. Ks. Stefan Kardynał Wyszyński. Salazar. Portugalia. Odwoływał się. Pozytywnie. Ale – dla uczciwości – w swoim działaniu, decyzjach, zgodach na to i na owo, ta kardynała Wyszyńskiego wypowiedź uwikłana była w konteksty, których chyba nie rozumiał. Uwikłana była w komunę. W dobro wspólne. W epokę. W pochodzenie. Syn organisty w Zuzeli.

5. Każdy z nas dziedziczy swoje pochodzenie. I zmierza się z nim.

6. Pochodzenie nas kształtuje. Ja kard. Wyszyńskiemu wiele zawdzięczam. Gdyby nie On, nie studiowałbym. My żyjemy dziś. Miał swoją odpowiedzialność. W swojej epoce. Był wielki. Mimo mielizn.

7. Kultura. Jak ona ważna! Dzisiaj więcej wiemy o roli kapitału ludzkiego dla losu narodu.

8. Jałta.

9. Jałta. Nie ma błędu w tym powtórzeniu. Jałta to Jałta. „Co wojną stanowione, tylko wojna może zmienić”.

10. Szanujcie więc Polacy, czegoście dokonali. Nikt Was nie uszanuje. Pamiętajcie. Będziecie pluć na siebie, to inni się przyłączą.

11. Kaczyński! Opamiętaj się!

12. Polacy odwrócili kierunek historii. Niektórzy. Nie było wśród „odwracających” ani pani pułkownikowej LWP Sobeckiej, ani „ojca” Rydzyka, ani prokuratora Piotrowicza, ani sędziego Kryżego (wszystko dostępne w Wikipedii). Byli tam wszyscy, których „dobra zmiana” dzisiaj, a wcześniej pewien dżentelmen, co z salonów, a nie podwórka, odsądzali. Klarowny podział. ZOMO było, gdzie było. I łomotało tych, których ten facet z PiS chce ustawić, pośród oprawców. Dla niektórych to gra elit. Dla niego hańba. Bo aspirował. Prosił. I dla swojej ambicji (chcę wierzyć) zdradził.

13. Europa. Zastanówmy się. Co dla nas ze Wschodu i co dla nich, z Zachodu znaczy.

14. Granice. Zasieki. Przed 1989 r. Przed Schengen. Urodzeni po 1985 r. (w przybliżeniu) nie pamiętają. Europa bez granic dla Europejczyków.

15. Pytam więc polskich narodowców – a Wy co? Chcecie tych granic? Myślicie, że Wy wyróżnieni będziecie inaczej niż inni przez nie przenikać? Kiedy się zamkną. W NARODOWYCH granicach?

16. Europa. Granice bez zasieków.

17. Chcecie, Polaków się pytam, Europy narodów? Co z granicami? Jakie mają być? Kto je stanowi? Jakie konsekwencje dla Was? Co zrobicie, jeśli Niemcy postawią narodowy niemiecki szlaban? Tylko pytam. Lotniami będziecie latać, dajmy na to, do Francji? Marine Le Pen. A jeśli i ona ten szlaban przed Wami postawi? To co? Co Wy na to? Co niejaki Korwin na to? Jestem ciekaw. Waszego myślenia. Jakoś Korwina mniej. On mnie nie ciekawi. Nawet może nudzi.

18. Moskwa. Jak myślicie? Bierna będzie?

19. Helikoptery. Tak przy okazji Moskwy. Co z nimi? Leśne smrodki je zastąpią? Ci z obrony terytorialnej to kto? Bronić będą ojczyzny? Przed kim? Przed własną Ojczyzną? Gdyby żyli w Rosji – to przed Nawalnym? Na Białorusi przed Łukaszenką? Przed kim chcą nas bronić?

20. Mądrość. W powyższym kontekście. Karczewski, marszałek Senatu, przed Szydło w protokole: „ciepły człowiek”. To o Łukaszence. To ta mądrość.

21. Dureń? Agent? Marszałek?

22. Niechże każdy wybierze, co uzna za stosowne. Może byłoby lepiej, jeśliby pozostał do końca swej kariery doktorem?

23. Anegdota. Kiedyś ją upubliczniłem. Szukajcie. Link do profesora Jana Kielanowskiego. Powiedział mi kiedyś, kiedy odpowiadałem mu na pytanie o kimś: „Andrzejku, to najwyżej genialny idiota”. Dzisiaj ich znajduję. Nie powiem, że na pęczki.

Niech ta anegdota zakończy dzisiejszy tekst. Genialny idiota. Ilu takich było?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Autentyczna dyskusja z narodowcem:
  -wszyscy Żydzi źli, co do jednego?
  -tak, wszyscy
  -a Jezus?
  -co Jezus?
  -Żyd
  -absolutnie nie Żyd
  -a kto?
  -Jezus
  -a Matka Boska?
  -co Matka Boska?
  -Żydówka
  -absolutnie nie Żydówka
  -a kto?
  -Matka Boska
  -a apostołowie?… itd,itp.
  Z kolei fragment autentycznej rozmowy z egipskim biznesmenem, trzydziestoparolatkiem, od kilkunastu lat w Polsce, polska żona, dzieci. Człowiek wyluzowany, uśmiechnięty, przyjazny, od czasu do czasu pijący w knajpce piwo.
  -a co myślisz o Żydach?
  -musi być wielka wojna i trzeba ich zabić!
  Być może nie mnie szukać uogólnień i wniosków. Być może jestem obskurantem, a być może to Zbawca Polskiego Katolickiego Narodu ma rację. 94,2% Polaków ma światopogląd religijny. Jak to jest w przypadku uchodźców/migrantów? Religia monoteistyczna odpowiada na ważną potrzebę, potrzebę poczucia się lepszym od innych.
  My jedyni wierzymy prawdziwie, będziemy zbawieni. Inni błądzą, trzeba ich nawrócić. A czy można szanować ludzi , którzy źle wierzą, albo nie wierzą wcale? Czy nie bardziej naturalne są pogarda i nienawiść? Utarło się, że religia to cudowna rzecz, tylko te błędy i wypaczenia! Skąd znamy ten refren? Wielkim kosztem krwi i łez Europa pozbyła się chrześcijańskiego fanatyzmu. Teraz okazuje się, że trzeba otworzyć szeroko drzwi ludziom, którzy nami co najmniej gardzą, nami niewiernymi i nieczystymi, a także naszymi wartościami, kulturą i prawami. Proszę nie marszczyć brwi, muzułmański burmistrz Rotterdamu zwrócił się do swoich współwyznawców: jeśli nie podobają się wam prawa i zwyczaje w Królestwie Holandii, to spakujcie walizki i wyjedźcie. Czy dlatego, że światowi przywódcy doprowadzili do chaosu w świecie arabskim mamy zapraszać w gościnę ludzi mających w pogardzie kobiety,demokrację, prawa obywatelskie i każdy światopogląd poza ich własnym? A może to kłamliwy stereotyp, a przybysze to szczerzy, szarmanccy demokraci-humaniści? Polacy emigrujący za chlebem i wolnością nie postulowali wprowadzenia szariatu w krajach które ich przyjęły. Skąd ludzie, którzy stracili wszystko, mają kilkanaście tysięcy euro na przemytników, dlaczego selekcjonują kraje schronienia, wybierając te z najtłustszym socjalem, gdzie są ich dokumenty i dlaczego wszyscy są Syryjczykami, nawet jeśli przypłynęli z Libii? Dlaczego główną odpowiedzią Europy na ten kryzys jest trzymiliardowa łapówka w kieszeni Erdogana? I czy wreszcie ktoś zacznie pomagać tym, którzy rzeczywiście tego potrzebują? Pomagać skutecznie i bez hipokryzji? Ktoś ma pomysł jak to zrobić? Czy to właśnie z ględzenia o wartościach i jednoczesnego robienia świństw, nie wzięli się Le Penn, Trump i nasz swojski Duce? Czy nasza wspaniała przepełniona humanistycznymi ideami Europa, jedyne co może zrobić to zatkać uszy i oczy, przylepić na sumienie plaster ? Czy przyjęcie nawet tysiąca rodzin załatwi problemy Syrii, Libii, Iraku, Afganistanu (i już się dalej nie chce wymieniać)? Czy i kiedy opadnie fala hejtu, a może w niej utoniemy? Takie pytania krążą prostaczkowi po głowie, jakieś propozycje odpowiedzi?

 2. Musimy drastycznie obniżyć poziom zaufania wobec UE. Pokazano nam wyraźnie, że trzeba mieć ostre zęby. Przez całe lata utrzymywano polską opinię publiczną w naiwności, że Unia Europejska to taki klub altruistów, w którym dba się o wspólny wynik. „To szczyt hipokryzji że ci sami, którzy niszczyli wizerunek Polski donosami, teraz ubolewają nad osłabieniem pozycji Polski

 3. Ja jestem Polakiem trzeciego sortu, bezpartyjny, bez praw obywatelskich, zwłaszcza praw wyborczych.

  Chyba nie muszę rozumieć co Wy partyjna rasa panów i Polacy lepszego sortu, tam sobie pod nosem, czy między sobą gaworzycie.

  Idźcie do diabła razem z tym waszym bożyszcze Kaczyńskim.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Komunizm to nie produkt innej, „kałmuckiej” kultury, tylko naszej, europejskiej. Niech pan nie udaje, że nie wie skąd się komunizm wziął. Zbyt dużo jeszcze żyje ludzi, którym nazwiska Marks, Engels ,a wcześniej Proudhon czy st Simon coś mówią. (I którzy się jeszcze uczyli w szkole, jak wyglądał kapitalizm w XIX wieku) Oni wszyscy reprezentowali kulturę zachodnioeuropejską . Juz bardziej wschodnioeuropejski był Austriak Hitler. Oczywiście wygodniej jest twierdzić, ze tzw komunizm był narzucony ze wschodu, to zdejmuje z nas, uważających się za Europejczyków odpowiedzialność za zbrodnie Stalina i jego popleczników

 6. „Nie Arabowie, nie islam, nie Żydzi, nie buddyści nam to zrobili.”
  To zrobili Niemcy.
  Ci sami Niemcy, ktorym dzisiaj takie kanalie jak Pan bez mydla leza do dupy.

 7. Panie Andrzeju Celiński, „emerytowany demokrato”, to jest najmocniejszy tekst ze wszystkich, które czytałem na Pańskim blogu.
  Pytania, które Pan postawił wymagają dwóch rzeczy, aby na nie odpowiedzieć: wiedzy historyczno – politycznej i uczciwości. Wtedy będzie można zrozumieć, komu z nas potrzebna jest Unia Europejska.