Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego

19.05.2017
piątek

Musicie zrozumieć

19 maja 2017, piątek,

Platforma jest, i zapewne pozostanie, aż do 2019 r. jedynie skuteczną alternatywą dla partii PiS, która nie ma hamulców i wyznacza granice. Jeśli PiS wyznacza granice, to nie od Polaków (co za fraza, prawie jak z Szydło i Zalewskiej!) zależy los Polski, lecz od PiS. A ponieważ w PiS nikt nie ośmieli się (w jakiejś mierze słusznie) przeciwstawić prezesowi, od niego zależy nasz los.

Chyba że Platforma. No właśnie.

Uwierzcie, że potrafię wziąć w nawias swoje polityczne emocje. Gdybym odwołał się do przykładów – zdębielibyście na wieść, jak potrafię się powściągnąć. By Was nie urazić. Potrafię emocje zawiesić, gdy analizuję. I mówię, co będzie.

Jeśli podstawowym przekazem Platformy pozostanie ciepła woda w kranie (znów, po latach pokazana w kwestii uchodźców), a twarzą uśmiech jej przewodniczącego z pięknie dobranymi potakiewiczami i potakiewiczkami wyzutych (pewnie autocenzura) ze swych politycznych twarzy w tle (mimo że fizycznie są naprawdę piękne), dopóty po prostu przegracie Polskę. Wy!

Nie ma, póki co, szerszej alternatywy. Ubolewam. Inni abdykowali. Skompromitowali się. Pozostał Schetyna. I Platforma.

Pytam dociekliwych – nie jest tak?

Musicie więc zrozumieć, platformersi, schetynowcy, antyschetynowcy, lewicowcy, ci z tzw. Inicjatywy Polskiej (kto od nazwy zaczyna, na niej też kończy), peeselowcy – nic dobrego dla Polaków z Waszej polityczności nie wynika. Tacy, jacy jesteście, nie pokonacie PiS.

Jesteście w gruncie rzeczy tacy sami. Obcy!

Zwróćcie się ku temu, co sami kiedyś promowaliście. Ku organizacjom pozarządowym. Ku kulturze. Ku prawdziwym, czyli na ogół (na ogół dlatego, że bywa inaczej – jak w Poznaniu) nie Waszym, choć podzielających Wasz punkt widzenia w wielu sprawach samorządowcom. Bądźcie wreszcie obywatelscy!

Jesteście potrzebni.

W tym stwierdzeniu jest dobro i zło równocześnie. Jak ze szklanką whisky.

Potrzebni dlatego, że macie znakomitych ludzi. Byłem niedawno tu i tam, głównie w Wielkopolsce, lubuskim. Macie świetnych ludzi. I macie też ten koszmar rad nadzorczych. PiS to wykorzystał. Twórczo rozwinął to, co Wy czyniliście. Będzie bez przykładów. Jeśli sprowokujecie, będą i przykłady. Nie prowokujcie. Ja się powściągam.

Zaproponujcie społeczeństwu, Polkom i Polakom (znów szydłowopisowski sznyt), coś prawdziwego.

Może mogłoby to być państwo, Polska? Z którego moglibyśmy być dumni?

Spróbujcie.

To byłaby prawdziwy kontra dla PiS.

Musicie wreszcie zrozumieć swoją odpowiedzialność. Nie za pensję miesięczną. Za historię.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 19

Dodaj komentarz »
 1. A będzie inaczej.Powstanie wiele partii .I one zablokują większość parlamentarną prezsowi.Powtórzy się czas partii przyjaciół piwa ,.

 2. Więc jak jest? Wzywa Pan Redaktor do poparcia jedynej dziś siły zdolnej rywalizować z PiS-em, czyli Platformy, czy wzywa Pan do utworzenia jakiegoś kolejnego ruchu społecznego w oparciu o samorządy? Jak dla mnie – jedno nie przeszkadza drugiemu, niemniej w wyborach samorządowych, jak i w parlamentarnych konieczne jest oparcie się na jakiejś partii politycznej. Ja rekomenduję PO. Z zatkanym wprawdzie nosem, ale inaczej nie mamy szans

 3. Piękne jest to desperackie wołanie o program opozycji…
  Cóż, instrukcje z Berlina jeszcze nie nadeszły…

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Obecnie jesteśmy w o wiele lepszej sytuacji niż za komuny, mamy niezależne media
  ( telewizja np. TVN, radio np. TOK FM, prasa np. Wyborcza, Newsweek, Polityka itp.) więc dlaczego przegrywamy, dlaczego nie jesteśmy lepsi, bardziej kreatywni, przebojowi, charyzmatyczni ? Sami się „powycinaliśmy”, żremy się między sobą itd…

 6. Gardzę tą partią, a rozwinięcie skrótu PO – „Partia Oszustów” jest jak najbardziej na miejscu. Tak, to oszuści. „Polityczne Obszczymury”

 7. Znowu ta toporna propaganda na rzecz POPiS-u czyli na rzecz 2 kacyków partyjnych Kaczyńskiego i Tuska.

 8. „Musicie wreszcie zrozumieć swoją odpowiedzialność. Nie za pensję miesięczną. Za historię.”
  Znacie Państwo powiedzenie:
  ” Kto musi to na Rusi, a w Polsce to co kto chce”?

