Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego

25.04.2017
wtorek

Teraz kultura. Zmarnowałeś czas, Wodzu. Nie odrobiłeś lekcji

25 kwietnia 2017, wtorek,

Konstytucja sprowadzona do słów. Pozbawiona ochrony, poniżana przez władcę. Wcale nie oświeconego (marzenie ludzi myślących na skróty o ustroju). Wyszydzana inteligencja. Prokuratura w rękach frakcji. Sądy oblężone przez władzę. Przyspieszenie w budowie specjalnej, niepotrzebnej dla obrony Polski, zideologizowanej, skrajnie niebezpiecznej dla demokracji, porządku konstytucyjnego, wolności i praw człowieka formacji.

Człowiek, którego wypowiedź o zakupie helikopterów skłonić powinna prokuraturę do podjęcia śledztwa w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej i nielegalnego lobbingu, ucieka z kraju żegnany sentymentalnie przez ministra obrony, który zamiast wzmacniać obronę – demoluje ją. Nie tylko i nie przede wszystkim w materialnej jej wymiarze, ale w moralnej też. Przyboczny dowodem.

Oświata. Żłobki. Spółki skarbu państwa. Przekupstwo. Samorządność.

Nie opisuję detali, bo wszyscy, którzy chcą widzieć, widzą.

Teraz kultura. Czyli przyszła świadomość. To, co tworzy naród. Jego moc albo słabość. Umiejętność radzenia sobie z nowym, czytanie znaków przyszłego czasu. Kapitał ludzki. Teraz i za chwilę. Rzecz dla losu człowieka i dla pozycji społeczeństwa, pośród innych społeczeństw, najważniejsza. Rzecz trudna z uwagi na jej niemierzalność. Więcej mózgu niż mięśni. Im bardziej na wschód, w Europie, tym mniej zrozumienia dla wagi miękkiej siły kultury. Głupi tego nie widzą. Rząd PiS jest (niestety) tam, gdzie jest pokój dla głupców. Bardziej tam jest niż jakikolwiek rząd z czasów PRL. Po 1956 roku. Gliński gorszy od Galińskiego. Nie przywołuję Józefa Tejchmy, bo to obraźliwe byłoby dla Tejchmy. Pogubiliście się, koledzy. Zasługujecie na nowego „szmaciaka” (dla młodszych: Wikipedia, Janusz Szpotański, „Szmaciak”). Za głupotą tamtych była też jednak jakaś racja. Ale my, ja też, przyznaję się do grzechu, odebraliśmy wam ten Związek Radziecki jako wytłumaczenie wszystkiego, co bezsensownie niemądre, co kwaśne w oddechu, co dla lasu i koni zbrodnicze. Zabraliśmy wam to proste wytłumaczenie. To wy robicie. Wy mordujecie markę Janowa. Wy niszczycie Puszczę. Wy grzebiecie konstytucję. Wy ośmieszacie Polskę.

Teatr Powszechny.

Przyznaję – nie byłem. Nie mam czasu, by stanąć w kolejce po bilety. Ale pójdę. Mam nadzieję, że minister obrony narodowej nie zdąży, żeby to uniemożliwić. Może nic nie zrozumiem z tej sztuki. Ja nie lubię ekstremów. Mam w pamięci dwa, z czego jedno bardzo prywatne, spotkanie z Janem Pawłem II. Tym bardziej jestem ostrożny. Kontroluję jakoś szczególne swój sceptycyzm do tego papieża. Wedle mojej wiedzy i emocji zawdzięczamy mu – jak mało komu – to, co dobre. On dla mnie nie papież, lecz Karol Wojtyła. Człowiek. Kapłan. Nie mój akurat, ale KAPŁAN. I bardzo ważna osoba, z uwagi na funkcję i na osobowość, dla polskiej wolności i dla jedności Europy.

I teraz ten teatr. Jak pójdę, napiszę, co wewnątrz – na scenie. Dzisiaj jedynie to, że jakaś bojówka (komunistyczna? faszystowska? chrześcijańska? demokratyczna? jakaś sobie?) wrzuca świecę dymną do foyer. Panika. Ludzie się duszą. Uciekają.

