Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego

6.02.2018
wtorek

Nie eskalować tego konfliktu

6 lutego 2018, wtorek,

To, że gość tak samo pewny siebie jak niemądry (specyficzny układ koalicyjno-osobowy) pisze prawnicze gnioty stające się projektami ustaw, które potem ze względu na stupor naczelnika i niepaństwową postawę marszałków procedowane są tak, jak przesypuje się widłami kartofle – bez uwagi, raniąc – nie może prowadzić do powszechnego amoku. A jeśli doprowadzi – biada nam.

Polska i Izrael, Żydzi i Polacy – tak się przez historię naszą, europejską i ruską zdarzyło – są spleceni ze sobą. I to czyni nasze konflikty wybuchowymi. To banał. Szewach Weiss, legendarny „nasz” Izraelu w Polsce ambasador, powiedział mi kiedyś, gdy marudziłem na temat polskiej polityki: spójrz na naszą, my jeszcze bardziej się kłócimy, dzielimy, krzyczymy. Trzeba się nauczyć z tym żyć. Myślę, że nie tylko ja się nie nauczyłem. Ale to inna historia. My, Polacy, mamy wielką trudność. Nie piszę o wspaniałej inteligencji spod znaku „Tygodnika”, lecz ogólnie.

Moja Mama, Zofia, była wspaniałym człowiekiem. Nie rozwijam, można sprawdzić to, co obiektywne. Rocznik 1919. Wspominała z rozrzewnieniem piękne lata, kiedy była dziewczyną. Jej Wyszogród jakże inny od dzisiejszego Wyszogrodu. Z druhem Mielke, klubem wioślarskim, siatkówką (jacy piękni chłopcy!), zgodnym współzamieszkiwaniem Polaków i Żydów. A nawet Niemców (była tam, szczególnie wokół Wyszogrodu, spora kolonia, zresztą wspomniany druh też nierosyjskie miał korzenie).

Najpierw zapytałem o wolność gminnych wyborów. Były, odpowiedziała Mama. Więc rządzili Żydzi, stwierdziłem (w Wyszogrodzie proporcje były dość wyjątkowe, nawet jak na Królestwo Polskie: dwie trzecie do jednej trzeciej). No nie, odpowiedziała Mama. Jak to? No ale Żydem był zawsze wiceburmistrz, powiedziała. Dodała: „Oni wiedzieli, że nie byłoby politycznie, gdyby burmistrzem był Żyd”.

Skomentowałbym dzisiaj: OK. Pewnego rodzaju, bardzo zresztą interesujący, „układ”.

Ten sen o wspaniałej młodości zgody dotyczył czasu sprzed 80-90 lat. Jakiemu, ministrowi, posłowi, ale nade wszystko człowiekowi polecam namysł. W Kamieniu Śląskim najlepiej. Tam, jeśli Gospodarz go przyjmie, a on poprosi prawdziwie, czyli ze skruchą, ma atut młodości, czegoś się dowie. Wie, o czym piszę. Jest z Opola. Wejdzie na wzgórze uniwersyteckie, przejdzie się po parku, rozejrzy – zrozumie. Jest stamtąd podobnie, wierzę, jak arcybiskup Alfons Nossol. Nie o Żydach pewnie by rozmawiali. Ale o Ślązakach.

Ale przecież, jak idzie o zagadnienia, które poruszamy, idzie o to samo. O ludzi. O człowieka. I o państwo. Wkluczające albo wykluczające.

Nękałem moją Mamę dalej. Miała już 96 lat. I bardzo czysty, może nawet bardziej niż wcześniej, umysł. No dobrze, a jak było z tą siatkówką? Byli tam chłopcy żydowscy. A nie, odpowiedziała Mama. Oni grali za miastem. Na Stegnach.

Przyznam. Zaniemówiłem. Dopytałem.

Upraszam się o głębszy oddech. I Żyd, i Polak to, jak kilka dni tu pisałem, też chrześcijanin i muzułmanin. Nie śmiem pisać więcej. Bo jeślibym śmiał, napisałbym: nie eskalować tego konfliktu!

To apel do Naftali Bennett’a. Ma Pan tyle lat co Roman Giertych. Liga Polskich Rodzin Giertycha sprzed tuzina lat to Pański dzisiejszy HA-BAJIT HA-JEHUDI (Żydowski Dom). On dorósł. Pan zawsze będzie dzieckiem?

Z Pana strony ten pomysł, by przyjechać do Polski, był prowokacją. Chciałby Pan zebrać wszystkich polskich gnojów, bezmózgowców, antysemitów, antypolonusów, anty-Europejczyków w jednej sali? I co? Żeby pluli na Pana? I pokazać to potem we wszystkich telewizjach świata?

Pan traci na znaczeniu. Miał 12 mandatów. Dzisiaj 8. Ja znam tę grę. Mamy u siebie niemało takich jak Pan.

I jest w tyle głowy to zdanie wypowiedziane przez Szewacha. Który nie musiał jechać do Nowego Jorku po integrację swojej politycznej osobowości. Jest starszy od Pana.

A do Polaków, wyborców PiS – chcecie być tacy?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Kto ma nie eskalować .Plastuś ,który podpisał ustawę.?I uważając ,że przewodzi 40 milionom durni ,skierował do TK, ,którego przedtem zniszczył?Une chyba poszaleli.Marszal senatu -rzekł wpierw uchwalmy ,a potem będziemy dyskutować.Czy paranoja jest zarażliwa./?