  „Może mogłoby to być państwo, Polska? Z którego moglibyśmy być dumni?”
  Ależ panie Andrzeju Celiński Polacy jako zbiorowość z siebie i Polski są dumni do bólu! Zaś z POPiS-owskich ELYT w szczególności!
  Co tu naprawiać?

 9. Polskę przegrają Polacy, PO to co najwyżej przegra wybory i łupy jakie daje rządzenie.

  PiS ma następną kadencję gwarantowaną, mogę się założyć.
  PO to już historia, z resztą to tylko PiS light.
  Dopóki nie będzie partii co to ” nie z soli czy roli ale z tego co boli ” dopóty będzie jak jest, PO, PiS czy POPis, wsio rawno.

  Z pewnością w każdej z istniejących partii są ludzie co „nie z soli..’ ale nie ma kogoś kto by ich zebrał do kupy, jak się go nie znajdzie, dobrze będzie jak będzie ta ciepła woda w kranie.

  Polskę przegrają ci Polacy co chcą Polski otwartej, tolerancyjnej i laickiej, wygrają ci, dla których Jezus jej królem a Matka Boska królową a Polak to tylko z krzyżem bo inaczej to nie Polak.

 10. Problemem „opozycji totalnej” jest to, że umie tylko ubliżać Kaczyńskiemu i jego ludziom, a nie ma żadnej oferty, co ona by zrobiła, gdyby naród władzę odebrał obecnej ekipie i dał któremuś ze żrących się między sobą liderów. To znaczy, ma ofertę taką, „że znowu będzie jak było”. Gdyby Polacy chcieli, żeby tak było, to nadal rządziliby Komorowski i Kopacz

 11. Aby pokazać się jako lepsza alternatywa, trzeba zamiast drzeć mordę o „Polexicie”, średniowieczu, aborcji na żądanie, wycinaniu drzew etc., usiąść i pomyśleć, dlaczego się przegrało. Tylko z tego myślenia można wyciągnąć wniosek, co trzeba naprawić, aby sympatię wyborców odzyskać

 12. Po pierwsze, jaki opozycja może zaoferować program, skoro wszystko w państwie naprawia PiS.
  Po drugie, za 2 lata nie będzie Platformy.

 13. Panie Ministrze,
  Dlaczego stawia Pan znów na zdechłego konia, na typową partię władzy, partię bezideowców, która przecież nie ma żadnego programu poza powrotem do tego, co było za czasów jej (nie)rządów?

 14. Politycy PO wybiorą jednak miesięczną pensję i trwanie przy korycie, jakim bez wątpienia w pewnym sensie jest Sejm RP. Patrząc na polityków pisu i po łatwo zrozumieć dlaczego Polski (zabory) nie było długo na mapie świata.

 15. Z tego co Pan napisal powyzej wnioskuje, ze Pan wie TO, czego oni (PO) nie wiedza.

  Zamiast sie rozmieniac na drobne po mediach III RP napisz Pan jakis Manifest na miare K. Marksa.

  Wiem, ze na to Pana stac.

  Sukcesow.

 16. „…macie znakomitych ludzi..” to chyba zart. A jesli nie zart, to zupelny brak elementarnego rozeznania rzeczywistosci.

 17. Tylko co tu proponować społeczeństwo, którego połowa nie uczestniczy w wyborach.

 18. po pierwsze , nic nie „muszę ”
  po drugie Schetyna i PO także już są skompromitowani
  po trzecie pan już powinien sobie darować pisanie przepowiedni ,bo po tekstach widać ze stracił pan kontakt z rzeczywistoscią . niech pan przemyśli pisanie bajek dla dzieci

 19. Schetyna i PO. Jakies kpiny.Jestescie skazani na szmatlawe rzady bo nie potraficie stworzyc alternatywy.

 20. Widzi Pan. Też nie potrafi Pan zaproponować Polakom coś prawdziwego. Ale trafił Pan w sedno. Sam urok opozycji (po 8 latach rządów PO) przestał działać.
  Polacy uwierzyli tym, którzy zmieniają kraj w konkretnych obszarach, a nie tylko jęczą o „wolności” (pytanie: dla kogo?).