I policja, ująwszy tych, co wrzucili, wypuszcza ich bez zarzutu. Nie ma nawet występku.

I to jest, mój drogi WODZU, faszyzm. Jeśli tego nie rozumiesz, znaczy się zmarnowałeś seminarium Ehrlicha. Nie przeczytałeś książek, które ci polecał. Nie odrobiłeś lekcji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 9

Dodaj komentarz »
 1. Dlaczego ?Odpowiedź jedna .Budowa państwa i nowego człowieka na obraz i podobieństwo swojej paranoi wymaga narrzędzi.Tak jak nie wymyślono niczego lepszego od demokracji ,tak i narzędziem do zamordyzmu jest bolszewizm i faszyzm.Bo zniewolenie wymaga użycia siły.

 2. Dodam.Wyobrażam na miejscu kardynała Glempa, flaszkę z Gdańska.i brak JP2.Albo zbierałby pan jagody na Syberii albo był w raju.No i ojciec pana od rozwoju, byłby szczęśliwy ,bo chciał Polski walczącej.Tylko co dziś, by robił jego syn>i pani z broszką.>?

 3. miałeś też swój czas , mogłeś „naprawiać świat ” ale jak to w przysłowie mówi ..w cudzym oku żdźbło widzicie a w swoim belki nie dostrzegasz , dojdzie do ciebie dlaczego dostaliscie kopa od społeczeństwa czy juz zaawansowany Alzheimer i nie dociera ?! nie jesteście wybierani w wyborach zeby brylować na salonach i was czcić bo macie jakieś nadzwyczajne zdolności , dzisiaj dostali szansę ci drudzy . masz coś lepszego do zaoferowania to słucham , czy tylko marudzic potrafisz ? masz pojęcie o gopodarce , produkcji , handlu ?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jaki tam wódz, zwykły poseł.

 6. Prawo Mike’a Godwina mówi, że użycie argumentum ad Hitlerum ostatecznie kończy dyskusje, a ten kto porównał oponenta do Hitlera – przegrywa debatę

 7. Pan Celiński znowu straszy. A to tylko szmirowaty teatrzyk dla ogłupionych oglądaczy reżimowej TV.

  Polityka i państwo nie ma dla Polaków żadnej wartości i większego znaczenia. To wasze prywatne państwo, państwo partyjnych sitw, a nie nasze, państwo polskich obywateli.

 8. no to taka mała prawda, o małym wodzu który nie był na wykładach a podobno napisał pracę magisterską i inną, chcę ją zobaczyć , nie wie Pan jak to zrobić?

 9. Gorzka ta Pańska ocena rzeczywistości 🙁 smutno mi się czyta, jeszcze bardziej smutno widzi przyszłość. Moją mocą jest tylko karta wyborcza, aktywność obywatelska i wspomaganie fundacji służących krzewieniu wiedzy obywatelskiej.
  Panie Andrzeju, ma Pan rację namawiając Prezesa do powrotu do korzeni. Ale to głos wołającego na puszczy…
  Leniuchem intelektualnym był widać za młodu Prezes 🙁 nie przeczytał, nie przemyślał, nie zrozumiał. Jego ego i wrogość do wszystkiego wokół na to nie pozwoliła! Po co mu były jakieś farmazony Ehrlicha? Profesor miał mu zapewnić tytuł doktorski, tylko to. Prezes przecież wie wszystko, jest od dawna geniuszem strategii, mędrcem, twórcą nowostarych idei… Że źle zapisanych w dziejach Europy..? Nic to nie znaczy. Zero refleksji. Do tworzenia i umocowania jego „nowego i jedynie słusznego porządku” potrzebni mu narodowcy i i kibole „patrioci”, potrzebny mu Macierewicz i jego OT, potrzebni mu sekciarze od dyr. Rydzyka i z klubów GP.
  Kultura? Jaka kultura?

 10. Panie Andrzeju Celiński, pełna zgoda na Pańskie twierdzenie, że „Wódz” zmarnował czas na kulturę i to co robią jego akolici jest czystej wody FASZYZMEM.