Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego Emerytowany demokrata - Blog Andrzeja Celińskiego

18.02.2018
niedziela

Clown

18 lutego 2018, niedziela,

Wprowadził nas w korkociąg. To, co dzieje się z wizerunkiem Polski po kolejnej prawotwórczej aktywności ministra Jakiego, jest nie do odrobienia w żyjących pokoleniach. Jest twarzą zmiany prowadzącej do tego, że Szewach Weiss – aż nieprzytomny w swej wspałaniomyślności były szef Knesetu, były ambasador państwa Izrael w Warszawie, profesor polskiego uniwersytetu – mówi, że jest zdruzgotany. Dziesiątki lat pracy dla lepszej Polski w oczach świata diabły wzięli.

Wiem, że Jaki nie jest sam w tym rządzie. Trudno nie pamiętać wypowiedzi minister Zalewskiej o Jedwabnem i Kielcach, odpowiedzialnej za to, co najważniejsze – zawartość mózgów i serc młodego pokolenia Polaków. Jak ona kręciła w sprawie Jedwabnego! Jak umykała od odpowiedzi w sprawie zbrodni kieleckiej 1946! A przecież nie o strachliwość minister edukacji narodowej chodzi. Ona władczo odpowiada za podstawę programową nauczania historii w szkole! Z tą mentalnością?

Przy okazji wszedłem na nieswoje strony. Pooglądałem sobie profile rządzącej gromadki i ich fanów. Linki zaprowadziły mnie do domen Kościoła katolickiego. Groza! Na głównych stronach ulubionych, sponsorowanych, nawiedzanych pism widać jawnie antysemickie wpisy, tytuły, wykrzykniki, fotografie.

Zaczęło się niewinnie. Chciałem sprawdzić, czy Romuald Rajs tak się właśnie pisze: „Rajs” czy, jak mi się zdawało, Reiss. I poszedłem po linkach. Wielokrotnie tu pisałem, pytałem: co się dzieje z Kościołem? I czasem już po wysłaniu tekstu myślałem, czy mnie nie poniosło. Nie, nie poniosło. Jest gorzej. Antysemityzm i złość na każdego, kto nie jest „swój”, to tam chleb powszedni. Pierwszostronicowy. I bardzo prymitywny. Więcej o tym dzisiaj nie napiszę. Nie stać mnie na rzetelną analizę. Temat polecam młodym, dociekliwym.

Oglądam z jednej strony urzędowego, z innej samozwańczego strażaka relacji polsko-izraelskiej. Premier musi gasić pożary. Ale wiedza cieniutka i na dodatek całkowity brak empatii. Czyli wiedza tak uboga, że nie wskrzesze empatii. Nie ma na czym. Premier Morawiecki po prostu nie rozumie, z czym ma do czynienia. A dumę ma jak stodoła. I ego. Więc nie zapyta, nie posłucha. Gdybym miał jego wiedzę i taki konflikt, i tak bezdurnego ministra jak Jaki, jeślibym zajmował się kasą, a nie bezpieczeństwem, a już na pewno nie polityczną pozycją Polski, to poprosiłbym Mariana Turskiego, albo kogokolwiek z tego poziomu, o godzinę korepetycji. No, ale trzeba mieć charakter, by o korepetycje prosić. Polska okazała się mniej ważna.

Tym razem („Fakty po Faktach” TVN, 18 lutego 2018 roku) zgodny jestem z Pawłem Śpiewakiem, niedawno tu przeze mnie za kunktatorstwo chłostanym (był zresztą świetny, łatwo mi się więc zgodzić!). Deficyt wiedzy premiera nie pozwala mówić o braku empatii. On nie wie, co mówi. Polski premier, historyk!

Jakie były te jego studia historyczne, można by zapytać. Czy Wrocław był w tej dyscyplinie aż tak słaby? Prawda, w TKN, w Uniwersytecie Latającym, gdzie Dolny Śląsk był silnie reprezentowany, historyków nie było. Inaczej niż w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Poznaniu. Czepiam się wrocławskiej historii. Ale jaki inteligent z niego?

Owszem, we Włoszech szykują sobie premiera kelnera. Wolałbym, żebyśmy w Polsce unikali eksperymentów. Ale nie o nim ten tekst. Napisałem: clown.

I przypomnę, co kiedyś pisałem o posłanicach „Samoobrony”. One szumiały falbanami na głównych schodach Sejmu. Jakby Pniewski specjalnie dla nich je skonstruował. Przyszły, pobiegły do sklepów i pozakupywały suknie. Takie, jakie pasowałyby do ich nowej pozycji. Dziesiątki metrów tkaniny. Upięte w jedną kreację. I chodziły, niepewne jednak swojej pozycji, w tej świątyni blichtru. Było to bardzo zabawne.

Jaki nie jest w tym swoim golfie, marynareczce włoskiego kroju, opiętych spodenkach i poszetce kontrastowej tak zabawny. On tworzy prawo. Dlaczego? Nie wiem. Może ktoś jest nim tak zauroczony, że rozum wyłącza? A może ktoś nie wie, co robi? Naprawdę nie wiem. Wiem za to, że jeślibym ja obsadzał rolę clowna w tym współczesnym pisowskim cyrku, to Jakiego w tym stroiku bym tam obsadził. I tyle w kwestii empatii.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop